Ferma blond

Okładka książki Ferma blond
Piotr Adamczyk Wydawnictwo: Agora kryminał, sensacja, thriller

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Bardzo dobra książka, zwłaszcza wątek historyczny. Przerażające fakty z czasów wojny, obrzydliwe metody faszystów opisane w sposób potrafiący zaciekawić czytelnika

Z reguły książki dotykające historii II wojny światowej nie miały u mnie szans. Piotr Adamczyk to zmienił. Może dlatego, że tytuł wcale ich nie sugeruje, może dlatego, że fabuła o historię ociera się, a nie każe wyłącznie na niej koncentrować.
Lebensborn - ten wątek mocno mnie poruszył. I choć jest tylko jednym z elementów całości - drążyłam temat już po lekturze.
Główna bohaterka - intrygująca. Akcja, a w zasadzie akcje, wciągające bardzo. Zaraz po Domu tęsknot, moja ulubiona książka ostatnich lat.
Miłość, sztuka wyboru, okrucieństwo wojny - w końcu tak to życie wygląda. W podaniu autora - napisane rewelacyjnie. Polecam.

Główna...

Świetnie się czyta. Bardzo ciekawa książka. Jest trójkąt miłosny w realiach III Rzeszy. Historia Charlotte oraz zakochanego w niej Kristiana i jego rywala Adolfa Zieglera (ulubionego malarza Hitlera). Jest też wątek poszukiwania prawdy o organizacji Lebensborn, programie hodowli czystych rasowo Aryjczyków, porywanie i germanizacja dzieci z całej Europy, makabryczne eksperymenty w Dachau, rabowanie dzieł sztuki.

Duzo historii. Ale zbyt rozwlekła

Duzo historii. Ale zbyt rozwlekła

Historia Lebensbornu - podorganizacji SS, zajmującej się "pdnowieniem rasy niemieckiej", wpisana w realia III Rzeszy i współczesnej Polski. Temat bardzo ciekawy, raczej nieobecny w literaturze.

Ks is zka

Ks is zka

Duży plus za podjęty temat. Widać że autor bardzo skrupulatnie się do niego przygotował.
W swoją powieść wplótł bardzo wiele faktów z tamtego okresu, wiele znanych postaci, wiele historycznych miejsc, tych znanych i tych, o których człowiek nie miał pojęcia, że istniały.
Kolejny obraz II wojny światowej, który objawia okrutne praktyki Niemców.
Właściwie każda sfera życia była przez nich zamieniona w barbarzyństwo. Tutaj autor skupił się nad opracowanym przez Niemców schematem prokreacji i utrzymania rasy, opartym na zmuszaniu młodych kobiet z okupowanych narodów do stosunków seksualnych z SS-manami. To również tragizm dzieci, które ze względu na swój wygląd, bliski ideałowi Aryjczyka były zabierane ze swoich rodzinnych domów, przewożone do Niemiec i oddawane obcym rodzinom w celu wychowania na obywatela niemieckiego.

Kolejny obraz II wojny światowej, który objawia okrutne praktyki Niemców.
Właściwie każda sfera życia...

2060
2057

Strasznie nierówna książka. Początek i środek, odnoszący się do czasów współczesnych, co najmniej irytujący. Cieszę się jednak, że zacisnęłam zęby i przedarłam się przez pajęczyny pierwszych rozdziałów, ponieważ czasy III Rzeszy opisane są naprawdę ciekawie. Autor dotarł do wielu informacji historycznych, o których Niemcy do tej pory nie chcą mówić. Na przykład o pensjonatach, gdzie dbano o przyrost naturalny wśród czystej, nordyckiej rasy, zmuszając kobiety do prostytucji i rodzenia dzieci. Lub o wybieraniu polskich dzieci pasujących do rysopisu prawdziwego Germanina i wysyłanie ich do Niemiec. Było ich ponad 200 tysięcy, a tylko niewielu osobom udało się powrócić. Podsumowując, świetna od strony historycznej, lecz jako całość nie powala. Jednakże skłamię, jeśli powiem, że czas spędzony na lekturze jest stracony.

Zupełnie inne ujęcie problematyki okresu nazistowskiego. Słyszeliście o „Salonie Kitty”- ekskluzywnym burdelu w Berlinie? Pracujące w nim przepiękne kobiety zostają najpierw skrupulatnie przeszkolone, a potem świadcząc usługi wysokim rangą oficerom niemieckim wyciągają z nich największe tajemnice III Rzeszy.

Do takiego miejsca trafia główna bohaterka Charlotte. Mimo, że dziewczyny uczone są jak zapobiegać ciąży, co absolutnie nie wpisuje się w niemiecką filozofię tamtych czasów, zgodnie z którą na wojnie zginie dużo pełnokrwistych Niemców, więc trzeba te braki uzupełnić „nowym narybkiem”, Charlotte zachodzi w ciążę. Tak więc trafia do ekskluzywnego miejsca zwanego „Lebensborn” w Łodzi, gdzie w rewelacyjnych warunkach czeka, podobnie jak inne kobiety, na rozwiązanie. Dziecko, które rodzi ostaje „ochrzczone” przy udziale pracowników III Rzeszy, przed swastyką i zdjęciem Hitlera.

W tym czasie mają miejsca porwania dzieci polskich, które, jeśli przejdą badania jakościowe, zmuszone zostają do zmiany tożsamości i stają się Niemcami.

W tym czasie tworzy się obozy dla młodzieży, do których trafiają dziewczęta i chłopcy w wieku 15-18 lat, narodowości zarówno polskiej jak i niemieckiej, które oprócz obowiązku nauki mają jeszcze jeden obowiązek, skrupulatnie kontrolowany przez Niemców- obowiązek współżycia. Po urodzeniu dzieci odbierane są matkom, a one same w najlepszym wypadku zasilą fabryki niemieckie produkujące broń, w najgorszym burdele dla żołnierzy niemieckich.

W tym czasie prowadzi się eksperymenty zarówno na Polakach jak i na Niemcach próbując odkryć, gdzie kończą się ludzkie możliwości i w którym momencie człowiek człowiekiem być przestaje.

O tym wszystkim jest ta książka. Fabularyzowana, ponieważ historię odkrywają dwaj kuzyni- jeden mieszkający w Niemczech- syn głównej bohaterki Charlotty, drugi Polak- syn jej siostry, która wyszła za Polaka i zamieszkała w Polsce.

Najgorsze jest to, że historia nie jest zmyślona….
Bez zbędnych sentymentalnych opisów, miejscami niełatwa, ukazuje okrucieństwo wojny z perspektywy innej niż obóz zagłady. I w trakcie czytania i po zakończeniu książki szukasz dowodów, że może to jednak nieprawda.

Do takiego miejsca trafia główna bohaterka Charlotte. Mimo, że...

nieczytelny porno - romans w czasach III Rzeszy. fuj

nieczytelny porno - romans w czasach III Rzeszy. fuj