Kobiety nieidealne. Magda

Cykl: Kobiety nieidealne (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
Asiek

Kobiety nieidealne to cykl zrodzony ze szczerej przyjaźni dwóch świetnych pisarek. I to się czuje w każdym zdaniu! To nie jest polska Bridget Jones ani polski Seks w wielkim mieście. To jest nasze, polskie, kobiece, babskie, pisane tu i teraz, żywym językiem, wypełnione niebanalnymi dialogami jak ze scenariusza najlepszego filmu o kobietach, niekoniecznie tylko dla kobiet. Kobiety nieidealne....

Kobiety nieidealne. Magda jest jak pierwszy łyk dobrego Chablis i – uwaga! – tak samo mocno uderza do głowy, a potem chce się tylko więcej. Kobiety w tej powieści są nieszablonowe, barwne, z krwi i kości, i nie ma czytelniczki, ba, czytelnika, który nie chciałby im towarzyszyć w cyklicznych spotkaniach przy winie, kiedy najtrudniejsza nawet codzienność, obśmiana i obejrzana pod innym kątem, staje się znośna. Są zabawne, momentami do łez, ale nie infantylne. Inteligentne, ale nie przynudzają. Przewrotne i zaskakujące, ale osadzone w rzeczywistości. Romantyczne, ale zawsze z pazurem. Daleko im do perfekcyjnych pań domu, dam, którym nie zdarzają się gafy, idealnych matek doskonałych dzieci, ale za to mają dystans i potrafią się z siebie śmiać. Na tym polega ich supermoc.
Są w swoich skazach, wzlotach i upadkach autentyczne, pełne życiowej energii i prawem natury przyciągają wszystko, co żywe: dzieci, zwierzęta, mężczyzn…
Dokładnie takie są też książki wchodzące w skład cyklu Kobiety nieidealne. Główna bohaterka pierwszej części, Magda, postanawia wreszcie dorosnąć i wyprowadzić się z narzuconej sobie niewoli, szuka tylko odpowiedniego Mojżesza… Hayles i Kawka wymiatają warsztatowo zarówno gdy piszą refleksyjnie, o trudnych relacjach z dziećmi, rodzicami, mężczyznami, jak i gdy piszą radośnie czy pieprznie.
Wszystko się w tej prozie przeplata. Jak w życiu. I chce się tam zostać, wśród nieidealnie wyjątkowych kobiet.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

czytanienaplatanie | 2018-09-13
Przeczytana: 09 września 2018

Uwaga! Różowa okładka może być nieco myląca, bo nie znajdziemy tu cukierkowych bohaterek ze słodyczą wypływającą z ust, a prawdziwe kobiety, jakby z życia wzięte. Dlatego tak łatwo je polubić i zaangażować się w ich codzienne życie.

Tytułową Magdę spotykamy w momencie gdy wydaje się, że życie ją przerasta. Po zaangażowaniu się w romans z żonatym mężczyzną, rozwodzi się z mężem. Kochanek zostaje jednak przy żonie i kobieta z dwunastoletnim synem ląduje w niewielkim mieszkaniu na kredyt. Udaje jej się znaleźć pracę, dzięki której z ledwością może utrzymać rodzinę. Jej relacje z synem też nie są łatwe i ten często funduje jej sporo nerwów. Często próbuje się odstresować spożywając nadmierne ilości wina. Na szczęście kobieta ma wsparcie w swoich trzech przyjaciółkach Izie, Joannie i Baśce, którym może się zwierzyć.

Podczas jednego ze spotkań z przyjaciółkami, dziewczyny namawiają Magdę do założenia profilu na portalu randkowym. Czy w życiu miłosnym Magdy coś drgnie? Czy uda jej...

izabela81 | 2018-08-31
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Magda rozwiodła się z mężem dla kochanka. Lecz okazuje się, że ten nie może opuścić rodziny. Kobieta postanawia zacząć wszystko od nowa. Wraz z dwunastoletnim synem mieszka w bloku na poznańskim osiedlu. Podczas jednego z suto zakrapianym winem spotkań z przyjaciółkami, kobieta zakłada konto na portalu randkowym, gdzie poznaje mężczyznę o nicku Kot Makawity. Intrygującemu wirtualnemu nieznajomemu szybko udaje się ją oczarować. Czy dojdzie do spotkania w realu? I kim okaże się tajemniczy mężczyzna?

"Samotna to ja byłam przez dwanaście lat mojego małżeństwa. Byłam samotna tym najgorszym z możliwych rodzajem samotności, z której nie zdajesz sobie nawet sprawy, dopóki nie zjawi się ktoś, kto ci to uświadomi. Wtedy byłam samotna, teraz jestem po prostu sama."

