Marilyn i JFK

Wydawnictwo: Sonia Draga
Marilyn et JFK
978-83-7508-261-6
Ag2S

Historia wydaje się znana, a jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem mediów i organów państwowych. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA, kochankowie nigdy nie byli sami.
Opowieść Françoisa Forestiera, dziennikarza „Le Nouvel Observateur”, powieściopisarza i biografa, doskonale udokumentowana i świetnie napisana, ukazuje oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

Degamisz | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Tak się zastanawiam jaki zamiar miał i co za myśl przyświecała autorowi tego czegoś czym okazała się książka „Marilyn i JFK”. Jako osoba zafascynowana aktorką nie przejdę obojętnie obok żadnej publikacji na jej temat, a te okazują się różne – od rewelacyjnych po koszmarne gnioty. I ta książka gniotem jest.

Nie wiem czy te wszystkie „fakty”, które autor opisuje i przytacza to są jego pobożne życzenia czy próba zarobienia i wybicia się na gorącym temacie, bo takim ciągle jest temat Monroe, czy próba zdyskredytowania aktorki? Temat potraktowany po macoszemu, po łebkach, od niechcenia, pełno niepotwierdzonych domysłów, plotek niewiadomego pochodzenia, zakulisowych informacji a do żadnej żadnego wiarygodnego odnośnika, wiarygodnego źródła. Jedyne wiarygodne momenty to te kiedy bazuje (bo nie można tego nazwać nawet cytowaniem) na naprawdę rzetelnych źródłach, a to wyraźnie „wali po oczach” w trakcie czytania. Szkoda tylko, że jak tak przeglądam bibliografię z końca książki, to więcej...

| 2015-07-16

Jeśli komuś się wydaje, że w dzisiejszych czasach panuje rozpusta to niech przeczyta sobie tą książkę a szybko zmieni zdanie.

Justitia | 2015-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, 2013
Przeczytana: 09 maja 2015

Cios za ciosem. Przytyk za przytykiem. Skandal za skandalem. W tej książce nie ma dobrych postaci (może za wyjątkiem jednego czy dwóch bohaterów) - wszyscy są źli oraz ohydni. Czytamy więc o pozbawionych uczuć seksoholikach. O manipulujących wszystkimi głupich aktorkach, dla których sława jest najważniejsza. O gangsterach bez zahamowań. O politykach niemoralnych i zepsutych. O aktorach bratających się z mafią. O pustych i zachłannych na pieniądze żonach. O władcach i poddanych. Tu wszystko jest zgniłe, obrzydliwe, brudne. Świat polityki, show businessu i przestępczości miesza się w jedno. Każdy podsłuchuje każdego. Wszyscy mają haki na wszystkich.

Początkowo można uznać stronniczość autora za minus. W końcu po takiej pozycji spodziewać się można, że opowie historię ze wszystkich punktów widzenia, a ocenę bohaterów pozostawi czytelnikowi. Odniosłam wrażenie, że autor daje znać, że nie lubi ludzi, o których pisze. Paradoksalnie staje się to plusem, bo wszystkie te brudne skandale,...

wymazana | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Marilyn Monroe

W porównaniu do "Skłóconej z życiem" albo "Marilyn. Ostatnie seanse" ta książka wypada jak marny, długi, plotkarski artykuł. Wnikliwym znawcom biografii Marilyn czy jej oddanym fanom, raczej nie spodoba się ta z pozoru niewinna, ale bardzo cyniczna, przeinaczająca fakty historia.

| 2014-08-08

Romans Prezydenta USA i najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood opowiedziany bardzo przystępnym językiem. Polityka, Show-biznes, mafia itd. Idealny scenariusz na skandal, scenariusz, który napisało życie

castagna | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

nie czytało mi się tej pozycji przyjemnie, była wręcz nudna, a niby sporo się "działo", co chwile jakieś informacje, mimo, że lubię temat Kennedych, to troszkę głupot było napisanych, no ale cóż zrobić... a o Marilyn to już w ogóle, śmiech na sali!

już na samym początku mamy sytuację, że gdy Kennedy zostaje postrzelony w Dallas (listopad '63), limuzyna jedzie w stronę szpitala, to mija plakat reklamujący film z Marilyn "SGTG", który wkrótce ma się pojawić w kinach (tak jest właśnie napisane w książce), wszystko fajnie, w sumie czemu nie miała by gdzieś wisieć taka reklama (nawet na tej pamiętnej trasie), ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić, bo przecież... ten film nie został ukończony, i już po tym wiedziałam, co to za książka... niestety

również dowiedziałam się, że JFK mógł spać nawet z Audrey Hepburn, Grace Kelly i Sophią Loren (tak mi sugerowano w książce), dziennikarstwo troszeczkę na poziomie "Faktu" lub innego "Super Expressu", a Marilyn to niemyjąca się ćpunka,...

