Kotka Brygidy

Wydawnictwo: Pierwsze
978-83-923288-8-9
Mona

II Wojna Światowa oczami dziecka, niekoniecznie dla dzieci.

MountainTobacco | 2014-02-16

Odkładając "Kotkę Brygidy" nie mogłam pozbyć się wrażenia, że miałam sen... To był piękny sen przerywany od czasu do czasu koszmarami. Autorka traktuje swojego czytelnika z szacunkiem, nie opisując wszystkiego wprost, ale pozostawiając część naszej wyobraźni. Bohaterowie "Kotki Brygidy" to zupełnie zwyczajni ludzie, którzy starają się, pomimo otaczającej ich rzeczywistości, jakoś żyć... Ich emocje zdają się być jednak dużo silniejsze od tych, których my doznajemy na co dzień. Z niezwykłą starannością celebrują wszelkie święta i dobre wspomnienia... Opisany przez Joannę Rudniańską świat widzimy oczami dziecka.
Nic tu nie jest zwyczajne... Nawet tytułowa Kotka Brygidy nie jest taką zwykłą kotką... Szczerze polecam...

Loony_lunatic | 2012-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2012

Jestem osobą dla której co było a nie jest nie liczy się w rejestr. Nie lubię historii, przeszłość ma dla mnie bardzo niewielkie wrażenie. Czerpie naukę z błędów popełnionych w przeszłości, jednak nie rozpamiętuje tego co było.
„Kotka Brygidy” pozwoliła mi zrozumieć postawy ludzi, którzy pielęgnują wspomnienia o przeszłości. Nawet te złe. Zrozumiałam dlaczego to dla nich tak ważne, żeby nie zapomnieć.
„Kotka Brygidy” to opis II wojny światowej widzianej oczami dziecka- Helenki z warszawskiej Pragi. Miała 6 lat, kiedy wybuchła wojna. Nie rozumiała tego co się dzieje. Nagle jej sąsiadów- państwa Istmanów, zaprzyjaźnionego pracownika jej ojca- pana Kamila, przyjaciółkę mamy- Różę, jej kolegę z podwórka Tomka i wielu innych zabrali do getta. Helena nie rozumiała tego co się wokół niej dzieje, jej oczami widzimy relacje z tego co się działo, bez wartościowania i wielkich emocji. Widzimy od początku do końca, od przymusu noszenia gwiazdy Dawida na ramieniu przez Żydów po wyzwolenie i...

Kotkolot | 2010-07-19

Wspaniała, empatyczna opowieść o Helence z warszawskiej Pragi, która przygarnia kotkę Brygidy - żydowskiej dziewczynki idącej do getta. Idealna jako pierwsza książka o Zagładzie, dla dzieci 12+.

Paula | 2013-08-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Beliza | 2014-10-27

Książka zwykła czy niezwykła, ale raczej ta niezwykła. Świat postrzegany oczami dziecka a czasy straszne, bo niestety wojenne. Książka która po przeczytaniu rozwaliła mnie na takie małe kawałeczki. Bardzo przeżywam losy ludzi w czasach wojennych. Polecam, warto przeczytać. Czyta się szybko, a myśli o niej bardzo długo.

Kaja | 2013-01-23
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Jestem pewna, że gdybym wiedziała o czym jest ta opowieść nie sięgnęłabym po nią, jednak nie żałuję. Historia pełna prawdziwych emocji.

andżelikajulia | 2016-11-17
Aleksandra | 2016-11-14