Marilyn i JFK

Wydawnictwo: Sonia Draga
Marilyn et JFK
978-83-7508-261-6
Ag2S

Historia wydaje się znana, a jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem mediów i organów państwowych. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA, kochankowie nigdy nie byli sami.
Opowieść Françoisa Forestiera, dziennikarza „Le Nouvel Observateur”, powieściopisarza i biografa, doskonale udokumentowana i świetnie napisana, ukazuje oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

Degamisz | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Tak się zastanawiam jaki zamiar miał i co za myśl przyświecała autorowi tego czegoś czym okazała się książka „Marilyn i JFK”. Jako osoba zafascynowana aktorką nie przejdę obojętnie obok żadnej publikacji na jej temat, a te okazują się różne – od rewelacyjnych po koszmarne gnioty. I ta książka gniotem jest.

Nie wiem czy te wszystkie „fakty”, które autor opisuje i przytacza to są jego pobożne życzenia czy próba zarobienia i wybicia się na gorącym temacie, bo takim ciągle jest temat Monroe, czy próba zdyskredytowania aktorki? Temat potraktowany po macoszemu, po łebkach, od niechcenia, pełno niepotwierdzonych domysłów, plotek niewiadomego pochodzenia, zakulisowych informacji a do żadnej żadnego wiarygodnego odnośnika, wiarygodnego źródła. Jedyne wiarygodne momenty to te kiedy bazuje (bo nie można tego nazwać nawet cytowaniem) na naprawdę rzetelnych źródłach, a to wyraźnie „wali po oczach” w trakcie czytania. Szkoda tylko, że jak tak przeglądam bibliografię z końca książki, to więcej...

piotrek1983 | 2015-07-16

Jeśli komuś się wydaje, że w dzisiejszych czasach panuje rozpusta to niech przeczyta sobie tą książkę a szybko zmieni zdanie.

Justitia | 2015-05-09
Na półkach: 2013, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2015

Cios za ciosem. Przytyk za przytykiem. Skandal za skandalem. W tej książce nie ma dobrych postaci (może za wyjątkiem jednego czy dwóch bohaterów) - wszyscy są źli oraz ohydni. Czytamy więc o pozbawionych uczuć seksoholikach. O manipulujących wszystkimi głupich aktorkach, dla których sława jest najważniejsza. O gangsterach bez zahamowań. O politykach niemoralnych i zepsutych. O aktorach bratających się z mafią. O pustych i zachłannych na pieniądze żonach. O władcach i poddanych. Tu wszystko jest zgniłe, obrzydliwe, brudne. Świat polityki, show businessu i przestępczości miesza się w jedno. Każdy podsłuchuje każdego. Wszyscy mają haki na wszystkich.

Początkowo można uznać stronniczość autora za minus. W końcu po takiej pozycji spodziewać się można, że opowie historię ze wszystkich punktów widzenia, a ocenę bohaterów pozostawi czytelnikowi. Odniosłam wrażenie, że autor daje znać, że nie lubi ludzi, o których pisze. Paradoksalnie staje się to plusem, bo wszystkie te brudne skandale,...

wymazana | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Marilyn Monroe

W porównaniu do "Skłóconej z życiem" albo "Marilyn. Ostatnie seanse" ta książka wypada jak marny, długi, plotkarski artykuł. Wnikliwym znawcom biografii Marilyn czy jej oddanym fanom, raczej nie spodoba się ta z pozoru niewinna, ale bardzo cyniczna, przeinaczająca fakty historia.

| 2014-08-08

Romans Prezydenta USA i najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood opowiedziany bardzo przystępnym językiem. Polityka, Show-biznes, mafia itd. Idealny scenariusz na skandal, scenariusz, który napisało życie

