Poetka i książę

Wydawnictwo: Znak Literanova
Bezimienna

Romans niemożliwy. Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka. On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji. Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane. W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej "Kultury". Jerzy Giedroyc jest...

Romans niemożliwy.
Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka.
Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane.

W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej "Kultury". Jerzy Giedroyc jest olśniony – jednak nie tylko talentem młodego pisarza, ale przede wszystkim zjawiskową poetką. Jedzie za nią nawet do Londynu, choć nikt od dawna nie widział go poza Paryżem. Wszystko po to, by wręczyć jej fiołki. Agnieszka także czuje coś, czego nie doświadczyła nigdy wcześniej. Ale nawet ona – ekspertka od miłości – nie potrafi nazwać tego, co ich łączy.

W opartej na faktach powieści Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie.

"Osiecką kochamy i widzimy w niej ikonę słodkiej poetessy z warkoczem. A ona była pełna sprzeczności. Miała jak każdy swoje mroczne strony, być może mroczniejsze, na pewno bardziej niszczące."
Manuela Gretkowska

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,120528,P...(?)

źródło okładki: Znak 2018

Anna | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA.

„Poetka i książę” Manueli Gretkowskiej to poetycka powieść.
Historia znajomości młodej, ale już znanej poetki Agnieszki Osieckiej i prawie trzydzieści lat starszego od niej księcia paryskiej „Kultury”, Jerzego Giedroycia. Agnieszka przyjeżdża do Paryża z opowiadaniem narzeczonego, Marka Hłaski. Przemyca je w ukrytym dnie walizki. Spotyka się z Jerzym licząc na wydanie prozy kontrowersyjnego pisarza z którym coś ją łączy. Z pewnością nie jest to miłość choć mówi się o nim narzeczony. Wokół Agnieszki bowiem kręci się kilku innych mężczyzn. Spotyka się z nimi, flirtuje, nawet sypia, ale tylko z jednym chciałaby założyć rodzinę. Ona tak, ten akurat nie.
Giedroyć rozwiedziony, samotny, zapracowany już podczas pierwszego spotkania zachwyca się Agnieszką, jej młodością, świeżością. Chciałby ją zatrzymać w Paryżu choć szczerze przyznaje, że małżeństwo już go nie interesuje. Nie chciałby być znowu za kogoś odpowiedzialny.
Agnieszka też czuje, że przy tym...

Gretkowską najbardziej lubię w formie autobiograficznej - ma swój styl, specyficzne powiedzonka, charakterystyczny pogląd na świat. Fajnie, naprawdę fajnie mi się czyta wszystkie jej "pamiętniki", od "Polki" do "Kosmitki", a jeszcze wcześniej "My zdies emigranty". Natomiast powieści wychodzą jej tak sobie. Za bardzo przebija się jej silna osobowość, nie stać ją ani na na neutralną narrację, ani na kreowanie oryginalnych postaci. Wszędzie przebija się... Gretkowska. Ustami Osieckiej mówi Gretkowska, ustami Giedroycia mówi Gretkowska. I to już nie jest fajne.

wiesia | 2019-02-26
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2019

Zawiodłam się, raczej nudna to książka. Uważam, że Gretkowskiej nie udało się wiarygodnie pokazać uczucia czy może po prostu wzajemnej fascynacji Osieckiej i Gieroycia.

Sporo tu chaosu, różnych wątków dodatkowych, niekiedy i ciekawych (o Czyżewskiej, Witkacym, Kocie-Jeleńskim), ale czytałam z trudem, zastanawiając się czasem, czy nie zrezygnować.

Podzielam opinię Weroniki Anny, "Europejka" i "Kosmitka" podobały mi się, może faktycznie Gretkowska sprawdza się w prozie autobiograficznej.
Tajemnicy i eteryczności "miłości niemożliwej" nie udało się jej oddać.

Aleksandra | 2018-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2018

Pierwsza powieść o Agnieszce Osieckiej - tak czytamy na okładce ostatniej książki Manueli Gretkowskiej "Poetka i książę" i jest to faktycznie opowieść o relacji między młodziutką poetką a starszym o wiele lat od niej arystokratą przebywającym na uchodźctwie Jerzym Giedroyciem. Bardzo zainteresował mnie ten wątek i nie zawiodłam się.

