Słowiańskie siedlisko

Cykl: Słowiańskie siedlisko (tom 1)
Wydawnictwo: Szara Godzina
historyczna
Kuba

Rok 966. Osada Polana przed przyjęciem nowej wiary żyje według pradawnych pogańskich zwyczajów. Matka puszcza karmi, odziewa i chroni ludzi. Pory roku i dni naznaczają ich dolę odwiecznym rytmem pracy i odpoczynku, a bogowie czuwają. Dwie siostry – Rzepka i Dziewanna – zakochują się w Dobromirze, mężnym woju z książęcej drużyny. Jedna z nich zwraca się po pomoc do szeptuchy, ale czy ziołami i magią można zdobyć miłość? Mieszkańcy pogańskiej kniei wiodą proste życie, lecz okrutny los o nich nie zapomina. Tymczasem Mieszko I, mąż czeskiej księżniczki Dobrawy, przyjmuje chrzest święty. Władca sprzymierza się z chrześcijańskim światem dla dobra i spokoju poddanych. To niesie za sobą dalekosiężne skutki. Przygoda, miłość, historia i czas wielkiej zmiany – to wszystko w nowej powieści z cyklu Saga Polska. Tym razem autorka przenosi Czytelników do pogańskiej Polski u progu nowej wiary. W przygotowaniu tom drugi : Słowiańskie siedlisko. Rzepka

źródło opisu: https://www.nieprzeczytane.pl/Saga-Polska-Slowians...(?)

źródło okładki: https://www.nieprzeczytane.pl/Saga-Polska-Slowians...»

Teresa | 2018-12-05

Świetna książka która oczaruje każdego czytelnika od pierwszych stron i nie pozwoli się oderwać ,zachwyci pogańskim klimatem ,wierzeniami,magią ziół oraz tym jak rozwijało się państwo polskie.W powieści poznajemy życie codzienne pierwszych Słowiań ich obrzędy narodzin ,pogrzebu a także etapy prac podporządkowane porą roku.Autorka zastosowała staropolski język, wzbogacając powieść.Czyta się z wielką przyjemnością.Polecam.

Agnieszka Garncarczyk | 2019-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2019

Czasy Mieszka I to okres gdy rodziła się polskość. To wierzenia w bóstwa lasów, pól, to zwyczaje związane ze zmianami pór roku.
W tym właśnie momencie umiejscowiła autorka swoich bohaterów. Niezwykłe postacie, barwne, pełne charakteru i ciekawy moment historyczny chrzest Polski. Wszystko to sprawia, że czytamy z zapartym tchem poznając rody zamieszkujące Polanę. Ich proste czynności, smutki, radości, miłość wplecione są w odwieczny rytm natury i mocno z nią związane.
Nie brakuje elementów humorystycznych, a także bardzo nawiązujących do współczesności.
Osobnym jakby wątkiem jest sprawa chrztu Mieszka I i jego wyprawa do Czech po księżniczkę Dobrawę oraz sam obrzęd już w Gnieźnie.
Wszystkim wielbicielom powieści z wątkiem historycznym, ale nie naszpikowanym datami na pewno się spodoba.

Pokrecona | 2018-11-14
Przeczytana: 12 listopada 2018

Autorka zabiera nas w cudowne miejsce, gdzie spokój i codzienność ludzi pozwala wyciszyć się od naszego dnia codziennego. To jest jak przeskok w inne pokolenia.
Wspaniały, bogaty staropolski język, pełen słowiańskich nazw, pozwala wczuć się w postaci bohaterów. Pozwala poczuć, jak to jest żyć według zasad Matki Ziemi. Z bohaterów na nas przechodzi przyjemność obcowania z naturą.
Fabuła książki z leniwej i spokojnej z czasem rozkręca się. Najpierw kaskadą spokoju nas wycisza, by potem dać rumieńce na twarzy z emocji.

Jak dla mnie jest to prawdziwa perełka!

Pogańskie klimaty, wierzenia, magia ziół, miłość oraz to, jak rozwijało się państwo polskie, to jest właśnie ta książka, ta perełka, którą pragnę polecić każdemu.
To naprawdę świetna książka, która oczaruje każdego czytelnika już od pierwszej strony i nie pozwoli się oderwać. Czyta się z ogromną przyjemnością.
Sugestywne opisy przedstawionego świata zachwycają.

„Słowiańskie siedlisko” - to historia, która od pierwszych stron...

WielkiBuk | 2018-12-12
Przeczytana: grudzień 2018

„Stara Baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego, książki poświęcone mitologii słowiańskiej i uzupełniające bestiariusze, wreszcie „Niesamowita Słowiańszczyzna” Marii Janion i na poprawę humoru cykl Kwiat Paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk – słowiańszczyzna niezmiennie istnieje w moim czytelniczym życiu i z przyjemnością powróciłam do niej zaczytując się w Sadze Polskiej Moniki Rzepieli, poznając dole i niedole jej bohaterów, obserwując romantyczne zmagania i walkę ze złośliwym przeznaczeniem. „Słowiańskie siedlisko” przenosi czytelnika w odległą epokę, rzuca w odmęty historii, w ten delikatny czas, gdy wszystko powoli zmieniało się na polskich ziemiach, a słowiańska rzeczywistość i przekształcała się nieodwracalnie. Te powieści to moment uchwycony w czasie, krótka chwila, romantyczna zawierucha, a w tle świat, który rodzi się na nowo.

