Dotyk Twoich słów II

Okładka książki Dotyk Twoich słów II Aleksandra Steć
Okładka książki Dotyk Twoich słów II
Aleksandra Steć Wydawnictwo: Camilove Cykl: Dotyk Twoich słów (tom 2) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Dotyk Twoich słów (tom 2)
Camilove
2018-03-23
2018-03-23

Wszystkie książki Aleksandry Steć mnie zachwycają, ale Dotyk Twoich słów II część jest moim numerem jeden. Zstanawiam się jak w jednym, czasami w kilku zdaniach, można ująć to, na co czasami potrzeba całej książki albo nawet kilku książek. Czyta się szybko, ale analizuje się tygodniami.

Nie tak dawno temu przedstawiłam Wam magię słów Aleksandry Steć po raz pierwszy, tym razem chcę zrobić to ponownie wraz z recenzją, a właściwie moimi przemyśleniami dotyczącymi drugiego tomu „Dotyku Twoich słów II”. Prawda jest taka, że kiedy zakończyłam czytać pierwszy tom przemyśleń autorki zapragnęłam więcej. Bez wahania sięgnęłam po kolejne słowa wplecione na bielusieńkich kartkach, które właśnie dzięki nim zyskały niesamowitą emocjonującą wartość.

„Umarłam na tę miłość już dawno nawet kilka razy. A Ty dalej męczysz moje obolałe serce – swoim kochaniem”.

Książka tak, jak jej poprzedniczka została podzielona na dwa rozdziały „Zima – Nie chcę być tylko Twoim wspomnieniem” i „Wiosna – Obudź się i oddychaj szczęściem”. Otwiera je piękny szkic, współgrający z pięknymi okładkami książek, których autorką jest Anna Halarewicz. Uważam, ze to wspaniały pomysł, aby cykl podzielić na rozdziały dotyczące pór roku, czytelnik może przysiąść i w zależności od pogody za oknem, przeczytać opisy świata i emocji, przekazywane przez autorkę. Trzymając w dłoni coś wspaniałego, pięknego i wrażliwego czuję się spełniona w pewien sposób, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wrażliwość należy w sobie pielęgnować i dbać o to, by nie wygasła.

"Wiesz, ja też czasami boję się jutra. Mam tak wiele pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Szukam odpowiednich słów, żeby nazwać emocje, ale stale błądzę we własnym umyśle. Chciałabym odzyskać części siebie, które nie wiedzieć czemu - gdzieś przepadły".

Nastrojowo dobrane słowa podkreślają tęsknotę za słońcem zimową porą, za śpiewem ptaków i nieco mniej posępnymi myślami. Sama staję się czasem bardziej zobojętniała na szybsze uderzenie serca, a czasem zniechęcona, mimo wszystko bardzo kocham tą porę roku, śnieg rozścielający się dywanem za oknem. Nie pozwalam, aby moja pasja przygasła. Aleksandra Stec ukazuje, jak mocno nasza dusza potrafi cierpieć, kiedy uderza w nią ból i zniechęcenie.

"Mijamy się, pozostawiając na środku pustej ulicy to, co mogło być nasze. Tak bardzo boimy się uczuć, że zamiast kolekcjonerami wspomnień, stajemy się kolekcjonerami złudzeń”.

W drugim rozdziale autorka wraz z roślinnością budzi się do życia i rozkwita bardziej optymistycznymi myślami, dotykającymi nasze czytelnicze serca. Pierwsze promienie jeszcze nie tak ciepłego słońca ofiarowują nadzieję, sprawiają, że łaskawiej podgląda się na otaczający nas świat i życie, które prowadzimy.

"Nie popełniaj tych samych błędów dwa razy. Już czas na nowe”.

„Dotyk Twoich słów II” uderza w czytelnika niewyobrażalną mocą emocji zaklętych w papierowe skrzydła. Autorka z delikatnością podkreśla emocje, zabiera czytelnika w podróż otwierając przed nim serce, prowadzi przez doświadczenia, które są dla niej istotne. Potrafi malować, nakreślać emocje za pomocą swoich ust i treści, które z nich wypływają prosto z serca i umysłu.

Zapraszam na receznje na bloga.

Polecam bardzo serdecznie 😀

Zapraszam na receznje na bloga.

Polecam bardzo serdecznie 😀

Ostrzeżenie!!! Jeśli chcecie czytać te tomiki zaopatrzcie się w ciepły kocyk i herbatę, bo słowa Aleksandry Steć grożą ogromną dawką emocji - takich, które wywołują dreszcze i gęsią skórkę na całym ciele.

