Boys Don't Knit
rantandrave

Billy Elliot dla nastolatków! Dowcipna i wzruszająca książka, która zadaje kłam stereotypom o rolach mężczyzn i kobiet. Ben jest wrażliwym, spokojnym nastolatkiem, pisze pamiętnik i pochodzi z porządnej, chociaż lekko niekonwencjonalnej rodziny – ojciec jest mechanikiem samochodowym, matka jeździ po miastach i miasteczkach Wielkiej Brytanii ze swoim magicznym show. Ben ma też zdolność do...

Billy Elliot dla nastolatków!

Ben jest wrażliwym, spokojnym nastolatkiem, pisze pamiętnik i pochodzi z porządnej, chociaż lekko niekonwencjonalnej rodziny – ojciec jest mechanikiem samochodowym, matka jeździ po miastach i miasteczkach Wielkiej Brytanii ze swoim magicznym show. Ben ma też zdolność do pakowania się w kłopoty. Po niefortunnej wyprawie do lokalnego marketu po alkohol na imprezę trafia pod opiekę kuratora. Koledzy – inicjatorzy unikają kary, zaś Ben musi zastosować się do zaleceń programu resocjalizacji.

Wybór zajęć pozalekcyjnych jest niewielki – mechanika samochodowa z własnym tatą, garncarstwo i robienie na drutach. Ben wybiera robótki ze względu na atrakcyjną nauczycielkę, która ma prowadzić zajęcia. Po pierwszych próbach okazuje się, że Ben ma niesamowity talent do robienia na drutach. Ale jak powiedzieć o tym kumplom, adorowanej dziewczynie, a przede wszystkim tacie, który cały czas ma nadzieję, że Ben wciągnie się w naprawę samochodów i piłkę nożną?

źródło opisu: strona www wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

MamaNaPetardzie | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka, która trafiła w moje ręce całkiem przypadkiem. Przypadki chodzą po ludziach, jednak już sam tytuł daje dużo do myślenia nad treścią tej lektury.

"Wolę to, co niewykluczone, od tego co prawdopodobne.
To, co prawdopodobne, jest przygnębiające"

Główny bohater, siedemnastoletni Ben, nieszczęśliwym wypadkiem dostaje dozór kuratora. Czy jest z tego zadowolony, czy też nie, przez swój postępek musi uczestniczyć w swojej resocjalizacji. Przez 9 miesięcy na zlecenia swojej pani kurator chłopak musi pisać dziennik ze swoimi przemyśleniami, jak rownież uczestniczyć w jakiś dodatkowych zajęciach.
Jak to na nastolatka bywa podkochuje się on w swojej pewnej pani nauczycielce, której nazwisko widnieje koło jednego z kół zainteresowań z listy którą dostał Ben.

Jakie jest zdziwienie chłopaka kiedy okazuje się, że nastąpił drobny błąd i owa pani nie prowadzi zajęć które wybrał Ben. I takim sposobem trafia na robótki ręczne.

Książka już od pierwszych stron przepełniona jest humorem,...

Fajna książka dla nastolatków o przełamywaniu stereotypów. Polecam.

Moja ocena: 6/10

pierzyna | 2018-06-26

Zaciekawił mnie opis. Takiej książki jeszcze nie widziałam na polskim rynku literatury młodzieżowej.
Sam motyw dziergania jest mi zupełnie obcy,ale z opisu w książce czuje się zaintrygowana! Może nawet sama zacznę?
Najmocniejszą częścią tej książki jest wszechobecny humor. Same problemy i postacie są trochę wyolbrzymione, ale rozumiem, że autor dokładnie tak chciał to poprowadzić i nie mam z tym problemu. Polubiłam głównego bohatera i dlatego daje wysoką ocenę. Warto przeczytać, trochę na przekór stereotypom.

Czytaczyk | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

„Chłopaki nie dziergają” zaciekawiła mnie już od momenty, gdy ujrzałam jej okładkę w zapowiedziach wydawnictwa. Na początku zaciekawił mnie tytuł. Sama robię na drutach i na szydełku, i naprawdę to lubię. Nie uważam, że chłopcom nie wypada podejmować się tego zajęcia, a co więcej fajnie, że i oni próbują. Chwilę później przeczytałam opis i zostałam naprawdę zaintrygowana. W gruncie rzeczy jestem naprawdę zadowolona z tej lektury. Przyjemnie spędziłam z nią czas.

