Szczęście na wyciągnięcie ręki

Cykl: Uśmiech losu (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
literatura polska
literatura piękna
palalela

Uśmiech losu to dar. Rozglądajcie się, aby go nie przegapić. Można pokonać złe wspomnienia i spróbować wyjrzeć poza mroczną zasłonę przykrości i zadr, które przyniósł nam los. Najpierw nieśmiało, a potem już z całą mocą uwierzyć, że szczęście jest już blisko. Dać sobie szansę i uwierzyć w nią. To jest pierwszy krok, który może zawieść nas w świat, o jakim nawet nie marzyliśmy. Bohaterowie...

Uśmiech losu to dar. Rozglądajcie się, aby go nie przegapić.
Bohaterowie sagi Uśmiech losu powracają by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.
Trzeci tom o mieszkańcach Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą to piękna opowieść o sile rodziny, przyjaźni i miłości. To historia o domu, do którego zawsze można wrócić, nawet jeśli droga do niego bywa kręta i pełna tajemnic. Bo los tak naprawdę często się uśmiecha, trzeba tylko ten uśmiech dostrzec i na niego odpowiedzieć.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/351

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/351

smolkosia | 2019-05-21
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 21 maja 2019

Pozytywna, ciepła powieść, która potrafi wnieść wiarę w ludzi i optymizm u każdego czytelnika.
Każdy wątek to spora dawka rad na każdą sytuację, która może spotkac każdego z nas.

Anna-mojeksiążki | 2019-04-27

Szczęście na wyciągnięcie ręki to trzeci tom opowieści o mieszkańcach Kamienicy pod szczęśliwą gwiazdą. Czekałam niecierpliwie na tę książkę i kiedy tylko nadarzyła się okazja- załadowałam na czytnik dzięki aplikacji Legmi i przeczytałam z ogromną przyjemnością i ciekawością.

Na Gwiaździstej wiele się dzieje. Trwają intensywne prace w społecznym ogrodzie, w które zaangażowani są mieszkańcy kamienic z nim granicznych, a dzieci z fundacji czekają na swoje zielone miejsce. Do grona bohaterów dołącza Feliks Gozdawa, wagabunda, chwilowo bezdomny, ale niezwykle pomocny i ciepły człowiek, który pomaga komu może i pilnuje posesji fundacji, a towarzyszy mu wiernie Precel, pies-znajda.
Życie pań Were również zostaje wywrócone do góry nogami, co powoduje liczne perturbacje, ale i wprowadza ogromne zmiany w ich życiu. Helena zyskuje brata i chłopaka, a Ofelia ma szansę na ponowne spotkanie ze swoją wielką miłością. Tymon Ilnerski przylatuje do Polski, aby poznać swoją córkę i odnowić...

Guzikowianka | 2019-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Ze wszystkich trzech części sagi, ta najmniej mnie zauroczyła. Historia tak pięknie zbudowana w pierwszych dwóch tomach wydaje się mocno niedopracowana. Oczywiście, nadal śledzimy losy bohaterów, których jest coraz więcej (w samej kamienicy przybywa lokatorów). Możemy obserwować jak pod wypływem otoczenia i zdarzeń zmieniają się nawet najbardziej zgorzkniałe „dusze”. To ostatnie jest w pewnym sensie nieuniknione mając na uwadze wyzwanie przed jakim stanęli mieszkańcy kamienicy na Gwieździstej. Wszystko super ale... Odniosłam wrażenie, że autorka tak bardzo starała się, by bohaterowie rozkwitli w pozytywnym tego słowa znaczeniu, że brakuje książce realizmu. Nagle można z dnia na dzień rzucić pracę, zmienić budynek gospodarczy w mieszkanie z meldunkiem czy podejmować inne decyzje, które w realnym świecie są niemożliwe.
Osobiście rozczarowała mnie też „historia w tle” i wątek żydowski, który tak wspaniale zaczął się rozwijać w poprzednich częściach.
Szkoda..

Aellirenn | 2019-04-30
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Niecierpliwie czekałam na ostatni tom tej serii, a jak wiadomo, kiedy człowiek na coś bardzo czeka, to oczekiwania rosną. Krawczyk jednak nie zawiodła. Fantastyczna powieść naładowana pozytywnymi emocjami. Taka trochę kojąca, wyciszająca, rozjaśniająca dzień.

Okazało się, że autorka i wodzić za nos potrafi bardzo dobrze. Nie domyśliłam się kto był tajemniczym właścicielem kamienicy, chociaż rozwiazanie miałam podane pod nos na srebrnej tacy. ;) Polecam tę serię gorąco. Szczególnie na niepogodę.

EdyMon | 2019-04-27
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

„Dobro” to najlepsze co człowiek może dać drugiemu człowiekowi. Z powodzeniem przekonuje nas o tym Agnieszka Krawczyk w swojej najnowszej powieści „Szczęście na wyciągniecie ręki”.
„Dobro” ma też wiele twarzy, o czym świadczą postawy bohaterów. Czytelnicy na domiar tego zostaną zaatakowani wulkanem emocji i tajemnic. Czuję, że to może być jedna z najbardziej wzruszających książek tego roku, zwłaszcza że czytając ją, niejednokrotnie czułam łzy wzruszenia, przyspieszone bibie serca i podziw dla autorki za wykreowanie tak niezwykłych postaci.
Autorka duży nacisk kładzie na relacje międzyludzkie, obnażając ich blaski i cienie. Nie żyjemy w odosobnieniu, z dala od innych, a to samo przez się nakazuje nam dbać o dobre relacje i wzajemny szacunek. Stereotypowe myślenie to również jeden z wątków powieści, który autorka neguje. Podobnie jak zdawkowe postrzeganie ludzi starszych.
Dialogi są tu jednym z elementów, na które warto zwrócić uwagę, bo to w nich kryje się niezwykła moc. Brak słów...

