Krótki przewodnik po życiu

Wydawnictwo: Znak
Silverq21

Mądrość człowieka gór – nieznane i aktualne myśli ks. Tischnera o miłości, nadziei i prawdziwej wolności „Zatrzymajmy przez chwilę uwagę przy tym słowie: ż y c i e . Jaka treść kryje się poza tym słowem? Jakie krajobrazy przywodzi nam przed oczy? Kolorowe łąki, falujące zbożem pola, ptaki w powietrzu, pasące się na polach zwierzęta… Życie jest dramatem pełnym tajemnic. Stawia ono człowieka...

„Zatrzymajmy przez chwilę uwagę przy tym słowie: ż y c i e . Jaka treść kryje się poza tym słowem? Jakie krajobrazy przywodzi nam przed oczy? Kolorowe łąki, falujące zbożem pola, ptaki w powietrzu, pasące się na polach zwierzęta… Życie jest dramatem pełnym tajemnic. Stawia ono człowieka przed jednym podstawowym pytaniem: co człowiek ma zrobić, by swego życia nie zmarnować?”

Miłość, piękno i wolność, lęk i nienawiść nierozerwalnie związane są z ludzką naturą.
Ksiądz Józef Tischner pokazuje, jak iść przez życie, by być szczęśliwym i spełnionym.
Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne, co jest istotą człowieczeństwa.
Jego uniwersalne rozważania, pełne mądrości ludzi gór, pomogą Ci odnaleźć spokój
i wewnętrzną wolność.

JÓZEF TISCHNER (1931–2000) – ksiądz, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kawaler Orderu Orła Białego.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,100817,K...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dominika Rygiel | 2018-01-13
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Krótki przewodnik po życiu powstał w oparciu o niepublikowane dotychczas teksty księdza Józefa Tischnera. To zbiór kazań przygotowanych z okazji ślubów i pogrzebów, a także teksty wystąpień wygłaszanych podczas konferencji i rekolekcji. Wszystkie łączy jedno – przygotowane zostały w duchu rodziny, ich tematyka opiera się o takie aspekty życia jak dom, miłość, nienawiść, praca, wychowywanie, spotkania z ludźmi, ich cierpienie czy śmierć. To artykuły okazjonalne i popularne, często podszyte jednak wyraźnym akcentem filozoficznym.

Aby poróżnić człowieka z człowiekiem, nie potrzeba wiele. Wystarczy wsunąć między nich krzywe zwierciadło.

Prócz spójnej tematyki dotyczącej pielęgnowania i dbałości o zdrowe relacje rodzinne czy świadomego kontemplowania życia i istoty człowieczeństwa, kazania te łączy prostota i przystępność słowa. Za sprawą licznych przykładów z życia codziennego, odwołań biblijnych i przytaczania anegdot teksty są obrazowe, atrakcyjne i zrozumiałe w odbiorze....

Nowalijki | 2018-01-17
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com.pl
_____________________________________________
Miałem szczęście studiować w czasach, kiedy w Krakowie mieszkało jednocześnie dwoje Noblistów, z których jeden - Czesław Miłosz - pojawiał się w budynku UJ przy ul. Gołębiej choćby po to, aby dać wykład inaugurujący nowy rok akademicki. Na Rynku można było spotkać, wychodzącego z Piwnicy pod Baranami, Piotra Skrzyneckiego, a Anna Szałapak w okolicy świąt pięknie opowiadała o krakowskich szopkach. Wspominam o tym, przy okazji książki księdza Józefa Tischnera nie bez powodu. On też, związany z krakowskim środowiskiem akademickim, był jedną z tych osób, na wykłady której chodziły tłumy studentów. Jak mało kto potrafił łączyć ludową mądrość z teologicznymi rozważaniam, ze swadą i humorem opowiadać i o sacrum, i o profanum. Mając w pamięci kilka spotkań z księdzem Tischnerem, z zainteresowaniem sięgnąłem po Krótki przewodnik po życiu, w którym Wojciech Bonowicz zebrał niepublikowane wcześniej...

bartłomiej-hajduk | 2017-11-17

Mądrość życia przekazana w zapiskach ks. Tischnera brzmi tak oczywiście, że możemy sięgnąć po nią w każdej życiowej rozterce czy prywatnym trzęsieniu ziemi, które nas dotknęło. Ks. Tischner przekazuje pewne prawdy, które – mimo że są nam znane – to odkrywamy ich sens na nowo, często wcześniej nie odnosząc go do własnej osoby.

Filozofia „człowieka z gór” skupia się na doświadczeniu spotkania i relacji z drugim. Ks. Tischner zwraca naszą uwagę, że prawidłowa relacja z człowiekiem, może wyniknąć dopiero po wcześniejszym poznaniu i zrozumieniu drugiego. Jedynie pozbycie się egoistycznych pobudek pozwala (moralnie) na nawiązanie kontaktu z drugim człowiekiem. Poznanie wartości drugiej osoby staje się bowiem dopiero wejściem w przestrzeń spotkania, o którym tak dużo mówi ks. Tischner. Spotkanie to relacja, interakcja, działanie. Ale działanie świadome, intencjonalne, mające u swoich podstaw dobro drugiego człowieka. Tak samo tyczy się to miłości. „Jesteś jedyna, wyjątkowa,...

