Amatorki

Wydawnictwo: W.A.B.
Die Liebhaberinnen
kobiety, miłość, rywalizacja
jusola

Równoległe historie dwóch kobiet, pracownic fabryki: pierwsza podporządkowuje się regułom patriarchalnego i kapitalistycznego porządku, druga stara się zachować wierność ideałom, na rzecz "miłości" rezygnuje z aspiracji zawodowych... i przegrywa.

książek: 1991

Wielkie brawa należą się Elfriede Jelinek za sam styl, w jakim napisała 'Amatorki'. Czytelnik musi początkowo przyzwyczaić się do tych zdań pojedyńczych, o pełnych ironii i sarkazmu - dla nich warto czytać tę prozę w wersji papierowej. Eksperyment związany z formą uważam za udany.
A jak jest z fabułą? Historie Pauli i Brigitte są wręcz groteskowe, czasem budzące sprzeczne uczucia. Świat, gdzie kobieta albo wychodzi za mąż, albo umiera w inny sposób pozostaje w pamięci jako czarno-biały obraz, pełen złości i smutku. Ma on swój feministyczny charakter, jednakże, wbrew pozorom, niektóre poglądy są bardzo aktualne. Czy naprawdę kobieta bez mężczyzny jest nikim? Czy brak męża to coś złego? Czy miłość musi opierać się na relacji Pana i Niewolnika? (Nie mylić z Greyem.)
Ciekawa, zepsuta forma i historia, która przeraża i skłania do myślenia - warto przeczytać 'Amatorki' nie tylko z powodu Nagrody Nobla dla autorki. To ciekawa proza, idealna dla tych czytelników, doceniających nowe sposoby...

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

BANAŁ podany w KOSZMARNYM JĘZYKU

Podpompowywanie wartości książki Nagrodą Nobla, przyznaną 29 lat póżniej jest UNFAIR, tym bardziej, że jeden z członków Akademii Szwedzkiej, na znak protestu, posiedzenie decyzyjne opuścił i stwierdził, że decyzja nobilitująca Jelinek „NAGRODĘ RUJNUJE”. Nie przeszkadza to rzeszy opiniujących zaczynać swoje uwagi na wzór „tworu” Magdaleny Miecznickiej, zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej” w dniu 1.06.2005 r.:

„Od czwartku w księgarniach „Amatorki” Elfriede Jelinek - druga powieść zeszłorocznej noblistki wydana w Polsce”.

Czy ta informacja jest prawdziwa? Tak, jest PRAWDZIWA, lecz NIERZETELNA. Drobiazg, że „druga” dotyczy stanu wydań w Polsce, a nie Jelinek, bo dla niej to była trzecia w ogóle, a pierwsza - szerzej zauważona. Natomiast wiązanie tej książki z „noblem” jest chyba zbyt, delikatnie mówiąc, śmiałe. „Amatorki” ...

Grażyna | 2015-04-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Dawno nie czytałam tak depresyjnej książki.

pulcinella | 2010-09-26

Dałam tej powieści ocenę dobrą, ale może nawet zasługuje ona na więcej. Świętny język, gorycz, ironia i... choć udusiłabyś obie główne bohaterki własnymi rękoma, to Ci ich żal...(bo w każdej znajdujesz cos z siebie, brrr..)

Na półkach: Ulubione, Przeczytane

** Hipnotyzująca siła wyrazu **

"Amatorki" zaspokoją oczekiwania najbardziej wybrednych książkowych kaskaderów, którzy uwielbiają prozę niepokorną, zaczepną, soczystą, skrzącą się od wyrafinowanej ironii i paradoksów. To książka ostra jak brzytwa i bezkompromisowa jak sama Jelinek. Przyprawiła mnie o istny gejzer emocji: od niezgody, irytacji,  zniecierpliwienia po olśnienie i podziw dla chirurgicznej precyzji, z jaką pisarka obnaża nasze ubezwłasnowolnienie przez konwencję, rolę społeczną, kostium, banał, kalkomanię. Cóż takiego zirytowało jednego z niemieckich krytyków literackich, że ośmielił się publicznie zdyskredytować  twórczość autorki, nazywając ją "pozbawioną talentu wariatką"?

Czego jak czego, ale autorce "Amatorek" na pewno nie można odmówić talentu. W niemałe zdumienie wprawia czytelnika niemal każdy aspekt tej literackiej ekwilibrystyki: nowatorska narracja oraz charakterystyczny, pełen połamańców język, który harmonizuje z kreacjami bohaterów. Wszystkie elementy...

