Pachnidło. Historia pewnego mordercy

Paco | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Synapsa
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Poraża inteligencją.
Osobliwa powieść. Zapachem mówiąca.
Widząca jaźnią. Duchem trwająca.
Węch – wyróżniony pośród innych zmysł. Podniesiony do rangi metafizycznej. Zreferowany awangardowo i niepowtarzalnie. Suto uposażony paralelami. Użyte zostały, wszystkie znane przymiotniki, określające powonienie. Nieznane też :)
W jakim celu ? Ano zgoła odmiennym od olfaktorycznych pokrewieństw. Misją jest wyartykułowanie osamotnienia. Surowej, okrutnej alienacji. Wyizolowania. Całości dopełniają lekkie płomienie cynizmu, doskonale wplecione w fabułę. Abstrahując od treści, przeogromna wiedza autora na tematy higieniczno – pielęgnacyjne i agrarno - biologiczne spowodowała opadnięcie szczęki mej :).
Ale to jeszcze nic! Trafił mi się, po Remarque, kolejny Niemiec, który mnie poruszył.
I jak amen w pacierzu bakcyla połknąłem .

Nie przepadam za literaturą niemiecką, toteż obawiałam się tej książki. Na szczęście niepotrzebnie. Klimat średniowiecznej Francji szybko mi się udzielił, chociaż czytanie szło opornie ze względu na znikomą ilość dialogów. Historia jest umiejętnie opowiedziana przez narratora-obserwatora, który stopniowo przybliża nam postać Grenouilla. Traktowałam tę książkę trochę jak baśń przez to w jaki sposób została opowiedziana.

Główny bohater posiada doskonały węch, który jest jego darem i przekleństwem jednocześnie. Prowadzi nędzną egzystencję i jest zdany jedynie na siebie. Byłam ciekawa jak potoczy się akcja i muszę przyznać, że podziwiam autora. Udało mu się stworzyć powieść, która momentami odstręcza a jednak nie można się od niej oderwać. Można ją traktować jako kryminał choć zabójca i jego motyw od początku będą nam znane, nie każdemu to będzie odpowiadało.
Zakończenie wprawiło mnie w spore osłupienie. Za pewien czas znowu przeczytam tę książkę, by zobaczyć czy dostarczy mi tylu...

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

MEA CULPA!!! DOPIERO TERAZ tj po otrzymaniu 42 like'ów POCZYTAŁEM INNE RECENZJE.I muszę powiedzieć: to nie jest książka o perfumach czy człowieku bez zapachu, a O ALIENACJI I SAMOTNOŚCI CZŁOWIEKA, jak i CIEMNYM MOTŁOCHU - SKŁONNYM DO NIENAWIŚCI I ŁATWO STEROWALNYM. /Niewinnego kochanka majstrowej storturowano i zamordowano!!!
----------------------------------------------------------------------------------

Co do Suskinda /umlaut/, /ur.1949/, to recenzowałem pozytywnie "Kontrabasistę i inne opowiadania" i obdarzyłem siedmioma gwiazdkami. To bardzo dobry wynik, bo zbiorek dość przypadkowy z bardzo różnych okresów twórczości. Omawiana książka z 1985 roku, jest jego wizytówką i nic nie zapowiada, by to uległo zmianie.

Zaglądam na LC i widzę 1044 opinie. To co ja będę się wymądrzał, jak i tak nikt tego nie przeczyta? To ja tylko powiem, że już od pierwszych stron ...

Mała-Mi | 2019-03-12
Na półkach: Klasyka, Przeczytane
Przeczytana: 12 marca 2019

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wielką rolę w Naszym życiu odgrywa zapach?

Potrafi przywołać wachlarz emocji i skojarzeń.
I złych i dobrych.
Zapach ukochanej osoby. Tulipanów. Skoszonej trawy. Przypalonego mleka.
Ulubionej potrawy. I tej całkiem znienawidzonej.

A gdyby tak posiąść moc odtworzenia zapachów i przez nie wywierać wpływ na ludzi? Grać na ich emocjach?

Taki cel postawił sobie bohater książki.
Jan Baptysta Grenouille- człowiek obdarzony niezwykłym talentem łączenia nut zapachowych w pachnidła. Sam jednak nie posiada własnego, człowieczego zapachu. Jest bezwonny.

I tą właśnie bezwonność obwinia o wszystkie swoje niepowodzenia. O to, że od dzieciństwa był niekochany i niezauważany. Brzydki, pomijany, obojętny dla mijających go ludzi...

Postanawia to zmienić i posiąść wszystkie zapachy świata.
Ta obsesja w końcu pcha go do najczarniejszych wydarzeń.

"Pachnidło" wywołuje gamę emocji.
Niepokój, fascynację, obrzydzenie, ciekawość.
Główna postać jest od początku...

Ettelea | 2010-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2010

"Pachnidło" to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, który został pobłogosławiony, a zarazem przeklęty nadzwyczajnym zmysłem powonienia i brakiem własnego zapachu. Historia jego przesiąkniętego kłamstwem życia przedstawiona jest na kanwie zmian przemysłowych i światopoglądowych osiemnastowiecznej Francji.
Dzięki niezwykłym zdolnościom mężczyzny stajemy się uczestnikami podróży po niezwykle szerokim i zróżnicowanym królestwie zapachów. Fabuła snuje się bez pośpiechu, bogata w poetyckie opisy wywołujące mieszane uczucia zachwytu i obrzydzenia.
Genialne, choć okrutne pomysły bohatera budują pewną grozę. Nie cofnie się on przed niczym aby osiągnąć swój szatański plan stworzenia nadzapachu, dzięki któremu będzie w stanie zawładnąć każdą ludzką jednostką.
Jednak czy to ma sens? Czy można być szczęśliwym, kiedy już nie mamy o czym marzyć?
Zaciekawionych zapraszam do ujmującej lektury.

