Pachnidło. Historia pewnego mordercy

Patrick Süskind
kryminał, sensacja, thriller 254 str.
Das Parfum: die Geschichte eines Mörders

Świat Książki
kryminał, sensacja, thriller

Kup książkę

Opinie [1 497]

Sięgnęłam po książkę wiele lat po obejrzeniu jej ekranizacji. Nie spowodowało to jednak, że nudziłam się podczas czytania. Książka przyjemna, jednak zarówno opisy wewnętrznych przeżyć bohaterów, jak i niektóre opisy sytuacji i zdarzeń zdecydowanie przydługie. Mimo niewielkiej objętości książki, ciągnęłam ją dosyć mozolnie do przodu, momentami nie miałam motywacji, żeby do...

Mega dziwna książka, dużo nudnych opisów. Nie przypadła mi do gustu.

Przyjemna lektura, ale bez szału. Tematycznie i językowo wyczuwam sporo inspiracji Wiktorem Hugo.

W Paryżu rodzi się niechciane dziecko. Ma ono jednak niezwykły dar. Ma wyjątkowy węch i potrafi tworzyć niesamowite perfumy. Marzy o stworzeniu wyjątkowego zapachu kobiety. Aby osiągnąć ten cel nie cofnie się przed najokrutniejszymi czynami. Pragnienie, obłęd doprowadzają do zbrodni. Polecam wielbicielom mocnych wrażeń.

Prawdopodobnie najdłuższa książka z najmniejszą liczbą dialogów jaką czytałam.
Bardzo ciekawie i bogato przedstawiony świat wewnętrzny bohatera. Książka ciekawa. Czytając opisy zastanawiało mnie to, jak można napisać tyle stron o zapachu. A jednak można.
Nie wiem, czy jest to pozycja do których będę wracać, ale stanowczo warta poznania jako klasyka.

Fabuła niewątpliwie ciekawa, ale jakieś to tak trochę słabo napisane. Wersja filmowa lepiej się prezentowała.

Żadna z przeczytanych przeze mnie książek nie jest podobna do "Pachnidła". A dlaczego warto ją przeczytać?
Najbardziej zapamiętam: styl narracji - jest absolutnie wyjątkowy. Z jednej strony przenosimy się w piękny, pełen kwiecistych opisów baśniowy świat, z drugiej - atakują nas, często znienacka, szokujące groteskowe sceny strasznych rzeczy, które przytrafiają się...

Nigdy, nigdy nie czytałam książki, która tak skutecznie, jak czarna dziura literatury, zabrałaby czytelnika w opisywany świat. Rewelacyjna od pierwszego do ostatniego zdania.

Niezapomniana lektura. Można się zanurzyć w opisywanym świecie. A to bogactwo zapachów... coś niesamowitego

Ciężko było przez to przebrnąć. Rzadko zdarza mi się to powiedzieć, ale w tym przypadku film podobał mi się zdecydowanie bardziej.

Dyskusje

27 939