Happy Reader | 2019-01-31
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Jest rok 1957. Młodziutka autorka wierszy i piosenek z STS – u Agnieszka Osiecka wyjeżdża na Zachód. Jak na ówczesne czasy to pełnia szczęścia. W Polsce panuje komuna, a Europa Zachodnia to prawdziwy raj. Agnieszka jednak szybko się nudzi u ciotki w Londynie. Ciągnie ją co innego. Jest ciekawa świata i z łatwością nawiązuje nowe znajomości. Ma też swoją tajną misję – zawozi do paryskiej „Kultury” rękopis nowej powieści Marka Hłaski. Tam poznaje Jerzego Giedroycia, postać w PRL – u wyklętą, człowieka doświadczonego, obdarzonego charyzmą i onieśmielonego urodą młodej poetki...

W powieści „Poetka i książę” Manuela Gretkowska opowiada historię miłości starszego o trzydzieści lat, zapracowanego redaktora paryskiej „Kultury” do błyskotliwej, ambitnej i pełnej energii poetki. Jednak jest to ledwo przelotne spojrzenie przez mgłę niedomówień i aluzji, spojrzenie na miłość niemożliwą i owianą tajemnicą...

W powieści znajdziemy ciekawe portrety psychologiczne Giedroycia i Osieckiej i ...

kawa | 2019-01-03

Po kilkunastu stronach wiem, że pani Gretkowska nie dla mnie. Jej styl pisania nie przemawia do mnie.
To już kolejna próba zapoznania się z Autorką. I ostatnia.

pulcinella | 2018-10-13

Poetka, Książę i Manuela Gretkowska. Mam wrażenie, że sporo jest w tej powieści Manueli Gretkowskiej, to i źle, i dobrze dla tego utworu, przynajmniej tak jak ja go odbieram. Początkowo trudno mi było zaakceptować portret wewnętrzny Osieckiej, jaki proponuje Gretkowska (po lekturze dzienników i wspomnień o Osieckiej nosiłam w sobie inny obraz), ale przywykłam z czasem, to w końcu powieść i autorski punkt widzenia zaczął wydawać mi się coraz bardziej interesujący.Obrazu Giedroycia w sobie nie nosiłam:), a ten u Gretkowskiej jest bardzo ładny i szlachetny; dobrze jest mieć (dla siebie, dla Polski) takiego Giedroycia:) Przyjemnie też było wychwytywać różne smaczki, coś, o czymś już się słyszało i to, co autorka podsuwa, insynuuje, a czego byśmy się nie spodziewali. W sumie cieszy mnie ta powieść.

Adrian Kopp | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Historia miłości starszego mężczyzny i młodej dziewczyny. Oczywiście nie są byle jacy - Giedroyć i Osiecka. Poważny Mężczyzna Historii i Kultury oraz kobieta Uczucia i Poezji. Zderzenie światów. Emigracja. "Ta" miłość? Z pewnością pozycja przybliża nam obie postacie, które jawią się bardziej "ludzko". Sam styl pisania, narracji nieco chaotyczny, pragnący oddać Agnieszkę Osiecką, ale jednak... czegoś zabrakło. A może po prostu tę pozycję czyta się za szybko lub trwa ona za krótko?

Buchling | 2019-02-28
Przeczytana: luty 2019

Dobrze się czytało.
Treść jak dla mnie lekko chaotyczna. Kilka razy zgubiłam się podczas czytania dialogów bohaterów, w głowie mając jednych a okazywało się, że zupełnie kto inny rozmowę toczy, może moja nieuwaga?
Sama historia dotycząca rozmów i spotkań Osieckiej z Giedroycem - piękna, naprawdę uważam, że został właśnie pięknie opisana.
Czytało się z zaciekawieniem, lektura wciągająca.
Polecam

Magdalenna | 2018-11-04

To opowieść o miłości niespełnionej, nieco naiwnej, pełnej subtelności i uroku, jaki jest między dwojgiem ludzi. Ona- młoda dziewczyna, on - doświadczony mężczyzna. Związek to niemal niemożliwy - ona związana z Warszawą, on mieszkający na co dzień w Paryżu. Ale ile w tym piękna, wzajemnej fascynacji, łączenia się choć na chwile dwóch biegunów. W szarym ówczesnym świecie uczucia między nimi rozbłyskały milionami barw.