Dziewczyny nie biją

YA!
2018-04-18
2018-04-18
Piotr Grzegorzewski
chłopak dziewczyna humor literatura dla młodzieży nastolatki przygoda przyjaźń resocjalizacja talent uczucie

Całkiem przyjemna historyjka, ale powiedzmy sobie szczerze: nie lubię, kiedy ktoś szufladkuje, że dziewczyny nie mogą robić tego, bo to męskie, a faceci nie mogą robić tego, bo babskie. Strasznie mnie to wkurza, a to w końcu jest sedno tej książki - że boks to męski sport i dlaczego nasza bohaterka w ogóle to robi? Wieszają się na to o nią przyjaciele, wieszają się o nią o to rodzice (brak próby zrozumienia własnej córki, tylko wręcz wykrzykiwanie jej, że zrobi sobie krzywdę to już w ogóle trigger),poniekąd nawet koledzy z klubu, choć ci najszybciej wyciągnęli do niej dłoń.

W tej książce wiele rzeczy woła o pomstę do nieba i brakuje najprostszej komunikacji. Ostatecznie wiadomo - wszystko wchodzi dobrze i można się wzruszyć, ale jak pomyślisz o tym po czasie to jednak nie do końca dobrze to wyszło. Niezaprzeczalny plus, że przez ta historię się płynie, ale dla wielu może być po prostu nie do przejścia i ja to rozumiem. Nie wiem, czy jakbym była na miejscu bohaterki i co chwilę własny trener mówił mi, że za mało się staram, że ciągle robię coś źle, to czy nie rzuciłabym tego w cholerę, zamiast jak ona jeszcze bardziej się starać.

Była to książka o tematyce która bardzo mi się spodobała, jakoś tak historia ta przypadła mi do gustu i wydała się taka sympatyczna. Była taka do spokojnego poczytania, lekka i przyjemna oraz pokazująca, że nie trzeba podążać za stereotypami i wolo łamać bariery narzucane przez społeczeństwo. Była dobrze napisana i sympatycznie się ją czytało. Miała po prostu taki fajny charakter oraz była miła w odbiorze. Chwilami miałam wrażenie, że w książce nie wiele się działo, ale ogólnie książka bardzo mi się podobała i dobrze ją wspominam.

Naprawdę strasznie spodobała mi się ta książka. Pokochałam główną bohaterkę z całego serca. Przeżywałam razem z nią wszystkie te chwile i muszę przyznać, że nie raz beczałam. Dziewczyny! Jeżeli czujecie się czasami bezwartościowe lub gorsze od chłopaków, to wiedzcie, że ta książka pozwoli wam nabrać pewności w siebie. Nie jesteśmy w niczym od nich gorsze i możemy pokazać im gdzie jest ich miejsce... Czasami są oni mega zarozumiali, ale musimy mieć nadzieję, że gdzieś tam jest ten jedyny, który będzie nas ratował przed typami spod ciemnej gwiazdy i podnosił z ziemi kiedy upadniemy. ❤❤❤

📖🐲
Bardzo relaksująca i miejscami zabawna młodzieżówka. Sporo girl power i feministycznego spojrzenia na świat, choć w przypadku Blossom w postaci dla mnie mało strawnej, bo to takie trochę było w stylu "samiec twój wróg", ale sądzę, że to już raczej przejaskrawienie autora. Postać matki też w zasadzie bez pozytywnych cech, ale ok, czasami trafiają się i takie egzemplarze. Ja polecam jako miłe oderwanie od rzeczywistości.

📖🐲

Bardzo mi się podobała! Fajna, luźna młodzieżówka, przyjemnie się czytało. Pochłonęłam ją niemalże na raz.

Świetny pomysł na książkę, trochę irytowały mnie powtórzenia (historia nie robi się bardziej dla dziewczyn, tylko dlatego, że bohaterowie co jakiś czas mówią coś o feminizmie).

Fleur, jak na prawie siedemnastolatkę, jest dość dojrzałą osobą. Ma swoje zdanie, które potrafi wyrazić, raczej wie czego chce i potrafi postawić na swoim. Charakterna blondynka z grzywką, drobna i niewysportowana, która spędza czas ze swoimi przyjaciółmi i starszym chłopakiem. Ma też swoje bolączki i obawy, które wynikają z tego, że jeszcze nie wierzy w swoje zdolności i możliwości.

Czy boks to jest sport, z którym powinna zaznajomić się dziewczyna, która na boisku do hokeja na trawie jest tylko pośmiewiskiem?
Książka pokazuje, że warto próbować nowych aktywności, szukać tego, co sprawi nam radość i w czym się odnajdziemy. A także, że warto przełamywać stereotypy, wychodzić poza role przypisane danej płci, a nawet ze swojej strefy komfortu. Czasami te działania mogą przynieść zadziwiający dla nas pozytywny skutek.

Bardzo dobra młodzieżówka, nie przesłodzona, ale i nie brutalna. O normalnej dziewczynie, trochę nadopiekuńczej matce, oddanych przyjaciołach i odkrywaniu swoich możliwości.

Uwielbiam! Uwielbiam! Oraz Uwielbiam! 🤣🤣❤

Uwielbiam! Uwielbiam! Oraz Uwielbiam! 🤣🤣❤

To druga książka T.S Easton, którą przeczytałam. Podobna do Chłopaki nie dziergają pod wieloma względami. Zarówno w tej jak i "Chłopaki nie dziergają" są podobne wątki. Dziewczyny nie biją nie ma prawie wątków pobocznych, skupia się głównie na boksie. W obu książkach podobało mi się czytanie, jeśli chodzi o audiobooki, w "Chłopaki nie dziergają" nawet ciut bardziej.

Szesnastoletnia Fleur pochodzi z małego angielskiego miasteczka niedaleko Hastings. Jej rodzice są dobrze sytuowani, a życie Fleur toczy się bezproblemowo: szkoła, nauka, a w weekendy praca w „dziedzictwie” – Fleur wraz z przyjaciółmi, Blossom i Pipem, przywdziewa stroje jedenastowiecznych Saksonów i opowiada turystom o życiu w dawnej, wesołej Anglii. Dwa razy w tygodniu Fleur spotyka się z Georgem, swoim poważnym, starszym o trzy lata chłopakiem, który studiuje w szkole marynarki wojennej i gustuje w hipsterskich restauracjach. Jedynym problemem jest nadopiekuńcza matka, która w każdej aktywności córki widzi zagrożenie. Powieść, która pokazuje, że ambicją dziewczyn nie są zakupy, malowanie paznokci i pieczenie ciasteczek.

Bardzo ciekawa książka mimo, że ,,Chłopaki nie dziergają" są o podobnej fabule i spojrzeniu ze nasze hobby zależy tylko od nas samych jeśli chcecie czytać książkę to zdecydujcie się na tylko jedną, bo druga to będzie powtórka z ,,rozrywki". Jednak książka mi się podobała i ją polecam.