Zamojski złotnik

Okładka książki Zamojski złotnik Monika Rzepiela
Okładka książki Zamojski złotnik
Monika Rzepiela Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Dwór w Czartorowiczach (tom 3) Seria: Saga Polska literatura obyczajowa, romans
Dwór w Czartorowiczach (tom 3)
Saga Polska
Szara Godzina
2023-04-18
2023-04-18

Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam książki, w których opisywane są czasy wielkich państw, dworów, etykiety, kreacje balowe, przede wszystkim czasy, w których kobiety nie miały prawa głosu, chociażby w decyzji zamążpójścia itp. Dzisiejsza recenzja dotyczy właśnie jednej z takich książek. „Zamojski złotnik” to historia, która przypadnie do gustu kobietom, ponieważ opisuje wielką miłość, zdradę, związki, które nie mogą, nie powinny być zawarte ze względu na pochodzenie klasowe itp. Chwytająca za serce historia bohaterów, z którymi możesz się utożsamiać. Fantastyczne w takich historiach jest to, że śledzisz etapy życia bohaterów, oraz to, jak ich dzieci dorastają i posiadają swoje życie, a koło życia kręci się bez naszej woli.

Przedstawiam Wam rodzinę Dantyszków i ich potomstwo oraz historię, którą zapamiętacie na długo po tym, jak skończycie czytać. Autorka w taki sposób wykreowała bohaterów, oraz sytuacje, że większość z Was, (jak napisałam wyżej),będzie się z nimi utożsamiać. Autorka umiejętnie wykreowała bohaterów, których od samego początku albo pokochacie, albo znienawidzicie, lecz im dalej, tym dana sytuacja lub bohater może zmienić swoje przeznaczenie i to o 180 stopni. XVII-wieczny Zamość oferuje nam różnorodność narodowości, kolorów, sprzedawanych rzeczy, ale przede wszystkim historię bohaterów wartą uwagi. Teraz czytam inną serię autorki „Ogień buntu. Szlacheckie gniazdo” tom 2 i wiecie co? Muszę nadrobić wszystkie inne książki, bo są fantastyczne.

Czytając o czasach naszych pradziadów zdaję sobie sprawę, jaka przepaść kulturowo-mentalna jest między pokoleniami. Weźmy np. skalę umieralności kobiet podczas porodu, umieralność dzieci na tak zwykłą dziś ospę, zapalenie płuc, oraz jak podchodzono do jedzenia, to co jedli, to czego nie mogli mieć chociażby ze względu na biedę itp.
Opisów książki jest mnóstwo więc zapraszam do nadrobienia.

Polecam całym sercem. <3

Zamojski Złotnik to powieść, której głowne akcje dzieją się w pięknym Zamościu w XVII w, gdzie obok siebie mieszkali ludzie różnych kultur i religii. Poznajemy rodzinę Dantyszków, ich obyczaje i tradycję, które nadają rytmowi życia codziennego. Możemy być świadkami roli kobiet w tych czasach, które o niewielu rzeczach mogły decydować. Książka jest pisana z perspektywy poszczególnych członków rodziny dzięki czasu możmy poznać ich odrębne perspektywy, pragnienia, myśli i uczucia. Jest też wpleciony wątek kryminalny, który dodatkowo jest atutem dla powieści. Serdecznie polecam.

Monika Rzepiela w powieści “Złotnik zamojski” połączyła wiele wątków. Historię Zamościa przeplata z obyczajami, a wszystko to doprawia romansem i wątkiem kryminalnym. Rozdziały powieści dedykowane są poszczególnym bohaterom, dzięki temu czytelnik może spojrzeć na wydarzenia z różnych perspektyw.

Szczegółowe opisy miasta sprawiły, że oczami wyobraźni widziałam poszczególne kamienice, ulice czy Akademię Zamojskich. Warto odwiedzić Zamość i wybrać się śladami Dantyszków.

