Dar Rzepki

Okładka książki Dar Rzepki
Monika Rzepiela Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Słowiańskie siedlisko (tom 2) powieść historyczna
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Słowiańskie siedlisko (tom 2)
Wydawnictwo:
Szara Godzina
Data wydania:
2018-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365684851
Tagi:
Słowianie Polska mitologia Mieszko I historia
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
114 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1313
12

Na półkach:

Arkadia polskiej historii z czasów Mieszka I. Kmieca osada, gdzie odnajdziemy całą gamę uczuć. Od miłość do nienawisci. Od humoru po patos. Saga rodziny na tle zycia wioski, apoteoza pracowitości. Gdzie określenia po kadzieli i po mieczu dzielą życie młodego chłopca na dwie części. Praca wyznacza cel ich życia. Z jednakowym szacunkiem potraktowani zostali dawni bogowie slowiańscy jak i nowa wiara chrześcijańska. Dobrze się czyta. Warto sięgnąć po książkę o prawieku naszej kultury.

Arkadia polskiej historii z czasów Mieszka I. Kmieca osada, gdzie odnajdziemy całą gamę uczuć. Od miłość do nienawisci. Od humoru po patos. Saga rodziny na tle zycia wioski, apoteoza pracowitości. Gdzie określenia po kadzieli i po mieczu dzielą życie młodego chłopca na dwie części. Praca wyznacza cel ich życia. Z jednakowym szacunkiem potraktowani zostali dawni bogowie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
537
469

Na półkach: , ,

To będzie opinia dotycząca obydwu tomów.
Uwaga, będę piała z zachwytu!
Piękna to była przygoda. Jestem pełna uznania dla autorki za tak wnikliwe studium, za język, którym jest ta saga napisana, za ogrom pracy, którą włożyła w przedstawienie nam, czytelnikom, historii Polski w takiej formie.
Jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak się żyło w świecie Mieszka przed przyjęciem przez niego chrztu i zaraz po tym wydarzeniu, koniecznie musicie sięgnąć po Sagę Polską. Zapewniam, że nie będziecie się nudzić. To nie jest podręcznik do historii, to opowieść o zwykłych ludziach, o ich zmaganiem z codziennym życiem, o tym jak kochali, jak nienawidzili, jak walczyli i jak umierali. To opowieść o starych wierzeniach wypieranych przez wiarę chrześcijańską. To opowieść o Rzepce i jej rodzinie, zwyczajnej i niezwykłej zarazem.
To historia życia.
Ja byłam zafascynowana.

To będzie opinia dotycząca obydwu tomów.
Uwaga, będę piała z zachwytu!
Piękna to była przygoda. Jestem pełna uznania dla autorki za tak wnikliwe studium, za język, którym jest ta saga napisana, za ogrom pracy, którą włożyła w przedstawienie nam, czytelnikom, historii Polski w takiej formie.
Jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak się żyło w świecie Mieszka przed przyjęciem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
140

