Marilyn, ostatnie seanse

2008-07-16
2008-07-16
Jacek Giszczak
Marilyn Monroe

Trudno ocenić tę pozycję. Momentami była naprawdę męcząca - być może przez (za) dużą ilość psychoanalizy (nie jestem fanem) i irytujące uwagi autora, na temat tego jak prezentowała się w danym momencie Marilyn (brzydko, olśniewająco - zawsze musiał to skomentować). Powiedziałabym, że to taki dodatek do biografii najsłynniejszej blondynki - można jednak czytać go samodzielnie.

Niewiele osób, które umarły zrobiły na mnie takie wrażenie jak ona. Po prostu uwielbiam czytać wszystko, co jest związane z nią, tak samo jak fascynuje mnie Titanic ;)

Bardzo podobała mi się ta książka. Uczyniła z Marylin człowieka, a nie jakiejś "kosmitkę" z jakiejś celebryckiej planety. Można dotknąć jej duszy, a nie kreacji, którą przypisał jej świat sławnych, pięknych i bogatych. Bardzo fajna, naprawdę polecam

Rzeczywiście w jakiś sposob niezwykła książka i tajemnicza. Wciąga od początku do końca. Przenosi czytelnika do opisywanych momentów. Pozostawia wiele do myślenia. Warta przeczytania.

To niesamowite, ale ta książka nie pomogła mi bardziej poznać Marilyn Monroe - ona uzmysłowiła mi, jak niewiele o niej wiadomo, jak mało wiedział o niej ktokolwiek z "bliskich", jak nieuchwytną i tajemniczą osobowością była, jak dużo było w niej sprzeczności. Czyta się dobrze, ale lektura wymaga pełnego skupienia. To na pewno nie jest książka o Marilyn, tylko o relacji Marilyn z jej terapeutą - po przeczytaniu kolejnej publikacji mogę powiedzieć jedno - wiem tylko, że nic nie wiem.

Książka ukazująca zupełnie inne spojrzenie na aktorkę oraz świat, w którym się obracała. Świat, który znały tylko osoby w nim się obracające - zależności pomiędzy filmem, psychoanalizą i polityką, przynoszące czasem więcej szkody niż pożytku.

Przekaz tej książki mimo treści, która raczej bywa niż jest przyjemna wprowadza w skupienie, zrelaksowałam się podczas lektury. Cała historia Marilyn jest chyba tak samo ulotna i krucha jak osobowość gwiazdy. Każdy kolejny rozdział pochłania, wprowadza w stan refleksji, rozmyślań. To nie jest poradnik o psychoanalizie, ale czytając Ostatnie Seanse sporo możemy zrozumieć w tej dziedzinie. Dwuistość osobowości Monroe szokuje. Wszyscy ją znają, ale niewielu wie jak kontrastową postacią była. Pod otoczką pięknej, na swój sposób subtelnej kobiety ujrzeć można brzydotę wnętrza - łamliwą psychikę, zbyt delikatną naturę doprawioną nadmiernym wyuzdaniem. Piętno dzieciństwa pozostaje blizną na psychice. Nieszczęście, które z dnia na dzień rośnie w jej wnętrzu zaburza percepcję świata, wykrzywia obraz. Materialne wartości przegrywają z uduchowioną słabością. Kruche życie Marilyn dobiega końca.
Książka niesie przekaz - można mieć wszystko od urody po pieniądze, rzesze fanów, wzdychających adoratorów, żyć w luksusach, ale kiedy brakuje podstawowego budulca w postaci człowieka, który się o nas bezinteresownie zatroszczy i pokocha - wszystkie inne pierwiastki gasną.
Myślę, że to samotność doprowadziła Marilyn Monroe do śmierci. Była więźniem własnego ciała, z syndromem niekochanego i nieszczęśliwego dziecka w postaci dorosłej kobiety. Zabijało ją powietrze, którym oddychała.
Książka idealna na wieczór, przyjemna, dająca do myślenia. Polecam.

Książka. Czarne okładki skrywają białe strony. Historie niebyłe, zatarte wspomnienia, pustka marzeń. Smutna blondynka i zagubiony psychoanalityk spleceni napuszonym językiem i metaforami bez sensu. Zatopieni gdzieś na granicy światła i mroku Hollywood. Cisza. Nagle słychać głos: "Akcja". Wszystko zaczyna się od początku...

Nudna w formie, akcja rwana nawet jak na specyficzną biografię napisaną przez pryzmat pychologicznych seansów Marilyn. Warto jednak poznać jej smutne oblicze spoza wielkiego ekranu.

Dobrze się czyta, płynnie, ale ocenę zaniżam przez bzdurne informacje, jak np. film pornograficzny z udziałem Marilyn.

• Biografie
  • Marilyn Monroe