Ogień buntu

Okładka książki Ogień buntu
Monika Rzepiela Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Szlacheckie gniazdo (tom 2) powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Szlacheckie gniazdo (tom 2)
Wydawnictwo:
Szara Godzina
Data wydania:
2020-04-21
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-21
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366201897
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1939
878

Na półkach:

Ładnie kontynuowana historia poznanych wcześniej postaci, w tle wydarzenia historyczne.
To, że scenariusze powtarzają się dla różnych postaci nie musi oznaczać braku nowego pomysłu na życie postaci, ale podkreśla powszechność pewnych wydarzeń, dziś już wyjątkowych: śmierć w połogu, utrata narzeczonego, śmierć młodych ludzi, niespełnione miłości ze względu na konwenanse.... Kiedyś po prostu było inaczej. I tego w tej lekturze doświadczam.

Ładnie kontynuowana historia poznanych wcześniej postaci, w tle wydarzenia historyczne.
To, że scenariusze powtarzają się dla różnych postaci nie musi oznaczać braku nowego pomysłu na życie postaci, ale podkreśla powszechność pewnych wydarzeń, dziś już wyjątkowych: śmierć w połogu, utrata narzeczonego, śmierć młodych ludzi, niespełnione miłości ze względu na konwenanse.......

więcej Pokaż mimo to

avatar
2919
422

Na półkach:

Doskonałe połączenie powieści obyczajowej z historycznym tłem,idealna niebanalna lektura w której barwna fabuła podobnie jak w pierwszym tomie mknie na tle historii,mamy insurekcje kościuszkowską, upadek Rzeczypospolitej,a także wojny u boku Napoleona Bonaparte.Czyta się z wielką przyjemnością a dzięki barwnym opisom możemy w pełni poznać realia tamtego świata i ich mieszkańców.Polecam.

Doskonałe połączenie powieści obyczajowej z historycznym tłem,idealna niebanalna lektura w której barwna fabuła podobnie jak w pierwszym tomie mknie na tle historii,mamy insurekcje kościuszkowską, upadek Rzeczypospolitej,a także wojny u boku Napoleona Bonaparte.Czyta się z wielką przyjemnością a dzięki barwnym opisom możemy w pełni poznać realia tamtego świata i ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1130
651

Na półkach: , , ,

Powrót do świata bohaterów Szlacheckiego Gniazda sprawił mi dużo przyjemności. Autorka zaczyna akcję w tym samym momencie, w którym zakończył się tom pierwszy. Dramatyczny wybór młodej chłopki Marysi, która nie widzi dla siebie przyszłości jako samotnej matki bękarta, w ostatnim momencie zostaje zmieniony. Z pomocą przychodzi jej mężczyzna, którego nigdy by o to nie podejrzewała. Tymczasem Leontyna wychodzi za mąż za młodego warszawiaka, co jednak jest początkiem tragicznego związku. Młodsza siostra szlachcianki ucieka z domu, aby uniknąć klasztornego życia i wbrew rodzicom poślubia ukochanego mężczyznę.
Ten tom jest bardziej dramatyczny, pokazuje życie o wiele większej ilości osób, zarówno tych wywodzących się ze szlachty, jak również chłopów, a także Cyganów. Wiele związków rozpada się z braku porozumienia, wiele osób samotnie cierpi, ale również pojawia się tu śmierć, która zbiera obfite żniwo. W tym tomie pojawia się o wiele więcej kobiet z różnych środowisk, które dokonując swoich wyborów skazują się na cierpienie ale i śmierć. Autorka pokazuje, że podążanie za głosem serca bardzo często kończy się tragicznie. Jednocześnie czytelnik może poznać nowe grupy społeczne, warszawskie mieszczaństwo, a także cygański tabor. To wszystko opisane jest na tle ówczesnych wydarzeń, czyli Insurekcji Kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i III rozbioru Polski. Mimo odległości wszystko to odbija się na mieszkańcach ówczesnej Rzeczypospolitej.
Mimo ogromnej ilości zgonów, która w innym wypadku mogłaby wydawać się przesadna, lektura tej książki była bardzo przyjemna. Trudy codziennego życia, obraz ówczesnego społeczeństwa, historie związków, wszystkie te elementy sprawiają, że lektura jest satysfakcjonująca. To świetna kontynuacja pierwszego tomu Szlacheckiego Gniazda. Zdecydowanie zainteresuje osoby, które interesują się obyczajami i życiem w czasach polski szlacheckiej.

