Kieszonkowy atlas kobiet

Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
418 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
138
67

Na półkach:

Kieszonkowy atlas kobiet to śmieszna i zarazem gorzka opowieść o kobietach, które nierzadko budzą wstręt, odrazę, strach, a przede wszystkim ciekawość. Bazarówy, łączniczki, podróbki, księżniczki – to tytuły kolejnych rozdziałów powieści, z których każdy stanowi jakby osobne stadium psychologiczne określonego typu kobiety. Tak więc mamy bazarówę – Czarną Mańkę, postrach dzielnicy, pijaczkę szukającą jedzenia po śmietnikach, kobietę przeklętą i wykluczoną nawet ze stada dzielnicowych wykolejeńców. Łączniczką jest pani Maria, samotna kobieta cierpiąca na postępującą demencję starczą, sparaliżowana przez strach i traumę powojenną. Podróbka - „paniopan” Marian, cukiernik i krawiec z zamiłowania, schludny i czysty, perfekcjonista, pan domu i stary kawaler. Księżniczka to kilkunastoletnia Marysia, dziewczynka grzeczna i z dobrego domu, ale trochę narwana, bo nocami demoluje okolicę i bezwzględnie niszczy mienie publiczne.

Bohaterów łączy wspólna przestrzeń – kamienica przy Opaczewskiej na warszawskiej Ochocie, gdzie każde z nich uchylając drzwi swojego mieszkania, odsłania też skrywane tajemnice, osobiste fobie, wynaturzenia i dziwactwa. To, co było dla mnie najbardziej pociągające w trakcie czytania to mroczna, zaniedbana i przesądna Warszawa. Zakamarki, ulice, bazary i kamienice, które nie mieszczą się w nowoczesnej i modnej topografii miasta. Miejsca wstydliwe i niepokorne, skutecznie stawiające opór dobrobytowi, wielkomiejskości i niekończącej się industrializacji. To Warszawa, o której ostatni raz opowiadali pozytywiści: niespokojny, gwarny tłum odbierający poczucie bezpieczeństwa, któremu niejednokrotnie udaje się wystawić na sprzedaż ludzką tożsamość.

Niezaprzeczalnym atutem powieści jest język. Opisy i narracja są tak wciągające i trafne, że trudno nie dopatrzyć się w nich zamierzonej ironii obnażającej podwórkową ksenofobię, antysemityzm i ‘polaczkowatość’. Mi szczególnie przypadł do gustu opis jednej z przedstawicielek gatunku (w końcu to atlas, co z tego, że kieszonkowy):

Gdy Bozia stworzyła Urzędniczkę, to jakby ósmy dzień dodać do tygodnia. Antropologowie amerykańscy od lat prowadzą przecież badania nad plemieniem Haliny i Bożeny. Kobiet, które na cieliste rajstopy nakładają klapki z ortopedyczną wkładką. Które budzą się o świcie, aby z pietyzmem nałożyć na głowę hełm tworzony z tapira i lakieru. Pazur umalować, pierścienie nałożyć. Ach, styl biurowy, usta czerwone maczane w kawie. Świat segregatorów, wpisów, faktur. Kobiety z krwi i kości, prawdziwe władczynie administracji.

Styl pisania Sylwii Chutnik mnie oczarował. Cierpki humor, odważne i trafne sformułowania, prawdziwe mistrzostwo!

Kieszonkowy atlas kobiet to śmieszna i zarazem gorzka opowieść o kobietach, które nierzadko budzą wstręt, odrazę, strach, a przede wszystkim ciekawość. Bazarówy, łączniczki, podróbki, księżniczki – to tytuły kolejnych rozdziałów powieści, z których każdy stanowi jakby osobne stadium psychologiczne określonego typu kobiety. Tak więc mamy bazarówę – Czarną Mańkę, postrach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 458
  • Chcę przeczytać
    945
  • Posiadam
    229
  • Ulubione
    37
  • Teraz czytam
    27
  • Literatura polska
    23
  • 2014
    18
  • 2013
    18
  • Chcę w prezencie
    12
  • Polska
    12

Cytaty

Więcej
Sylwia Chutnik Kieszonkowy atlas kobiet Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Kieszonkowy atlas kobiet Zobacz więcej
Sylwia Chutnik Kieszonkowy atlas kobiet Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także