Bardzo "aromatyczna" książka. Dlaczego aromatyczna? Od pierwszych stron, niemal do końca czytelnik ma do czynienia z zapachem. To jedna z wielu rzeczy, które mi się podobały kiedy czytałam "Pachnidło": czyli to, że podczas czytania opisy miasta - Paryża - ulic, ludzi, przedmiotów, straganów itp. mogłam "poczuć czytając".
W tym wszystkim historia człowieka - mordercy - którego pragnieniem przez całe życie było to aby... być kochanym. Do czego zaprowadzi młodzieńca jego niezwykły talent (tak doceniany i tak podziwiany przez Grimala czy też Baldiniego)?

Książka odbiega od filmu. Jest jednak wciągająca, a to, że jest inna niż film jest tylko jej zaletą.

Modliszeg | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Miał w swych rękach moc większą niż moc pieniądza, moc strachu czy moc śmierci: niezwyciężoną moc wzbudzania ludzkiej miłości. Ta moc zawodziła tylko w jednym punkcie: nie pozwalała mu poczuć samego siebie."

Historia mordercy Jana Baptysty Grenouille.

17 lipca 1738 roku. Paryż. Narodziny niezwykłego dziecka, które poznaje świat przez węch. Od pierwszych dni życia niechciany, przekazywany z rąk do rąk, zmieniający otoczenie.
Bohater już jako dziecko wytwarza wokół siebie negatywne uczucie. Rówieśnicy omijają chłopca.

Dorastający Jan Baptysta Grenouille jest człowiekiem pozbawionym podstawowych potrzeb moralnych. Unika uczuć, znajomości, głębszych relacji. Jego jedynym celem jest przeżyć kolejny dzień.

Wyrasta na mężczyznę dogłębnie pozbawionego empatii. Żyje opancerzony sam w sobie. Jednym azylem bohatera są zapachy, które pochłania, zanurza się w nich. Otoczenie odbiera go jako upośledzonego umysłowo, choć dla pojedynczych jednostek jest osobą wyjątkową. Jako, że życie go nie...

Anka Markova | 2019-01-27
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Oooouuaaaaa!
Na mój gust , na 10 daję 12 !
Książka powaliła mnie na kolana.
Od pierwszej do ostatniej strony buzowały we mnie sprzeczne - potężne - uczucia.
Przerażenie, obrzydzenie a jednoczenie zafascynowanie i ogromna, ba! nawet niezdrowa ciekawość! Byłam podniecona i podenerwowana jednocześnie.

Język, sposób opowiadania, opisy i cała ta historia - kunszt pisarza poczułam od pierwszych słów.

UWIELBIAM taki sposób prowadzenia czytelnika. Chciałam tarzać się w tym cuchnącym Paryżu, chciałam poczuć to wszystko na własnej skórze, a jednocześnie chciała trzymać się od tego z daleka.

!!!!!!!!!!!!! N-I-E-S-A-M-O-W-I-T-A !!!!!!!!!!!!!!!!

Do tego stopnia, że natychmiast odnalazłam film na podstawie książki i posadziłam przed telewizorem moją nieczytającą ( nad czym ogromnie ubolewam) Ukochaną Drugą Połowę.

Wielki ukłon dla Autora!

Malwina | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Nie bardzo wiem, skąd te wszystkie zachwyty nad tą książką. Jest przez większą część nudna, niewiele się dzieje, nie czyta się jej z wypiekami na twarzy. Opisy zapachów oceniam na plus, faktycznie udało się autorowi oddziaływanie na czytelnika - można sobie te zapachy skutecznie wyobrazić. Ale fabuła kuleje. Gdzie pośród opisów zapachów są te wszystkie morderstwa, których możemy się spodziewać po tytule? Zostały opisane jedno czy dwa, a reszta to już pole do popisu dla naszej wyobraźni. Zmarnowany potencjał. W dodatku zakończenie budzi mieszane uczucia: pozwala nieco zrozumieć głównego bohatera i nawet umniejszyć jego winy, ale z drugiej strony jest przesadnie groteskowe. Dziwna książka ;-/

Historia XVIII-wiecznego Paryża, gdzie urodził się nasz główny bohater Jan Baptysta Grenouille. Chłopiec, a potem mężczyzna który posiadał węch doskonały, mogąc rozpoznać dowolny zapach w całym otaczającym go świecie.
Taki niepozorny, małomówny chłopak osiągnął coś, co pragnie zdobyć każdy człowiek, być w czymś doskonałym, najlepszym. I Jan Baptysta był arcymistrzem w swojej dziedzinie, gdzie widział to, co dla innych było niewidzialne i nieosiągalne, co jemu przychodziło tak łatwo jak oddychanie, a innym nawet ciężką pracą nie potrafili po to sięgnąć i nie byli nawet w połowie tak dobrzy jak on.

Pragnąc odkryć cały świat węchem, zapragnął stworzyć pachnidło doskonałe, po którym wszystko przestanie mieć znaczenie, po którym przeniesiemy się w przeszłość będąc bezgranicznie szczęśliwi, gdzie jedna kropla wystarczy aby zwojować cały świat nieświadomych ludzi, będąc gotowym na wszystko nawet na morderstwo w celu jego wyższego "ja", bo nie cofnie się przed niczym, aby to...