Powrót do świata bohaterów Szlacheckiego Gniazda sprawił mi dużo przyjemności. Autorka zaczyna akcję w tym samym momencie, w którym zakończył się tom pierwszy. Dramatyczny wybór młodej chłopki Marysi, która nie widzi dla siebie przyszłości jako samotnej matki bękarta, w ostatnim momencie zostaje zmieniony. Z pomocą przychodzi jej mężczyzna, którego nigdy by o to nie...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
639
621

Na półkach:

Wraz z autorką i bohaterami powieści przenosimy się w czasy Tadeusza Kościuszki, wojen napoleońskich czyli w okres gdy Polska zupełnie zniknęła z map świata. na przemian meldujemy się w środowisku wiejskim, gdzie swój dom rodzinny ma Marysia Konopka oraz do dworu Pawłowskich.
Marysia znajduje się w trudnym okresie swojego życia bowiem po wielu latach służby we dworze oraz krótkim romansie z synem dziedzica, który zaowocował ciążą dziewczyna wraca na wieś. Zrozpaczona chce odebrać sobie życie, co widzi pewien mężczyzna i spieszy z pomocą. W odruchu serca proponuje Marysi małżeństwo.
Wiele zamieszania jest także we dworze, bowiem rządy Barbary macochy Leontyny i Elwiry nie należą do najłatwiejszych. Dodatkowego kolorytu nadają na pewno postacie historyczne pojawiające się w powieści jak Tadeusz Kościuszko i jego chłopska rewolucja wraz z bitwa pod Racławicami oraz Napoleon Bonaparte i wyprawa na Rosję.
Poznając środowisko dworu widzimy jak naprawdę wyglądało życie sfery szlacheckiej. Jak można się domyśleć panie zajmowały się właściwie niczym, no nie licząc spotkań towarzyskich, rozmów o najnowszych sukniach i trendach w modzie. Młode panny natomiast gdy nie pobierały nauk grały sobie na klawikordzie, czytały książki i obowiązkowo haftowały swoje wyprawy ślubne lub podarunki dla okolicznych kościołów. O tym jak bardzo ograniczone możliwości rozrywki i kształcenia były w tych czasach niech świadczą opisy okresów postu lub adwentu, gdzie życie towarzyskie zamierało i autorka wielokrotnie wspomina, że panny się nudzą. Trochę więcej zajęć mieli panowie zajmujący się utrzymaniem majątku i polityką.
Zupełnie inny świat przedstawiony jest w środowisku wiejskim, gdzie podstawową zasadą była walka o przetrwanie. W rodzinie Konopków nie brakowało trosk zarówno o codzienny byt jak i o zdrowie. oprócz uprawy swojej roli każdy gospodarz musiał pracować dla dziedzica na jego polu. Nie miało znaczenia czy to była kobieta czy mężczyzna. Przymusowa praca wywoływała bunty wśród chłopów, a nieludzkie traktowanie przez nadzorujących dodatkowo wzmagało niezadowolenie.
Ciekawym wątkiem jest podjęcie pracy we dworze przez syna Marysi Maurycego. Dziedzic początkowo nie był świadomy, że jest jego synem jednak po ujawnieniu prawdy chce uczynić go swoim zarządcą. Sprawę komplikuje uczucie, które pojawiło się między Maurycym, a córką dziedzica.
Cała powieść jest pełna kolorytu, pokazuje dwa różne światy, które się przenikają i które tak naprawdę są od siebie zależne. Wieś to przede wszystkim głęboka wiara, ale także szacunek do ojcowizny, która jest gwarancją istnienia rodziny. To także myślenie o ojczyźnie w kategorii odzyskania niepodległości. Przykładem jest pospolite ruszenie aby wspomóc walczących pod przewodnictwem Kościuszki.
Można się doczepić, że może język powieści nie jest wyszukany, że może za prosty, ale tu chyba o to chodziło. Trudno wymagać od środowiska chłopskiego w tamtych czasach rozbudowanych historii, gdy oni skupiali się na zupełnie czymś innym. Za to nie brak pięknego kolorytu i realizmu tych czasów.

