Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
83-89603-41-1
Karol

Książkowe wydanie - ilustrowane przez Macieja Sieńczyka - dramatu Doroty Masłowskiej, którego premiera miała miejsce w warszawskim teatrze Rozmaitości w listopadzie 2006 roku. Krótki, pełen humoru i niekończących się gagów dramat. Dwoje przesympatycznych bohaterów pod wpływem niejasnego impulsu udaje się w niezamierzoną frenetyczną podróż życia po Polsce, pełną śmiesznych przygód, które stopniowo przestają być tak aż śmieszne, a wręcz przeciwnie, całkowicie nieśmieszne, a wręcz straszne. Czytelnik musi się liczyć z tym, że jest to powieść nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie.

Olsko_Ulrich | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Najbardziej pasującym określeniem do tej książki jest... specyficzna. Dziwna, szalona lektura, do której trzeba podejść z pewnym dystansem. Na początku ciężko jest się nie śmiać z bohaterów, którzy wymuszają "podwózkę" poprzez grożenie nożem, a potem dziękują za dobrowolne (no może z małym wsparciem) udzielenie pomocy. Jednak dalsze wydarzenia ujawniają kolejne cechy charakterów postaci. Okazuje się, że to nie tylko zwykli imprezowicze, którzy ostro ostatnio zaszaleli - to osoby po pewnych przejściach, nie zawsze na tyle silne, aby się drugi raz podnieść z dołka.
Zaskakujące zakończenie. Zupełnie niespodziewane.
Książka geniusz. Nic dodać nic ująć.
Jeżeli widzi się w niej głupotę i bełkot, to należy przeczytać ją jeszcze raz. Jeżeli nadal widzisz w niej bełkot, przeczytaj znowu - w którymś momencie ją zrozumiesz, zarówno treść, jak i problemy, które dotknęły tych ludzi.

A tam Dżina...

Witold Lisek | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2014
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-14
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Trzeba ją promować, bo to zapowiedż arcydzieł

Mario | 2012-09-02

Jest genialna. I książka, i autorka. Nikt, dosłownie nikt poza nią nie potrafi tak celnie pokazać, jak funkcjonujemy razem. Socjologicznie, nie psychologicznie. I nie "dlaczego", tylko "jak".
I wcale nie ma tu żadnej komedii, choć pewnie można tak czytać ten tekst, tracąc większość jego esencji. To dziełko istnieje też w wersji słuchowiskowej, w niej Maciej Stuhr i Dominika Kluźniak. Arcydzieło.

Marzena | 2014-09-17
Przeczytana: lipiec 2014

Jestem na etapie odkrywania twórczości Doroty Masłowskiej. Dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to świetna sztuka opowiadająca o dwójce ludzi będących w podróży. W jej trakcie dowiadujemy się wielu faktów z ich życia, poznajemy ich charaktery, przeszłość i teraźniejszość. Wbrew pozorom jest to smutna opowieść o ludziach zagubionych w świecie i samych sobie.

Nieortodoksyjny Kamil | 2015-11-17

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to dramat wydany w 2006 roku. Jego historia koncentruje się na dwóch tytułowych Rumunach- mężczyźnie oraz kobiecie, którzy mówiąc wprost, mocno zabalowali w wyniku czego znaleźli się w małej miejscowości oddalonej o sto kilometrów od Warszawy. Fabuła książki skupia się na próbie szybkiego powrotu do miasta.

Od razu zaznaczę, że twórczość Masłowskiej jest raczej specyficzna i nie każdemu przypadnie do gustu. Chociaż "Dwoje biednych Rumunów..." czyta się szybko, bo nie dłużej niż godzinę, to po zakończonej lekturze w głowie pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, szczególnie w kontekście otwartego i jak dla mnie dosyć niejasnego zakończenia. Przyznam, że ciężko było mi wkręcić się w oferowaną przez autorkę historię, ponieważ od pierwszych stron rzucony zostałem na głęboką wodę. Nie wiedziałem kto jest kim, jakie są cele i powody postępowań, jednak wraz z...

Agata | 2010-05-31

zaśmiewałam się do łez. majstersztyk i kropka.

Grażyna | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

tofka | 2015-02-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2015

To moje najlepsze spotkanie z Masłowską. Choć musze przyznać, ze pierwsze słuchanie Stuhra i Kluźniak wypadło dużo lepiej. Przynajmniej takl to pamniętam.

czwarta_rano | 2014-06-29

Masłowska ani lewicowa, ani prawicowa, tylko prawdziwa. Nie salon, nie krzyż na Krakowskim Przedmieściu, ale Polska właśnie.