Keylah | 2014-07-27

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce biografii, pomyślałam sobie : Kolejna oklepana pseudo biografia o burzliwym życiu supergwiazdy, nie wnosząca niczego o czym już nie wiem. Nawet nie sądziłam jak szybko będzie mi dane zmienić zdanie.
Po otwarciu zerknęłam do źródeł, które wykorzystał autor i od razu zrobiłam się czujna. Obszerna bibliografia, świadczy o szerokim wkładzie autora w książkę pisaną pod kątem jakości, a nie jak w większości przypadków ''masówek"- obszerności.
Czytając, książka lekko przygniotła moją głowę faktami oraz wydarzeniami, śmiem stwierdzić ze nie jest to lekka pozycja do poczytania '' przy kawie".
Autor w ciekawy sposób opisał losy Marylin i JFK stopniowo zahaczając o kolejne punkty zaczepienia. Historia sama układa się na stronach. Sporą uwagę zwróciłam także na język jakim operuje François Forestier jest niebanalny wymaga od czytelnika skupienia. Pozwoliło mi to czerpać radość z czytania.

Shenitah | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły społeczeństwu historię niesamowitego romansu. Ona - rozchwytywana gwiazda Hollywood, piękna, bogata i emanująca urokiem osobistym miss o krwistoczerwonych ustach i złotych lokach. On – wpływowy, żonaty mężczyzna. Ich związek, mimo słabo rozwiniętych mediów, śledził cały świat. Kim była ta czarująca para?
Urokowi Marylin Monroe nie mógł się oprzeć nikt. Kręcone blond włosy, czarujący uśmiech i ten charakterystyczny pieprzyk nad wargą powaliły na kolana nawet trzydziestego piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.
O ich związku rozpisywały się największe światowe gazety, ale przez dziesiątki lat nawet najbardziej dociekliwym dziennikarzom nie udało się odkryć wszystkiego na temat romansu prezydenta i ikony Hollywood.
Francois Forestier napisał tę książkę lepiej niż niejeden znany powieściopisarz. Poznajemy historię Marylin i Kennedy’ego krok po kroku od samego początku, bez pomijania nawet drobnych i pozornie...

karusia | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Po Merlin sięgnęłam, ponieważ poza sławą i niepowtarzalnym wyglądem Blondynki nie wiedziałam nic więcej. Książka totalnie zmieniła moją opinię o Marilyn. Słodka idiotka a zarazem taka osobowość o której się długo myśli kończąc książkę...A JFK? No cóż, niewyżyty kochaś. Podczas lektury często otwierałam szeroko oczy, że takie rzeczy się uchowały i ujrzały światło dzienne w łatwo dostępnej publikacji dostępnej w sumie dla każdego.
Początek trochę zawiły. Po drodze mnóstwo postaci lawirujących koło głównych postaci. Byli mężowie, kochankowie, szpiedzy, rodzina prezydencka, żona prezydenta, scenarzyści, aktorzy, muzycy.
Duży minus za brak zdjęć. A szkoda, bo niektóre barwnie opisane postacie, kostiumy czy największe premiery warte były zobaczenia właśnie na kartach książki..
Generalnie imponująca baza bibliograficzna, książka wnikliwie napisana bez lania wody. A język chyba typowy dla tego typu książek biograficznych.

Marta Korytkowska | 2015-09-17

Nastawiałam się na ciekawą, pełną pikantnych szczegółów, książkę, w której autor odkrywa nie opisane wcześniej w literaturze szczegóły związku MM i JFK. Książkę obiektywną, przedstawiającą jedynie fakty. Dostałam za to 270 stron dziwnej, subiektywnej opowieści o tym, jakim to niewyżytym seksualnie mężczyzną był Kennedy a Marlin wariatką. Bardzo, bardzo rozczarowała mnie ta książka (...) https://bibliofilembyc.wordpress.com/2015/09/17/marilyn-i-jfk-francois-forestier/

tereska | 2014-04-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Show-biznes, mafia i polityka spotykają się w tych samych majtkach. Brudny świat.