Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać134Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać4Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sylwia Szyrszeń

2
7,4/10
Pisze książki: literatura dziecięca, opowiadania, powieści dla dzieci
Ukończyła Wydział Grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym.
Projektuje okładki do książek
Projektuje okładki do książek
7,4/10średnia ocena książek autora
110 przeczytało książki autora
77 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2017
Biały teatr panny Nehemias
Zuzanna Orlińska, Sylwia Szyrszeń
7,3 z 32 ocen
65 czytelników 8 opinii
2017
Najnowsze opinie o książkach autora
Biały teatr panny Nehemias Zuzanna Orlińska 
7,3

Akcja tej książki skierowanej do młodzieży dzieje się w latach osiemdziesiątych w Polsce w tak zwanym PRL – u.
Główna bohaterka powieści to Kasia. Trzynastolatka w szarej i nudnej rzeczywistości tego okresu oczyma wyobraźni widzi siebie jako damę w wiktoriańskiej Anglii. Jej najlepszą przyjaciółką jest Ela, z którą dzieli wszystkie radości, ale także kłopoty i zmartwienia.
Dziewczynki w szkole zostają wyznaczone, aby pomóc dwóm starszym paniom. Mają chodzić do dziwnego i staroświeckiego mieszkania, aby przynosić obiady, pomóc w sprzątaniu, czy dotrzymać im towarzystwa. Panie Nehemias nie wzbudzają sympatii dziewczyn, a Elka szybko rezygnuje z tego zadania. W przeciwieństwie do Kaśki, którą coś ciągnie do z jednej strony strasznego, z drugiej zaś fascynującego miejsca.
Kasia jeszcze bardziej angażuje się w pomoc staruszkom, kiedy znajduje tajemniczy przedmiot. Okazuje się, że z niewiadomych przyczyn bardzo go potrzebuje i ciągle zaprząta jej myśli, Kiedy zabiera go do domu, wszystko w jej życiu zaczyna się komplikować, a dziewczyna przestaje zauważać to, co ją otacza. W momencie kiedy dziwnie działający Biały Teatr trafia do kolejnych użytkowników z każdym z nich dzieje się tak samo, a poprzedni bardzo go potrzebują i nie potrafią przestać o nim myśleć.
Choć nie wiadomo, czym dokładnie jest Biały teatr, który odnalazła Kasia, skąd się wziął i dlaczego działa w taki sposób w szarej rzeczywistości PRL – u jest on takim samym uzależnienie jak obecnie na przykład narkotyki, czy smartfon i media społecznościowe. Podobnie jak mały przedmiot wciągają one użytkownika, który nie potrafi im się oprzeć, w inny świat, w którym nie dostrzega otaczającej go rzeczywistości, lub jawi mu się ona jako idealna i piękna.
Książka Zuzanny Orlińskiej, to powieść skierowana do nastolatków, która w nietypowy sposób pokazuje uzależnienie i jego skutki. Autorka opisuje także rzeczywistość, w której żyli młodzi ludzie w tamtym okresie, przybliża historię i ważne wydarzenia. Powieść jest wciągająca i zdecydowanie warta przeczytania.
Wilczek Katarzyna Ryrych 
7,4

Uwielbiam książki z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci". Wszystkie mówią dzieciom o czasach, gdy zło triumfuje, a jednocześnie dają nadzieję i uczą historii.
Wilczek, czyli Wiktor opowiada nam historię rozpoczętą pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w naszym kraju.
Bardzo ważna i potrzebna książka. Można z dziećmi porozmawiać o czasach, gdy nie było Teleranka, a władzę miał przerażający, czarny Wron... Wytłumaczyć czym były kartki, powielacz, strajk i internowanie i godzina milicyjna.