Współpraca reklamowa z @szaragodzina
49/2023
Ukryta we wnęce nasłuchiwałam odgłosów kroków. Lada moment u mojego ojca miał pojawić się kandydat na ślubnego dla mnie. Nie miałam tego szczęścia, by zaznać uczucia i błagać ojca, by wyjść za kogoś, kogo nim darzę. Matka kładła mi do głowy, że miłość przyjdzie po ślubie. Nie wierzyłam jej. Przymus nie mógł zrodzić miłości. Ba, przyjaźni nawet, a jeźli już coś, to wrogość.
Trwogę budzi fakt, że niegdyś kobiety były uważane za przedmiot. Wydawane za kogoś, kto dał więcej lub posiadał koneksje istotne dla dobra rodziny. Pod władzą ojca czy starszego brata, później męża... bez przyzwolenia na cokolwiek.
Książka przedstawia losy rodziny Dantyszków - dzieci złotnika, które wkraczają właśnie w dojrzały świat. Ci, którzy się zakochują, raz mają szczęście i udaje im się ubłagać ojca o ożenek, innym razem zostają ze złamanym sercem. Pozostali są wydawani ślubnym bez własnego przekonania. Jednym się wiedzie, inni wstępują w progi piekła, a szczęścia doświadczają jedynie podczas wizyt u kurtyzany. Tylko Bóg wyznacza granice i jedynie jemu są w stanie zawierzyć życie swoje i potomstwa, które niekiedy jest błogosławieństwem, zaś innym razem powodem do wstydu.
Autorka bezbłędnie stworzyła siedemnastowieczny klimat i zaklimatyzowała w nim czytelnika. Przybliżyła życie codzienne sfer wyższych i plebsu. Udało jej się wykreować ciekawych bohaterów, z których każdy miał własne ambicje, wyobrażenia i plany.
Mam tylko wrażenie, że wątków było zbyt dużo, a historie poszczególnych bohaterów powtarzały się. Jednak całość czyta się bardzo przyjemnie, język jest przystępny, a gdy pojawiają się słowa niezrozumiałe, są też wyjaśnienia - i świetne ciekawostki!

Współpraca reklamowa z @szaragodzina
49/2023

Obrazująca z detalowością codzienną egzystencję mieszkańców XVII-wiecznego Zamościa. Akcentująca służalczą rolę kobiet, całkowicie zależnych od swoich opiekunów. Wnikająca w meandry rodzinnych więzi i statusu, przyzwalających na subtelne przekraczanie ram społecznych konwenansów.

„Zamojski złotnik” to historia osnuta na płaszczyźnie powieści obyczajowej, która drobiazgowo oddaje tło historyczne tamtej epoki. Spacer z realizmem oddanymi zamojskimi uliczkami, wizyty w osadzonych na nich domiszczach oraz obcowanie z panującymi w nich zwyczajami, tradycjami i nieustannie podkreślaną moralnością zapewnia doznania zaspokajające pasjonatów rzetelnie nakreślonych scenerii. Pani Monika Rzepiela zadbała o każdy szczegół przybliżonych realiów – zaznajamia czytelnika nawet z genezą ulokowanego w treści kupieckiego wręcz miasta. Pozwala zatem dosłownie odczuć ducha minionych lat! I przytacza ustami swoich bohaterów oderwane od fabuły opowiastki, które intensyfikują i tak wyraźny już polski klimat. To iście efektowna podróż w odmęty przebrzmiałych pejzaży terenu, który mianowano miastem idealnym.

Autorka buduje literacką przestrzeń książki na fundamencie familii patrycjuszowskiej Dantyszków – portretów tytułowego złotnika, jego żony i dzieci. Jawne upomnienie się duchów przeszłości o uzyskanie sprawiedliwości w uosobieniu tajemniczego przybysza, prowadzi do tragicznego incydentu, a zarazem staje się wyraźnym impulsem do kreacji losów młodego pokolenia. Historię utkano bowiem perspektywą Korneliusza, dziedzica ojcowskich dokonań, mężczyzny, który porzuca malarski pędzel na rzecz złotniczego cechu, jego brata, Rafała, kształcącego się na lekarza oraz Magdaleny i Anny – jednej zatraconej w literaturze i nauce, drugiej zafascynowanej muzyką. To barwna panorama dramatycznych kolei życia, naznaczona nie tylko miłosnym szczęściem, ale i goryczą otulającą głos rozsądku. Prozę dnia zanurzono w smutku chorób oraz radości narodzin kolejnych członków rodziny Dantyszków. Kompilacja całej palety uczuć, które rozpisano z prostotą, wiedzie do zatrważającego finału wprowadzającego w stupor swoją wymową i realną ostatecznością.