Keylah | 2014-07-27

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce biografii, pomyślałam sobie : Kolejna oklepana pseudo biografia o burzliwym życiu supergwiazdy, nie wnosząca niczego o czym już nie wiem. Nawet nie sądziłam jak szybko będzie mi dane zmienić zdanie.
Po otwarciu zerknęłam do źródeł, które wykorzystał autor i od razu zrobiłam się czujna. Obszerna bibliografia, świadczy o szerokim wkładzie autora w książkę pisaną pod kątem jakości, a nie jak w większości przypadków ''masówek"- obszerności.
Czytając, książka lekko przygniotła moją głowę faktami oraz wydarzeniami, śmiem stwierdzić ze nie jest to lekka pozycja do poczytania '' przy kawie".
Autor w ciekawy sposób opisał losy Marylin i JFK stopniowo zahaczając o kolejne punkty zaczepienia. Historia sama układa się na stronach. Sporą uwagę zwróciłam także na język jakim operuje François Forestier jest niebanalny wymaga od czytelnika skupienia. Pozwoliło mi to czerpać radość z czytania.

Shenitah | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły społeczeństwu historię niesamowitego romansu. Ona - rozchwytywana gwiazda Hollywood, piękna, bogata i emanująca urokiem osobistym miss o krwistoczerwonych ustach i złotych lokach. On – wpływowy, żonaty mężczyzna. Ich związek, mimo słabo rozwiniętych mediów, śledził cały świat. Kim była ta czarująca para?
Urokowi Marylin Monroe nie mógł się oprzeć nikt. Kręcone blond włosy, czarujący uśmiech i ten charakterystyczny pieprzyk nad wargą powaliły na kolana nawet trzydziestego piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.
O ich związku rozpisywały się największe światowe gazety, ale przez dziesiątki lat nawet najbardziej dociekliwym dziennikarzom nie udało się odkryć wszystkiego na temat romansu prezydenta i ikony Hollywood.
Francois Forestier napisał tę książkę lepiej niż niejeden znany powieściopisarz. Poznajemy historię Marylin i Kennedy’ego krok po kroku od samego początku, bez pomijania nawet drobnych i pozornie...

karusia | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Po Merlin sięgnęłam, ponieważ poza sławą i niepowtarzalnym wyglądem Blondynki nie wiedziałam nic więcej. Książka totalnie zmieniła moją opinię o Marilyn. Słodka idiotka a zarazem taka osobowość o której się długo myśli kończąc książkę...A JFK? No cóż, niewyżyty kochaś. Podczas lektury często otwierałam szeroko oczy, że takie rzeczy się uchowały i ujrzały światło dzienne w łatwo dostępnej publikacji dostępnej w sumie dla każdego.
Początek trochę zawiły. Po drodze mnóstwo postaci lawirujących koło głównych postaci. Byli mężowie, kochankowie, szpiedzy, rodzina prezydencka, żona prezydenta, scenarzyści, aktorzy, muzycy.
Duży minus za brak zdjęć. A szkoda, bo niektóre barwnie opisane postacie, kostiumy czy największe premiery warte były zobaczenia właśnie na kartach książki..
Generalnie imponująca baza bibliograficzna, książka wnikliwie napisana bez lania wody. A język chyba typowy dla tego typu książek biograficznych.

Francois Forestier pisze bardzo lekkim piorem. Ksiązke spokojnie mozna wciagnac na jednym posiedzeniu, nie nudzac sie ani przez moment. Historie sa genialne, oczami wyobrazni jestem w stanie zobaczyc jak Martin Scorsese kreci genialny film na podstawie Marilyn i JFK. Bawilem sie swietnie, szkoda, ze ksiazka jest tak krotka. Jedyny problem, jaki mam z ksiazkami od pana Forestiera jest taki,ze pala on ogromna nienawiscia do osob, ktore opisuje. Znalezc pozytywny opis bohatera to jak znalezc swiety graal. Przez ten negatywny pryzmat mam nieodparte wrazenie, ze niektore (jak nie wiekszosc) opisanych wydarzen jest mocno przekolorowanych, zeby w jeszcze gorszym swiecie ukazac 'celebrytow' lat 50-60. I tak wlasciwie za to zabralem te dwa oczka, bo poza tym, ksiazka godna polecenia.