XXIII Olimpiada Szachowa - Buenos Aires 1978

Wydawnictwo: Comrel Alina Paszkiewicz
sport
LubimyCzytać

XXIII Olimpiada Szachowa - Buenos Aires 1978 Buenos Aires stało się ponownie - po 39 latach - organizatorem Olimpiady Szachowej. Zgłosiło się 65 państw, zatem rekord uczestnictwa nadal należał do Nicei, gdzie grały aż 74 kraje. Turniej został rozegrany na dystansie 14 rund. Głównym faworytem była reprezentacja ZSRR, mimo osłabienia brakiem mistrza świata Karpowa oraz Tala, ale za to...

XXIII Olimpiada Szachowa - Buenos Aires 1978
Turniej został rozegrany na dystansie 14 rund. Głównym faworytem była reprezentacja ZSRR, mimo osłabienia brakiem mistrza świata Karpowa oraz Tala, ale za to wzmocniona udziałem Borysa Spasskiego. Walkę o srebrne i brązowe medale miały toczyć ekipy USA oraz Węgier, Jugosławii i RFN.
Olimpiada gościła najsilniejszych szachistów świata - 8 reprezentacji miało średni ranking powyżej 2500. Liczba arcymistrzów walczących w Buenos Aires wynosiła już 66, a mistrzów międzynarodowych było 60.
Rezultaty XXIII Olimpiady były sensacyjne - wieloletnia hegemonia szachistów sowieckich została w końcu przełamana. Równie wielkimi niespodziankami były rezultaty końcowe Danii i Polski. Oba zespoły znalazły się w czołówce światowej i zanotowały największy swój powojenny sukces.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!