To kompozycja, przez którą sunie się z lekkością, z łatwością możliwa do eksploracji, ale zarazem traktująca o istocie praw kobiet w tamtym okresie historycznym. Tak tłamszonych, ograniczanych, wręcz śmiało wyśmiewanych! Autorka z jaskrawością eksponuje miałkie znaczenie niewiast, ich całkowite uzależnienie od męskiego rodu i próby delikatnej konfrontacji z wymuszonymi na nich decyzjami. To zaaranżowany z pasją i sentymentem spektakl nieokiełznanych porywów serca oraz uległego pogodzenia się ze społecznymi barierami, odgrywany z zauważalnymi emocjami niepewności małżeńskiego pożycia i macierzyńskiej troski. Niewątpliwie to treść wyzuta z obszerności, jednak obfitująca w zawiłe losy patrycjuszowskiej rodziny. Skupiająca się na wiernym odmalowaniu środowiskowej materii polskiego miasta w XVII wieku, oscylując przede wszystkim wokół jego mieszkańców. I uwydatniająca na swoich kartach fabułę niezależną od pozostałych tomów wydanych w serii „Dwór w Czartorowiczach”, sposobna zatem do zgłębienia bez znajomości poprzednich części.

/.../
Autorka na przestrzeni kilku lat wspaniale kreśli losy poszczególnych członków rodziny Dandyszków. Plastyczne opisy Zamościa, Biecza i innych miejsc ukazane poprzez tło historyczne, społeczne i religijne, wpływają na atuty tej powieści. Nakreślone tu zostały między innymi: patriarchalna rodzina, wyznaczone z góry role kobiet, małżeństwa zawierane zgodnie z wolą najstarszego krewnego w linii męskiej, los kobiety uwiedzionej, zdradzonej, niekochanej i niekochającej. Tekst podczas czytania po prostu płynie, a czytelnik nie może oderwać się na dłużej od lektury. Warto przeczytać.

/.../

"Zamojski Złotnik" Monika Rzepiela - strona autorska Wydawnictwo Szara Godzina to trzeci tom cyklu Saga Polska. Autorka zabiera Nas w podróż ulicami Zamościa i jego okolic. W doskonały sposób wplatając w tekst historię, którą lubię. Przenosimy się w czasy patrycjuszy i szlachty, przeżywając rozterki życiowe bohaterów.

W XVII wieku życie rodziny Dantyszków płynie sobie spokojnie. Głowa rodu prowadzi zakład złotniczy, a żona wychowuje dzieci. Korneliusz ku uciesze ojca porzuca malarstwo i wstępuje w progi cechu złotników, Rafał niedługo zostanie lekarzem a piękne, mające wiele talentów córki Magda i Anna mogą szukać mężów. Niestety szczęście rodziny nie trwa długo. Nieoczekiwane pojawienie się pewnych osób w otoczeniu rodzinny Dantyszków zmieni ich życie i losy. Czy dzieci Bartłomieja zaznają szczęścia i miłości? Czy los zabiera po ty, by ukarać? Czy Magda i Anna będą się cieszyć z zamążpójścia i co szykuje dla nich los? Czy bohaterowie będą potrafili zawalczyć o swoje dzieci?

Czytając "Zamojskiego złotnika" przeniesiecie się w czasie. Historia przekazana w książce pochłonęła mnie i pozwoliła wędrować wraz z bohaterami po ulicach Zamościa, poznawać zwyczaje i tradycje. Była to przyjemna lektura, która niejednokrotnie przyspieszyła bicie serca. Kobiety w tamtych czasach musiały się podporządkować mężczyźnie i pozostawać w jego cieniu. Choć w rodzinie Dantyszków nie zabrakło mocnych charakterów. Ja osobiście polecam lekturę książki i gwarantuję Wam przyjemną lekturę. Szykujcie się na wiele emocji.