T.S. Easton miał naprawdę nowatorski pomysł na swoją książkę. Fabuła opiera się na perypetiach chłopaka, który goni za swoją pasją, jednak musi ją ukrywać z obawy przed brakiem zrozumienia. Niektóre sytuacje są dość schematyczne i łatwe do przewidzenia, ale zostały przedstawione w ciekawy sposób. Tak więc nie zwracałam na to większej uwagi podczas czytania. Autor posługuje się lekkim i przystępnym piórem, więc lektura idzie naprawdę gładko i błyskawicznie. Wciągnęłam się w nią już od pierwszych stron i przeczytałam ją w...

books_pr | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

Robienie na drutach jest tylko dla dziewczyn? A może i mężczyźni się w tym odnajdą? Ben jest zdania że wszystko jest dla ludzi. No właśnie.. Dla odważnych, pełnych zapału i nie patrzących na innych zdanie ludzi.
Siedemnastoletni Ben Fletcher na skutek zbiegu okoliczności zostaje objęty nadzorem kuratorskim. Jego najlepsi przyjaciele Joz, Gex, Freddie przy każdej dobrej okazji wpadają w kłopoty, pociągając go za sobą. W ramach resocjalizacji przez rok musi pisać pamiętnik, chodzić na dodatkowe zajęcia i pracować na rzecz społeczności. Kiedy dostaje propozycje wyboru zajęć, okazuje się on niewielki. Mechanika samochodowa która miałaby odbywać się z jego ojcem, co spowodowało od razu odrzucenie tej opcji. Garncarstwo, Informatyka i robienie na drutach. Ben wybiera robótki ze względu na atrakcyjną nauczycielke w której się podkochuje. Już po pierwszych zajęciach okazuje się, że Ben ma talent a co dziwne zatraca się w tym bez opamiętania. Ma jeden  problem jak powiedzieć o tym kumplom i...

Zaczytana | 2018-05-11
Przeczytana: 03 maja 2018

Siedemnastoletni Ben po nieszczęśliwym zdarzeniu dostaje nadzór kuratora. Otrzymuje pamiętnik, w którym w ramach poprawy ma zapisywać swoje przemyślenia. Przez 9 miesięcy śledzimy jego życie i chłopak udowadnia, że w ciągu tego czasu może zmienić się bardzo wiele.

Przezabawna historia, w której pasja odkrywa główną rolę. Niesamowicie polubiłam styl pisania autora i to jakie postaci tworzy. Pełne humoru, beztroskie. Ubarwiony sposób opisywania życia chłopaka, w formie dziennika narzucającego temat. Wiele prostych, zabawnych tekstów wywołuje uśmiech na twarzy i z pewnością wracając do tej książki będę ciepło to wspominać. Tak bardzo polubiłam cały ten świat. Skomplikowana rodzinkę z wiecznymi podtekstami, trójkę przyjaciół potrafiących się wplątać w kłopoty w każdym możliwym momencie, groźną Panią Stopkę, relację Megan z Benem, kobiety z zajęć dziergania, w których chłopak budził podziw i wzbierał ich sympatię oraz jego zainteresowanie nauczycielkami.

Kto by pomyślał, że dzięki...

Heather | 2018-04-30

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być innym, niż każdy nas postrzega? Jak to jest wyłamać się z ram przyjemnych założeń i schematów? Na pewno nie łatwo. Przekonał się o tym główny bohater książki T.S. Eastona, który niespodziewanie odnalazł w sobie zamiłowanie do czegoś, co absolutnie nie wydaje się... męskie.

Co można napisać o powyższej powieści? Dużo i nic jednocześnie. Myślę, że tytuł sam w sobie jest dla niej świetną reklamą, ponieważ oddaje cały klimat historii. "Chłopaki nie dziergają" to typowo młodzieżowa powieść z gatunku tych bardziej zabawnych i humorystycznych, przy której nie liczy się czasu i doskonale się relaksuje. Napisana lekkim stylem, w pierwszoosobowej narracji przyciąga uwagę czytelnika i zapewnia kilka godzin dobrej zabawy, jednocześnie zbliżając nas do postaci głównego bohatera i angażując mocniej, niż można było przypuszczać.