Autorki z niezwykłą swobodą poruszają się zarówno po tematach poważnych, jak i tych mniej. Lekkość czuć nie tylko w wypowiedziach bohaterów, ale i opisach. Dowcip jest inteligentny, niewymuszony, tchnie naturalnością, więc odbiór...

Gąska | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

„Kobiety nieidealne”, to seria obyczajowych książek o przyjaciółkach: Magdzie, Izie, Joannie i Baśce. Kobiety toczą zwyczajne życie, borykając się z problemami, jakie mogą dotknąć każdą z nas. Swe spotkania suto zakrapiają winem. Są zabawne, roztrzepane, posiadają urok osobisty, choć momentami ma się wrażenie, że pochodzą z kosmosu. Pierwszy tom tyczy się w głównej mierze Magdy, która jest po rozwodzie, a kochanek zostawił ją dla swojej żony. Ma dwunastoletniego syna, a na co dzień jest redaktorką w wydawnictwie. Jedyne, co jej doskwiera, to samotność. Dlatego na jednej z imprez z przyjaciółkami, zakłada konto na portalu randkowym, gdzie poznaje tajemniczego Kota Makawitego.

Muszę przyznać, że Magdalena Kawka i Małgorzata Hayles, okazały się bardzo zgranym duetem, a ich wspólne dzieło czytało mi się niezwykle przyjemnie. Wyczułam swobodę, z jaką pchały tę historię do przodu oraz ich lekkie pióro. Pomiędzy opisy wplecione zostały zabawne dialogi, które jeszcze bardziej potęgują...

malineczka74 | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Nie ma takich sto jak ich cztery

Literatura dla kobiet spełnia ważne zadanie i jest bardzo potrzebna. Bo nic tak nie doda energii zmęczonej życiem, zasmuconej kłopotami czy zdruzgotanej troskami kobiecie jak dobra książka. Jak powieść napisana dla kobiet i o kobietach, której bohaterki są zwyczajne, dokładnie takie jak my, a nie wyidealizowane i sztuczne. Osobiście chętnie i często sięgam po literaturę kobiecą stworzoną przez polskie Autorki. Stoi ona moim zdaniem na dobrym poziomie i doskonale poprawia nastrój, niweluje stres i dodaje energii. A jej dodatkowym plusem jest to, że nie ma skutków ubocznych jak cukier. Do grona książek o których powyżej napisałam z pewnością można zaliczyć pierwszą część czterotomowego cyklu stworzoną przez duet dwóch Pisarek, które łączą więzy przyjaźni. Chodzi o książkę Magdaleny Kawki i Małgorzty Hayles "Kobiety nieidealne. Magda".

Seria to cztery tomy, a bohaterką każdego jest jedna z grona przyjaciółek, które są niczym muszkieterki. Przyjaźnią...

Zadna_Milostka | 2018-06-05
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Z przyczyn osobistych i światopoglądowych uznałam za stosowne pisać o książkach tych, które są dobre. Naprawdę dobre. Które spodobają się mi. Zgodnie z moim sumieniem, bo wbrew pozorom nie jest ono (tak bardzo) dziurawe. I dlatego też podjęłam decyzję, że napiszę o pierwszej książce z cyklu „Kobiety nieidealne”.

Czasem i ja odpuszczę z pewnym nadęciem i dam zielone światło lekkim, ale nie bezsensownym książkom, ponieważ czasem człowiek tego po prostu potrzebuje: odsapnięcia, czegoś lżejszego, ale nie fast fooda. Lekkiego, ale pożywnego, zdrowego posiłku, aby nie dostać zgagi literackiej.

Ja tylko się modlę, żeby nikt z tego nie zrobił filmu, ponieważ w Polsce fajne filmy, które miały potencjał, żeby stworzyć coś polskiego, kobiecego, zostało popsute, zarzygane, zjedzone, a potem znowu zarzygane.

AUTORKI SĄ ZABAWNE

„Kobieta i poczucie humoru? Chyba, że to żarty o gotowaniu” (rubaszny śmiech Janusza).

Autorkom...

książek: 1924
Sherry | 2018-09-06
Przeczytana: 05 września 2018

Magda nie jest nikim specjalnym. Nie mieszka w pałacu, nie zarabia kokosów, nie jest otoczona tysiącem wielbicieli. To po prostu zwyczajna, nieidealna kobieta-rozwódka zmagająca się z codziennością, kredytem, dwunastoletnim synem i zerowymi postępami w kwestiach miłosnych. Jeśli jesteście gotowi na powieść o życiu, przed wami pierwszy tom zwykłej w niezwykły sposób serii o kobietach, z którymi wyjątkowo łatwo jest się utożsamić.

