Czego najbardziej żałują umierający

Top Five Regrets of the Dying
śmierć
literatura faktu
L_Settembrini

A ty, czego byś żałował przed śmiercią? Nigdy nie jest za późno na zmiany. Po latach niesatysfakcjonującej pracy Bronnie Ware postanowiła odmienić swój los. Znalazła pracę w opiece paliatywnej. Rozmowy z umierającymi zupełnie ją odmieniły. Dzięki nim odnalazła spokój i sens życia. Zrozumiała, że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni...

A ty, czego byś żałował przed śmiercią?
Nigdy nie jest za późno na zmiany.
Po latach niesatysfakcjonującej pracy Bronnie Ware postanowiła odmienić swój los. Znalazła pracę w opiece paliatywnej. Rozmowy z umierającymi zupełnie ją odmieniły. Dzięki nim odnalazła spokój i sens życia. Zrozumiała, że szczęście zależy wyłącznie od nas samych, a nasze wybory mają wpływ na to, czy odejdziemy spełnieni i szczęśliwi.  Swoimi doświadczeniami postanowiła podzielić się z innymi.
To książka, która daje nadzieję, uczy współczucia, pokazuje, jak żyć pełnią życia i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1645

Czyńmy dobro

Bronnie Ware uśmiecha się do nas z okładki tej książki. Jej uśmiech wzbudza uśmiech. Uczucie szczęścia. Są tacy ludzie, na których widok, od których słów unosimy się kilka centymetrów nad ziemią. Czujemy się szczęśliwsi i lepsi. Od kiedy mam tę książkę robię sobie z niej kompres. Kiedy źle się czuję, boli mnie głowa albo coś innego, biorę ją do ręki, spoglądam na zdjęcie Bronnie i jakby ręką odjął.

Kim jest Bronnie? Jest Australijką, podróżniczką, znaną na świecie blogerką, w końcu autorką książki „Czego najbardziej żałują umierający”. W książce Bronnie opowiada nam historię swojego życia i możemy się tam dowiedzieć dużo więcej na jej temat, ale najważniejsze są tutaj rozmowy z ludźmi, którzy odchodzą na drugą stronę, bo właśnie opieka paliatywna jest życiowym wyborem, jakiego dokonała autorka książki. Bronnie dzieli się z czytelnikami tym, czego dowiedziała się od ludzi stojących w obliczu nieuchronnej śmierci.

Żyjemy tak jakby jej nie było. Śmierć czeka każdego z nas, a przecież nasza kultura eliminuje i usuwa ją z pola widzenia. Czasem śmierć zaskakuje człowieka w najmniej spodziewanym momencie, uderza jak piorun i wtedy pozostawiamy po sobie zamęt, chaos, tysiące niezałatwionych spraw, tysiące niewypowiedzianych słów. Dlaczego tak się zdarza? Bo eliminowanie śmierci z horyzontu naszego poznania rodzi strach. Śmierć staje się dla nas najdzikszą bestią, potworem z naszych nocnych koszmarów. A przecież śmierć jest jak kromka chleba, jest naszym powszednim doświadczeniem, gdyż od momentu narodzin zegar nasz tyka wstecz. I tylko nie wiemy, jak dużo czasu nam pozostało – więcej, mniej, a może wcale.

Ach Bronnie, Bronnie w Twej książce jest tyle mądrości i spokoju. Filtrujesz te wszystkie historie o ludzkim umieraniu przez swoje doświadczenie, że stają się one bardziej osobiste, można powiedzieć, że przeglądasz się w oczach umierających, by lepiej poznać siebie, a dzięki temu dać nam odwagę i siłę. Prawda o życiu jest złożona w śmierci, tę prawdę chcesz nam powiedzieć, prawda?

A piszesz po to, byśmy, gdy nadejdzie ta chwila, nie musieli powtarzać, jak bohaterowie Twojej książki: szkoda, że nie miałem odwagi żyć, tak jak chciałem; szkoda, że tak dużo pracowałem; szkoda, że nie miałem odwagi okazywać uczuć; szkoda, że straciłem kontakt z przyjaciółmi; szkoda, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwym.