Na półkach: ,

Są książki, które traktują o magii i demonach, przykuwają uwagę tym, co niezwykłe, niecodzienne, rzadkie i tak wyjątkowe, lecz są i takie, co o życiu szarych ludzi opowiadają i w niczym nie ustępują tym pierwszym.
"Słowiańskie siedlisko" to saga mówiąca o trudach codziennego życia, przeżyciach i przemyśleniach mieszkańców niewielkiej osady Polany, znajdującej się dwa-trzy dni drogi od Gniezna za czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Czy możemy tu wyznaczyć jednego głównego bohatera lub główną parę? Na pierwszy rzut oka wybór pada na Rzepkę i Dobromira, którym los nie szczędzi cierpień, ale dla zachowania równowagi dorzuca im czasem nieco chwil szczęścia. Wokół nich toczy się główne koło akcji, ale bylibyśmy całkowitymi ignorantami, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na pozostałe postacie. Każda chata w Polanie to w zasadzie osobna historia, kryjąca w sobie tajemnice jej mieszkańców, ciekawa i nieraz wzruszająca. Jednak czym byłaby jedna chata? Wszystkie je łączą nierozerwalne więzi potrzeb i sąsiedzkich stosunków. To czasy, gdy jeden jest zależny od drugiego, wzajemnej pomocy i rodzinnej bliskości. Książki Moniki Rzepieli pozwalają nam wkraść się w życie kilku pokoleń tej małej osady na skraju puszczy, poznać ich mentalność, ewolucję sposobu myślenia młodszych roczników i wpływ rozprzestrzeniającego się chrześcijaństwa w podejściu do zagadnienia życia, śmierci oraz codziennego funkcjonowania.
Autorka skonstruowała bohaterów o bogatych osobowościach z różnymi problemami. Zobaczymy tu nie tylko powinności kobiety i mężczyzny wobec rodziny, ale i obyczaje, tradycje związane m.in. ze Szczodrymi Godami, Jarym Świętem, postrzyżynami, swaćbą, narodzeniem dziecka. Tutejsze postacie nie są prostymi schematami, lecz skomplikowanymi konstrukcjami. Dzięki temu możemy być świadkami przemiany Macierzanki pod wpływem miłości i ciąży, wpływu zazdrości na przyjaciółki z dzieciństwa i jej destrukcyjności, problemu transseksualizmu we wczesnym średniowieczu, różnicy między życiem córki kmiecia a księcia.
Saga "Słowiańskie siedlisko" to wielowątkowa powieść, wobec której nie można pozostać obojętnym. Autorka wprawną ręką prowadzi nas po średniowiecznej osadzie, wnikliwie obrazując przed czytelnikami dusze jej mieszkańców. Na każdym kroku czuć przygotowanie merytoryczne Rzepieli, jej ogromną wiedzę i jednocześnie pasję mediewistyczną. Godne podziwu. Ponadto sam język obydwu książek zachwyca. Mamy tu sporo archaizmów, lecz każdy został opatrzony przypisem i odpowiednim objaśnieniem. Podczas lektury odnosi się wrażenie, że czyta się starą, średniowieczną kronikę w nieco uwspółcześnionym wydaniu, lecz jakże przyjemnym dla oka i ucha. Można się tu zachwycić szczegółowym przedstawieniem świata, opisami przyrody i otoczenia, co pozwala przenieść się w czasie.
Mimo użycia w tytule "słowiańskie" nie ma tu bezpośrednich nawiązań do spotkań z bogami czy demonami. Poznajemy ich tylko poprzez wspomnienia mieszkańców o ich wierze. Ta książka opowiada o Słowianach w najczystszej postaci jako o ludziach z krwi i kości. I to jest chyba największa zaleta tej pozycji. Tu góruje życie, a nie fantastyka. Ten świat jest tak bliski, tak znany, że z niektórymi postaciami i ich problemami możemy się utożsamić.
Dla zainteresowanych mediewistyką warto wspomnieć o wątku dworu książęcego, przedstawionego za czasów pierwszych Piastów. Dzięki temu mamy okazję poznać nie tylko ich, ale również ich rodziny, sposób rządzenia, prowadzenia drużyny, zapoznać się z samymi wojami, ceną wojny i podejścia do niej przez samych zainteresowanych, zwyczaje panujące na dworze, pozycję kobiet etc.
Czy Monice Rzepieli można coś zarzucić? Pierwsza część sagi niesamowicie wciąga, mimo iż tyczy się szarugi dnia codziennego. Druga część liczy prawie połowę pierwszej i tu akcja pędzi jak światło, bo poznajemy losy prawie trzech pokoleń. Czasem między rozdziałami mija kilka lub kilkanaście lat. Właśnie tu czuć pewien niedosyt, bo chciałoby się poznać nieco więcej szczegółów z życia Polan, np. Radka w Gnieźnie, Ludomira, Nałęczki podczas jej podróży. Można to jednak usprawiedliwić - od początku fabuła koncentruje się wokół osady. W niektórych sytuacjach autorka zostawia interpretację czytelnikowi. Przez to niejako zmusza do poszukiwań źródeł jej natchnienia.
"Słowiańskie siedlisko" i "Dar Rzepki" Rzepieli to powieści godne polecenia mediewistom oraz pasjonatom życia codziennego w dawnej Polsce bez dodatkowych fantastycznych wariacji. To książki nieco inne od tych, które obecnie zalewają rynek wydawniczy. Ich magia nie polega na bogach i pomrokach, lecz magii życia samego w sobie. I tak, takie lektury są czasem potrzebne, by odetchnąć i zastanowić się nad własnym losem. Czy między naszą, a mentalnością ludzi Polany są jakieś różnice? Jakie wyznajemy wartości i czemu hołdujemy? Czy wiemy czym jest tolerancja, przyjaźń, miłość, powołanie? Czy tylko dobra materialne mają znaczenie? Co daje nam wiara w życie pośmiertne?
Książki polecam, lekkie, przyjemne, a przy okazji z ukrytym przesłaniem. Tą słowiańskość mamy we krwi i nie wyrzekajmy się jej, spróbujmy ją poznać.
https://loslibros-wehikulczasu.blogspot.com/2020/10/72-sowianskie-siedlisko-dar-rzepki-tom.html