Kto lubi słowiańskie opowieści oraz romantyczno-życiowe historie obyczajowe, ten nie powinien odmówić sobie tej przyjemności i zaczytać się w...

asia_33 | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Urokliwa opowieść o życiu mieszkańców osady Polana,w czasach przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I.Akcja powieści toczy się ponad tysiąc lat temu,to problemy jakie mają mieszkańcy są bardzo podobne do nam współczesnych.Mamy tu miłosny trójkąt,zazdrość,politykę i próby nawracania na nową wiarę.Autorka barwnie opisuje dawne zwyczaje i przesądy.Chętnie sięgnę po drugi tom.Polecam!!

Iliana | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to było, kiedy nas nie było? No właśnie. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć pasjonatka staropolskiej kultury i znawczyni obyczajów, Monika Rzepiela. Po dylogii o dziewiętnastowiecznych dworach, autorka pokusiła się o nakreślenie powieści, w której odbywamy podróż w zamierzchłe czasy, do początków naszej polskiej, słowiańskiej kultury. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autorka stosuje bardzo charakterystyczny, staropolski język, a na bazie wątków dotyczących głównych bohaterów przewija dzieje pogańskiej Polski. Rzepiela kreuje swoje postaci w ścisłym związku z naturą, odwzorowuje ówczesne zwyczaje, tradycje i wierzenia. A wszystko dzięki niezwykłej plastyki pióra i bezpośredniości, która doskonale, sugestywnie współgra z całością obrazów.

Prostota życia naszych przodków miała swój rytmiczny bieg, ściśle związany z porami roku. Dwie piękne siostry od najmłodszych lat niemal nierozłączne, zakochują się w jednym i tym samym...

Chitatel | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Wspaniale jest przenieść się w zamieszchle czasy do naszych początków. Historia naszych przodków to nasza historia. Opowiedziana pieknym językiem. Dzięki tej książce odzyskalam spokój i radość. Zbliżyłam się do natury i zrozumiałam wiele rzeczy.

Bibliotecznie | 2019-03-05

Słowiańskie klimaty zawsze mnie przyciągają. Tak też było z tą powieścią, nieznanej mi wcześniej autorki. Monika Rzepiela pasjonuje się staropolską kulturą i obyczajami do tego stopnia, że postanowiła przenieść swoją wiedzę o dawnych wiekach na karty powieści. Jej decyzja niezmiernie mnie cieszy, ponieważ dzięki temu mogłam zatopić się na ładnych kilka dni w świat, który i mnie fascynuje.

W osadzie o nazwie Polana żyją główni bohaterowie tej wciągającej historii, siostry Rzepka i Dziewanna wraz z rodzicami, Dobromir ze swoją rodziną, sierota Wierzbinka, stara znachorka Libusza i wielu innych mieszkańców. Jak to w niewielkiej wiosce, ludzie się znają i wiedzą o sobie wszystko. Wieści rozchodzą się tam lotem błyskawicy, a dokładniej na bosych nogach dzieciaków. Dni mijają zgodnie z wędrówką słońca po niebie, a pory roku wyznaczają rytm wykonywanych prac. Ludzie oddają cześć słowiańskim bogom, ponieważ wierzą w to, że dobry byt całej rodziny zależy od ich przychylności. Życie...

Mandragora Czyta | 2019-01-02

Książka chwyciła mnie za serce, wciągnęła do ostatniej strony, łzy z mych oczu wyduszając. Żal i wzruszenie za gardło łapało. Uwielbiam klimat jaki panuje w tej opowieści, jak toczy się cała historia. A bohaterów kocham i myślę o nich w każdej wolnej chwili. Zaraz po przeczytaniu pierwszej części, chwyciłam za drugą - Dar Rzepki, i gdyby nie świadomość, że nie mogę sobie pozwolić na całonocne czytanie, pewnie siedziała bym, póki bym nie przeczytała i drugiej części.

"-Spójrz, Radosławie- powiedziała cicho, przykładając synka do piersi. - Tutaj płynie rzeka, która rybki nam daje. A dalej, tam szumi puszcza, która nas żywi i odziewa. Jeszcze dalej na polach pszenica rośnie, byśmy kołacze mieli z czego wypiekać. Wszystko to poznasz, gdy tylko trochę podrośniesz."

magdusia87 | 2018-09-25
Przeczytana: 19 września 2018

Świetna książka, bardzo wciągająca fabuła, opowiedziana w taki sposób, że niemal przenosimy się do czasów naszych przodków - Słowian, a dokładniej do osady Polan do ich rodzin i śledzimy losy bohaterów obserwując ich niemal stojąc obok. Autorka przybliża czytelnikowi wiele tradycji i obrzędów, ich codzienne życie, obowiązki, pracę i przyjemności. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.