Znacie tą piosenkę „Jak anioła głos, usłyszałem ją…” (Feel)? Ten kawałek śpiewał mi się w głowie od kiedy zaczęłam czytać te tomiki. Nie chce mnie opuścić myśl, że autorka jest istotą z innego wymiaru. Jej niesamowita wrażliwość, sposób w jaki postrzega i opisuje świat jest nieziemski.

Pewnie nie raz widzieliście te wszystkie super cytaty i złote myśli różnych autorów, udostępniane na Facebooku, prawda? Jej tomiki są całe stworzone z takich myśli (nic dziwnego, że jej teksty osiągają setki tysięcy polubień i tysiące udostępnień na Facebooku i Tweeterze!). Do tego teksty Oli są takie zrozumiałe, nie jest to coś nad czym trzeba rozmyślać, żeby to zrozumieć, co nie znaczy, że nie skłaniają do refleksji. Te teksty tą tak zwyczajnie niezwyczajne, tak prawdziwe i niby zwykłe (bo bardzo życiowe),ale niezwykle ujęte i ubrane w piękne, zaskakujące słowa. Język, którego używa Aleksandra Steć nie jest pompatyczny ani wyniosły, jest po prostu… ciepły, delikatny, ludzki i kobiecy (zdarzy jej się też rzucić mięsem w idealnym miejscu i czasie, w sposób, który wcale nie jest wulgarny, co, trzeba przyznać, jest nie lada sztuką).

Tomiki czyta się bardzo szybko (ja sięgnęłam po jeden, a na następny dzień zaczynałam już drugi),nie tylko dlatego, że lektura jest przyjemna, ale także dlatego, że często jednej myśli poświęcona jest jedna strona. I wiecie co? Te myśli są tak „bogate” i intensywne, że zasługują na własną stronę.

Wszystkim tym, którzy lubią złote myśli, piękne cytaty, głębokie przemyślenia na temat życia, miłości, cierpienia i życia ogólnie, ale także oryginalny, zaskakujący humor, polecam twórczość Aleksandry Steć z całego serca. Jej teksty są też pełne nadziei, często optymizmu, ale przede wszystkim ciepła, które bardzo się przyda w te zimne, szaro-bure, zimowe wieczory.

Panowie- uwaga! Ponieważ w tomikach wiele stron jest poświęconych miłości, myślę też, że jest to idealny prezent Walentynkowy dla kobiet, które uwielbiają pięknie pisaną prozę.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorce. Dzięki autorce wszystkie jej tomiki wezmą też udział w urodzinowych rozdawajkach na blogu.

"Są ludzie, których możemy nie widzieć latami, nie rozmawiać z nimi bardzo długi czas lub być oddaleni od nich setkami kilometrów, a mimo to - zawsze będziemy z nimi związani. Zupełnie tak, jakbyśmy w którymś momencie wymienili się fragmentami serc."

"Dotyk Twoich słów" to rozdzielony na dwa tomy zbiór przepięknych, niesłychanie trafnych, poruszających serce i duszę krótkich form literackich, które na długo zapadają w pamięć. Tym razem myśli zdolnej autorki zostały podzielone ze względu na tematykę na cztery symboliczne rozdziały o jakże wymownych nazwach: „Lato – Masz zapach spełniających się marzeń”, „Jesień – Ludzie umierają w milczeniu, jak drzewa”, „Zima – Nie chcę być tylko Twoim wspomnieniem” oraz „Wiosna – Obudź się i oddychaj szczęściem”.

"Nie zapominaj tylko kiedyś przypadkiem, że przez tę krótką chwilę zdarzyłam Ci się naprawdę."

Aleksandra Steć zabiera swoich czytelników w nadzwyczaj emocjonalną podróż, w czasie której obezwładnią ich wszelkie możliwe uczucia. Począwszy od pięknej, romantycznej, uskrzydlającej miłości, poprzez poczucie ulotności i tęsknoty, zaczepiając o bolesne rozstanie, odbierające chęć istnienia, aż po kojącą nadzieję.

"Najważniejsze są te momenty, kiedy czujesz czyjś blask i cały świat przestaje istnieć. Kiedy chłoniesz drugą osobę całym sobą, zachłannie i pospiesznie, zupełnie jakby miało Ci ją zabrać życie. Zupełnie jakby miałoby nie wystarczyć Wam czasu."

