Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Seria: #GOYOUNG
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Angie

Czy strach przed miłością może być fobią? W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka hipsterka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia...

Czy strach przed miłością może być fobią?

W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka hipsterka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia zostaje okradziona, znika także niedokończona lista najgorszych koszmarów… Te niefortunne okoliczności doprowadzają Esther do nawiązania przyjaźni z kimś, kto jest gotów pomóc jej w pokonaniu wszystkich fobii…

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1865

Lęk przed życiem

Każdy człowiek czegoś się boi. Pająków, szczurów, węży, ciemności, wysokości… I taki strach jest dobry, ponieważ ostrzega nas przed zagrożeniem, może uratować nam życie. Jednak kiedy paraliżuje zamiast mobilizować do ucieczki lub walki, sytuacja robi się poważna. Wyobraź sobie obezwładniający strach, który poraża wszystkie mięśnie, nie pozwala oddychać, skręca wnętrzności i podsuwa przerażające wizje śmierci. I możesz zapomnieć o walce albo ucieczce.

Esther Solar doskonale wie, jak to jest odczuwać mrożący krew w żyłach lęk. Właściwie mogłaby prowadzić szkolenia z nieustannego odczuwania strachu, ma w tym ogromne doświadczenie. Boi się prawie pięćdziesięciu rzeczy, m.in. krabów, lalek, ciem i motyli, gęsi, pól kukurydzy, opuszczonych budynków… Nie wie tylko, co jest jej największym koszmarem, który zawładnie jej życiem. Bo Esther pochodzi z przeklętej rodziny – każdy ma jakiś lęk, który nie pozwala mu normalnie funkcjonować: wujek boi się zarazków, dziadek wody, ojciec otwartej przestrzeni, matka pecha, a brat ciemności. Niespodziewanie na drodze dziewczyny staje chłopak, który chce ocalić ją przed koszmarami, razem z nią stawiając im czoła. To początek wielkiej przygody i zmian w życiu Esther i jej najbliższych.

Na początku książka wydaje się zabawną historią nowego wcielenia Addamsów: jest tajemnicze domiszcze, w którym światła nigdy nie gasną, jest znikający brat, siostra, która ubiera się tylko w kostiumy, jest dziwaczna trzoda domowa w postaci stadka królików i wrednego koguta, no i oczywiście klątwa oraz sporo czarnego humoru. Jednak im dalej, tym robi się poważniej i coraz bardziej zagadkowo. Autorka mistrzowsko lawiruje między gatunkami literackimi – do samego końca nie wiadomo, czy to młodzieżówka z wątkiem fantastycznym, czy powieść psychologiczna z gotyckim zacięciem, czy może realizm magiczny. I ta niepewność jest niesamowita – nie da się przewidzieć, w jakim kierunku podąży opowieść, ani co wydarzy się na kolejnej stronie. Dawno powieść (dla młodzieży, zaznaczmy) tak mnie nie zaskakiwała.

Jednak kwestie gatunkowe, choć interesujące, nie stanowią podstawy tej książki. Najistotniejszy jest temat, jaki porusza – zaburzeń psychicznych. Wszyscy bohaterowie „Prawie ostatecznej listy najgorszych koszmarów” próbują radzić sobie z fobiami, przemocą domową, depresją i stanami lękowymi. Nie dajcie się zwieść różowej okładce i lekkiemu stylowi autorki, ta powieść to przejmujący zapis rozpaczliwej walki z największym i najbardziej niebezpiecznym wrogiem człowieka – własnym umysłem. Jestem pod wrażeniem, jak plastycznie i wiarygodnie Sutherland przedstawiła ataki paniki, stany lękowe, zniekształconą rzeczywistość i uwikłanie w toksyczne relacje. Widać, że solidnie się przygotowała, a co ważniejsze, podeszła do tego niełatwego tematu z ogromną delikatnością i empatią. Podobnie potraktowała swoje postacie, które są cudownie niejednoznaczne – a to prawdziwa rzadkość w powieściach dla młodzieży.

Jedyne, co mi nie zagrało, to zakończenie. W stosunku do całości wydaje się zbyt cukierkowe i jakby obliczone na wywołanie łez. Zabrakło mi też szczerej rozmowy Esther z Jonah. Bez tego za bardzo przypominało typowe „rozwiązywanie” konfliktów w polskich komediach romantycznych.

„Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów” to dobra i wartościowa książka, nie tylko dla nastolatków. Myślę, że rodzice mogą wiele się z niej dowiedzieć, a co za tym idzie – lepiej poznać i zrozumieć świat młodych ludzi skrępowanych różnymi lękami. Wszak zdolność radzenia sobie z rzeczywistością, czasem okrutną, to nie coś, z czym wszyscy się rodzimy.