W XVII wieku życie rodziny Dantyszków płynie sobie...

Już sama okładka przyciąga wzrok i tytuł, który daje do myślenia, ileż to złota mieści się na kartach powieści. Złota, które nie zawsze się świeci.
Jest to opowieść o rodzinie Dantyszków i ich potomstwie, które wraz z wiekiem wkracza w dorosłe życie mając marzenia. Wkraczając w dorosłe życie nie są świadome, że nie wszystko jest takie kolorowe. Przyjdzie im się zmierzyć z wieloma trudnościami.
Czytając powieść możemy się przekonać, że tamte czasy jakże różniły się od obecnych. Kobiety raczej niewiele miały do powiedzenia i musiały służyć i słychać mężów, którzy za zadanie mieli utrzymać rodziny. Autorka pokazała że bohaterowie to tacy sami ludzie jak my, tylko żyjący w innym czasie, gdzie nie było takiego dostępu do medycyny. Choroby, przedwczesna śmierć czy poród, który zazwyczaj odbywał się w domu.
Tamtych czasy również dotyczyły mężczyzn, którzy nie zawsze małżeństwo i rodziny traktowali z szacunkiem i z powagą o czym możemy się przekonać czytając powieść.
Trudne to były czasy gdzie w walce o szczęście trzeba było zapłacić najwyższą cenę.

Piękna historyczna powieść w której autorka oprócz bohaterów oprowadza nas po uliczkach i pięknych miejscach, które również uległy zmianie od tamtego okresu. Biorąc do ręki książkę można poczuć tę tajemniczą i historyczną atmosferę tamtych lat, które z pewnością na swój sposób były piękne i rodzinne, gdzie o losie dzieci zazwyczaj odpowiadali rodzice.

Cieszę się że miałam możliwość przeczytania powieści, która bardzo mi się podobała i którą polecam

Autorka odkrywa przed czytelnikiem zasłonę do innego świata. XVII wieczny Zamość jest tak różny od tego współczesnego. Bardzo multikulturowy, bardzo kupiecki, bardzo różnorodny. Dziś odwiedzając to miasto można poczuć oddech historii, piękne odnowione kamienice na rynku pozwalają wyobrazić sobie miasto sprzed lat. Jednak jego mieszkańcy z tamtych czasów zostali w dużej mierze zapomnieni i dopiero takie lektury jak "Zamojski złotnik" pozwalają na nowo odkryć świat, który przeminął.

Lektura przedstawia losy rodziny Dantyszków, skupiając się na czwórce dzieci Bartłomieja, w momencie kiedy wchodzą oni w dorosłe życie. Każdy z nich ma inne aspiracje i marzenia. Autorka jednak bardzo szybko pokazuje, że życie w tamtym świecie nie należało do łatwych, że podział ról na męskie i kobiece był ogromny. A szczęście i miłość nie zawsze były dostępne dla każdego. Odkrywając losy synów i córek złotnika poznajemy też grono bardzo różnorodnych bohaterów. Oprócz polskiego mieszczaństwa w mieście żyli Żydzi, Grecy i Ormianie. Ze względu na swoje położenie, w którym przecinały się trasy handlowe, było odwiedzane przez przybyszów z wielu narodowości.

Historia bohaterów nie raz jeży włos na głowie i wywołuje złość. Czasy, w którym przyszło żyć rodzinie Dantyszków, były niebezpieczne - choroby, śmierć, poród, brak leków, takie problemy mieli wszyscy. Kobiety przez całe życie były podporządkowane rodzicom i mężom. Autorka pokazuje losy bohaterów, dając odczuć jak bardzo różnie toczyły się ścieżki życia. Jest to powieść bardzo prawdziwa, co sprawia, że autorka nie oszczędza bohaterów, nie lukruje ich życia, ale pokazuje prawdziwe problemy, które w tamtych czasach istniały i które sprawiały, że nie raz trzeba było zapłacić za swoje postępowanie, czasem najwyższą cenę.