Bronnie, Twoja książka jest wspaniała, bo zamiast straszyć medycyną, uczy jak żyć. Dawałaś innym tyle z siebie, a co ja mogę dać Tobie? Wiem, mogę dać innym ludziom więcej zanim będzie za późno! Zanim przyjdzie moja kolej. Tak chcę żyć, dzięki Twojej książce, Bronnie! Czynić dobro i wypełniać każdy dzień miłością do ludzi i świata! Czyńmy dobro, oto sens i przesłanie Twej książki, która nie jest o śmierci ale o życiu! Dziękuję Ci Bronnie, będę pamiętał!

Sławomir Domański

Jolanta | 2016-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

"Jesteś ważny, bo Ty, to Ty. Jesteś ważny do ostatniej chwili swojego życia i zrobimy wszystko co w naszej mocy, nie tylko, aby Ci pomóc spokojnie odejść, ale także byś żył w pełni, aż do końca" - dr Cicely Saunders.
Opieka paliatywna, umieranie to temat ważny i interesujący mnóstwo ludzi. Własnymi doświadczeniami i historią własnego życia podzieliła się z nami autorka książki. Ta książka to hołd dla ludzi, których już nie ma. Bronnie Ware była opiekunką i towarzyszką chorych, starszych ludzi. Poznajemy historię m.in. Agnes, Ruth, Grace, Florence, Johna, Pearl. Ich intymne zwierzenia, rozterki dotyczące opuszczenia, bezsensu, poczucie winy, niepokój, pustkę. Poznajemy, jak ważne jest dla chorego wsparcie duchowe oraz aktywne słuchanie swobodnych wypowiedzi, rozmowa przy zapewnieniu warunków intymności i wzajemnego zaufania. Ważne i dla rodziny, bliskich. A czego najbardziej żałują Umierający:
-"dlaczego nie zrobiłam tego, czego pragnęłam"
-"dlaczego pozwalałam sobą...

Meggie | 2016-03-28

Życie jest bardziej ulotne niż czasem się wydaje i może zakończyć się niespodziewanie. W codziennym zabieganiu, w otoczeniu trosk, problemów i radości często o tym się zapomina. Człowiek tak bardzo pochłonięty jest pracą, obowiązkami i zamartwianiem się, czasem z pozoru bardzo istotnymi drobiazgami, że traci z oczu i serca coś cenniejszego – radość z życia. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co tak naprawdę jest celem i czy jest się szczęśliwym i spełnionym tu i teraz.

Bronnie Ware – australijska piosenkarka, kompozytorka i pisarka. Jej książki „Czego żałują umierający” oraz „Twój rok na zmianę” wydane zostały w 27 językach i trafiły na listy bestsellerów. W wolnych chwilach prowadzi bloga.

Tematyka książki jest trudna, ale istotna i niosąca wiele przemyśleń. Autorka postanowiła w pewnym momencie zostawić stabilną pracę, rodzinne strony i wyruszyć w podróż. Rozpoczęła pracę w opiece paliatywnej i to skłoniło ją do wielu przemyśleń oraz napisania tej książki....

Beata | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Cóż..., niestety, nie mogę dać w tym przypadku zbyt wysokiej oceny. Chociaż zdaję sobie sprawę, że tematom bazującym na emocjach, może nie wypada tego robić.
Do lektury tej podeszłam z zainteresowaniem. Wyobraziłam sobie, że będzie to jakiś wywód oparty o rozmowy z pacjentami ośrodka typu hospicjum. Tymczasem w dużej mierze jest to pamiętnik autorki z domieszką refleksji na temat trudu pracy w tego rodzaju ośrodkach. Patrząc na tytuł i na treść można stwierdzić, że coś tu się nie zgadza. Fragmenty rozmów z pacjentami pojawiają się również, ale są poprzeplatane na przykład wspomnieniami autorki z jej przeszłości. Jeśli zaś chodzi o to, czego żałują pacjenci, to w sumie padają tylko ogólniki, których można się domyślić i bez tej lektury: zbyt dużo pracy, za mało kontaktów ze znajomymi/przyjaciółmi, za mało odwagi... Podsumowując, chwytliwy tytuł przy średniej zawartości pozostawia jednak głęboki niedosyt.

popiszsieplay | 2017-11-29
Przeczytana: 20 października 2017

"Tak długo snujemy plany i tak często to, czy jesteśmy szczęśliwi zależy od czegoś, co dopiero będzie. A tak naprawdę mamy tylko ten dzień, który trwa."