Ewa Jemioł

Monika | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

To może okazać się niezbyt obiektywny pogląd, ale chyba Chemia naszych serc była lepsza. Czym jednak mimo wszystko ujęła mnie Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów? Świeżością. Nieprawdopodobnymi postaciami sarkazmem humorem i opisaniem rzeczy O których inni autorzy powieści młodzieżowych milczą. Sięgnięcie po tą książkę a odnajdziecie prawdziwy obraz koszmaru depresji. Zobaczycie do jakich absurdów gotowy jest człowiek kierowany bezprawnym lękiem (ojciec woli piwnicę od swej rodziny matką hazard córka życie W okowach strachu i syn przegrywając W starciu z rozpaczą) Znajdziecie tu prawdziwy choć nieco groteskowy obraz rodziny targanej szaleństwem codzienności. Zobaczycie zmagania O lepsze jutro ciągłe kłopoty brak finduszy by godnie żyć topniejace jedzenie W lodówce i ciągle powtarzające się pytanie co będzie dalej? Czy Śmierć przyjdzie po rodzinę Solarów? Czy uda się uniknąć ich tragicznego losu naznaczonego ponoć klatwa? Zobaczcie sami.

izabela81 | 2018-03-25
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 marca 2018

"- Lęki nie staną się pełnymi fobiami, jeśli będziesz się ich wystrzegać, a fobia cię nie zabije, jeśli tobą nie zawładnie (...)"

Przystępując do czytania książki, spodziewałam się w dużej mierze jakiegoś romansu ze sporą ilością komedii. Już po kilkunastu stronach byłam zaskoczona fabułą i ogólnie tym, co otrzymałam. Bo o ile na kartach tej publikacji znajdziecie sporą ilość humoru czy wątek miłosny, to autorka poruszyła ważne...

CZYTAMITU | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Fragment z www.czytamitu.blogspot.com
Zaczynając czytać książkę ,,Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów", myślałam, że będzie to zabawna historia z pokręconymi bohaterami i miłością w tle. Opis z tyłu książki również z poprawności mojej myśli mnie nie wyprowadzał.
Jednak im dalej tym coraz bardziej ujawniała się niesamowitość tej historii.
Pokręcone charaktery bohaterów brały się z ich fobii. Strach przed ich najgorszymi lękami całkowicie zawładnął ich życiem. Wielokrotnie w trakcie lektury zatrzymywałam się aby pomyśleć o swoich. Zastanawiałam się w jakim stopniu one zaczęły władać mną. Przyznam się Wam, że na końcu książki się popłakałam. Krystal Sutherland niespodziewanie zagrała na moich najczulszych emocjach.
,,Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" jest najlepszą pozycją dla młodzieży jaką do tej pory przeczytałam. Uważam, że ta książka trafi nie tylko do młodych ale też i starszych. Autorka w oryginalny sposób przedstawiała ludzkie fobie, lęki a nawet samą...

DorotaKa | 2018-04-11

Kreatywne rozpracowywanie listy koszmarów punkt po punkcie jako recepta na fobie mogłoby być dobrym tematem na książkę dla młodzieży, bo przecież "fajna zabawa", a przy okazji jaka pożyteczna, prawda? Tyle że autorka nie zostawiła czytelników z takim przeświadczeniem. Nie obyło się bez bólu, smutku, rozdrapywania ran i rachunków sumienia, nie obyło się również bez fachowej pomocy. Pod tą radosną okładką i zabawną linią fabularną kryje się mądry i przemyślany przekaz o miłości w rodzinie, trosce o najbliższych, ale i o tym, że choroba psychiczna wymaga leczenia, a umysł dziecka należy chronić przed bodźcami, które są dla niego nieodpowiednie (jako rodzic nie mogłam nie zwrócić na ten aspekt uwagi).
Całą opinia na www.coprzeczytalam.pl

klaudia26ck | 2018-07-17
Na półkach: 52/2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książka ciekawa, począwszy od okładki i tytułu "gdyby nie słodki różowy homar, na okładce, byłby to niezły pomysł na horror, idąc za tytułem", tak pomyślałam biorąc do ręki tą pozycję. Ku mojemu zaskoczeniu, niezbyt oddaliłam się od prawdy, ponieważ "Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" spod pióra Krystal Sutherland opowiada historię "strasznie dziwnej rodzinki" Solarów począwszy od głównej bohaterki Esther, po jej brata bliźniaka ( o dziwo różniącego się, niczym dzień od nocy) Eugena, na ojcu przebywającym w piwnicy skończywszy. Pewnym elementem grozy, jest fatum ciążące na rodzinie, którym jest ...(tadam) Fobia, : matka Esther boi się pecha, brat ciemności, ciotka węży, a sama Esther ? Jeszcze tego nie odkryła. Stąd też wzięła się prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów, która ma uchronić ją przed śmiercią. Czego boi się Esther? Jaką rolę odegra w jej życiu Jonah, czy rodzina Solarów ma szansę na normalne, pozbawione fobii życie?
Muszę przyznać, że mnie jako...

