Miejsce i imię

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

24 Link do recenzji

Przyjemna powieść ze śledztwem w tle...

Autor w porywający sposób przedstawia historię, która mogłaby się wydarzyć naprawdę, a z pewnością osadzona jest w prawdziwych ramach historycznych. W książkach Macieja Siembiedy miejsca, ludzie i ich historia nabierają kolorów, i co więcej czyta się o nich z zapartym tchem.

Z wielka przyjemnoscia wysluchalam audiobooka. Rewelacyjnie napisana ksiazka.
Wilamowice istnieja to nie bajka... Güter mügja – dzień dobry.

Podobała mi się, choć dostrzegam sporo wad. Przede wszystkim nierealne sytuacje i sporo naciąganych dialogów. Miejscami to raziło, miejscami nie. Ogólnie jednak całkiem pozytywnie.

Bohaterowie: współcześnie - Jakub, eks-prokurator IPN, obecnie współpracownik Instytutu Jad Wa-Szem; w przeszłości: żydowscy szlifierze diamentów i prześladowcy z okresu II wojny światowej

Czas i miejsce: współcześnie i przed laty: PL/NL/IL

Konstrukcja: wszyscy szukają; jedni - kamienia będącego największym przyjacielem kobiety, inni - tajemnicy jego twórcy, jeszcze inni...

Drugie podejście i drugi raz porzucam lekturę. Daję 5 gwiazdek, bo być może w kategorii literatura młodzieżowa książka się broni. Dla mnie to druga porażka. Płasko, naiwnie, nierealnie, szablonowo. Niedojrzała narracja i takież dialogi. No i drobiazg na koniec, autor pomylił 3 zasadę dynamiki z 3 zasadą termodynamiki. Ach ci redaktorzy humaniści :-).

Znakomita, rewelacyjna. Osobiście zawsze ciężko czytam o tematyce wojennej losy II wojny światowej i to co ludzie wycierpieli, wielka tragedia. A w tym wszystkim dalsze losy prokuratora Kuby. Polecam :))))

Znakomita książka,świetny styl, rewelacja!

Jakub Kania były prokurator IPN-u dostaje propozycję zbadania zagadki hitlerowskiego obozu pracy na Górze Świętej Anny. Instytut Pamięci Jad Waszem chce odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w tym obozie. Niektórzy twierdzą, że działał tam ukryty warsztat jubilerski.

Fakty historyczne powiązane z fikcją....

Nadal interesuje, chociaż, jak już ktoś wcześniej zauważył, czuć tu gdzieś ducha "Pana Samochodzika" ze wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania. Trochę zbyt idealistyczny ten świat - ale kto powiedział, że musi być realnie jeśli się dobrze czyta?

Jak dla mnie rewelacja. Szkoda, że Pan Maciej nie jest aż tak mocno promowany, jak co niektóre pseudo autorki. Mistrz resarch'u i genialnych zwrotów akcji.

Dyskusje

• 2018