Marilyn i JFK

Tłumaczenie: Lilla Teodorowska
Wydawnictwo: Sonia Draga
Marilyn et JFK
Ag2S

Historia wydaje się znana, a jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem mediów i organów państwowych. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA kochankowie nigdy nie byli sami.
Opowieść Françoisa Forestiera, dziennikarza „Le Nouvel Observateur”, powieściopisarza i biografa, doskonale udokumentowana i świetnie napisana, ukazuje oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/3261/biografie.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/3261/biografie.html

asika05 | 2019-03-08
Przeczytana: 07 marca 2019

Książka mną trochę wstrząsnęła. Nie zdawałam sobie sprawy, że już tyle lat temu istniała taka rozwiązłość - myślałam, że tego spodziewać się można bardziej po naszych czasach, gdzie z kazdej strony słychać o kolejnych zdradach i rozwodach. Cieszę się, że trafiłam na tę pozycję i że dzięki niej mogłam chociaż trochę dowiedzieć się o "kanonie kobiecego piękna". W gruncie rzeczy, szkoda mi jej, bo okazało się, że nie była wcale taka szczęśliwa jak jest przedstawiona na zdjęciu, z którego jest najbardziej znana. Myślę, że teraz będę zupełnie inaczej patrzeć na tę piękna, lecz nieszczęśliwą kobietę. Jedno jest pewne - to moja pierwsza biografia jakiejkolwiek gwiazdy i na pewno nie jest ostatnią, jaką przeczytam.

goldwind | 2019-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że sam temat relacji/romansu między Marilyn a JFK został potraktowany po macoszemu. Dużo informacji o osobach ich otaczających, często mnie nie interesujących, wręcz przesyt, bo gubiłam się kto jest kim, dużo insynuacji niepopartych dowodami i notoryczne spłycanie postaci Marilyn do rozkapryszonej wariatki, a Kennedy'ego do głupiego seksoholika. Czytałam już wiele książek o samej Marilyn i wiele cech, które autor usilnie starał się jej przypisać nie zgadzało się z innymi źródłami. Jednak jak na biografię czytało się nie najgorzej... widać jednak dużą dysproporcję stylu pomiędzy podawaniem faktów a insynuacji, co zgrzyta w tekście.

Każdy składa się z tych dobrych i złych cech, a tu autor ewidentnie skupia się na tej drugiej stronie. Cóż... ja w taki obraz tej dwójki nie wierzę.

upsidedown | 2018-12-14

,,Marilyn i JFK" jest to pierwsza moja przeczytana książka Francois'a Forestier'a. Wprowadziła mnie w świat o jakim sądziłam, że jest jedynie wyimaginowany i przerysowany na potrzebę filmów. A jednak! To co się działo za oceanem w latach 50-tych i 60-tych zadziwia po dzień dzisiejszy nie tylko z samego faktu jak wtedy funkcjonowała śmietanka towarzyska Hollywood ale i z faktu, że dalej wszystko jest utajnione. Próbując wyszukać i internecie zdjęć JFK, 35 Prezydenta Stanów Zjednoczonych z Marilyn Monroe znajdziemy jedno może dwa zdjęcia i parę informacji na temat rzekomych plotek ich romansu. Forestier dokładnie opisuje nam ich miejsca spotkań, częstotliwość z jakimi się odbywały i jak wyglądały. Książka zadziwia, pokazuje nam jak żył Kennedy przed i po wyborach prezydenckich, jego związki z mafią i głośnymi nazwiskami takimi jak Frank Sinatra.
Oczywiście każdy jest przekonany, że przyczyną śmierci ikony kina i kobiecości lat 50-tych było przedawkowanie, ale czy to Marilyn sama...

księgozbiór | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Marilyn Monroe - ikona popkultury, seksbomba. American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów.

John Fitzgerald Kennedy - polityk, 35 prezydent Stanów Zjednoczonych.

Na temat tej dwójki powstały niezliczone ilości książek, filmów i seriali. Ich związek nie jest tajemnicą, ale do dnia dzisiejszego ich życie i śmierć wzbudzają wiele emocji.

Marilyn Forestiera to niezmiernie zagubiona kobieta, prześladowana przez swoje demony i słabości, która jest w stanie poświęcić wszystko, żeby tylko być na szczycie.