Są książki, które traktują o magii i demonach, przykuwają uwagę tym, co niezwykłe, niecodzienne, rzadkie i tak wyjątkowe, lecz są i takie, co o życiu szarych ludzi opowiadają i w niczym nie ustępują tym pierwszym.
"Słowiańskie siedlisko" to saga mówiąca o trudach codziennego życia, przeżyciach i przemyśleniach mieszkańców niewielkiej osady Polany, znajdującej się...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
427
281

Na półkach: , , ,

Drugi tom cyklu kontynuuje wątki rozpoczęte w części pierwszej. Mamy tu dalsze losy znanych nam bohaterów na tle historii. Jednak „Dar Rzepki” ukazuje nam ich z nieco szerszej perspektywy. Akcja częściej toczy się w siedzibie Mieszka, a wraz z jego córką przenosimy się nawet do dalekiej Szwecji. Szkoda, że objętościowo książka jest niewielka i część wątków nie miało okazji się do końca rozwinąć.

Drugi tom cyklu kontynuuje wątki rozpoczęte w części pierwszej. Mamy tu dalsze losy znanych nam bohaterów na tle historii. Jednak „Dar Rzepki” ukazuje nam ich z nieco szerszej perspektywy. Akcja częściej toczy się w siedzibie Mieszka, a wraz z jego córką przenosimy się nawet do dalekiej Szwecji. Szkoda, że objętościowo książka jest niewielka i część wątków nie miało okazji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
823
129

Na półkach:

Druga część "Słowiańskiego siedliska" jest nieco bardziej zróżnicowana. Więcej postaci, akcja przenosi się w inne miejsca (Gniezno, Poznań, Piwowary czy Szwecja), przez co nabiera dynamiki i dlatego ode mnie 1 gwiazdka więcej niż za pierwszy tom.
Ogólnie miło się czytało.

Druga część "Słowiańskiego siedliska" jest nieco bardziej zróżnicowana. Więcej postaci, akcja przenosi się w inne miejsca (Gniezno, Poznań, Piwowary czy Szwecja), przez co nabiera dynamiki i dlatego ode mnie 1 gwiazdka więcej niż za pierwszy tom.
Ogólnie miło się czytało.

Pokaż mimo to

avatar
640
348

Na półkach: , ,

Dalsze pogmatwane losy bohaterów "Słowiańskiego siedliska" wplecione w średniowieczną historię Polski.
Powieść ciekawa. Polecam.

Dalsze pogmatwane losy bohaterów "Słowiańskiego siedliska" wplecione w średniowieczną historię Polski.
Powieść ciekawa. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
113
19

Na półkach: ,

To kontynuacji książki pt. "Słowiańskie siedlisko". Poznajemy dalszy ciąg lodów Rzepki i jej rodziny oraz księcia Mieszka

To kontynuacji książki pt. "Słowiańskie siedlisko". Poznajemy dalszy ciąg lodów Rzepki i jej rodziny oraz księcia Mieszka

Pokaż mimo to

avatar
250
50

Na półkach: , ,

Audiobook z beznadziejnie dobraną lektorką.

Audiobook z beznadziejnie dobraną lektorką.

Pokaż mimo to

avatar
4569
4360

Na półkach:

I to była prawda.Chrzest był Mieszka.Nie Polski.Piekna książka.Cududowne przeżycie.

I to była prawda.Chrzest był Mieszka.Nie Polski.Piekna książka.Cududowne przeżycie.

Pokaż mimo to

avatar
1425
382

Na półkach: ,

Świetna kontynuacja ,,Słowiańskiego siedliska” Polecam.

Świetna kontynuacja ,,Słowiańskiego siedliska” Polecam.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dar Rzepki


Reklama
zgłoś błąd