Człowiek składa się z wielu emocji, natomiast wrażliwy człowiek jest emocją. Zawsze chłonie mocniej i więcej, przeżywa wszystko intensywniej, uczucia przeszywają go na wskroś, całkowicie opanowują ciało i umysł. Właśnie taką osobą wydaje się być Aleksandra Steć, która na dodatek potrafi perfekcyjnie dobrać słowa, by te wszelkie doznania przekazać innym. Z jednej strony, móc doświadczać tak silnie, musi być błogosławieństwem, z drugiej jest też dość ciężkie, bo życie to nie tylko te dobre, uskrzydlające emocje, lecz również wszechogarniający ból, niszcząca tęsknota czy paraliżujący strach.

"Tylko mnie nie zawiedź. Zawiodłam się już tyle razy, że w moje serce nie ma już gdzie wbić noża."

To wręcz niezwykłe, że te dwa tomiki sprawią, że zaznacie tego wszystkiego, na dodatek z niewyobrażalnie silną mocą. Autorka perfekcyjnie trafia w najczulsze punkty, opisując emocje funduje czytelnikowi mentalną podróż do własnych doświadczeń, tych najistotniejszych. Kilkoma słowami sprawia, że zalewa nas fala uczuć równie silnych, jak wiele lat temu, obrazy z głowy znów stają się żywe. To tylko dowód na to, jak wielką potęgę mają ludzkie słowa, jak silnie potrafią poruszyć serce i duszę.

"To była dość wybuchowa para, ale kochali się do szaleństwa. Spokojnie można stwierdzić, że mogliby się nawzajem pozabijać, ale na pewno nie rozstać."

Te książki są wyjątkowe i magiczne. Każde przeczytane zdanie niesie za sobą ogromny ładunek, wzrusza, skłania do zadumy. Pisarka osłoniła się przed czytelnikami całkowicie, ukazała swoje dobro, ciepło. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo kocha życie, ludzi, świat, to naprawdę czuć. Mimo zranienia, mimo poważnych kłopotów, potrafi dostrzec piękno i co najważniejsze, uczy tego również i nas. Nie jest to jednak naiwność czy głupota, uzmysławia nam, że warto do wszystkiego podchodzić z sercem, nie można jednak pozwolić na wykorzystywanie.

"Miłość to istota życia. Jeśli masz chociaż jedną osobę, która jest w stanie zrobić dla Ciebie wszystko - to masz cały świat."

Znajdziemy tu wiele życiowych lekcji, zmieniających nasze podejście do otaczającego świata, nawet do samego siebie. Autorka zmysłowo i subtelnie wkrada się do naszego serca, by napomnieć, że miłość jest wartością największą. Wszystko inne przecież gaśnie przy osobie, dla której jest się całym światem. Niesłychanie sugestywne pióro pisarki tak silnie działa na czytelnicze zmysły, że wielokrotnie doznaje on szoku, bo czyta przecież prawdy, o jakich wie od dawna, a jednak w codziennym życiu nieświadomie o nich zapomina. Może warto zacząć bardziej słuchać głosu serca, może wtedy rzeczywiście wszystko stanie się piękniejsze, bo w końcu to dostrzeżemy i docenimy.

"Nie wierzę w przypadki. Podobne dusze zawsze na siebie trafią. Świat z pozornie nieznaczących zdarzeń będzie im układał drogę do siebie tak długo, aż w końcu się spotkają."

"Dotyk Twoich słów" to niesłychanie angażująca, poruszająca do granic, refleksyjna dylogia, którą każdy z czytelników odbierze na swój własny, ale na pewno emocjonalny sposób. To książki, jakie trafiają wprost do serca, dlatego zapomnienie o nich jest niemożliwe. Każdy z nas powinien mieć na półce te przepiękne, niesłychanie trafne zbiory złotych myśli, by móc zależnie od sytuacji zanurzyć się lekturze, znaleźć odpowiedź lub wytchnienie.

"Niewiele w życiu żałuję. Może tylko tego, że nie spotkałam Cię wcześniej."

Osobiście, jestem totalnie zauroczona dojrzałym piórem autorki i delektowanie się jej słowami było dla mnie fenomenalnym doświadczeniem, do jakiego z pewnością powrócę. Myślę, że każdy z was, choć raz w życiu, powinien zaznać tak obezwładniającej uczty literackiej. Polecam gorąco!

"Doceniaj wszystko to, co masz. Bo jutro może się okazać, że było to wszystko, czego potrzebowałeś do szczęścia."

"Wiesz, ja też czasami boję się jutra. Mam tak wiele pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Szukam odpowiednich słów, żeby nazwać emocje, ale stale błądzę we własnym umyśle. Chciałabym odzyskać części siebie, które nie wiedzieć czemu - gdzieś przepadły."

