Kłębowisko Żmij

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le Nœud de vipères
klasyka
Edyta

Choć niegodne to serce, trawione nienawiścią i skąpstwem, pełne wrogości dla swoich bliskich, chcę, abyście się nad nim ulitowali, aby poruszyło wasze serca. Przez całe posępne życie żałosne namiętności nie pozwalały temu człowiekowi dojrzeć lśniącego w pobliżu światła, którego promienie niekiedy na niego padały, nieledwie go spalając. Jego namiętności... Tak, ale nie tylko one. Przede wszystkim czczość wiary tych, co sami przez niego dręczeni śledzili każdy jego czyn. Jakże często odtrącamy w ten sposób grzesznika, odwracając jego wzrok od prawdy, która w nas nie znajduje już odbicia!
Nie, nie pieniądze ukochał ten skąpiec, nie zemsty pragnął ten szaleniec. Jeśli znajdziecie w sobie dość sił i odwagi, aby wysłuchać tego człowieka do końca, aż po wyznanie, które przerwała mu śmierć, poznacie prawdziwy przedmiot jego miłości...

źródło opisu: pierwsza strona książki

źródło okładki: http://antykwariatgelber.pl/mauriac-francois-klebowisko-zmij/

Turysta | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Egzystencjalizm chrześcijański-tyle słyszałem o autorze.Pierwszy człon jak najbardziej,drugi(chrześcijański)już nie tak bardzo.
Książka opisuje życie,kondycję człowieka przez co trudno ją uchwycić w paru
słowach.Jest tu wszystko co ludzkie:od nienawiści po łaskę wybaczenia i zrozumienia.O tym co ważne i co stanowi o sednie serca człowieka.Tym czymś
co prawdziwe w ludziach(a tym samym ukryte pod maskami jakie przyjmujemy,
a których sami nie zauważamy)Książka opowiada historię ostatnich dni człowieka.Starca pełnego nienawiści i troski o majątek.Jego widzenie siebie i swojej rodziny.Bohater mimo złego (?) serca okazuje się...tu już każdy musi sobie dopowiedzieć resztę.
Powiedz co widzisz w tym starcu?Jacy są ludzie wg.Ciebie?Czy zasługują na
podziw czy na pogardę?

Edyta | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

oczy zapiekły mnie dwa razy...
niedługa, na dwa wieczory. z wieloma zaznaczonymi cytatami. sięgająca głównie tematu pieniądza przysłaniającego życie. życie tego, który żałował i tych, którzy jeszcze nie wiedzieli tego co stary człowiek.
lubię obserwować zachowania ludzi, ale tu nadal zdumiała mnie łatwość stania się tymi, którymi gardzimy. - to jedna z myśli jaka kołacze się teraz w mojej głowie. jest ich więcej, ale te myśli nie powinny być sugerowane i każdy czytelnik musi zdobyć je sam.
książka nie jest lekka, ale czyta się ją w przyjemnym spokoju starości.