Marilyn, ostatnie seanse

Marilyn dernieres seances
Marilyn Monroe
Pistacia

Inne wydania

Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...

Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote, Vladimir Nabokov, Clark Gable, Yves Montand).

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.

[opis wydawcy]

Opinie czytelników (1921)
Marlena | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Bardzo rozczarowała mnie ta książka. Może za długo na nią czekałam, może zbyt wiele oczekiwałam... Męcząca, nudnawa i tylko miejscami ciekawa. Pisana jakoś dziwnie. Dużo narracji, brak dialogów. Krótkie rozdziały (niektóre 1-2 stronicowe), przeskakiwanie w czasie, raz mamy rok 1944, potem 1960,a za chwilkę 1954, by znów wrócić do 1946. Wszystko to jakieś takie chaotyczne, powodowało że pogubiłam się i książkę czytałam nieuważnie. Autor, Michel Schneider, jest psychoanalitykiem i to się czuje przy czytaniu. Wykorzystuje w książce taśmy osobistego psychoanalityka aktorki, doktora Greensona, które MM nagrywała dla niego. Wykorzystuje także wiele artykułów i książek. Wychodzi z tego taka pół powieść, pół dokument.
Marilyn, zagorzała zwolenniczka terapii, całe lata spędziła u różnych psychiatrów i poddawała się psychoanalizie. Traumy z dzieciństwa, brak wiary w siebie, obsesyjna potrzeba akceptacji, niezdolność do podtrzymywania więzów przyjaźni czy miłości, strach przed porzuceniem,...

Booka | 2012-09-29
Przeczytana: 29 września 2012

Jak sam autor pisze - książka ta nie jest tak do końca biografią, zaznacza, że będzie mijał się z prawdą. Książka jest pewnego rodzaju połączeniem prawdy z fikcją, co wcale nie umniejsza jej na jakości. Czyta się ją szybko i z zainteresowaniem. Czytelnik tak wsiąka w czytane słowa, że sam w pewnym momencie nie wie co jest prawdą, a co nie.
Plusem jest fakt, że rozdziały są krótkie, co sprawia, że tą książkę się wręcz połyka.
Minusem mogłyby by być dla kogoś przeskoki w czasie - gdyż raz czytamy o czasach z roku np. 1955, potem 1960, czy nawet lata na długo po śmierci aktorki, by w następnym rozdziale znów wrócić do roku 1955, bądź wcześniejszych. Poszczególne lata się przeplatają ze sobą, ale dla mnie to nie jest zły zabieg. Myślę nawet, że ta książka byłaby zbyt monotonna, gdyby autor zastosował chronologię czasową. Jak sam autor pisze na końcu książki - jest to celowe by móc powrócić do poszczególnych "seansów Marilyn" w całości lub w wybranych fragmentach.

Dodatkowym...

Olina | 2011-12-06
Przeczytana: 2011 rok

Nieczęsto się zdarza żeby książka tak na mnie oddziaływała, żebym ją przeżywała jeszcze parę tygodni po przeczytaniu, prześladowała mnie nie pozwalając skupić się na innej a nawet pomyśleć o tym żeby inną się zainteresować, dopuścić do zdrady. Książka wstrząsająca, realnie ukazująca świat z którym Marilyn się zmagała i z którym tą walkę przegrała. Od dziecka jestem jej wielką fanką więc dla mnie to była lektura obowiązkowa i must have na mojej półce. Polecam każdemu kto nie potrafi się uwolnić spod wpływu Marilyn, jej tragicznych losów i skomplikowanej psychiki a może po prostu zbyt dużej potrzeby bycia kochaną i akceptowaną.

Martyna | 2013-02-23
Przeczytana: 19 lutego 2013

Dziękuję za tę książkę, bo naprawdę dzięki niej lepiej rozumiem Marilyn.
To druga biografia aktorki, którą czytam, poprzednia skupiała sie raczej na chronologicznym przedstawieniu jej życia, natomiast Michel poświęca wiele uwagi jej powiązaniach ze światem psychoanalizy i relacji z Greensonem.
Polecam wszystkim, których interesuje życie kobiety, która ukształtowała świat kina, warto przeczytać.

