Marlon Brando. Piękna bestia

Sonia Draga
2013-09-18
2013-09-18
Martyna Jarząb

Przeczytałem. Jednak wolę oglądać filmy z Marlonem Brando.

Przeczytałem. Jednak wolę oglądać filmy z Marlonem Brando.

5/10

5/10

Autor nie zawiódł, znowu barwna opowieść nt. gwiazdy z Hollywood w tle.
Facet żył "na bogato", ale nie ominęły go również tragedię.
Jak zawsze pojawiły się wątki poboczne - co u Forestiera jest standardem, który zawsze dodaje to "coś" każdej książce.

Autor nie zawiódł, znowu barwna opowieść nt. gwiazdy z Hollywood w tle.
Facet żył "na bogato", ale nie ominęły go również tragedię.

Brando to naprawdę fascynująca postać, jak sam tytuł mówi piękna ale bestia, prawdziwe dzikie zwierzę ale człowiek wrażliwy, który doświadczył tragedii w swoim życiu ale też sam ją rozniecał w życiu innych. No i nie znam się ale bardzo ciekawie jest ta biografia napisana, czyta się ją jak fabułę. Szybko przez nią przeszedłem.

Wszyscy znamy Marlona Brando jako wspaniałego aktora, którego rolę w jakimkolwiek filmie zapamiętamy do końca życia. Ja uwielbiam go za "Tramwaj zwany pożądaniem", "Czas Apokalipsy" oraz, klasycznie, "Ojca Chrzestnego". Przystojny, utalentowany - ideał. Autor książki sprowadza mnie jednak na ziemię. Pokazuje aktora ze strony prywatnej, jego zachcianki, dziwactwa, egocentryzm, narcyzm oraz arogancję wobec innych. To, jak traktuje ludzi wokół siebie, stawia jego postać w moim umyśle w całkiem innym świetle.
Polecam tą książkę. Brando i tak zostanie jednym z moich ulubionych aktorów, mimo wszystko. Nie będę oceniać gry aktorskiej i wrażenia, jakie na mnie wywiera na podstawie informacji o jego życiu prywatnym. Ale ciekawe jest jego życie - pełne smutku i niespodzianek.

TRZYMAJCIE SIĘ OD TEGO JAK NAJDALEJ!

"Piękna Bestia" to twór tak ohydny, odrażający i odpychający, że aż brakuje mi słów: PEŁEN NAJZWYKLEJSZYCH POMÓWIEŃ I KŁAMSTW A TYM SAMYM MANIPULACJI, mającej na celu wyrobienie w Czytelniku definitywnie BŁĘDNEGO i pogardliwego spojrzenia na osobę Marlona Brando. Kto czytał "Piosenki, Których Nauczyła Mnie Matka" ten wie jak złożoną i wielkoduszną był on osobą, podczas gdy powyższa pozycja usilnie wmawia nam, że życie Marlona kręciło się tylko wokół... rżnięcia wszystkiego co stanie mu na drodze i że nie był on zdolny do czynienia jakiegokolwiek dobra wobec innych. TU WSZYSTKO JEST SZYTE GRUBYMI NIĆMI OSZCZERSTWA I PLOTEK, czego dowodzi chociażby to, iż czytamy tu o "zaliczeniu" przez Marlona Vivien Leigh czy Stelli Adler, co jest absolutną bzdurą. Nie mogę również przemilczeć braku szacunku cholernego autora wobec rodziny nieżyjącej już Gwiazdy Kina, a dowodem na to jest wstęp opisujący tragiczną strzelaninę w posiadłości Marlona - brzmi to jak tania Sensacja i jakby cała sytuacja wydawała się wyłącznie pieprzoną fikcją literacką, a nie autentyczną tragedią.

Niesamowita wściekłość i odraza się we mnie kotłują, a POWYŻSZY TWÓR TO NIC INNEGO JAK PSEUDO-DZIENNIKARSKIE PADLINOŻERSTWO, którego jedynym celem jest zarobienie łatwej kasy na gorącym temacie jakim zawsze był i będzie Marlon Brando. Co ciekawe: autor tejże publikacji ma na koncie jeszcze inne "dzieła", które w TAKI SAM STRONNICZY SPOSÓB niszczą reputację innych nieżyjących już osób. Innymi słowy: François Forestier to zwykła dziennikarska hiena (!) idąca dosłownie "po trupach do celu", co jasno wskazuje, że jest on najgorszego sortu partaczem i amatorem, a prawdziwe Dziennikarstwo jest mu całkowicie obce. Natomiast Marlon Brando to był dobry człowiek, jakiego świat już nie uraczy, a że miał swoje wady? - niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który jest bez wad i skaz na swoim życiu. Tak więc podsumowując, droczy Czytelnicy:

TRZYMAJCIE SIĘ OD TEGO JAK NAJDALEJ!

Przeczytałam ją błyskawicznie, ale po skończeniu czuję niedosyt. Napisana dość chaotycznie, raczej w celu wyciągnięcia z życia Brando największych grzechów. Taki był zapewne zamiar, ale brakowało mi w niej obiektywizmu. Każdy z nas wie, że Marlon nie był aniołem i raczej w jego życiu było więcej przekrętów niż prawości, ale myślę, że powinna zawierać trochę więcej pozytywnych faktów, niż ciągłe wyciąganie brudów, co z czasem czytając stało się trochę nudne.

bardzo cenię sobie Brando jako aktora, ale jako człowiek ma wiele na sumieniu. I o tym jest ta książka. Chociaż, jak zarzekał się sam autor, to nie jest biografia a jedynie wybrane wątki z życiorysu aktora ukazujące strefę mroku. Klimat książki oddaje najlepiej cytat z okładki: " Miał wszystko (...)Mimo tego, jego życie było nieustannym pasmem poszukiwania nieszczęścia".

chyba najslabsza z 3 ksiazek forestiera (Marilyn i Jfk, JFK ostatni dzien),co nie znaczy, ze to slaba ksiazka.

Aktork opoka i mistrz każdej roli. Piękna historia o nim

Aktork opoka i mistrz każdej roli. Piękna historia o nim