Wilczek

- Kategoria:
- opowiadania, powieści dla dzieci
- Seria:
- Wojny dorosłych - historie dzieci
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literatura
- Data wydania:
- 2018-03-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-03-08
- Liczba stron:
- 56
- Czas czytania
- 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376725475
Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie wilczkiem (od piosenki „Obława” Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa.
Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka.
Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi.
Ale wilczek – wnuk bohatera walczącego za wolność podczas II wojnie światowej – nie boi się ani gryzącego dymu ani nawet samego Wrona.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 75
- 49
- 7
- 7
- 6
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
Cytaty
Bohaterowie są potrzebni tylko w książkach. W filmach. Ale tak naprawdę to nikt ich nie potrzebuje.
Żadna wojna nie jest dobra. Żadna. Ale kiedy brat zaczyna walczyć z bratem...
OPINIE i DYSKUSJE
Wydaje mi się, że dobrze oddaje klimat tamtych czasów. Ale dla dzieci dość enigmatyczna. Jako podstawa do rozmowy.
Wydaje mi się, że dobrze oddaje klimat tamtych czasów. Ale dla dzieci dość enigmatyczna. Jako podstawa do rozmowy.
Pokaż mimo toHistoria stanu wojennego widziana oczami małego chłopca. Dla mniejszych dzieci to dość trudna pozycja, gdyż dużo tu symboliki, niedomówień słownych, metafor. Raczej do utrwalenia zdobytych wcześniej informacji niż do zapoznania z nimi.
Historia stanu wojennego widziana oczami małego chłopca. Dla mniejszych dzieci to dość trudna pozycja, gdyż dużo tu symboliki, niedomówień słownych, metafor. Raczej do utrwalenia zdobytych wcześniej informacji niż do zapoznania z nimi.
Pokaż mimo toZbliża się wielkimi krokami.... Nie ,nie Mikołaj i nie Gwiazdka ,tylko rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia jest datą ,który każdy Polak młody ,stary czy w sile wieku powinien znać. Jeżeli nie z autopsji ,bo zwyczajnie nie było nas na świecie, albo z lat dziecięcych- nie pamiętamy, zagłębmy się w tej opowieści. Wspomnienia rodziców i dziadków zapisały się na trwałe w ich pamięci i są przekazywane dalej, ale i te mogą nie wystarczyć. I tak, aby uporządkować sobie międzypokoleniowe relacje z tamtych czasów ,a szczególnie dotyczy to dzieci ,ta książka jest doskonała. Autorka zrobiła to perfekcyjnie ,przedstawiając nasz kraj oczami małego chłopca w wieku przedszkolnym właśnie w tamtych czasach. Mały Wiktorek mieszka w domu akademickim razem z rodzicami. Ojciec wykładowca na AGH w Krakowie, sam niewiele starszy od swoich studentów angażuje się politycznie w strajki, drukowanie bibuły itp...Atmosfera w akademiku się zagęszcza. Wiktorek jak co tydzień w każdą niedzielę czeka na swój ulubiony program w telewizji zwany Telerankiem. Jednak nie nadają go, a na ekranie przemawia generał Jaruzelski i mówi o założeniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - WRON. Od tego momentu już nic nie jest jak dawniej. Wiktorek nie idzie do przedszkola, na ulicach czołgi, milicja, a w sypialni zimno i brak ciepłej wody w kranie w łazience. Zaczęły się internowania. Wiktorek przeprowadza się z mamą do dziadków. Spotykamy tu trzy pokolenia bohaterstwa narodowego : dziadka ,walczącego w II wojnie światowej, ojca ,który jest internowany i małego chłopca ,któremu nie brakuje odwagi. Mały nie oznacza ,że nie może być dzielny. A o tym , w jaki bohaterski sposób dziecko znosi ten trudny okres, jak nie boi się milicji, ZOMO, nielegalnych zgromadzeń ludzi na ulicach, czołgów, łuny ognia -poczytajcie sami i swoim dzieciom. Rzadko zdarza się taka bohaterska postawa małego dziecka. Nawet jego niewielki pluszowy psiak ponosi rany wojenne. Zabawka? Powiecie, że niemożliwe. Ale wszystkiego dowiecie się z tej przepięknej historycznej książki. Katarzyna Ryrych przeszła samą siebie. Dzieciom trzy razy czytałam tą niezwykłą powieść, tylko na ich prośbę. A to już o czymś świadczy. Pod wpływem lektury dzieci w przedszkolu i w szkole zainicjowały konkurs piosenki Kaczmarskiego na dzień 13 grudnia. Niech żyje Polska!
