9788380081956
Emilia Dziubak
Ag2S

Zajączek Tru mieszka z mamą, bratem i siostrą w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Bo Tru i jego rodzina też są emigrantami i zwykłymi szarakami – inaczej niż Kolorowi, którym na niczym nie zbywa. Pełna uroku i humoru opowiastka o przedsiębiorczym zajączku niejednego może nauczyć i dzieci (od lat 6), i dorosłych (do lat 100). Warto się także...

Pełna uroku i humoru opowiastka o przedsiębiorczym zajączku niejednego może nauczyć i dzieci (od lat 6), i dorosłych (do lat 100). Warto się także dowiedzieć, dlaczego Tru został na koniec nazwany Naprawiaczem Zajęczych Serc…

Ilustracje: Emilia Dziubak.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1317/Tru

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1317/Tru

Marago | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Książeczka "Tru" autorstwa Barbary Kosmowskiej - tekst i Emilii Dziubak - ilustracje, jest pozycją, którą z trudem doczytałam do końca. Tekst, który jest przemówieniem młodego zająca, jest żenujący. Ilustracje natomiast - są rewelacyjne. I właśnie dla nich nabyłam tę pozycję.

Rzecz nie jest przeznaczona dla dzieci, bo z całą pewnością nie nabędą wiedzy, a wręcz przeciwnie. Autorka słowa pisanego włożyła do jednego gara sytuację emigrantów, feminizm, manifestacje, sytuację samotnych matek, rozstrzeliwanie przybyszów - zajęcy (w Helsinkach), pogardę dla sklepów internetowych. A jest to przede wszystkim traktat o wyższości biedy nad bogactwem... Sic!

Zajączek Truś nie może tak się nazywać, chociaż jest jeszcze zajęczym dzieckiem. Tru według autorki brzmi poważniej. Może i tak, skoro na swoje barki musi wziąć problem utraty ojca, chorobę i ciężką pracę mamy, jej umęczenie, trudną sytuację materialną i społeczną rodziny. Skoro tak, to autorka postanowiła zabrać mu zajęcze...

allison | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

„Tru” Barbary Kosmowskiej to mądra i piękna bajka - dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Przede wszystkim to opowieść o przygodach i codziennym życiu małego zajączka, jego rodziny i znajomych, którzy mieszkają w ubogiej dzielnicy w Koniczynach Dolnych. Mimo iż bogaci i pewni siebie Kolorowi poniżają ich, wyśmiewają i uważają za gorszych, emigranci-szaraki robią wszystko, by czuć się godnie, nawet jeśli – jak mama Tru – muszą ciężko pracować , samodzielnie wychowywać dzieci i prowadzić dom. Zmęczenie nie przesłania im potrzeby czucia się ważnym, docenionym i szczęśliwym – mama zajączka ma liczne obowiązki, ale znajduje jeszcze czas, by organizować manifestacje i brać w nich udział. Te symboliczne gesty tylko z pozoru wydają się drobiazgami, w rzeczywistości podbudowują bohaterów na duchu i przekazują czytelnikowi ważne życiowe prawdy.

To tylko jedna – dosłowna treść książki. Ma ona również drugie dno, które wyraźnie nawiązują do palącego ostatnio problemu emigrantów szukających w...

książek: 2046
goskrzys | 2018-03-25
Przeczytana: 24 marca 2018

Książka pięknie ilustrowana, ale pod względem treści pozostawia dużo do życzenia... Niby mądra i głęboka opowieść o małym zajączku-wynalazcy, pełna odniesień do niesprawiedliwych podziałów społecznych, konsumpcjonizmu i tak dalej. Ale jak dla mnie: trochę wyszła książeczka o niczym. A w każdym razie brakowało mi jakiejś myśli przewodniej, jakiejś puenty, które nadałyby całej opowieści wyższego sensu.

Owszem, mamy podział na zające szaraki i takie, które stać na sztuczne kolorowe futra i nowoczesne gadżety. Jedni i drudzy muszą koegzystować, chodzą do tej samej szkoły, spotykają się w sklepach. I w zasadzie nie ma między nimi jakichś specjalnych niesnasek, kłótni, wywyższania się jednych i poniżania innych. Zajączek Tru, dzięki swoim wynalazkom, dokonuje tego, że w pewien sposób zrównuje obie grupy (choć w przypadku kolorowych - zastępują oni jedną modę na drugą), udostępnia szarakom zabawki i gadżety, które dotąd nie były dla nich dostępne. I w zasadzie tyle. Bez wielkich...

ilo99 | 2018-07-21
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu
Przeczytana: 21 lipca 2018

Na pewno nie jest to książka dla najmłodszych. Zrezygnowałam z czytania po pierwszych dwóch stronach. Przede wszystkim odstręczył mnie sposób wyrażania myśli przez bohaterów. Jak z taniej powieści sensacyjnej lub romansu. Drugą sprawą była tematyka. Emigranci, feministki, manifestacje, a to wszystko w świecie zajęcy. Niby ma być bajkowo, a jest rzeczywistość ustrojona w dziwaczne szatki. Tyle, że bardziej dla ośmio czy dziesięciolatka niż dla młodszych dzieci.

