rozwińzwiń

Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys.

Okładka książki Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys. Dawid Gospodarek, Marcin Kędzierski, Ewa Kiedio, Tomasz Krzyżak, Maria Miduch, Zuzanna Radzik, Tomasz P. Terlikowski, Marta Titaniec, Marcin Zieliński, Piotr Żyłka, praca zbiorowa
Okładka książki Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys.
Dawid GospodarekMarcin Kędzierski Wydawnictwo: WAM religia
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2020-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-11-25
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327718358
Tagi:
religia publicystyka kryzys kościoła kościół polski kościół
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
768
718

Na półkach: , ,

Świetny zbiór wypowiedzi bardzo różnych, choć znających temat osób na temat ich zdaniem przyczyny kryzysu w obecnym kościele i przemyśleń co dalej. Są wypowiedzi ostrzejsze, są bardziej wyważone, ale wszystkie widzą aspekty do poprawy i najczęściej też mają recepty. Są bardziej zachowawcze, czyli poprawić pewne elementy, ale zachować dotychczasowe zasady, a są bardziej rewolucyjne, czyli więcej świeckich i więcej kobiet. Spodobała mi się myśl jednego z autorów, aby w tworzeniu nowego Kościoła uczestniczyła bardziej południowa półkula świata.
Mimo głównego tematu kryzysu jest tu jednak bardzo wiele pozytywnych pomysłów i bardzo wiele nadziei. Jedyne czego mi brakuje, to informacji "jak pomóc, gdzie się zgłosić" itp., gdyż warto by było tę pozytywną energię czytelnika po przeczytaniu tej książki skierować od razu we właściwym kierunku.

Świetny zbiór wypowiedzi bardzo różnych, choć znających temat osób na temat ich zdaniem przyczyny kryzysu w obecnym kościele i przemyśleń co dalej. Są wypowiedzi ostrzejsze, są bardziej wyważone, ale wszystkie widzą aspekty do poprawy i najczęściej też mają recepty. Są bardziej zachowawcze, czyli poprawić pewne elementy, ale zachować dotychczasowe zasady, a są bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
179
178

Na półkach:

Bardzo dobra książka złożona z artykułów różnych ludzi związanych z Kościołem Katolickim odpowiadającym na pytanie - co z tym Kościołem w czasie kryzysu?

Najbardziej podobał mi się artykuł Marcina Zielińskiego mówiący o przebaczeniu.

Fajnie się czytało. Polecam.

Bardzo dobra książka złożona z artykułów różnych ludzi związanych z Kościołem Katolickim odpowiadającym na pytanie - co z tym Kościołem w czasie kryzysu?

Najbardziej podobał mi się artykuł Marcina Zielińskiego mówiący o przebaczeniu.

Fajnie się czytało. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
83
38

Na półkach:

Typowa zbiorówka, której wydawca nie do końca wiadomo w jakim kierunku chciał pójść. Autorzy felietonów "mieli głos" już od dawna, bo to znane nazwiska w katolickich mediach, więc to po prostu kolejny głos w dyskusji, ale ze względu na formę - nie wiadomo dokąd prowadzący. Za mało na rozpoczęcie debaty, zbyt różnorodnie by znaleźć wspólną myśl. Jako pojedyncze formy, nawet można znaleźć ciekawe przemyślenia, jako całość - nie wiadomo po co.

Typowa zbiorówka, której wydawca nie do końca wiadomo w jakim kierunku chciał pójść. Autorzy felietonów "mieli głos" już od dawna, bo to znane nazwiska w katolickich mediach, więc to po prostu kolejny głos w dyskusji, ale ze względu na formę - nie wiadomo dokąd prowadzący. Za mało na rozpoczęcie debaty, zbyt różnorodnie by znaleźć wspólną myśl. Jako pojedyncze formy, nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
549
535