Ta książka zapis osobliwych spotkań z pacjentami paliatywnymi. Podczas ostatnich dni życia w rozmowach na łożu śmierci opowiadali o swoim życiu dzieląc się jego cieniami i blaskami. Nie wszyscy żałowali. Niektórzy mówili, że zrobiliby coś inaczej, ale nie gryźli się z tym. Inni byli zadowoleni z życia, które dane im było przeżyć. Wielu żałowało różnych rzeczy i właśnie o tym chciało powiedzieć. Chcieli podzielić się swoimi refleksjami.
(...)Żałuję, że nie miałam odwagi żyć tak, jak chciałam, że żyłam tak, jak oczekiwali inni. Nie zrobiłam tego, czego pragnęłam.(...) Szkoda, że tak zależało mi na tym, co o mnie pomyślą inni. Nie miałem odwagi walczyć o lepsze życie. Za dużo pracowałem, nie umiałem zachować równowagi.(...) Nie umiałem wyrazić tego, co czułem. Balem się otworzyć i zdobyć na szczerość. Bałem się bólu, którego mogło mi...

Siwa | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Magiczna książka, która pokazuje jak żyć, żeby przed śmiercią nie żałować. Niesamowita, mądra, pouczająca! Brak słów. Jestem na minute po jej skończeniu i nie wiem co powiedzieć. Ma w sobie tyle życiowych mądrości, że spisać by się ich wszystkich nie dało. Autorka w sposób nadzwyczajny przeplata historie swoich umierających podopiecznych ze swoimi własnymi z życia wziętymi. Każdy z nas jest wyjątkowy, ale życie pełnią życia i na własnych zasadach wymaga ogromnej odwagi. Każdy z nas nie robi czasem czegoś na co ma ochotę w obawie co pomyślą inni. Każdy ma złe wspomnienia, w których był poniżany lub wyśmiewany. Każdy czuł się czasem dużo gorszy od innych i mniej wartościowy. Bronnie Ware w swojej książce próbuje przekazać filozoficzne myśli o tym jak żyć by nie żałować ani minuty. Ukazuje też ważny aspekt jakim jest to, ze dla innych mamy dużo miłości i wyrozumiałości a dla siebie samych nie mamy ich w ogóle. Czasem o innych dbamy dużo bardziej niż o siebie. Skąd to się bierze? Czemu...

Karolina | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 maja 2016

Najważniejsza część książki, czyli wyliczenie pięciu najistotniejszych rzeczy, których żałują umierający, nie jest wcale taka zaskakująca.To dość trywialne stwierdzenia: ktoś nie miał odwagi żyć życiem, o jakim marzył i spełniał oczekiwania innych osób; zbyt dużo pracował i nie poświęcał czasu rodzinie; nie miał odwagi mówić o swoich emocjach i uczuciach; zaniechał przyjaźni ze znajomymi, a także zwyczajnie nie potrafił być szczęśliwy.
Dobrze czasami przypomnieć sobie takie stwierdzenia.
Spodziewałam się przeczytać więcej o pacjentach, różnych przedstawień danej prawdy, a nie historii życia samej autorki.

Sposób pisania autorki przypomina mi pisanie Beaty Pawlikowskiej, takie trochę pitu pitu o oczywistościach. Prawdopodobnie to podobieństwo spowodowało, że książka nie podobała mi się tak jak się spodziewałam.

Książkomaniacy | 2016-03-20
Przeczytana: 15 marca 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Sięgając po tę książkę musicie być przygotowani na ogromne emocje, pytania bez odpowiedzi, ból głowy.
Niełatwo jest bowiem mówić o śmierci, przejść obok niej obojętnie. Ona jest nieunikniona, czeka na każdego z nas. Jak się do niej przygotować? - nasuwa się pytanie. Czy tak się w ogóle da? Jak przeżyć życie, by niczego nie żałować, by czuć się gotowym, spełnionym?