Wiecie czemu literatura obyczajowa nie jest moim ulubionym gatunkiem literackim i po książki tego typu sięgam raz na ruski rok? Bo zazwyczaj w takich pozycjach nie brakuje wydumanych problemów, podobno dojrzałych bohaterek, zachowujących się nie jak na swój wiek przystało, przegadanych wątków, dramatu związanego z życiem uczuciowym heroiny i przesłodzonego, bajkowego rozwoju fabuły kończącego się lukrem w finale. Sięgając po powieść Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles nie spodziewałam się wiele i może właśnie dlatego, zostałam tak pozytywnie...

Aniaczyanka | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Chociaż na początku nie przypadła mi do gustu, finalnie bardzo mi się podobała. Przyjemna powieść obyczajowa, słodko-gorzka, chwilami zabawna, chwilami poważna. Życiowa, ale też odrobinę bajkowa. Tytułowa Magda to kobieta po przejściach (rozwódka, była kochanka, mama sprytnego i pomysłowego Tolka, przyjaciółka, córka lekko zwariowanych rodziców), która z humorem opowiada nam o swoich perypetiach. Idealna książka na jesienne wieczory

wasilka | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Kilka lat temu z zapałem oglądałam serial o zdesperowanych gospodyniach domowych, mieszkających przy ulicy Wisteria Lane w idyllicznym amerykańskim miasteczku Ferwiew (nieistniejącym w rzeczywistości). Jego fenomen polegał na tym, że każda kobieta mogła odnaleźć siebie w bohaterkach wykreowanych przez świetne aktorki. Nieistotne było to, że akcja kolejnych sezonów serialu toczyła się w świecie znacznie odbiegającym od znanych nam na co dzień warunków. Gospodynie - bohaterki "Gotowych na wszystko" - żony, matki, kochanki i przyjaciółki miały swoje życie, pełne zawirowań i rozterek, bywały okrutne i nieszczere, ale wszystkie szukały prawdziwej miłości i szczęścia. Czytając pierwszą część serii pt. "Kobiety nieidealne. Magda" autorstwa Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles, miałam wrażenie, że znalazłam się w świecie, który znam. Nie był tak idealny jak w przypadku zdesperowanych kobiet z amerykańskiego osiedla, ale jego bohaterki żyły i zachowywały się jakby właśnie wyszły z...

Magdalena | 2018-08-29

Od pierwszej strony historia Magdy mnie pochwyciła i nie mogłam się oderwać od książki. Rozwódka z nastoletnim synem, redaktorka w wydawnictwie, która stara się ogarnąć życie. Pomagają jej 3 przyjaciółki, wydawałoby się kobiety idealne, ale każdy wizerunek ma rysę. Są też rodzice Magdy, sympatyczni, którzy starają pomagać jedynaczce, ale nie zawsze im to wychodzi. I Kot Makawity, tajemniczy mężczyzna którego poznaje na portalu randkowym.
Autorki bawią nas humorem sytuacyjnym, świetnymi dialogami. Żonglują scenami znanymi kultury popularnej. Już się cieszę, że za kilka tygodni pojawi się powieść o przyjaciółce Magdy.

Angelika Oleszczuk | 2018-08-31
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

“Już dawno doszłam do wniosku, że w życiu trzeba świętować chwile. Nie czekać na szczęście, nie gonić za spełnieniem. Po prostu i zwyczajnie zauważać to, co tu i teraz” (s. 225).
“W życiu jest najważniejsze, żeby się w nim dobrze czuć. Żebym się dobrze czuła sama ze sobą” (s. 117).
“Może człowiek rodzi się z genetycznie wdrukowanym popełniaczem błędów, taką wewnętrzną, nieustannie wibrującą maszynką, generatorem pomyłek, bez której nigdy by nie dorósł i nie dowiedział się, kim jest?” (s. 84).
* - numery stron w wersji elektronicznej epub.
Kobiety nieidealne autorstwa Małgorzaty Kawki i Magdaleny Hayles to nowa seria kobiecych powieści. Tytuł intryguje, zwraca uwagę, może się wydawać dość nietypowy, i właśnie o to chodzi. Miałam okazję przeczytać pierwszy tom, który ukazał się 21 sierpnia, czyli naprawdę niedawno :) Dotyczy on Magdy - jednej z głównych bohaterek - i dlatego to właśnie jej imię widnieje w tytule tej części. Gdy przeczytałam opis wszystko było jasne - nie miałam...