Wraz z autorką i bohaterami powieści przenosimy się w czasy Tadeusza Kościuszki, wojen napoleońskich czyli w okres gdy Polska zupełnie zniknęła z map świata. na przemian meldujemy się w środowisku wiejskim, gdzie swój dom rodzinny ma Marysia Konopka oraz do dworu Pawłowskich.
Marysia znajduje się w trudnym okresie swojego życia bowiem po wielu latach służby we dworze oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1522
858

Na półkach: , , ,

Książka mi się podobała, czytałam ją z przyjemnością. Zafascynowały mnie losy jej bohaterów, wielokrotnie zadumałam się nad ich losem, życiową niesprawiedliwością, nieżyczliwością nawet bliskich osób. Nie jest to słodka opowieść, więcej w niej goryczy niż radości, ale znajdziecie tu też sporą garść faktów historycznych. Autorka ożywiła kilka znanych postaci historycznych i dała nam możliwość przyjrzenia się im z bliska. Mimo pewnych wad książka jest ciekawa w odbiorze i warta uwagi.
https://korcimnieczytanie.blogspot.com/2020/09/monika-rzepiela-szlacheckie-gniazdo.html

Książka mi się podobała, czytałam ją z przyjemnością. Zafascynowały mnie losy jej bohaterów, wielokrotnie zadumałam się nad ich losem, życiową niesprawiedliwością, nieżyczliwością nawet bliskich osób. Nie jest to słodka opowieść, więcej w niej goryczy niż radości, ale znajdziecie tu też sporą garść faktów historycznych. Autorka ożywiła kilka znanych postaci historycznych i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
420
354

Na półkach:

Lubię książki z historią w tle. Czytałam część pierwszą i była przeciętna. Ta zapowiadała się lepiej. Niestety książka nadal skupia się głównie na obyczajach i dniu codziennym niż na relacjach ludzkich i jako takiemu wątkowi. Historia w tle jest tylko wspomniana przez bohaterów -chłopi ruszają za Kościuszko. Język książki jest taki sobie, nie porywa. Bohaterki urodzone w poprzedniej części same zostają matkami., dzieci rosną i przejmują schedę po rodzicach. W obyczajach nic się nie zmienia. Książka miała potencjał jednak .... czegoś jej zabrakło.

Lubię książki z historią w tle. Czytałam część pierwszą i była przeciętna. Ta zapowiadała się lepiej. Niestety książka nadal skupia się głównie na obyczajach i dniu codziennym niż na relacjach ludzkich i jako takiemu wątkowi. Historia w tle jest tylko wspomniana przez bohaterów -chłopi ruszają za Kościuszko. Język książki jest taki sobie, nie porywa. Bohaterki urodzone w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
916
587

Na półkach:

Zakończenie historii która połączyła Marysię i panicza....warto.....

Zakończenie historii która połączyła Marysię i panicza....warto.....

Pokaż mimo to

avatar
618
54

Na półkach: , , ,

Czytając takie książki aż trudno uwierzyć, że życie mogło płynąć tak spokojnie. Uwielbiam taki relaks.

Czytając takie książki aż trudno uwierzyć, że życie mogło płynąć tak spokojnie. Uwielbiam taki relaks.

Pokaż mimo to

avatar
1190
760

Na półkach:

Druga część sagi.Czytajac ,czulam sie jak pensjonarka. Momentami infantylna i naiwna .Moze być.

Druga część sagi.Czytajac ,czulam sie jak pensjonarka. Momentami infantylna i naiwna .Moze być.

Pokaż mimo to

avatar
1404
376

Na półkach: ,

Świetna kontynuacja pierwszego tomu. Zaciekawi osoby, które interesują się obyczajami i życiem w czasach polski szlacheckiej.

Świetna kontynuacja pierwszego tomu. Zaciekawi osoby, które interesują się obyczajami i życiem w czasach polski szlacheckiej.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ogień buntu


Reklama
zgłoś błąd