Zbliża się wielkimi krokami.... Nie ,nie Mikołaj i nie Gwiazdka ,tylko rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia jest datą ,który każdy Polak młody ,stary czy w sile wieku powinien znać. Jeżeli nie z autopsji ,bo zwyczajnie nie było nas na świecie, albo z lat dziecięcych- nie pamiętamy, zagłębmy się w tej opowieści. Wspomnienia rodziców i dziadków...
więcej Pokaż mimo toFajna książka. Szybko się czyta.
Fajna książka. Szybko się czyta.
Pokaż mimo toUwielbiam książki z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci". Wszystkie mówią dzieciom o czasach, gdy zło triumfuje, a jednocześnie dają nadzieję i uczą historii.
Wilczek, czyli Wiktor opowiada nam historię rozpoczętą pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w naszym kraju.
Bardzo ważna i potrzebna książka. Można z dziećmi porozmawiać o czasach, gdy nie było Teleranka, a władzę miał przerażający, czarny Wron... Wytłumaczyć czym były kartki, powielacz, strajk i internowanie i godzina milicyjna.
Uwielbiam książki z cyklu "Wojny dorosłych - historie dzieci". Wszystkie mówią dzieciom o czasach, gdy zło triumfuje, a jednocześnie dają nadzieję i uczą historii.
więcej Pokaż mimo toWilczek, czyli Wiktor opowiada nam historię rozpoczętą pamiętnego 13 grudnia 1981 r. w naszym kraju.
Bardzo ważna i potrzebna książka. Można z dziećmi porozmawiać o czasach, gdy nie było Teleranka, a władzę miał...
Nie umiem ocenić. Do mnie dorosłej, wspominającej widmo stanu wojennego (byłam mniejsza niż Wiktor, miałam 5 lat) bardzo trafia, jakbym oglądała własny album ze zdjęciami albo film vhs. Dla dzisiejszych dzieci kompletnie enigmatyczna i niezrozumiała.
Nie umiem ocenić. Do mnie dorosłej, wspominającej widmo stanu wojennego (byłam mniejsza niż Wiktor, miałam 5 lat) bardzo trafia, jakbym oglądała własny album ze zdjęciami albo film vhs. Dla dzisiejszych dzieci kompletnie enigmatyczna i niezrozumiała.
Pokaż mimo to"Żadna wojna nie jest dobra. Żadna. Ale kiedy brat zaczyna walczyć z bratem..."
Bohaterem książki jest Wiktor, nazywany Wilczkiem, który wraz z rodzicami, pośród wielu cioć i wujków, mieszka w akademiku. 13 grudnia 1981 roku, jak co niedzielę, na świetlicy, czeka na „Teleranek” oraz na kakao w swoim ulubionym żółtym kubku z niebieskim słoniem. Okazuje się, że nie obejrzał programu i nie napił się ciepłego napoju. W telewizji zobaczył przemawiającego pana w okularach, a za sobą stojących, milczących dorosłych…
Bohater jest mądrym i odważnym, jak jego tata i dziadek, kilkuletnim chłopcem.
W ciągu jednego dnia jego życie staje na głowie. Nie może wyjść na dwór, pojawia się godzina milicyjna, straszny nieznany WRON, a to tego jego tata nie wraca do domu. Na ulicach spotyka wrogo nastawionych "szarych rycerzy" i dowiaduje się od dziadka, że bohaterowie też płaczą. Chłopiec próbuje zrozumieć to, co dzieje się wokół niego. Dotrzymuje obietnicy danej tacie i opiekuje się swoją mamą i babcią.
Autorka przedstawia w książce stan wojenny widziany oczami dziecka, co sprawia, że młody czytelnik nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem tematu książki. Wyjaśnia ona, czym był stan wojenny, strajk, internowanie oraz czym były kartki i koksowniki. Wspomina o czołgach na polskich ulicach, wydarzeniach w Hucie Lenina i pacyfikacji kopalni Wujek. Pisze o kontroli słowa, niespodziewanych wizytach w domach oraz nieprzyjemnym zachowaniu milicjantów. Ponadto ukazuje strach i obawy, czyli emocje, które towarzyszyły w tamtym czasie Polakom.
Uważam, że każdy powinien znać historię swojej ojczyzny. Stan wojenny jest częścią naszej. Po przeczytaniu książki rozmawiałam na ten temat z moją mamą. Potwierdziła wszystko, co w niej przeczytałam. Smutna to historia.
Całość dopełniają ilustracje Sylwii Szyrszeń.