"Zamojski złotnik" to lektura, która pozwala przez chwilę poczuć się jak mieszkaniec XVII-wiecznego polskiego miasta. Idealnie oddany klimat tamtych czasów wywołuje wrażenie jakby podglądało się życie bohaterów gdzieś z boku. Ich losy są bardzo różne, nie zawsze szczęśliwe, choć podczas lektury ma się nadzieję na lepsze rozwiązania. Świat, który dawno przeminął, na chwile wraca, pozwala odkryć swoje ulotne piękno. Poprzednie książki autorki były świetne, ale mam wrażenie, że ta wyróżnia się na ich tle. Oprócz życia bohaterów pokazuje życie miasta i jest to niezwykle realistyczne. Mogę polecić ją wszystkim miłośnikom historii.

Monika Rzepiela jest autorką, która znajduje należne miejsce na mojej liście ulubionych pisarek. Dwie wcześniejsze powieści autorki „Dwór w Czartorowiczach” i „Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” zachwyciły mnie tak bardzo, że najnowsza książka autorki byłą tą, dla której porzuciłem wszelkie obowiązki. Czym prędzej chciałem poznać historię zapisaną na kartach powieści „Zamojski złotnik”. I przyznam szczerze, że wybór tej lektury był nie tylko doskonałą decyzją, lecz sprawił, że z czystym sercem mogę napisać, że Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!
Monika Rzepiela zabiera nas do XVII wieku. Tutaj poznajemy zamojskiego złotnika, który wiedzie dostatnie życie. Wraz z żoną korzystają z uroków życia, a ich synowie realizują swoje marzenia i pasje. Korneliusz, chcąc przejąć fach po ojcu, wstępuje do cechu złotników. Rafał podjął studia medyczne na Akademii Zamojskiej. Zaś ich córki przygotowane są do małżeństwa. Zdawało się, że nic nie jest w stanie zmącić sielskiego życia rodziny Dantyszków, w którym realizują swoje marzenia. Niestety jednak spokój zostaje zakłócony. Pewnego dnia wraz z pojawieniem się tajemniczego przybysza ukazuje się rysa w życiu rodziny. Owa rysa może zniszczyć ich dotychczasowy spokój.
Jak bardzo zmieni się życie rodziny Dantyszków? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Czy zdołają sobie poradzić w nowej rzeczywistości? Koniecznie sięgnijcie po „Zamojskiego złotnika” i poznajcie tę historię. Dzięki Monice Rzepeli będziecie mogli uczestniczyć w wyjątkowej podróży, która nie tylko powiedzie Was ulicami Zamościa, lecz pozwoli poznać historię rodziny Dantyszków. Ich zwyczaje, a przede wszystkim odkryjecie tajemnice, którą skrywa tajemniczy przybysz.
Jeśli uwielbiacie czytać powieści historyczne, które zabierają Was w odległe czasy to koniecznie sięgnijcie po „Zamojskiego złotnika”. Autorka doskonale oddaje ducha XVII wieku, dzięki czemu możecie oderwać się od rzeczywistości i powędrować do czasów naszych przodków. Nie ukrywam, że Monika Rzepiela tą powieścią wywarła na mnie ogromne znaczenie. Dwie wcześniejsze książki autorki, które przeczytałem, były doskonałe, ta najnowsza jest fenomenalna. Dzięki temu twórczość autorki jest bliska mojemu sercu, a „Zamojski złotnik” umieszczony zostaje na czyt-NIKowej, patronackiej półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Jestem przekonany, że nie będziecie żałować. Co więcej, z jeszcze większą ochotą sięgniecie po wcześniejsze książki pisarki.
Intrygująca, porywająca i sentymentalna historia. Opisy XVII-tego życia mieszkańców Zamościa oraz bohaterowie tej książki sprawiają, że nie oderwiecie się od lektury. Co ważne Pani Monika jest z pochodzenia zamościanką, dlatego też czuć w tej powieści serce oraz miłość do tych regionów, co jeszcze bardziej wzbogaca lekturę tej książki. To doskonała propozycja dla miłośników powieści historycznych. Zdecydowanie polecam!
Książka „Zamojski złotnik” ukazała się nakładem Wydawnictwa Szara Godzina

• Obyczajowe
  • Sagi/babskie
  • JUŻ
  • Lit. polska

Dodaj cytat z książki Zamojski złotnik