Manewry w porcie krok po kroku

Okładka książki Manewry w porcie krok po kroku Klaus Andrews, Lars Bolle
Okładka książki Manewry w porcie krok po kroku
Klaus AndrewsLars Bolle Wydawnictwo: Wydawnictwo Nautica poradniki
poradniki
Wydawnictwo Nautica
2016-09-21
2016-09-21

Spodziewałem się nieco więcej. Pierwszym problemem książki jest to, że opisywane manewry nie są logicznie poszeregowane (szczególnie brak konsekwentnego podziału na podejście: z wiatrem, pod wiatr, z wiatrem bocznym, skośnym; odejście: z wiatrem, pod wiatr, z wiatrem bocznym, skośnym, etc. - są tylko średnio udane próby takiej systematyzacji). Kolejnym problemem jest to, że nic tu odkrywczego, a i to podane w sposób średni. Następnym: omówienie - często niestety jest dość niejasne. Co więcej - treść przystosowana jest w zasadzie wyłącznie do pływania morskiego. Brak zaś omówienia niektórych zagadnień manewrowania sprawia, że ma się wrażenie niekompletności. Książka dobra, ale dla kogoś, kto z manewrówką w ogóle nie miał praktycznego do czynienia, a nie dla kogoś, kto miał i chce poszerzyć wiedzę. Co do pozostałych manewrów - nieźle, z wyjątkiem MOB: no cóż, z tej książki ciężko wyrozumować, jak należy podejmować człowieka.

Omówić wypada także formę książki, bo jest niecodzienna. Zdjęcia są owszem świetne, ale wydaje się, że tylko wizualnie. Koncepcja wydania książki, jak kolorowe czasopismo (książka przypomina i wielkością i rodzajem papieru bardziej wydanie miesięcznika "Jachting", czy "Żagle") i okraszenie jej zdjęciami z topu masztu jest koncepcją i świetną i stanowiącą przerost formy nad treścią. Przyjemne to dla oka, ale w zasadzie nic nie wnosi; niczym poza "ładnością" nie przerasta zwykłych rysunków. Nadto trochę to nieporęczne.

Hasła reklamowe przesadzają - opisy wcale nie są tak szczegółowe i dokładne. Cena książki jest dość duża i wydaje mi się, że więcej wiedzy wynieść można ze świetnej pozycji tria: Czajewski, Dąbrowski, Berkowski: "Manewrowanie jachtem żaglowym", wydawnictwa Almapress. Taniej, lepiej.

Dodaj cytat z książki Manewry w porcie krok po kroku