Chłopaki nie dziergają

YA!
2018-04-18
2018-04-18
Piotr Grzegorzewski
chłopak humor literatura dla młodzieży nastolatki przygoda przyjaźń resocjalizacja talent uczucie

Ta książkę poznałam w formie audiobooka.
No i mówiąc szczerze nie była to jakaś porywająca historia. Jednak jak już się przyzwyczaiłam do lektora(który na początku mnie denerwował) to nie była taka zła. Na pewno opowiadała o zupełnie innym temacie i miała raczej rzadko spotykany wątek. Momentami trochę się nudziłam, ale końcówka nadrobiła straty. Książka poruszała dosyć ważne tematy i były one naprawdę dobrze przedstawione. Jednak momentami szczególnie przy rozmowach między rodzicami Bena(głównego bohatera) czułam lekkie zażenowanie.

Ta książkę poznałam w formie audiobooka.

Uwielbiam łamanie wszelkich stereotypów, głupich norm, a zwłaszcza gender roles, więc nic dziwnego, że pokochałam powieść T.S. Eastona pod tytułem "Chłopaki nie dziergają".

Nasz główny bohater, Ben, po pewnym incydencie z alkoholem trafia pod opiekę kuratora, a w ramach programu resocjalizacji musi wybrać sobie zajęcia pozalekcyjne. Nie ma zbyt wielkiego wyboru: jedynie garncarstwo, mechanikę samochodową z własnym tatą oraz… robienie na drutach. Zachęcony atrakcyjną, prowadzącą zajęcia nauczycielką, Ben ostatecznie wybiera druty. Ta niewinna decyzja znacznie wpływa na jego nastoletnie życie.

"Chłopaki nie dziergają" to przede wszystkim powieść o szukaniu samego siebie, przyjaźni i rodzinie. Wybierając dzierganie, Ben wpada po uszy w bagno kłamstwa, nie chcąc mówić o tym zajęciu nikomu z najbliższych, zwłaszcza ojcu, który wolałby, aby jego syn interesował się mechaniką i piłką nożną.

Styl autora jest przyjemny, a przez fabułę płynie się szybko. Jedyne, co mnie trochę mierziło, to brak konkretnego podziału na rozdziały.

Powieść T.S. Eastona to zabawna, lekka książka, skierowana głównie do młodzieży, ale myślę, że starsi również znajdą w niej coś wartościowego!

Przyjemna historia skierowana do młodzieży (podobno, mam zastrzeżenia do kilku fragmentów i zachowań grupki przyjaciół) opowiadająca o siedemnastoletnim Benie Fletcheru. Chłopak otrzymał poprzez swoje zachowanie nadzór kuratorski. W ramach kary musi odbyć zajęcia dodatkowe i wykonać kilka prac społecznych. Splotem niefortunnych wydarzeń trafia do całkiem innej osoby, niż chciał. Ben musi nauczyć się… Dziergania które podobno w tej książce uważane jest za zajęcie dla homoseksualistów… Czy ben nauczy się nowej umiejętności? Odkupi swoje winy i przejdzie program resocjalizacyjny?

Prosta, przewidywalna fabuła, ale na swój sposób urokliwa. Bohater do bólu idealny, zawiodłam się trochę na tym, że jest aż tak utalentowany. Odrobinę to nierealne, by w pół roku nauczyć się perfekcyjnie dziergać. Kilka razy poczułam zażenowanie (wszystkie dwuznaczne dialogi przeprowadzone między rodzicami Molly i Bena nie były wcale potrzebne, wręcz prostackie i obrzydliwe). Pomimo tego wszystkie opisy całego procesu użycia drutów, jak i różnych rodzajów włóczek, bardzo ciekawe. Książkę czyta się bardzo szybko, więc na jeden wieczór będzie idealną pozycją.

