Co słychać za tymi drzwiami?

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
8320302439
Cathhhy

"Co słychać za tymi drzwiami" to jedna z najlepszych powieści dla młodzieży znanej i cenionej pisarki, wyróżniona w dorocznym konkursie polskiej sekcji IBBY. Podobnie jak w "Długiej lekcji", powieści, która otrzymała tytuł "Książki Roku", Autorka ukazuje tu życie współczesnej młodzieży, jej prawdziwe i wydumane problemy powstające w rodzinie, szkole, w kontaktach z rówieśnikami. Bohaterkami...

Bohaterkami książki są dwie siostry różniące się fizycznie i mentalnie, rywalizujące ze sobą o względy chłopaków, w różny sposób buntujące się przeciwko wszechogarniającej, brutalnej walce o sukces materialny.

"Co słychać za tymi drzwiami" - książka ciekawa, dająca wiele do myślenia, ma wyraźnie dwóch adresatów - młodzież i pokolenie rodziców.

teri | 2012-01-09
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Znalazlam stare wydanie z 82roku,ksiazka dla mlodziezy...Ja do mlodziezy juz od dawna sie nie zaliczam,ale przeczytalam i nie zaluje.Polecam rowniez rodzicom.

Nikto | 2014-01-26
Przeczytana: 23 stycznia 2014

W opisie tej książki jest napisane '' "Co słychać za tymi drzwiami" to jedna z najlepszych powieści dla młodzieży znanej i cenionej pisarki, wyróżniona w dorocznym konkursie polskiej sekcji IBBY. '' Otóż ja się z tym nie zgadzam ! Jest to powieść przede wszystkim DLA DOROSŁYCH ! a dopiero później dla młodzieży ,ponieważ to dorośli tę młodzież wychowują i jak ją wychowają tak potem mają. A tak poważnie,realia PRL-u i szkoły w tamtych czasach oddane rewelacyjnie.Ale te czasy nie usprawiedliwiają tego co się działo w tej rodzinie.Doskonale ujął to tatuś rodziny w czasie ostatniej kłótni '' Przyjrzyj się jak wychowałaś swoje córki.Obie są zachwycające.Jedna złodziej,a druga kapuś.No,złodziejkę jeszcze rozumiem,nasza krew,wychowała się wśród złodziejstwa... '' Nic dodać nic ująć ,bo to od nas rodziców zależy jakie będą nasze dzieci i jak kiedyś będą traktowały nas...Książka mną wstrząsnęła ,jak zresztą każda książka Pani Ewy...Trudno.Mocno.Dobitnie .Polecam ,zwłaszcza tym którzy...

Marysia | 2014-02-05

Jest to moja ulubiona powieść Ewy Ostrowskiej, czytałam ją kilka razy. Dla osób urodzonych i częściowo wychowanych w latach PRL rzecz obowiązkowa! Nie rozumie tylko, dlaczego można tak skrzywdzić świetną książkę kolejnym, poprawionym wydaniem? Uwspółcześniona wersja tej powieści to porażka! Dlatego trzeba czytać wydania z lat '80-tych.

Lilly_ | 2010-09-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przeczytałam tą książkę dosyć dawno, czytałam ją dwa razy i gdybym ponownie się na nią natknęła, bez wahania przeczytałabym po raz trzeci.
Historia dwóch sióstr pięknej Maryni i brzydkiej Bronki. Marynia, śliczna, zgrabna, inteligentna, lubiana - przekonana o swojej wyższości, gardzi siostrą, babką, matką...
Bronka: gruba, głupia, brzydka, wulgarna, przekonana o swojej krzywdzie nienawidzi wszystkich - siostry, babki, matki...
To nie jest prosta historia. Żadna z dziewczyn nie jest zła, obie natomiast są samotne i nieszczęśliwe. Dlaczego tak bardzo się nienawidzą?
Bardzo ważną rolę odgrywa tu matka dziewczyn. Od urodzenia faworyzuje chorowitą Marynkę, to dla niej są luksusowe pomarańcze :"ty Bronka jedz jabłka" to, to zapamiętuje z dzieciństwa starsza z sióstr.
Zanim jednak osądzimy matkę, pamiętajmy, że ona też miała siostrę.
Jak myślicie którą była w młodości? Marynią czy Bronką?
Poruszająca, gorzka historia o bardzo zagubionych, smutnych kobietach.

Zuela | 2012-11-15

Bardzo gorzka książka,pełna bólu.Historia dwóch sióstr,nienawidzących się serdecznie i zabiegające ,jedna o uczucia matki,druga-o zainteresowanie tych tzw lepszych sąsiadów.Przez całą lekturę nie wiedziałam,której bardziej współczuć.Skłaniam się ku Bronce,do niej wyciągnęłabym rękę.Maryna miała łatwiejszy start z tytułu swojej urody i wydaje mi się,że zmarnowała swoje szanse robiąc pewne rzeczy na pokaz,żeby wszyscy myśleli o niej,że jest tą lepszą,a tak naprawdę gardziła wszystkimi,nawet jej obruszenie na wieść o machlojkach matki jest na pokaz.Bronka walczy o swoje tymi metodami,które jej zostały.Woła o zainteresowanie i uczucie tak jak potrafi,i spotyka sie tylko z obojętnością matki,pogardą siostry....poruszająca lektura.Gorąco ją wszystkim polecam

Marta | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

Przed oceną "wybitna" powstrzymało mnie tylko kilka błędów interpunkcyjnych, które przepuściła korekta w wydaniu z 1982 roku. Poza tym książka jest rewelacyjna. Pokazuje, że ludzie nie są czarno-biali, że nie wszystko złoto, co się świeci, a nastolatki potrafią mieć ogromne problemy, niejednokrotnie znacznie większe aniżeli dylemat "co wsadzić do garnka". I kto wie, czy są to w ogóle problemy rozwiązywalne.
Owszem, realia przedstawiono epoki komunizmu, mentalność ówczesnych przeciętnych zjadaczy chleba oddana perfekcyjnie. Tym samym można uznać, że i wartość historyczną powieść ma. Bo też i nie należy tej powieści traktować jako zwyczajnej obyczajówki dla dziewczynek oczekujących pierwszych wzruszeń romantycznych, zachowującej zupełną aktualność, "fajność", "slangowość" itp. To książka ewidentnie psychologiczna, prawdziwa drama terapeutyczna, po której świat już nigdy nie będzie taki sam jak przed nią.
Zdecydowanie tak, tak, tak!

Róża_Bzowa | 2011-07-07

Czytałam na100latką będąc. Książka mną wstrząsnęła, niektóre zdania (i obrazy) pamiętam do dziś.

Aisog | 2010-12-10
Przeczytana: styczeń 2009

Podobała mi się. Jest to smutna, poruszajaca historia rodziny.

Crimo | 2015-12-06
Przeczytana: marzec 2015

Książka bez wątpienia niezwykła, choć wydaje się to wielu osobom niemożliwe. Jest przecież o codziennym życiu. Ale chyba właśnie ten fakt nadaje jej głębi. Zdajemy sobie sprawę z realizmu przedstawionych na jej kartach sytuacji, co sprawia, że każde kolejne zdanie coraz mocniej wżera się w nasz umysł i wywołuje dziwnego rodzaju zamęt.
Opowieść, która niejednokrotnie wzrusza, zmusza do myślenia i bezkompromisowo obnaża słabości i niezwykłą wręcz przyziemność ludzi. Polecam nie tylko młodym osobom, ale również dorosłym, bo naprawdę warto.

PaniDaria | 2010-12-09

Utożsamiam się z główną bohaterką tej książki.