Na półkach: ,

"Nie jest prosto, nie jest łatwo" - chciałoby się zacytować słowa piosenki, gdy ktoś pyta, jak w dzisiejszych czasach ludzie wierzący podchodzą do życia, do drugiego człowieka, do pokusy priorytetu wartości przyświecających wyznawanej wierze. Nie jest łatwo mówić wprost o chrześcijaństwie, a wręcz jest niezwykle trudno w obecnym kryzysie Kościoła ze stoickim spokojem reprezentować postawę osoby wierzącej.
Kościół to nie tylko księża, biskupi i papież. To również ludzie tacy, jak Ty i ja. Jak wiemy, Kościół to wspólnota ludzi, a jednak dziś pod mianownikiem Kościoła na pierwszy plan wysuwają się ci niechlubni, którzy zamiast dawać przykład zbłądzili, ale i ci, którzy idąc śladem polityków kultywują politykę pieniądza, interesów, wpływów i zamiatania problemów pod dywan. Czy tak właśnie powinien wyglądać Kościół XXI wieku? Na pewno nie. Ja takiej wspólnoty nie popieram i nawiązując do słów jednego z autorów: "w tym domu wszyscy jesteśmy domownikami i wszystkim nam powinni zależeć na tym, by żyło się nam wszystkim dobrze".

Świeccy autorzy w gorzkich słowach rozprawiają o kryzysie, jaki aktualnie przeżywa Kościół. Dlaczego dziś, by stawić czoła istotnym problemom omija się drogę służbową (która niemal nigdy nie skutkowała jakąkolwiek interwencją),by przenieść problemy do mediów (niestety często tylko ta droga niesie ze sobą jakiekolwiek działania ze strony adwersarzy)?
Rozmówcy proponują szereg zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przysłużyć się instytucji Kościoła obecnie w głównej mierze przejętej przez arcybiskupów, biskupów, księży. Brak dopuszczenia do głosu zwykłych wierzących skutkuje instytucjonalizacją wiary, a niestety Kościół to nie tylko księża, to też zwykli ludzie, teolodzy, bracia i siostry zakonne, każdy z nas, kto również widzi, jak bardzo obecny polski Kościół potrzebuje reformy.
Jedną z sugestii jest dopuszczenie kobiet do procedur wyjaśniania aktów pedofilii we wspólnocie chrześcijańskiej oraz coraz mocniej rosnący w siłę katolicki feminizm, który stara się ukazywać inny niż dotychczas nam znany punkt widzenia roli kobiet w kościele.
Kolejną dość istotną podjętą kwestią jest nawiązanie współpracy na linii Kościół, w tym biskupi, kuria - media, dziennikarze.
Autorzy zgodnie sugerują, że Kościół potrzebuje zmian, że nie dzieje się dobrze, a nawarstwiające się błędy doprowadzają do mniejszej ilości powołań i spadku wiarygodności Kościoła, ale dziwi się ktoś? Bo ja nie.

Jak to w rozmowach bywa: w jednych widać ton rodem z kazalnicy, gdzie rozmówca serwuje zbyt moralizatorski ton, natomiast inne są bardziej przejrzyste, bez zbędnego patosu i wprost odnoszące się do bolączek każdego wierzącego na odpowiednio dobranych słowach i przykładach (chociażby słowa pana Piotra Żyłka, którego aż chce się czytać).

"Nie jest prosto, nie jest łatwo" - chciałoby się zacytować słowa piosenki, gdy ktoś pyta, jak w dzisiejszych czasach ludzie wierzący podchodzą do życia, do drugiego człowieka, do pokusy priorytetu wartości przyświecających wyznawanej wierze. Nie jest łatwo mówić wprost o chrześcijaństwie, a wręcz jest niezwykle trudno w obecnym kryzysie Kościoła ze stoickim spokojem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
82
43

Na półkach:

Prawda, prawda, ale chyba nie przeczytają jej ci, co powinni :(

Prawda, prawda, ale chyba nie przeczytają jej ci, co powinni :(

Pokaż mimo to

avatar
303
37

Na półkach: , , , ,

Naprawdę warto. Różne osoby, różne spojrzenia i przemyślenia. I poczucie, że nie jest się odosobnionym :) Przy tym jest dość aktualna (2020 rok)

Naprawdę warto. Różne osoby, różne spojrzenia i przemyślenia. I poczucie, że nie jest się odosobnionym :) Przy tym jest dość aktualna (2020 rok)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    2
  • Religijne
    2
  • Lektury dorosłości
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Z_2022
    1
  • Biblioteka
    1
  • Brak w bibliotece
    1
  • Religijne
    1

Cytaty

Więcej
Ewa Kiedio Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys. Zobacz więcej
Marcin Zieliński Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys. Zobacz więcej
praca zbiorowa Mamy głos. Świeccy, Kościół, kryzys. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także