34/52

Bardzo fajna książka, świetny audiobook na empiku

Bardzo fajna książka, świetny audiobook na empiku

,,Lekka" książka z niewymagającą, trochę schematyczną fabułą. Miła do poczytania na jeden dzień

Audiobook Empik Go
Lektor Janusz Zadura

Po książkę sięgnęłam po rekomendacji koleżanki z grupy książkowej .

Mimo że jest to literatura młodzieżowa, to świetnie mi się słuchało tej książki.
Ben ma 17 lat i przez swoje wybryki ma nadzór kuratora .
Jednym z wymogów jest zapisanie się na dodatkowe zajęcia szkolne .
Co wybrać jeśli do wyboru są zajęcia z własnym ojcem ,garncarstwo z matką dziewczyny lub dzierganie z seksowną nauczycielką ?
Ben wybiera trzecia opcję ,lecz na pierwszych zajęciach okazuje się że nastąpiła pomyłka i zajęcia prowadzi ..... inna osoba .
Czy chłopaki mogą dziergać ,czy potrafią czytać wzory ?
Przyznam się szczerze że dla mnie wzory do robienia na drutach czy na szydełku to czarna magia.
Ale z przyjemnością słuchałam o perypetiach Bena i jak sobie radził .

Przyjemnie się słuchało audiobooka czytanego przez pana Janusza .
Kibicowałam Benowi i trzymałam za niego mocno kciuki .
Rozumiem go doskonale że był zniesmaczony konwersacją rodziców ;-) .
Bardzo przyjemna lektura ,moim zdaniem nie tylko dla młodzieży ale i dla dorosłych , taka odskocznia od smutnych książek ,bo jest to bardzo pogodna książka .

Ja osobiście polecam :-)

Audiobook Empik Go
Lektor Janusz Zadura

Po książkę sięgnęłam po rekomendacji koleżanki z grupy książkowej .

Ben ma 17 lat i przez swoje wybryki ma nadzór kuratora .
Jednym z wymogów jest zapisanie się na dodatkowe zajęcia szkolne .
Co wybrać jeśli do wyboru są zajęcia z własnym ojcem...

Książka jest cudowna i bardzo wciągająca. Jest wiele ciekawych rzeczy w niej opisane. Uważam ją za wartą przeczytania. Można w niej znaleźć zarówno zabawne fragmenty jak i pomocne.

Bardzo przyjemna i wciągająca historia. Ma w sam raz długości i ciekawy motyw. Główny bohater wydaje się prawdziwy ze swoimi licznymi wadami. Trochę ciężko mi było uwierzyć, ze jest aż tak utalentowany, ale opisy robienia na drutach były bardzo przyjemne. Czułam jego pasje i była ona zaraźliwa.

Ben jest starszym nastolatkiem, typowym niedojrzałym chłopakiem, nieco jeszcze dziecinnym. Ma kumpli, którzy wpędzają go w kłopoty. I właśnie przez pewien przypadek Ben musi prowadzić dziennik, w którym zapisuje co się dzieje w jego życiu, jego uczucia, odczucia, zapisywać relacje z ludźmi, opisywać ważne dla niego osoby.
A jako, że musi uczęszczać na dodatkowe zajęcia, z których najrozsądniejsze były lekcje robienia na drutach, Ben uczy się sztuki dziergania. I, o dziwo, odnajduje się w tym.

Książka pokazuje jak społeczeństwo kategoryzuje ludzi i jak łamanie stereotypów wpływa na postrzeganie osób wychodzących poza te schematy.
'Chłopaki nie dziergają' to lekka lektura, napisana z humorem, ale poruszająca też poważne tematy jak szufladkowanie ludzi, wyśmiewanie odmienności, tolerancja, samotność, pierwsze miłości. To dobra historia nie tylko dla nastolatków. Ja przy niej dobrze się bawiłam, choć 'Dziewczyny nie biją' podobała mi się bardziej.

A jako, że musi uczęszczać na dodatkowe zajęcia, z...

9.75

9.75