Katja | 2019-04-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Długo czekałam na "Szczęście na wyciągnięcie ręki", które okazało się idealnym zakończeniem perypetii bohaterów. To właśnie w trzeciej części dzieje się bardzo wiele. Mieszkańcy kamienicy nadal spełniają "dobre uczynki", które stają się przepustką do lepszego poznania się nawzajem, oraz siebie samych, odkrycia swoich pragnień i zaszytych na dnie serca tajemnic. Wzajemna sąsiedzka pomoc staje się  motorem do wspólnych, nieraz trudnych rozmów, sposobem na rozwiązywanie problemów, a także możliwością zbliżenia się do osób, które są samotne, nieszczęśliwe i zostawione samym sobie.

Agnieszka Krawczyk w swojej powieści zwraca uwagę na stosunki sąsiedzkie. Niejednokrotnie  zaszywamy się przed swoimi sąsiadami i nie nawiązujemy bliższych kontaktów, które mogłyby spowodowac,  że staniemy się bardziej otwarci. Myślę, że autorka posługując się bohaterami chciała pokazać, że nawet najgorszy, osamotniony, czy doświadczony przez los człowiek, ma siłę do czynienia  dobrego uczynku dla siebie i...

NIEnaczytana | 2019-05-12

"Dobre uczynki stają się tu czymś naturalnym i nikt nie uważa, że dzieje się coś szczególnego".

Podobno "szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli". Czy podobną definicję można odnieść do dobra? W końcu dobro wraca, więc może warto "zainwestować"?

Bohaterowie sagi Uśmiech losu powracają by zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Czy wreszcie uda się im rozwiązać zagadkę tajemniczego dobroczyńcy? Czy teza, że dobre uczynki wracają do nas po stokroć się potwierdzi? A wreszcie czy dawne tajemnice, które ujrzały światło dzienne, rozwiążą się szczęśliwie?
Czy zastanawialiście się kiedyś co moglibyście zrobić, kiedy ktoś zadał wam do wykonania dobry uczynek? Ale nie miałby na myśli przeprowadzenia staruszki przez jezdnię, co i owszem jest pozytywne, ale coś o szerszym zasięgu? Czegoś co sprawi, że zmieni się na lepszy czyjeś życie, a może nawet nasze własne? I jak zmierzyć "ciężar" dobra, skąd wiedzieć, czy to co akurat zrobiliśmy w szczytnym celu, jest wystarczające?...

Książkanonstop | 2019-05-20
Przeczytana: maj 2019

Po raz trzeci, i niestety ostatni, przed czytelnikiem otwierają się drzwi Kamienicy pod Gwiazdą. Dobry uczynek nie pozwala spokojnie zmrużyć oka. Mieszkańcy wciąż nie mają pomysłu, co uczynić, by rzeczywiście poczuć, że wykonali solidną pracę. Każde dzieło, w jakie wchodzą, wydaje się tak naprawdę niczym, ot drobnostką. Czasu co prawda jest wiele, jednak on ma to do siebie, że płynie... Miranda spełnia się za biurkiem biblioteki. Wraz z Wojtkiem, który z każdym dniem staje się jej coraz bliższy, wymyślają kolejne projekty, które można postawić pod szyldem „dobro”. Helena ma bardzo mało chwil na rozmyślanie o kolejnych badaniach. Wkłada całe serce w udoskonalanie mydlarni, kiedy do tego jeszcze dochodzi do głosu miłość...
Jacek z kolei przechodzi metamorfozę. Rozkręca własny biznes, lecz wydaje się, że nie tylko restauracja staje się jego oczkiem w głowie. Czyżby w końcu i do niego dotarło, iż warto czynić dobro? Marta oprócz wytężonej pracy przy ogrodach z całego serca pragnie...

dorotaDG | 2019-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Ciepła, klimatyczna powieść o małej społeczności, której życie zmienia się diametralnie w chwili, gdy łączyć zaczyna ich wspólny cel. Ostatni tom czytałam z wyjątkową przyjemnością! Przez ponad 500 stron byłam otoczona ludźmi i atmosferą, w jakiej chciałabym żyć. Pierwszy "dobry uczynek" okazał się pierwszą kostką domina. Po nim fala dobra i życzliwości ruszyła lawiną. Od maleńkich gestów po spektakularne przedsięwzięcia. Nagle okazało się, że można i warto być empatycznym człowiekiem. Życzliwym sąsiadem. Można spać spokojnie, bo obok jest ktoś, komu nasze sprawy nie są obojętne. Nie jesteśmy niewidzialni, anonimowi, ani obojętni . Mamy swoje miejsce na ziemi, swój azyl, z którym się utożsamiamy .
W pierwszej części swoją sympatię ulokowałam w dwóch / a może w jednej?! / postaci i mam z tego powodu cichą satysfakcję... A ciekawe osoby pojawiają się w kamienicy do samego końca. W tym tomie ujął mnie wagabunda, którego jak książkę nie jeden sklasyfikował i ocenił po...

Mim | 2019-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2019

Marzy mi się życie w takiej życzliwej wspólnocie, niewielkim osiedlu, które zamieszkują osoby pomagające sobie.
Jednak to jest możliwe tylko w książce . Bardzo podobała mi się historia kamienicy i jej mieszkańców. Trzecia część wyjaśnia wszystkie tajemnice i zawiązują się ciekawe romantyczne związki. Oczywiście trzeba przeczytać 3-części.