dorotbook | 2018-03-29
Przeczytana: 28 marca 2018

„Wszystko, czego pragniesz, znajduje się po drugiej stronie strachu.”

Kto z nas szczerze może wyznać, że nie boi się niczego. Nie wzdryga się na widok pająków, nie panikuje podczas skoku ze spadochronu, nie lęka się śmierci. Nie znam chyba takiej osoby, która nie miałaby ani jednej fobii. Z wielkim zaciekawieniem zabrałam się za lekturę „Prawie ostatecznej listy najgorszych koszmarów”.

Nad rodziną Solarów wisi klątwa. W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec, cierpiący na lęk przestrzeni, od sześciu lat nie wychodzi z piwnicy, brat bliźniak Eugen panicznie boi się ciemności, uzależniona od hazardu matka przeraźliwie obawia się pecha. Wszystko zaczęło się od spotkania dziadka Reginalda ze Śmiercią. Klątwa w każdej chwili bez ostrzeżenia może dopaść kogoś z rodziny „Czegokolwiek człowiek się bał, przejmowało władzę nad jego życiem i w końcu doprowadziło do śmierci.” Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki dokładnie strach zawładnie jej życiem i będzie przyczyną śmierci, więc...

miedzyliterami | 2018-04-16
Przeczytana: 29 marca 2018

"Myślę, że można kochać ludzi i jednocześnie nie akceptować tego co robią. Twoja rodzina...jest dziwna, ale oni cię kochają."

Esther żyje w rodzinie, w której każdy członek ma swoją fobię. Ojciec od lat siedzi w piwnicy cierpiąc na lęk przestrzenny, matka panicznie obawia się pecha, a brat bliźniak nie znosi ciemności. Dziewczyna jest przekonana, że gdzieś na świecie jest fobia, która zawładnie w swoim czasie i jej życiem, z tego powodu powstała Prawie Ostateczna Lista Najgorszych Koszmarów, na której są skrupulatnie spisywane najmniejsze lęki. Od momentu spisania danej rzeczy nastolatka unika jej jak ognia, aby jak sądzi zmniejszyć zagrożenie. Niestety pewnego feralnego dnia Esther zostaje okradziona i wśród obrabowanych rzeczy znajduję się lista. Złodziej jednak ma jeszcze jakieś sumienie i po czasie postanawia pomóc autorce spisu koszmarów.

"Lubiłem cię, ponieważ protestowałaś przeciwko śmierci Dumbledore'a przed księgarnią jakiś tydzień po premierze filmu."

Esther...

Arnika | 2018-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

noodla_books | 2018-04-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Co znajduje się na prawie ostatecznej liście obsesji Esther?

Nie wpadniecie na to. Czego tam nie było.

Książkę otrzymałam do recenzji, skusił mnie tytuł i okładka.

Najpierw szybko a później jakoś tak zwolniłam z czytaniem, trochę musiałam od niej odpocząć by ją skończyć. Nie żałuję ani chwili czytania. Co prawda, jest to książka dla młodzieży, ale spokojnie mogę polecić również trochę starszym :)

Poznajcie główną bohaterkę, Esther Solar, prześladowaną siedemnastolatkę w szkole.

Mieszka z bratem i rodzicami, wszyscy są dziwakami! Każdy z nich ma fobie, czasem jedną, czasem kilkanaście.

"Wszyscy Solarowie z racji klątwy musieli żyć w idiotycznym strachu...To, że nie są idealni, nie znaczy, iż są do niczego".

Lista Prawie Ostatecznych Koszmarów Esther jest najdłuższa: pająki, gęsi, klowny.. Ta wyliczanka prawie nie ma końca. Jak można się bać pola kukurydzy, rozmów telefonicznych albo okładkowych krabów?

Esther, która unika społeczeństwa, przebiera się notorycznie za kogoś,...

Blackheart009 | 2018-06-04

Świetna książka,słodko-gorzka.Nie tylko dla nastolatków, sama mam już 20+ bliżej mi do 30 niż do 20 ale bawiłam się znakomicie.