porządekalfabetyczny | 2014-11-17

Są tacy, ale są też i inni, jak mruczał Kłapouchy. Są tacy, którzy wyjeżdżają, bo chcą, i są tacy, którzy mieli przyjechać ale nie dojechali, i są wreszcie tacy, którzy w rezultacie zostają sami i chociaż symulują jakąś działalność, to zajmują się głównie szeptaniem do psich uszu (ku pokrzepieniu własnego zajęczego serca) że 'oni wrócą', i że to tylko kilka dni. 26 godzin później: zero ludzkich twarzy, spacery niekompatybilne z sąsiedzkimi, bo kto wychodzi przed północą i włóczy się po lesie, we mgle i księżycowej poświacie i coraz bardziej odkleja się od rzeczywistości? A kiedy zawracam do domu, okazuje się, że mgła zgęstniała jeszcze bardziej, nie ma ścieżki, nie ma świateł, idziemy na pamięć. Psy wzdychają ciężko nad ludzką głupotą, 15000 lat razem i żadnej poprawy. Może szkoda,że nie używam już tych długoogoniastych killerów jak Hypnotic Poison, bo wtedy trafiłabym z powrotem kierując się po prostu zapachem gorzkich migdałów i wanilii. A tak wiem tylko, że jakąś godzinę stąd w...

Maaarz | 2012-05-26

Nigdy nie myślałam ,ze można sie uzależnić od ksiązki.

Edith | 2010-11-14
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2010

Marilyn Monroe... Chyba nie ma osoby, która znałaby tego nazwiska, która nie miałaby przed oczami jej słynnych fotografii czy nie znałaby piosenek przez nią wykonywanych w filmach. Marilyn była i jest ikoną kina. Choć od jej śmierci minęło prawie 50 lat, to jej sława nie przemija, a zagadkowa śmierć wciąż przysparza kolejnych bezsennych nocy badaczom jej życiorysu.

Moją pierwszą książką o jej biografii jest praca Michaela Schneidera „Marilyn, ostatnie seanse”. Choć wcześniej czytałam o niej trochę artykułów, to jednak nie mogę nazywać się znawczynią tematu choćby w stopniu elementarnym. Stwierdziłam jednak, że wypada wiedzieć coś więcej o niej, dlatego podczas jednej z promocji w Znaku kupiłam właśnie pozycję Schneidera.

„Kobiety naprawdę piękne nie są takimi przez cały czas. W niektórych momentach, pod pewnymi względami są banalne, brzydkie, Tym właśnie jest piękno, to nie jest trwały stan, raczej ulotna chwila.” (s. 41)

Autor przedstawia nam barwnie życie jednej z najbardziej...

Monica | 2014-10-28
Przeczytana: 2013 rok

Ta książka mną wstrząsnęła emocjonalnie. Czytałam ją w sporych odstępach czasu, bo posiada ogromna dawkę smutnych, dołujących, szczerych emocji... nie do przełknięcia na kilka wieczorów pod kocem. Bije z niej bezbrzeżny smutek. Mimo, iż jest w niej też troszkę filozofowania autora, obraz psychiki M.Monroe ukazany jest bardzo dojmująco i dla mnie nad wyraz prawdziwie. Smaku dodają cytaty samej M. Monroe.

Katik | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Autor czasem wypowiada się zbyt pewnie, niekiedy wprowadzając czytelnika w błąd (np. w filmie pornograficzny z domniemanym udziałem Marilyn Monroe każda osoba mająca zdrowy zmysł wzroku i znająca postać Monroe z filmów i zdjęć widzi z całą pewnością, że to nie ona). Prowadzi to niestety do braku zaufania do autora w przypadku innych faktów z życia aktorki. Pod koniec książki dowiadujemy się, że nie wszystkie materiały przytaczane w książce są autentyczne, jedynie na takich bazują (z braku dostępu do materiałów autentycznych). Wadą tej pozycji jest również czasem zbyt patetyczny ton, mitologizacja związku Marilyn z jej terapeutą, wręcz demonizowanie tego związku czy też roli psychoanalizy w odniesieniu do ostatnich lat życia (i śmierci) aktorki.

Justyna | 2013-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Szczerze powiedziawszy myślałam, że ta książka bardziej mnie porwie. Fakt faktem, że nie jest to całościowa biografia, które bardzo lubię, a tylko opis ostatnich dwóch lat życia Marilyn Monroe. "Marilyn, ostatnie seanse" porywała mnie tylko w bardzo nielicznych momentach. Nie mniej dzięki tej książce możemy wiele dowiedzieć się o życiu i tajemniczej śmierci gwiazdy kina, o jej licznych kochankach, filmach, a przede wszystkim o jej rozchwianiu psychicznym i leczeniu u psychoterapeutów.

zobacz kolejne z 1911