Amatorki

Wydawnictwo: W.A.B.
Die Liebhaberinnen
kobiety, miłość, rywalizacja
jusola

Równoległe historie dwóch kobiet, pracownic fabryki: pierwsza podporządkowuje się regułom patriarchalnego i kapitalistycznego porządku, druga stara się zachować wierność ideałom, na rzecz "miłości" rezygnuje z aspiracji zawodowych... i przegrywa.

Ahsan | 2017-04-28
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka rewelacyjna. Ale od czego by tu zacząć - z jednej strony mamy strukturę love story: 2 dziewczyny, obie poszukujące. Paula szuka miłości, Brigitte stabilizacji. Niby znany motyw, ale jeżeli wpuścimy w to narrację, która sprowadza wszystko do naturalnych instynktów, ukazującą brutalne mechanizmy kapitalistycznego społeczeństwa i sprowadzającą wszelkie relacje międzyludzkie do wymiany dóbr - wtedy wychodzi nam bardzo mocna, fatalistyczna książka. Jeżeli dodam do tego rozwiązanie (spoiler): dziewczyna z marzeniami zostaje prostytutką, a wyrachowana, raczej głupia "samica" kobietą społecznego sukcesu - wtedy powstaje wręcz paraboliczna opowieść, która, w moim przekonaniu, jest mocno aktualna. A w tle łąka, pola, lasy, fabryka - znaszli ten kraj?
Polecam.

książek: 1980

Wielkie brawa należą się Elfriede Jelinek za sam styl, w jakim napisała 'Amatorki'. Czytelnik musi początkowo przyzwyczaić się do tych zdań pojedyńczych, o pełnych ironii i sarkazmu - dla nich warto czytać tę prozę w wersji papierowej. Eksperyment związany z formą uważam za udany.
A jak jest z fabułą? Historie Pauli i Brigitte są wręcz groteskowe, czasem budzące sprzeczne uczucia. Świat, gdzie kobieta albo wychodzi za mąż, albo umiera w inny sposób pozostaje w pamięci jako czarno-biały obraz, pełen złości i smutku. Ma on swój feministyczny charakter, jednakże, wbrew pozorom, niektóre poglądy są bardzo aktualne. Czy naprawdę kobieta bez mężczyzny jest nikim? Czy brak męża to coś złego? Czy miłość musi opierać się na relacji Pana i Niewolnika? (Nie mylić z Greyem.)
Ciekawa, zepsuta forma i historia, która przeraża i skłania do myślenia - warto przeczytać 'Amatorki' nie tylko z powodu Nagrody Nobla dla autorki. To ciekawa proza, idealna dla tych czytelników, doceniających nowe sposoby...

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

BANAŁ podany w KOSZMARNYM JĘZYKU

Podpompowywanie wartości książki Nagrodą Nobla, przyznaną 29 lat póżniej jest UNFAIR, tym bardziej, że jeden z członków Akademii Szwedzkiej, na znak protestu, posiedzenie decyzyjne opuścił i stwierdził, że decyzja nobilitująca Jelinek „NAGRODĘ RUJNUJE”. Nie przeszkadza to rzeszy opiniujących zaczynać swoje uwagi na wzór „tworu” Magdaleny Miecznickiej, zamieszczonego w „Gazecie Wyborczej” w dniu 1.06.2005 r.:

„Od czwartku w księgarniach „Amatorki” Elfriede Jelinek - druga powieść zeszłorocznej noblistki wydana w Polsce”.

Czy ta informacja jest prawdziwa? Tak, jest PRAWDZIWA, lecz NIERZETELNA. Drobiazg, że „druga” dotyczy stanu wydań w Polsce, a nie Jelinek, bo dla niej to była trzecia w ogóle, a pierwsza - szerzej zauważona. Natomiast wiązanie tej książki z „noblem” jest chyba zbyt, delikatnie mówiąc, śmiałe. „Amatorki” ...

Grażyna | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Dawno nie czytałam tak depresyjnej książki.

pulcinella | 2010-09-26

Dałam tej powieści ocenę dobrą, ale może nawet zasługuje ona na więcej. Świętny język, gorycz, ironia i... choć udusiłabyś obie główne bohaterki własnymi rękoma, to Ci ich żal...(bo w każdej znajdujesz cos z siebie, brrr..)

