Teren prywatny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Inne wydania

Powieść opowiada o procesie dojrzewania głównej bohaterki, Wandy, wymagającym od wrażliwej czterdziestolatki cierpliwego przetwarzania własnego bólu. Podstawowym elementem tego procesu jest odkrywanie. Najpierw samej siebie, potem świata, tego bliskiego rodziny, i dalszego wychodzącego poza umowną granicę prywatności. Sukces Wandy polega na odejściu od narzuconych stereotypów.

Na dojrzewanie nigdy za późno. Właściwie czterdziestka to dobry moment, bo jakiś życiowy balast niesiemy już na barkach, trochę znamy siebie i własne możliwości, więc czas na konfrontacje świata z rzeczywistym stanem posiadania.
Skoro miała być Bridget Jones to brakowało mi lekkiego, acz mocniej trafiającego do mnie stylu H.Fielding. Kosmowska też posługuje się ironią, tylko jej bohaterka zamiast zabawnej, popełniającej pomyłki kobiety wykreowana jest na nudną, użalająca się nad sobą babkę, której życie w małżeństwie przecieka przez palce. W sumie to powinno być wielu z nas bliskie, bo gdy po latach bycia w związku czuje się tylko uwiązanie, a nie przywiązanie do drugiego człowieka, to stajemy się wypompowani z energii, kolejny miniony dzień jest identyczny jak poprzedni. Niby banalna proza dnia, ale gdyby była zaserwowana w inny sposób mogła by otworzyć oczy, potrząsnąć czytelnikiem, a tak staje się tylko kolejną banalną historią o dążeniu do szczęścia. Brakuje mi w niej jakiegoś...

Opowieść o głównej bohaterce Wandzie , która mając czterdziestkę nie wie co ze sobą począć przechodzi w starszym wieku okres dojrzewania.
Chce coś zmienić w swoim życiu opuszcza swoją rodzinie wyjeżdża na wczasy.
Ma dwie córki Alinę i Balladynę które jeszcze uczęszczają do szkoły.
Bardzo dobra, zabawna książka Pani Barbaro wielkie uznanie i szacunek.
Przy książce zapewniłam relaks sobie zachwyciła mnie.
Bardzo chętnie przeczytam dalsze powieści bo są ciekawe.

Bożena1 | 2016-11-07
Przeczytana: listopad 2016

To kolejna powieść Barbary Kosmowskiej, którą przeczytałam i przyznam, że i tym razem nie zawiodłam się.
To książka typowo "babska", ale jakże realna, jest i smutno i wesoło, ale nie cukierkowo, jest w niej tak dużo prawdy o życiu - takim codziennym, zwyczajnym, a najbardziej o tym, że warto uwierzyć w siebie, że nigdy nie jest zbyt późno. Jest w niej taki fragment, który mówi, że dyplomy z ukończonych uczelni nie są najważniejsze, bo ten najważniejszy dyplom wystawia właśnie życie, a jaka jest na nim ocena w dużej mierze zależy od nas samych. Warto przeczytać.

Książkowo_czyta | 2011-10-14
Przeczytana: 13 maja 2010

Książka o tym, że dorastać nie przestajemy wraz z końcem okresu dojrzewania... Gdyż tak naprawdę trwa to w różnoraki sposób przez całe nasze życie.
Po raz kolejny stykamy się też z zabawnym piórem autorki.

| 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

No cóż... Książka nie podbiła mojego serca. Humor jest, prawdy życiowe są, język w książce też niczego sobie, ale jakoś tak...no sama nie wiem. Nie podpasowała mi i już - przykro mi, ale nie potrafię Wam o niej nic więcej napisać.

Besia | 2015-09-06
Przeczytana: 05 września 2015

Nie lubię takiego stylu - zbyt ironiczne i zjadliwe. Nie mam poczucia realności, a jedynie stylu pisarskiego. Ponadto sposób opowiadania zbyt banalny. Szkoda mi było czasu na tę opowiastkę.

Kachusek | 2013-04-16

Wspaniale napisana, mądra i rewelacyjna książka o kobiecie której życie przecieka przez palce w czasie nieudanego małżeństwa i której wreszcie otwierają się oczy. Takiej zdolności opowiadania i pisania można tylko pozazdrościć Pani Barbarze. Polecam książkę z czystym sumieniem i będę polowała na kolejne tej autorki :)

Ewelina | 2015-05-30

Książka Barbary Kosmowskiej utwierdziła mnie w przekonaniu, że nigdy nie należy kierować się opinią innych. Jest to przekonanie, którego trzymam się konsekwentnie w odniesieniu do literatury, filmu i całej szeroko pojętej Sztuki. Bo Sztuka ma trafiać w serce, a to każdy ma inne. Ukształtowane innymi doświadczeniami, radościami, zranieniami, wypełnione różnymi marzeniami, pragnieniami i lękami. Dlatego każde serce reaguje tak odmiennie. Ta powieść trafiła w moje, mimo że opinie czytelników miała- krótko mówiąc- średnie. Historia opowiedziana oryginalnym, sarkastycznym językiem jest, przyznaję, banalna, ale w ostatnim czasie była dla mnie dużym wsparciem i azylem, moim wentylem bezpieczeństwa. Urzekły mnie losy Wandy, razem z nią przeżywałam jej rozterki, trudności, obawy, pragnienia. Połykałam powieść jednym tchem (co nietrudne, bo krótka). Potrzebowałam tej książki. Jedyny mankament, dla mnie bardzo istotny, to to, że powieść kłóci się z moim systemem wartości, z moją opinią na...

Joana | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

"Teren prywatny" autorstwa Pani Barbary Kosmowskiej to powieść o czterdziestoletniej Wandzie, która chce coś zmienić w swoim życiu. Jest mężatką i matką dwóch córek Aliny i Balladyny, które uczęszczają jeszcze do szkoły. Czyli ogólnie rzecz ujmując, banalna i poukładane życie, od którego nie powinno się już nic wymagać. Natomiast Wanda postanawia wyjechać na wczasy, gdzie ma zamiar zastanowić się i pomyśleć o sobie, swojej rodzinie i otaczającym ją świecie, by wyciągnąć jak najlepsze wnioski na przyszłość.

Historia ta, moim zdaniem została opowiedziana odrobinę sarkastycznym językiem ale i zabawnym co znacznie umila czas czytania. Może i banalna ale również ciepła co z pewnością sprawia, że niejedna kobieta będzie mogła się w niej odnaleźć - takie też pewnie było zamierzenie jej autorki.

Skoro miła i przyjemna, zatem zapytacie zapewne skąd ocena 6/10, otóż dlatego że umiliła mi dwa wieczory i z przyjemnością do niej wracałam po pracy, ale niestety na dłużej raczej nie zagości w...

Anka76 | 2013-05-24
Przeczytana: luty 2009

Jak ja dałam radę przez to przebrnąć? Chyba wydawało mi się że zaraz będzie lepiej. Byłam w błędzie.