Bronnie Ware, bohaterka, a zarazem autorka książki to kobieta spełniona. Zajmuje się twórczością literacką, pisze teksty piosenek, gra na gitarze i prowadzi bloga. To tylko pozory. Po latach pracy w banku od 9 do 17 od poniedziałku do piątku postanowiła wyrwać się z kieratu. Chciała zmienić swoje dotychczasowe życie. Odzywał się w niej duch podróżniczki. Wyrusza w podróż swojego życia. Odwiedza kolejne kraje, pracuje w najdziwniejszych miejscach. Wreszcie los kieruje ją do opieki paliatywnej. Opieka nad chorymi, starymi ludźmi daje jej spokój, spełnienie. Dziwne, prawda ? Jak można...

Klaudia | 2016-06-22
Na półkach: Przeczytane, Recenzje, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Śmierć, to coś, co czeka każdego z nas. Odkrywcze, wiem. Mam jednak wrażenie, że temat ten (bądź sam fakt umierania) jest przez wiele osób odrzucany, pomijany i przemilkiwany. Bo teraz jestem młody, będę się martwił zdrowiem na starość. Odpoczywać będę później... Znajome są te słowa, prawda?

Ostatnio miałam okazję czytać książkę Czego najbardziej żałują umierający Bronnie Ware. Jest to pozycja bardzo intrygująca i ciekawa. Autorka przez wiele lat opiekowała się pacjentami paliatywnymi, wielokrotnie widziała śmierć i co najważniejsze dla niej, zdobywała zaufanie swoich podopiecznych. Dzięki temu powstał powyższy tytuł, w którym przedstawione zostały rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią. Za dużo pracy, a za mało czasu dla rodziny. Odwaga w wyrażaniu swoich uczuć; odwaga, by uciec, by potrafić być szczęśliwym, tak po prostu.

Książka nie jest napisana w podręcznikowy sposób czy naukowym językiem. Daleko jej do tego. To raczej prosta pozycja dla ciekawych, otwartych i...

Eda | 2017-07-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 26 lipca 2017

Przepiękna książka, historia życia autorki przeplatana z opowieściami o osobach, którymi opiekowała się przed śmiercią. Wbrew tytułowi, nie historie osób żegnających się z życiem są najważniejsze, ale ich wpływ na Bronnie Ware, na jej postrzeganie świata oraz życie. Książka napisana tak, jakby opowiadała ją dobra przyjaciółka. Bronnie szczerze pisze o sobie, swoich odczuciach, emocjach, przeżyciach. Jestem pewna, że będzie wartościową pozycją dla każdego, kto jest na etapie wewnętrznej przemiany lub potrzebuje zmienić coś w swoim życiu. Moim zdaniem nie jest to książka dla każdego, potrzeba nieco otwartości, żeby ją właściwie odebrać.

Pantomima | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Czego najbardziej żałują umierający to książka o tym, co jest w życiu najważniejsze. O poszukiwaniu własnej drogi, trudnej sztuce zadawania właściwych pytań i próbach poznania odpowiedzi. To historia kobiety, która przez całe swoje życie szukała sensu i która odnalazła go w dużej mierze dzięki rozmowom z umierającymi. Co mają nam do przekazania osoby, które już po części są na innym świecie? Czego najbardziej im szkoda? Co zmieniłyby, gdyby mogły cofnąć czas? Mają dla nas wiele rad, wszystkie mądre i bardzo poruszające. Tylko od nas zależy czy zechcemy wziąć je sobie do serca.

Z jednej strony mamy więc opowieść o tym jak czuwała przy łóżkach śmiertelnie chorych ludzi, z drugiej czytamy o kobiecie pracującej, jako barmanka, telemarketerka. Autorka opowiada także o swojej ciągłej potrzebie zmian, wieloletnich podróżach po świecie, zaszywaniu się w buszu na kilka dni, a później bolesnym powrocie do cywilizacji. To historia o życiu wagabundy, która nigdzie nie mogła zaznać spokoju, aż...