duchowość
religia
Iwona

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych? Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach trudnych, choć nie zawsze jest to mile widziane. Ale jedno jest pewne – kochają Kościół. Znaleźli w nim swoje miejsce i są w stanie wiele dla niego zrobić. Jeśli...

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem.

Jeśli patrzysz na Kościół przez pryzmat skostniałej instytucji, politycznych kazań lub skandali z udziałem duchownych – ta książka pozwoli Ci sięgnąć głębiej i zobaczyć zupełnie inny wymiar chrześcijaństwa. Jak nie stracić wiary w Kościele? Czy Bóg karze za nieprzestrzeganie przykazań? W jaki sposób wiara wyzwala z lęku?

3 osobowości. 3 perspektywy. Ksiądz, kawaler oraz mąż i ojciec. Ponad 300 stron zmagań z wiarą.

#łobuzwkościele #UwiodłeśMniePanie #robmydobro

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.lobuzy.12061.htm?sku=77666

źródło okładki: https://wydawnictwowam.pl/sites/wam/files/styles/f...»

książek: 1984
Lavenda | 2019-06-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 2019 rok

Hmm... Zaskoczyła mnie ta książka. Zupełnie czego innego spodziewałam się po rozmówcach, z tego, jak do tej pory kojarzyłam bohaterów wywiadu z mediów. Dostałam coś dokładnie przeciwnego. Żyłka kojarzył mi się z głosem zdrowego rozsądku, a po tym wywiadzie widzę mnóstwo gorącej krwi i osobę, której chyba nigdy nie wyłącza się przycisk "akcja". Kramer za to głos ostrzejszy, mocny, tutaj wyraźnie studzący emocje, nieradykalizujący opinii, wyważony, spokojny. Duży misz-masz tematów, mnóstwo przeskoków.
Sądziłam, że jestem raczej z tych liberalnych katolików, ale poglądy obu panów w niektórych dyskusjach umiejscowiły mnie w kręgu konserwatystów! Nie zgadzam się z wieloma poruszonymi tu kwestiami, podejściem do wielu tematów, ale jedno "Łobuzom" trzeba przyznać: zmuszają do dyskusji, szukania argumentów, wytrącają z równowagi i skłaniają do poszukiwań.

Marchewka | 2019-04-03
Przeczytana: 28 marca 2019

Rewelacja! Polecam! Jedynie brak w niej kobiecego spojżenia na sprawy Kościoła. Różne kwestie są poruszane. Różne spojrzenia na te same sprawy. Kościół jest tak różny jak różni są ludzie go tworzący.

jkmb | 2019-03-26

Powtarzam sobie:
Nie jest to Kaczkowski.
Nie jest to Chmielewska.
To Żyłka i Kramer.
;)

kjuik | 2018-12-30

Ciekawe tematy i miło się czyta..ale jednak nie wciągnęło mnie aż tak, jak np ksiązki Hołowni.

kostka-rubensa | 2018-09-17
Przeczytana: 11 września 2018

Książka przegadana. Dużo w niej truizmów i uproszczeń, które przez autorów są przedstawiane jako rewolucyjne prawdy. Odnosząc się do poprzednich komentarzy, faktycznie, książka ma swój konkretny, określony target. Osoby świadome bruzd, błędów i braków Kościoła, które czują się za nie odpowiedzialne, raczej przejdą obok tej pozycji obojętnie. Mimo medialnej nagonki na o. Kramera wśród tradycjonalistów, trzeba przyznać, że wydaje się naprawdę przyzwoitym i mądrym duchownym. Mimo ogromnej reklamy w katomediach, książka nie zrobiła na mnie większego wrażenia.

czikit3228 | 2018-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2018

Wojtusik różnie, w Żyłce zakochałam się, Kramer nie mój klimat. Co do Żyłki - miałam podobne wątpliwości, a dzięki nie mu znalazłam odpowiedź (albo chociaż miejsce gdzie jej szukać)

Annam | 2018-05-31
Przeczytana: 20 maja 2018

Jestem w trakcie lektury i uważam że książka jest świetna! Napisana przystępnie, lecz nie da się pochłonąć od razu, gdyż każdy fragment wymaga przemyśleń. Zdecydowanie warto miec tę pozycję na półce by móc do niej wracać.

Karo | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Taki rozmydlający miszmasz. Szkoda, że wywiad nie został przeprowadzony przez kogoś, kto będzie bardziej dociekliwy, a tak to mamy duszenie się we własnym sosie.

Nie trzeba bać się radykalizmu. Grunt, by nie był fundamentalizmem. Chrystus wymaga od nas radykalizmu, a ma się wrażenie, że bohaterowie książki boją się go jak ognia. "Bądź zimny, albo gorący". ALBO ALBO. Nie letni. I przykro czytać rozmiękczanie przykazań w imię "humanitaryzmu". Nie cudzołóż, to nie cudzołóż. Koniec i kropka. Tak jak radykalnie mamy kochać -> aż po krzyż, aż po poświęcenie swojego życia, tak również z miłości mamy podążać drogą przykazań. I jasne, że trudno, że często przykro, bo przecież chcemy być szczęśliwi i mimo sakramentalnego małżeństwa, które nie wyszło, wchodzimy w nowe związki. Ale to cudzołóstwo i żadne rozmiękczanie kawalera, jezuity i męża i ojca dwójki dzieci tego nie zmieni.

Bzik na punkcie seksu. Padła mniej więcej taka kwestia (nie dosłownie). Owszem, jest to dopiero szóste...