Monika | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

POLECAM SZANOWNEMU PAŃSTWU

Nasz świat pełen jest podziałów i dyskryminacji. Czasem ważniejsze od tego, kim jesteś i co potrafisz, jest miejsce, w którym się urodziłeś. Miejsce, które sprawia, że od razu na starcie jesteś gorszy. Nie inaczej rzecz ma się w Lesie Wysokim.
Koniczyny Dolne to uboga dzielnica emigrantów. Jej mieszkańcy nie śmierdzą groszem, ale serca mają po właściwej stronie. Pani Zajęcza Warga samotnie wychowuje trójkę dzieci, pracując na dwa etaty w Leśnej Organizacji Porzuconych. Mimo to znajduje jeszcze czas, by chodzić na różne manifestacje, walcząc o prawa pokrzywdzonych. Mamę wspiera jak może pomysłowy Tru, który kocha wszystkie zające i bardzo przejmuje się ich losem – jego wynalazki zawsze służą innym: każdy z nich trochę zmienia świat na lepszy.
Jest jeszcze bogata część lasu, w której mieszkają Kolorowi i gdzie codziennie dowozi się tysiące luksusowych rzeczy. Ta odgórnie narzucona społeczna hierarchia sprawia, że każdego dnia odbywa się w lesie swoista...

jagarkar | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Książkę wypożyczyłam dla cudownych ilustracji Emilii Dziubak i 5 pkt. daję właśnie mojej ulubionej ilustratorce. Kolejna połowa (pusta) dla Kosmowskiej, wieje nudą.

Diana | 2016-08-08

bardziejlubieksiazki.pl

Barbara Kosmowska napisała opowieść o zajączku Trusiu, który jednak nie lubi swojego imienia, więc każe się nazywać Tru (co sami przyznacie, brzmi lepiej). Ale zanim o historii, najpierw o ilustracjach! W książkach dla dzieci (ale przecież nie tylko) ilustracje to bardzo ważny element, który może zachęcić, albo zniechęcić do książki. Do Tru ilustracje wykonała jedyna i niepowtarzalna Emilia Dziubak. Jestem niezmiennie zachwycona jej pracami.

Z jednej strony mamy piękną opowieść dla dzieci o zajęczym świecie po którym oprowadza nas Tru. Młody zajączek z wielkimi marzeniami, potrzebą naprawiania świata i smykałką do majsterkowania. Ale celem wszystkiego, co robi, jest pomaganie innym, z czego sam czerpie wielką radość. Jego przygody są zabawne, świat zajęczy tak inny od naszego (choć z drugiej strony bardzo podobny), że olbrzymią przyjemnością jest zanurzenie się w nim i podążanie za Tru w jego opowieści.

Wyjątkowość Tru tkwi w tym, że pod płaszczykiem...

KdZ | 2019-04-25
Przeczytana: 2016 rok

Tru to Truś Ryszard. Mały zajączek, który żyje sobie wraz z rodzeństwem i mamą w Koniczynach Dolnych. Przeżywa szkolne problemy i pragnie pomagać najlepiej jak potrafi – ułatwiając codzienne życie i obowiązki innym zajączkom. Wykorzystuje do tego swój największy dar – umiejętność konstruowania – bo potrzeba jest matką wynalazków! I w taki oto sposób w świecie zajęcy pojawiają się m.in. maszyna do kanapek czy kosiarka do trawy. Pomaganie ma we krwi – jego matka jest czynną feministką walczącą o prawa zajęcy.
Mały zajączek żyje w świecie, gdzie podziały społeczne są bardzo widoczne. Biedni – bogaci, szarzy – kolorowi. Choć sam należy do biedniejszej warstwy społecznej, nie rozumie wielu "dorosłych" spraw: pędu za pieniędźmi czy noszenia sztucznych futer, skoro posiada się własne.
Jednak Tru swoją skromnością, kreatywnością i mądrością wybija się ponad wszelkie podziały. Udowadnia nam, dorosłym, że wartość ma się w sobie, a nie w zawartości portfela.
Opowieść jest ciepła, serdeczna...

Buba | 2018-06-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Zajączek Tru to bohater książki pod tytułem "Tru" autorstwa Barbary Kosmowskiej.
Zajączek Tru jest częścią zajęczej społeczności w biednej dzielnicy emigrantów w Wysokim Lesie.
Mama Tru jest aktywistką i feministką, samotnie wychowuje trójkę dzieci i pracuje na dwóch etatach.
Tru ma duszę konstruktora altruisty, świetne pomysły, zdolne ręce i wielką chęć pomagania innym.
W lepszej, bogatszej części lasu mieszkają tzw. Kolorowi - zające noszący kolorowe sztuczne futra.
Dzieci emigrantów i Kolorowych spotykają się w jednej szkole.

Czy Tru czuje się gorszy? Nie, Tru zna swoją wartość, wierzy w swoje zdolności.
Wspiera go nauczyciel zajęć praktycznych. A mama podziwia :-)

"Tru" to książka mądra i wielowarstwowa.
Czyta się ją szybko i przyjemnie, choć zawiera treści różnego kalibru.
Z jednej strony dziecięce pomysły (małe i większe) i ich realizacja.
Z drugiej - problemy współczesnego świata, np. dyskryminacja i nietolerancja.
Z jednej strony naiwność i bańki mydlane. Z drugiej -...

Dareh | 2017-06-03

Bardzo marna pozycja. Autorka za cel obrała sobie najwyraźniej wplecenie w książkę całej wyznawanej przez siebie ideologii, pod płaszczykiem książki dla dzieci. To jakiś propagandowy traktat, przebrany za bajkę, wypełniony treściami kompletnie nie dla dzieci. Rozumiem zamysł, ale wykonanie całkowicie spalone. Nie ratują tego nawet ładne ilustracje.