Paweł Góralczyk | 2017-11-10

Przepiękny i bardzo głęboki zbiór refleksji nad tematami ważnymi. Czym jest Człowiek, Miłość, Spotkanie, Prawa to tylko kilka zagadnień, które poruszane są w tej książce. Autor w bardzo prosty sposób wyjaśnia nam czym są te wartości i jak ważne być powinny w moim codziennym życiu. Często odnosi się do filozofii, która w ustach ks. Tischnera brzmi tak prosto i przystępnie.

W tekstach pojawia się też kilka anegdot, przykładów czy pieśni góralskich. Całość jest osadzona w kulturze i prostocie ludzi gór. To się naprawdę czuje! Ta góralska prostota, duch wolności, wiara w Boga, który mówi do nas gdy spacerujemy po szlakach.

Mógłbym zacytować całą książkę, gdyż każda strona niesie za sobą ogromne bogactwo i mądrość. Zostawię tu tylko jedno zdanie, a resztę pozwolę Wam odkryć samym. Naprawdę warto na moment zatrzymać się i przeczytać coś tak pięknego. Dla mnie te refleksje czytało się jak ulubioną poezję.

„Człowiek staje się człowiekiem nie tylko poprzez myślenie, ale również poprzez...

katarzynczyta | 2017-12-03
Przeczytana: grudzień 2017

Fragment opinii:

Pozycja ta już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Piękna okładka, utrzymana w klimacie gór - które przecież były tak bliskie księdzu. Do tego twarda oprawa i piękne wnętrze, urozmaicone pięknymi zdjęciami. Aż chce się tę książkę wziąć do ręki. Ale piękno wizualne to nie jedyne piękno, jakie można czerpać z tej pozycji. W środku znajdujemy aż 14 rozdziałów, napisanych w formie esejów, o tematach jakże nam bliskich: Człowiek, Prawda, Nienawiść, Cierpienie, Nadzieja, Miłość - to tylko niektóre z nich.

Ksiądz Tischner swoje własne przemyślenia i poglądy wspiera prawdami życiowymi, poglądami wielkich filozofów czy Ewangelią. Nie jest to jednak nachalne i wydumane, ale proste, przemawiające prosto do serca i dające punkt wyjściowy do dalszych przemyśleń. Odradzałabym przeczytanie tej książki "na raz". Zbyt szybkie zapoznanie się z zawartością nie dałoby nam czasu na zatrzymanie i...

marika | 2017-12-29

Brat księdza Tischnera, Kazimierz zebrał jego wypowiedzi, kazania i wystąpienia raz wygłoszone i nigdy wcześniej nie opublikowane. Teksty mocno filozoficzne, o życiu tym wewnątrz i na zewnątrz. O miłości, śmierci i religi, o wychowaniu, prawdzie i kulturze ludowej. Co zrobić by swego życia nie zmarnować? I co tak naprawdę znaczy bycie człowiekiem?
Mimo tego, że większość teksów pochodzi z lat 80-tych i 90-tych to nadal pozostają aktualne. I choć nie jest mi po drodze z Kościołem, nie ze wszystkimi twierdzeniami księdza Tishnera się zgadzam, to bije z tych publikacji niezwykła życiowa mądrość, mądrość człowieka z gór, z którą warto się zapoznać. Mała książka, wielkie przesłanie i nie ważne czy wierzysz czy nie. Dodatkowo nie mogę nie wspomnieć o przepięknej okładce i genialnych zdjęciach uzupełniających książkę. Bardzo polecam, szczególnie na ten świąteczny czas.
”Chrystusa nie ukrzyżowali jacyś tam ateiści. Ukrzyżowali Go ludzie religijni, którzy ‚wiedzieli, że wiedzą’, i w imię...

telefonalarmowy | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Książka stanowi zbiór nieopublikowanych dotąd tekstów, kazań i konferencji wygłoszonych/napisanych przez ks. Tischnera. Podzielona jest na kilkanaście rozdziałów dotyczących najważniejszych wartości w życiu m. in. dom, miłość, prawda, wychowanie czy nadzieja. Jedne z tekstów są lepsze inne gorsze, ale książka zdecydowanie stanowi swego rodzaju podsumowanie działalności filozoficznej księdza Tischnera. Zainteresowanym jego działalnością i filozofią mogę polecić tę lekturę.

betty_bb | 2018-02-19
Przeczytana: styczeń 2018

Filozofia i mądrość księdza Tischnera w pigułce. Szczególnie uderzyło mnie piękno kazań wygłoszonych na ślubach. Wiele spostrzeżeń księdza Tischnera porusza i sprawia, że chcę doświadczać więcej niż sama szara materialna rzeczywistość. Warto się zatrzymać, przeczytać i pochłonąć wielką mądrość wielkiego człowieka. Polecam

nextdooralice | 2018-03-07

Trudna lektura, w połowie zarzuciłam, może zabrakło mi odwagi na te niebezpieczne ukłucia w sam środek moralności, książeczka dla każdego - i z tej prawej strony internetu, aby sobie przypomnieć teoretycznie przynależny kanon wartości, jak i dla lewicy0 ateisty, lgbt, ze względu na głębokie, uniwersalne i humanistyczne przesłanie.

Patrycja | 2018-08-23

Mądrego to i miło poczytać. Lektura nigdy ostatecznie nie zamknięta, po którą zawsze można sięgnąć i coś doczytać w zależności od potrzeby.