„W Mężczyźni wolą blondynki Marilyn śpiewała Diamonds Are a Girl’s Best Friend. Wszyscy biorą ją za kobietę rozwiązłą, która podobnie jak w piosence, myśli tylko o forsie. A to błąd. Marilyn nie jest uzależniona od pieniędzy i nigdy nie będzie. DiMaggio tego nie rozumiał. Producent Darryl Zanuck też nie. Feldman nie lepiej Marilyn jest uzależniona od sławy. Chce być gwiazdą pośród gwiazd, być szanowana i czczona. Żąda...

Karpik_16 | 2018-05-30
Przeczytana: 25 maja 2018

Na całą recenzję zapraszam na:

Francois Forestier pisze bardzo lekkim piorem. Ksiązke spokojnie mozna wciagnac na jednym posiedzeniu, nie nudzac sie ani przez moment. Historie sa genialne, oczami wyobrazni jestem w stanie zobaczyc jak Martin Scorsese kreci genialny film na podstawie Marilyn i JFK. Bawilem sie swietnie, szkoda, ze ksiazka jest tak krotka. Jedyny problem, jaki mam z ksiazkami od pana Forestiera jest taki,ze pala on ogromna nienawiscia do osob, ktore opisuje. Znalezc pozytywny opis bohatera to jak znalezc swiety graal. Przez ten negatywny pryzmat mam nieodparte wrazenie, ze niektore (jak nie wiekszosc) opisanych wydarzen jest mocno przekolorowanych, zeby w jeszcze gorszym swiecie ukazac 'celebrytow' lat 50-60. I tak wlasciwie za to zabralem te dwa oczka, bo poza tym, ksiazka godna polecenia.

Babi | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

nie czytało mi się tej pozycji przyjemnie, była wręcz nudna, a niby sporo się "działo", co chwile jakieś informacje, mimo, że lubię temat Kennedych, to troszkę głupot było napisanych, no ale cóż zrobić... a o Marilyn to już w ogóle, śmiech na sali!

już na samym początku mamy sytuację, że gdy Kennedy zostaje postrzelony w Dallas (listopad '63), limuzyna jedzie w stronę szpitala, to mija plakat reklamujący film z Marilyn "SGTG", który wkrótce ma się pojawić w kinach (tak jest właśnie napisane w książce), wszystko fajnie, w sumie czemu nie miała by gdzieś wisieć taka reklama (nawet na tej pamiętnej trasie), ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo przecież... ten film nie został ukończony, i już po tym wiedziałam, co to za książka... niestety

również dowiedziałam się, że JFK mógł spać nawet z Audrey Hepburn, Grace Kelly i Sophią Loren (tak mi sugerowano w książce), dziennikarstwo troszeczkę na poziomie "Faktu" lub innego "Super Expressu", a Marilyn to niemyjąca się ćpunka,...

Reacher90 | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Świetna książka, podobnie jak "ostatni dzień", ilość ciekawych wątków pobocznych naprawdę znakomita.

Bożena | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 lipca 2016

Moda na sukces lat 60.XX wieku

Queequeg | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Tak się zastanawiam jaki zamiar miał i co za myśl przyświecała autorowi tego czegoś czym okazała się książka „Marilyn i JFK”. Jako osoba zafascynowana aktorką nie przejdę obojętnie obok żadnej publikacji na jej temat, a te okazują się różne – od rewelacyjnych po koszmarne gnioty. I ta książka gniotem jest.

Nie wiem czy te wszystkie „fakty”, które autor opisuje i przytacza to są jego pobożne życzenia czy próba zarobienia i wybicia się na gorącym temacie, bo takim ciągle jest temat Monroe, czy próba zdyskredytowania aktorki? Temat potraktowany po macoszemu, po łebkach, od niechcenia, pełno niepotwierdzonych domysłów, plotek niewiadomego pochodzenia, zakulisowych informacji a do żadnej żadnego wiarygodnego odnośnika, wiarygodnego źródła. Jedyne wiarygodne momenty to te kiedy bazuje (bo nie można tego nazwać nawet cytowaniem) na naprawdę rzetelnych źródłach, a to wyraźnie „wali po oczach” w trakcie czytania. Szkoda tylko, że jak tak przeglądam bibliografię z końca książki, to więcej...