Na półkach: Ulubione, Przeczytane

** Hipnotyzująca siła wyrazu **

"Amatorki" zaspokoją oczekiwania najbardziej wybrednych książkowych kaskaderów, którzy uwielbiają prozę niepokorną, zaczepną, soczystą, skrzącą się od wyrafinowanej ironii i paradoksów. To książka ostra jak brzytwa i bezkompromisowa jak sama Jelinek. Przyprawiła mnie o istny gejzer emocji: od niezgody, irytacji,  zniecierpliwienia po olśnienie i podziw dla chirurgicznej precyzji, z jaką pisarka obnaża nasze ubezwłasnowolnienie przez konwencję, rolę społeczną, kostium, banał, kalkomanię. Cóż takiego zirytowało jednego z niemieckich krytyków literackich, że ośmielił się publicznie zdyskredytować  twórczość autorki, nazywając ją "pozbawioną talentu wariatką"?

Czego jak czego, ale autorce "Amatorek" na pewno nie można odmówić talentu. W niemałe zdumienie wprawia czytelnika niemal każdy aspekt tej literackiej ekwilibrystyki: nowatorska narracja oraz charakterystyczny, pełen połamańców język, który harmonizuje z kreacjami bohaterów. Wszystkie elementy...

Alicja | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, Drogi Czytelniku, spotkać książkę, która mimo, że wzbudziła w Tobie ogrom emocji, podała jak na tacy setki tematów do przemyślenia, które krążą w Twej głowie i nie dają o sobie zapomnieć, mimo, że co tu dużo mówić- zawładnęła Tobą i Twoimi myślami na długi czas po przeczytaniu, to nie możesz napisać kompletnie nic konstruktywnego, a co dopiero obiektywnego, na jej temat? Którą opisać słowami jest niezwykle ciężko, nie mówiąc już o przyznaniu jakiejś ilości gwiazdek czy punktów?
Cóż, dla mnie taką lekturą okazały się “Amatorki” autorstwa, nagrodzonej Literacką Nagrodą Nobla, pani Elfriede Jelinek.
Specyficzna to książka, jak i specyficzny styl pisania, jak i sama Autorka. Jej biografia do banalnych z pewnością nie należy, a podejście do tematu, tematu chyba najbardziej opisanego i przeanalizowanego- tematu miłości, jest niesamowicie świeże, nietuzinkowe i kontrowersyjne. Pani Jelinek bowiem nie bawi się z nami w piękne opowieści, o pięknej miłości,...

Buka | 2013-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 13 października 2013

To w gruncie rzeczy bardzo smutna i nadal szokująco aktualna książka.

Coś w tym jest, że wartość dziewczynki, dziewczyny i w końcu kobiety często postrzegana była i jest przez pryzmat jej urody, młodości, obrotności przy sprzątaniu i gotowaniu, dopiero na drugim miejscu poprzez to, co mają (mamy) w głowie.

Wystarczy zajrzeć do sklepu z zabawkami, dla dziewczynek przeznaczone są lalki, które trzeba karmić i zmieniać im pieluchy; odkurzacze-zabawki, kuchenka, na której można gotować obiady, żelazka i masa innych sprzętów gospodarstwa domowego (póki co) do zabawy.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią nam, że nasze miejsce jest przy boku mężczyzny, a dbanie o niego, rodzenie mu potomków i opiekowanie się rodziną powinno wyznaczać nasze granice szczęścia, zadowolenia i spełnienia życiowego.

Z politowaniem patrzymy na bohaterki książki, na ich ograniczenia i wąskie horyzonty, oburzamy się, że przecież to nie tak z tym postrzeganiem Nas Kobiet współcześnie.

Ale jakby się tak...

Olena | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

brutalnie prawdziwa. poruszająca. emocjonalna. przygnębiająca. wciągająca. bezlitośnie obnażająca problemy między-płciowego (nie)porozumienia i wchodzenia w społecznie narzucone role k. i m. jedyna w swoim rodzaju. jestem pod wrażeniem. wielkim wrażeniem.

chiave | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Kolejny raz zastanawiam się, co się stało z Nagrodą Nobla, że honorowani są nią tacy pisarze jak Elfriede Jelinek? Nie natrafiłam w twórczości tej autorki na żadną książkę, której walory literackie choćby zbliżały ją do tego, co określa się jako wartościową literaturę. Jest za to pretensjonalny, nachalny feminizm i nasycenie lewacką ideologią. "Amatorki" nie są tu wyjątkiem: to kolejna niestrawna, feministyczna chała, literacko mniej niż przeciętna, pozbawiona niuansów i łopatologiczna jak transparenty na lewicowych manifestacjach. Jest to wręcz laboratoryjny przykład tego co się dzieje ze sztuką, gdy zaczyna ona służyć jako narzędzie indoktrynacji. I naprawdę dziwi mnie fakt, że aż tylu czytelników dało sobie wmówić, że to dobra literatura.