Odnosiłam momentami wrażenie, że autorka w swych miniaturach literackich przemawia do nas niczym Pan Cogito z wierszy Herberta, pokazując różne kierunki życiowych doznań, skupiając się na tym, co namacalne i prawdziwe, bo właśnie takie są uczucia. Szczerze i prawdziwie. Autorka skrupulatnie opisuje zawiłości ludzkiej natury, poddaje się całej palecie odczuć tworząc konstelacje bezpośrednich zwrotów, miniaturowych opowieści o bycie, naszych ułomnościach, wadach i zaletach, a wszystko owiane poetycko - lirycznym oniryzmem, który znakomicie współtworzy specyficzną aurę indywiduum.

Tom II podzielony na dwie kolejne pory roku: zimę i wiosnę. Obok swoich osobistych przeżyć i odczuć autorka niezwykle dojrzale poddaje się refleksjom, sentymentalnym nastrojom i kolejnym przepływającym codziennościom: "Życie jest za krótkie, żeby z drobnych problemów robić wielkie dramaty i zdecydowanie za długie, żeby nie dostrzegać małych radości, z których można zbudować wielkie szczęście." Trafnie opisuje obrazy rzeczywistości, używając bezpośrednich fraz, dostosowując klimat zimowej aury do tonu delikatnych ulotności i miłosnych uniesień przez pryzmat zakochanej kobiety. Wiosna zaś, to spostrzeżenia bardziej wyostrzone, wyraziste, które poddają się rozbudzonym chwilom. Bo wiosna sprzyja rozkwitaniu uczuć, budowaniu nowych fundamentów, intensyfikacji: "Trzeba spełniać marzenia, mierzyć wysoko, a trudności traktować jak wyzwania." Autorka tworzy nowe definicje, ubogaca obserwacje, ale nigdy nie moralizuje: "Prawdziwi przyjaciele się nie obrażają. Prawdziwi przyjaciele się kłócą, złoszczą i czasem mają siebie serdecznie dość, ale nigdy się nie odwracają i nie odchodzą. Nie ma co ukrywać - jeśli komuś na nas zależy, wcale nie jest tak łatwo zerwać znajomość i po prostu odejść na zawsze."

Dotyk Twoich słów to przemyślane i trafne spostrzeżenia, które wprawiają w ogrom refleksji. Niby takie proste, bezpośrednie, zwyczajne, ale niezwykle bliskie i swojskie. O marzeniach, pragnieniach, uczuciach, bliskości, zawiłości, o życiu pięknym i trudnym, o przeciwnościach, targanych uniesieniem codzienności prawdziwościach. Szczerze polecam!

"Stwórzmy sobie własne, piękne czasy"

Zauroczona pierwszą publikacją Aleksandry Steć o pięknym tytule "Moja dusza pachnie Tobą" z wielką przyjemnością sięgnęłam po najnowszą dylogię autorki "Dotyk Twoich słów". Dylogię będącą zbiorem esencjonalnych i refleksyjnych myśli przyjmujących formę lapidarnych sentencji, krótkich tekstów, a nawet zdawkowych dialogów dwojga ludzi. Dylogię stworzoną przez cztery rozdziały, z których każdy ma nadane imię konkretnej pory roku i zapoczątkowany jest zjawiskowym czarno-białym obrazkiem. Dylogię utkaną z prostych, aczkolwiek naznaczonych szczerością, otwartością, intymnością i po trosze tęsknotą słów.

Słów, z których powstają piękne i jakże oczywiste refleksje, zwięzłe i kontemplacyjne kompozycje, a także urwane, niegdyś zapisane rozmowy. Niezależnie od przyjętej struktury, wszystkie stanowią harmonijną i barwną całość. Całość wylewną, życiową i naturalną, zupełnie pozbawioną sztucznych i zbędnych urozmaiceń. Całość będącą osobistymi zwierzeniami, prawdą wypływającą z głębi serca i duszy, przelaną w postaci wielu liter na papier. Całość chwilami otuloną tkliwością i ciepłem, niekiedy owianą smutną i melancholijną aurą, a momentami przyjmującą humorystyczne akcenty. Całość, która od początku wprowadza w specyficzny i zarazem niezwykły nastrój, pozwalając na czas zadumy, podróż do swego wnętrza, a nade wszystko wyłuskanie sensu z ukazanych myśli oraz odniesienie się do nich i odkrycie niejednego wydobywającego się z owych przesłania. A przekaz jest zdecydowanie wartościowy i emocjonujący, albowiem wyjęty ze zdobytych doświadczeń i przeżytych sytuacji.

