Abdita

Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie wilczkiem (od piosenki „Obława” Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa. Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u...

Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka.

Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi.

Ale wilczek – wnuk bohatera walczącego za wolność podczas II wojnie światowej – nie boi się ani gryzącego dymu ani nawet samego Wrona.

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/dla-dzieci/wilczek

źródło okładki: https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/dla-dzieci/wilczek

Książka „Wilczek” jest kolejną publikacją wydaną w ramach cyklu „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Cykl ten, adresowany jest do młodszych czytelników i przedstawia historie dzieci, w okrutnych czasach wojennych, czy jak w tym przypadku stanu wojennego. Muszę przyznać, że ja jestem tą serią urzeczona. W tym oczywiście również, jedną z najnowszych pozycji, którą jest „Wilczek”.

Tytułowy Wilczek, to mały Wiktor, który wraz z rodzicami mieszka w akademiku. Chłopiec czuje się tam bezpiecznie i jest zafascynowany społecznością, z którą się na co dzień spotyka. Spokój malca zostaje zakłócony pewnego niedzielnego poranka. Jak co tydzień Wiktor zasiada przed telewizorem, by obejrzeć ulubiony Teleranek. Jednak zamiast niego w telewizji widzi starszego pana w okularach, który mówi coś o wojnie. Do tego okazuje się, że tajemniczy Wron sprawia, że nie można wychodzić z domu, szczególnie wieczorem i że tata nagle znika. Wilczek wraz z mamą i gitarową ciocią muszą przenieść się do dziadków. Na...

Agnieszka | 2018-09-22
Przeczytana: 17 września 2018

Kolejna książka zasługująca na uwagę. W sposób prosty, acz ciekawy autorka pokazała trudne wydarzenie w Polsce - wprowadzenie stanu wojennego. Katarzyna Ryrych na przykładzie przeżyć kilkuletniego chłopca opisała wszystkie najważniejsze i charakterystyczne elementy tego epizodu historycznego. Narratorem uczyniła dziecko, aby łatwiej było dotrzeć do dziecięcego odbiorcy. Pokazane oczami chłopca wydarzenia stają się bliskie, zrozumiałe i mniej przygnębiające.
Kim jest ów chłopiec - to Wilczek, a właściwie Wiktor, który mieszka z rodzicami w akademiku. Oprócz nich mieszka tam wiele innych osób i w związku z tym wiele się wokół dzieje. Wiktor bardzo to lubi, ma mnóstwo cioć i wujków, z którymi można robić wiele ciekawych rzeczy. Dlatego, kiedy pewnego niedzielnego poranka Wiktor zostaje zaskoczony ciszą, szemraniami dorosłych, jakimś podskórnym strachem, zimnymi kaloryferami i takąż wodą czuje się nieswojo. Na dodatek okazuje się, że zamiast Teleranka występuje jakiś pan w okularach i...

Moni Ka | 2018-09-29

Każda inna książka z serii "Wojny dorosłych, historie dzieci", zachwyciła mnie. Każda inna. Ale nie ta. Czytałam córkom, z mglistym wspomnieniem tamtych czasów. Sądziłam,że coś telepnie we mnie, jakieś wspomnienia , jakieś emocje...Nic z tych rzeczy. Dzieci, też niespecjalnie zainteresowane. Dużo trudnych pojęć, gry słów / cały czas pytały co to ten Wron/, wyjaśnienie na końcu książki. No dobra, pretekst do rozmowy był, jednak w oparciu raczej mgliste wspomnienia, niż treść książki, z którą i dzieciom i mnie, trudno było się zidentyfikować. Można, nie trzeba.

wtenczas | 2018-09-05
evita1612 | 2018-08-30