Polecam.
"Żadna wojna nie jest dobra. Żadna. Ale kiedy brat zaczyna walczyć z bratem..."
więcej Pokaż mimo toBohaterem książki jest Wiktor, nazywany Wilczkiem, który wraz z rodzicami, pośród wielu cioć i wujków, mieszka w akademiku. 13 grudnia 1981 roku, jak co niedzielę, na świetlicy, czeka na „Teleranek” oraz na kakao w swoim ulubionym żółtym kubku z niebieskim słoniem. Okazuje się, że nie obejrzał...
"Wilczek" Katarzyny Ryrych od wydawnictwa Literatura należy do serii książek "Wojny dorosłych - historie dzieci". Jest to kolejna książka mojej Julki z Maratonu Czytelniczego, w którym bierze udział i kolejna ciekawa pozycja, z którą sama musiałam się zapoznać. Przybliża ona dzieciom stan wojenny. Mówi o trudnych czasach i sytuacjach, których nie znają, a które miały miejscem. Zasługuje na uwagę jednak trzeba się przygotować na to, że wiele pojęć musimy sami wytłumaczyć dziecku, ponieważ nie są dobrze wyjaśnione w tekście.
.
Wydarzenia są nam przedstawione z perspektywy przedszkolaka - Wiktora Adamczyka, zwanego Wilczkiem. Dowiadujemy się jak w ciągu jednego dnia całe jego życie zostaje wywrócone do góry nogami. Nie może wyjść na dwór, dorośli mówią o godzinie milicyjnej, strajku, o powołaniu WRON-u. Do tego tata nie wraca do domu, ponieważ został internwany. Nie rozumie co się dzieje i nowych słów, których używają dorośli w stosunku do nowej codzienności. Na ulicach widzi, wrogo nastawionych "Szarych Rycerzy" i dowiaduje się, że bohaterowie też płaczą.
.
Autorka bardzo prosto, ale dokładnie ukazuje stan wojenny widziany oczami dziecka. Przybliża główne pojęcia i kreśli tamtą rzeczywistość. Ukazuje uczucia i emocje jakie wywoływał tamten czas. Natomiast ilustracje Sylwii Szyrszeń idealnie dopełniają całości i oddają klimat PRL-u.
.
"Wilczek" to mądra i ciekawa pozycja, która nakreśla dzieciom historię w bardzo przystępny sposób. Polecam!
"Wilczek" Katarzyny Ryrych od wydawnictwa Literatura należy do serii książek "Wojny dorosłych - historie dzieci". Jest to kolejna książka mojej Julki z Maratonu Czytelniczego, w którym bierze udział i kolejna ciekawa pozycja, z którą sama musiałam się zapoznać. Przybliża ona dzieciom stan wojenny. Mówi o trudnych czasach i sytuacjach, których nie znają, a które miały...
więcej Pokaż mimo toStan wojenny oczami małego Wiktora.Wazna historia.
Stan wojenny oczami małego Wiktora.Wazna historia.
Pokaż mimo toWilczek to wnuk bohatera wojennego walczącego za wolność kraju podczas II wojny światowej.
Dzieci będą miały do czynienia z realiami stanu wojennego. Na kartach książki będzie mowa o cenzurze, kontroli słowa, niespodziewanych odwiedzinach w domach czy nieprzyjemnym zachowaniu milicji. Autorka pokaże najmłodszym reakcje ich rówieśników oraz wyjaśni trudne kwestie związane z niedogodnościami stanu wojennego.
Najmłodsi dowiedzą się, że w tamtych czasach wcale nie było lekko i przyjemnie. Poznają tę część historii, o której nie ma bogatego wyboru tytułów na polskim rynku wydawniczym.
"Wilczek" niesie ze sobą piękny przekaz. Życie bowiem to nie bajka a bohaterowie książek też płaczą.
"Żadna wojna nie jest dobra. Żadna. Ale kiedy brat zaczyna walczyć z bratem..."
Warto wspomnieć, że ilustracje Sylwii Szyrszeń dodają temu tytułowi charakteru i wewnętrznego ciepła ;)
Wilczek to wnuk bohatera wojennego walczącego za wolność kraju podczas II wojny światowej.
więcej Pokaż mimo toDzieci będą miały do czynienia z realiami stanu wojennego. Na kartach książki będzie mowa o cenzurze, kontroli słowa, niespodziewanych odwiedzinach w domach czy nieprzyjemnym zachowaniu milicji. Autorka pokaże najmłodszym reakcje ich rówieśników oraz wyjaśni trudne kwestie związane z...