W czasie chłonięcia pojedynczych refleksji zawartych w woluminach, wydawać by się mogło, że są ewidentne i klarowne. To prawda, ale faktem jest, że nie każdy człowiek potrafiłby ubrać takowe w odpowiednie słowa, i tym samym nadać im odpowiedniego charakteru oraz emocjonalnego zabarwienia. Autorce to się udało, dzięki temu powstały jedyne w swoim rodzaju utwory. Utwory, które trudno przypisać konkretnemu gatunkowi literackiemu. Utwory, które mają swój niepowtarzalny klimat, niesamowitą głębię i wyzwalają szereg emocji, nierzadko zaskakujących.

Utwory te w sposób niebywale lapidarny, ale wnikliwy poruszają zagadnienia życiowej palety. Istota miłości, waga przyjaźni, moc przeznaczenia, przypadkowe spotkania zmieniające życie, samotność sprawiająca ból, budujące szczęście, oddanie, wsparcie, tęsknota, potrzeba bliskości, wybór własnej drogi i podążanie nią - to tylko część aspektów ujętych w "Dotyku Twoich słów". Poza owymi, wyraziście wysuwającymi się na pierwszy plan, jawią się też inne, ukryte pomiędzy wersami, kolejnymi słowami i zdaniami. Magia chwili i jej ulotność, śmierć, czas rozstania, znaczenie empatii, cierpienie, zawiłość życia, wybór między głosem rozsądku a głosem serca, i co najważniejsze, istota wypowiadanych słów. Jak widać, rozpiętość tematycznych ram jest niewątpliwie szeroka, ale klarowna i na pewno warta uwagi. Tym bardziej, że potraktowana nie tylko z należytą wrażliwością i wiarygodnością, ale momentami również nieoczekiwaną dosadnością.

"Dotyk Twoich słów" to dwa tomy stanowiące refleksyjną, ujmującą, czasem zabawną, innym razem nostalgiczną kompozycję ubraną w subtelne rysunki autorstwa Anny Halarewicz. Zachęcam do lektury i serdecznie polecam!

Po lekturze mój zachwyt dla twórczości Aleksandry wzrósł na kolejny poziom, choć myslałam, że jest to niemożliwe. A jednak:) Proza poetycka przesycona emocjami, które każdego z nas przepełniają częściej lub rzadziej. Wszyscy przeżywamy rozstania, wielkie miłości, rozczarowania sobą, innymi, rzeczywistością nieprzystającą do treści naszych pragnień. Uważam, że szczególnie Wiosnę powinno przeczytać jak najwięcej osób, ze względu na jej motywacyjne i uczące akceptacji samych siebie przesłanie.
"Dotyk Twoich słów" na nowo uczy życia w przesycie emocji, odczuć, pomaga odkrywać piękno ukryte w nas, świecie, innych, uświadamia, że te pozornie negatywne doświadczenia również są ważne i potrzebne. Uwielbiam język Oli, jej umiejętność ubierania w słowa największej radości i najbardziej dotkliwego bólu. W świecie wciąż pędzącym do przodu, ta lektura zatrzymuje na chwilę i daje to co najważniejsze, pozwala CZUĆ.

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Czytając, poznajemy Panią Aleksandrę Steć, wyciągamy wnioski, rady dla siebie. Pamiętając, że każde słowo zostało poprowadzone przez jej doświadczenia oraz ciężkie chwile mogę wywnioskować, że jest naprawdę odważną kobietą. Pokazała, jak po wniesieniach i upadkach trwa przez życie i nie poddaje się. Niektóre słowa potrafiły mnie nawet rozbawić, a inne trafiały do mnie idealnie. W „czasie” lata oraz wiosny dominowało mnóstwo optymizmu, słów niosących pocieszenie i nadzieję. Jako pesymistka odczuwałam przez to czasami pewien przepych albo niechęć, jednak myślę, że właśnie takie słowa powinnam odnajdywać i słuchać ich, bym mogła ruszyć do przodu i zacząć myśleć innym torem. Śmiało mogę polecić te książki osobom wątpiącym, szukającym miłości, zrozumienia i szacunku do kobiecości, a także takim jak ja – patrzącym na wszystko w negatywny sposób.
Po pełną opinię zapraszam do linku: https://ksiazkowewino.blogspot.com/2018/05/dotyk-twoich-sow-aleksandra-stec-wyd.html

• Współpraca recenzencka
  • 2019 rok