Zastanawiacie się o czym jest ta lektura? Słusznie. W tym tkwi bowiem cała kwintesencja. To opowieść o chłopcu, który mógłby...

Megan Jameson | 2018-05-31

Siedemnastoletni Ben Fletcher na skutek dość nietypowego zbiegu okoliczności zostaje objęty dozorem kuratorskim. W ramach resocjalizacji musi przez rok pisać pamiętnik, chodzić na wybrane zajęcia i pracować na rzecz lokalnej społeczności. Niestety wybór zajęć jest dość skromny - mechanika samochodowa z ojcem, garncarstwo i robienie na drutach. Kierowany swoimi młodzieńczym pobudkami Ben wybiera zajęcia z dziergania, gdyż nauczycielka, która je prowadziła była bardzo atrakcyjna. Jednak wybór okazał się strzałem w dziesiątkę, bo Ben ma prawdziwy dryg do robienia na drutach. Ale jak powiedzieć kumplom i dziewczynie, którą lubił, że go nie interesują mecze Chelsea Londyn ani naprawa samochodów?

Wybór jest ciężki ale czasem warto podjąć ryzyko, by nauczyć się czegoś nowego i odkryć w sobie potencjał, który pewnie by się zmarnował przez stereotypy, jakie powodują naszymi wyborami. Bo właśnie to próbuje pokazać nam autor tej bardzo przyjemnej w odbiorze książki.

Mimo swojej lekkiej...

Gosia Michalska | 2018-05-12

Zauważyłam pewien podział ludzi w kwestii tej książki: 1. Ci co jej nie czytali i uważają ją za bardzo infantylną oraz 2. Ci co czytali i są bardzo zadowoleni z lektury. Chłopaki nie dziergają na lubimyczytać.pl moją 8,2 gwiazdki, co samo w sobie stanowi pierwszy argument do sięgnięcia po tę pozycję. Jest to książka typowo młodzieżowa o strachu przed brakiem akceptacji otoczenia oraz łamaniu stereotypów, ale też dążeniu do realizacji marzeń.

Bohaterowie - cud miód

Easton tworzy świetnych bohaterów, bardzo ciekawych i pełnych humoru. Bena chyba nie da się nie polubić, inteligenty chłopak, który tryska sarkazmem, który tak uwielbiam. Mamy tutaj narrację pierwszoosobową, gdzie widzimy jaki jest naprawdę - wesoły i pełen pasji. Jednocześnie zmaga się ze strachem, że ktoś może się dowiedzieć, o tym, jakie zajęcia wykonuje po szkole.

Ciekawa forma

Tak jak widzicie w opisie, Ben musi pisać pamiętnik. Cała książka nim jest, a właściwie dziennikiem. Podział na dni jest bardzo dobrym...

emczytelnik | 2018-05-06
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

"Chłopaki nie dziergają" to młodzieżówka, która od jakiegoś czasu wszędzie mi się przewijała. Ponieważ dawno nie czytałam dobrej książki z tego gatunku postanowiłam, że dam szanse dwóm książkom T.S.Easton i zobaczę co w trawie piszczy. I jak zastanawiacie się czy pokochałam czy może wręcz przeciwnie te pozycje? Zapraszam na recenzje 😊

Musze przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrego i wdzięcznego tytułu. Wreszcie moim zdaniem dostaliśmy dobrą książkę stricte młodzieżową, która fajnie łączyła humor oraz temat akceptacji i łamania stereotypów, które przez lata w naszych kulturach narosły. T.S.Easton ma bardzo dobry styl, który do młodzieżówki pasował w sam raz, był bardzo lekki i umiał mnie zaciekawić od pierwszych stron a do tego sypał żartami jak z rękawa, nadal robiąc to w taki sposób, że nie mieliśmy zbytniego przesytu. Istny raj, jak dla mnie!

Fabularnie książka jest bardzo dobrze opisana, dzięki czemu czyta się ją z przyjemnością a bohaterzy są opisani bardzo barwnie ale i...