Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
83-89603-41-1
literatura piękna
Marcin

Książkowe wydanie - ilustrowane przez Macieja Sieńczyka - dramatu Doroty Masłowskiej, którego premiera miała miejsce w warszawskim teatrze Rozmaitości w listopadzie 2006 roku. Krótki, pełen humoru i niekończących się gagów dramat. Dwoje przesympatycznych bohaterów pod wpływem niejasnego impulsu udaje się w niezamierzoną frenetyczną podróż życia po Polsce, pełną śmiesznych przygód, które stopniowo przestają być tak aż śmieszne, a wręcz przeciwnie, całkowicie nieśmieszne, a wręcz straszne. Czytelnik musi się liczyć z tym, że jest to powieść nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie.

Olsko_Ulrich | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Najbardziej pasującym określeniem do tej książki jest... specyficzna. Dziwna, szalona lektura, do której trzeba podejść z pewnym dystansem. Na początku ciężko jest się nie śmiać z bohaterów, którzy wymuszają "podwózkę" poprzez grożenie nożem, a potem dziękują za dobrowolne (no może z małym wsparciem) udzielenie pomocy. Jednak dalsze wydarzenia ujawniają kolejne cechy charakterów postaci. Okazuje się, że to nie tylko zwykli imprezowicze, którzy ostro ostatnio zaszaleli - to osoby po pewnych przejściach, nie zawsze na tyle silne, aby się drugi raz podnieść z dołka.
Zaskakujące zakończenie. Zupełnie niespodziewane.
Książka geniusz. Nic dodać nic ująć.
Jeżeli widzi się w niej głupotę i bełkot, to należy przeczytać ją jeszcze raz. Jeżeli nadal widzisz w niej bełkot, przeczytaj znowu - w którymś momencie ją zrozumiesz, zarówno treść, jak i problemy, które dotknęły tych ludzi.

A tam Dżina...

Witold Lisek | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Mario | 2012-09-02

Jest genialna. I książka, i autorka. Nikt, dosłownie nikt poza nią nie potrafi tak celnie pokazać, jak funkcjonujemy razem. Socjologicznie, nie psychologicznie. I nie "dlaczego", tylko "jak".
I wcale nie ma tu żadnej komedii, choć pewnie można tak czytać ten tekst, tracąc większość jego esencji. To dziełko istnieje też w wersji słuchowiskowej, w niej Maciej Stuhr i Dominika Kluźniak. Arcydzieło.

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-14
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Trzeba ją promować, bo to zapowiedż arcydzieł

Marzena | 2014-09-17
Przeczytana: lipiec 2014

Jestem na etapie odkrywania twórczości Doroty Masłowskiej. Dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to świetna sztuka opowiadająca o dwójce ludzi będących w podróży. W jej trakcie dowiadujemy się wielu faktów z ich życia, poznajemy ich charaktery, przeszłość i teraźniejszość. Wbrew pozorom jest to smutna opowieść o ludziach zagubionych w świecie i samych sobie.

emilijanna | 2018-06-21
Na półkach: 2018, Przeczytane

Ciekawe studium poczucia wyższości w społeczeństwie naszym. Kto od kogo, kiedy i czemu rości sobie prawo do czucia sie lepszym i pogardzania innymi. Język Masłowskiej nie każdy strawi, jest bardzo polski, bardziej polski niż polszczyzna. Tym razem miksuje rynsztokowy polski z pełnym wyższości poetyckim odjazdem. W sumie jak to Masłoska. Nie każdy zdzierży, ale trzeba przyznać, że ucho ma dobre i cechy stylu podkreśla bezbłędnie. Ja tam lubię

czwarta_rano | 2014-06-29

Masłowska ani lewicowa, ani prawicowa, tylko prawdziwa. Nie salon, nie krzyż na Krakowskim Przedmieściu, ale Polska właśnie.

Nieortodoksyjny Kamil | 2015-11-17

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to dramat wydany w 2006 roku. Jego historia koncentruje się na dwóch tytułowych Rumunach- mężczyźnie oraz kobiecie, którzy mówiąc wprost, mocno zabalowali w wyniku czego znaleźli się w małej miejscowości oddalonej o sto kilometrów od Warszawy. Fabuła książki skupia się na próbie szybkiego powrotu do miasta.

Od razu zaznaczę, że twórczość Masłowskiej jest raczej specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Chociaż "Dwoje biednych Rumunów..." czyta się szybko, bo nie dłużej niż godzinę, to po zakończonej lekturze w głowie pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, szczególnie w kontekście otwartego i jak dla mnie dosyć niejasnego zakończenia. Przyznam, że ciężko było mi wkręcić się w oferowaną przez autorkę historię, ponieważ od pierwszych stron rzucony zostałem na głęboką wodę. Nie wiedziałem kto jest kim, jakie są cele i powody postępowań, jednak wraz z...

cafeteria | 2013-04-17
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

"Rumunów..." czytałam po "Kotach..." i poczułam się, jak gdybym spotkała dawno niewidzianą znajomą. Myślę, że w tej książce Masłowska osiągnęła mistrzostwo w przenoszeniu na papier dialogów zasłyszanych w tramwaju albo pod sklepem. Cmokałam z zadowolenia co drugą stronę, a poczucie humoru po lekturze miałam ostre jak żyleta.

Na minus przemawia jedynie nieco naiwne przesłanie książki (że koniec końców wszyscy szukamy miłości). Tak jak gdyby Masłowska chciała uniknąć zarzutów, że to książka o niczym i potencjalnym krytykom podała na tacy gotowy morał, bez happy endu.

Myślę sobie, że gdyby "Rumunów..." z ich cudownym mięsistym językiem i "Koty..." z przemyślaną społeczną diagnozą połączyć w jedno, wyszłaby perełka.

tofka | 2015-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 lutego 2015

To moje najlepsze spotkanie z Masłowską. Choć musze przyznać, ze pierwsze słuchanie Stuhra i Kluźniak wypadło dużo lepiej. Przynajmniej takl to pamniętam.