Alicja | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, Drogi Czytelniku, spotkać książkę, która mimo, że wzbudziła w Tobie ogrom emocji, podała jak na tacy setki tematów do przemyślenia, które krążą w Twej głowie i nie dają o sobie zapomnieć, mimo, że co tu dużo mówić- zawładnęła Tobą i Twoimi myślami na długi czas po przeczytaniu, to nie możesz napisać kompletnie nic konstruktywnego, a co dopiero obiektywnego, na jej temat? Którą opisać słowami jest niezwykle ciężko, nie mówiąc już o przyznaniu jakiejś ilości gwiazdek czy punktów?
Cóż, dla mnie taką lekturą okazały się “Amatorki” autorstwa, nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla, pani Elfriede Jelinek.
Specyficzna to książka, jak i specyficzny styl pisania, jak i sama Autorka. Jej biografia do banalnych z pewnością nie należy, a podejście do tematu, tematu chyba najbardziej opisanego i przeanalizowanego- tematu miłości, jest niesamowicie świeże, nietuzinkowe i kontrowersyjne. Pani Jelinek bowiem nie bawi się z nami w piękne opowieści, o pięknej miłości,...

Olena | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

brutalnie prawdziwa. poruszająca. emocjonalna. przygnębiająca. wciągająca. bezlitośnie obnażająca problemy między-płciowego (nie)porozumienia i wchodzenia w społecznie narzucone role k. i m. jedyna w swoim rodzaju. jestem pod wrażeniem. wielkim wrażeniem.

Buka | 2013-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 13 października 2013

To w gruncie rzeczy bardzo smutna i nadal szokująco aktualna książka.

Coś w tym jest, że wartość dziewczynki, dziewczyny i w końcu kobiety często postrzegana była i jest przez pryzmat jej urody, młodości, obrotności przy sprzątaniu i gotowaniu, dopiero na drugim miejscu poprzez to, co mają (mamy) w głowie.

Wystarczy zajrzeć do sklepu z zabawkami, dla dziewczynek przeznaczone są lalki, które trzeba karmić i zmieniać im pieluchy; odkurzacze-zabawki, kuchenka, na której można gotować obiady, żelazka i masa innych sprzętów gospodarstwa domowego (póki co) do zabawy.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią nam, że nasze miejsce jest przy boku mężczyzny, a dbanie o niego, rodzenie mu potomków i opiekowanie się rodziną powinno wyznaczać nasze granice szczęścia, zadowolenia i spełnienia życiowego.

Z politowaniem patrzymy na bohaterki książki, na ich ograniczenia i wąskie horyzonty, oburzamy się, że przecież to nie tak z tym postrzeganiem Nas Kobiet współcześnie.

Ale jakby się tak...

ira | 2012-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Czytanie tego krótkiego dziełka było nawet momentami zabawną przygodą.
Z Noblem trochę jak z Oscarem - nagroda piękna, cóż, kiedy "tępa tłuszcza" nie zawsze odpowiednio docenia nagrodzonego.
Mnie się to przydarzyło z utworem pani Jelinek.

Przyznawszy się, że zamierzam się z tą prozą zmierzyć, usłyszałam: "Odważna jesteś." Czy ja wiem? Chyba po prostu ciekawa.
Treść powieści jest otrzaskana już do bólu, wieś i małe miasteczko, ich przywary, dramaty, a tak naprawdę ogólnie akceptowalna rutyna. Żadnych zaskoczeń; to, że chłop silny, a wyróżniający się na tle reszty, choć pije i bije, albo jeszcze taki, co ma - klękajcie narody! - szansę na własny sklep, to zwierzyna łowna i cenna - to rzecz wiadoma nie od dziś i bardzo aktualna.
Jelinek pochyla się nad problemem kobiety w tym kołowrocie trochę jak Cejrowski nad ginącymi plemionami - z sympatią, ale i wyczuwalną nutką wzgardy. A prawda jest taka, że każdemu co innego sukces i co innego porażka i większość kobiet, o których pani...

Rafał | 2011-09-20
Przeczytana: 23 lipca 2011

Co ciekawego może się dziać na głębokiej, austriackiej prowincji? Przeciętny czytelnik mógłby sobie pomyśleć, że kompletnie nic choć co prawda ostatnimi laty media pokazują, że czasem coś się jednak dzieje. O tym samym pisze Elfriede Jelinek w swoich książkach.

"Amatorki" to opowieść o dwóch dziewczynach, Pauli i Briggite. Obie mają w życiu jakieś cele, ale właściwie pozbawione są jakichkolwiek perspektyw. Pochodzą z małej wioski, gdzie wszystkie kobiety pracują w fabryce staników, lub w sklepie, oczywiście jeśli są dość ładne i akurat zwolni się miejsce. Jedyne możliwości awansu społecznego dają szybkie wyjście za mąż za kogoś bogatszego i z perspektywami albo wyjechać ze wsi do miasta, gdzie można by zostać na przykład krawcową. Większość wybiera pierwszą opcję. Drugiej, z uwagi na ilość wysiłku potrzebną do osiągnięcia sukcesu, prawie żadna. Autorka pokazuje nam obie te drogi, aby udowodnić, że nie jest ważne czy któraś jest ambitniejsza, czy też nie, bo i tak skończy jak inne....