Miejsce i imię

Oficjalne recenzje i

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

841 1 260

Super książka. Tempo, zwroty akcji, świetnie nakreśleni bohaterowie, ciekawe wątki. A jeszcze na dodatek sporo faktów historycznych i historycznych prawdopodobieństw. Chylę czoła przed skrupulatnością pana Siembiedy.

Maciej Siembieda powraca do wątku, który pojawił się już jako maleńki epizod w „444'', pierwszej powieści cyklu o Jakubie Kani. Tam obóz pracy Annaberg pojawiał się przy okazji śledztwa w sprawie hitlerowskiego oprawcy, którego od czasów wojny nie udało się osądzić. Doprowadzenie do ujęcia złoczyńcy sprawiło, że w wąskim kręgu pracowników IPN i badaczy historii Kania stał się kimś w rodzaju celebryty.

Po konflikcie z szefem Kania pożegnał się z państwową instytucją i został współpracownikiem jerozolimskiego Jad Waszem, skąd otrzymuje zlecenie odnalezienia miejsca pochówku pochodzących z Holandii więźniów obozu na Górze św. Anny. Szybko okazuje się, że zainteresowanie tym maleńkim obozem jest zaskakująco duże i niekoniecznie ma to związek z upamiętnieniem ofiar nazizmu. Chodzi raczej o tajną szlifiernię diamentów, stworzoną tam przez generała SS Albrechta Schmelta, dla którego głównym celem jest chęć wzbogacenia się w czasie wojny.

Tak jak poprzednio Siembieda miesza teraźniejszość z przyszłością, tym razem, robiąc to znacznie lepiej niż w „444”. Współczesna intryga, w której uczestniczy główny bohater, jego były szef, córka żołnierza SS, agentka ABW, przedstawiciel rosyjskiego świata przestępczego, miłośnik historii z internetowego forum i wiele innych osób bardzo wciąga. Również historyczną część, temat Żydów, którzy dzięki posiadaniu cennych kamieni i niezwykle rzadkiej umiejętności ich obrabiania mieli możliwość przetrwania w czasie nazistowskiej zawieruchy autor przedstawił w fascynujący sposób. Świetnie zarysowana jest też postać mistrza sztuki jubilerskiej, który stworzył zupełnie nowy rewolucyjny szlif diamentów. Jak zwykle u tego autora czytelnicy poznają też mniej znane wątki pasjonującej historii Polski, np. finałową opowieść o losach niderlandzkiej społeczności zamieszkującej od wieków w Wilemowicach, przez władze PRL niesłusznie uznaną z część mniejszości niemieckiej.
Muszę przyznać, że Maciej Siembieda szturmem wdarł się do grona tych autorów literatury popularnej, na szczęście mam jeszcze do nadrobienia kilka pozycji z jego bibliografii, a czekam również na kolejne.

Dowcipne i pokazane na historycznym tle II wojny. Śląsk, Amsterdam, Wilamowice to miejsce akcji, Polacy, Niemcy, Żydzi - uprzedzenia, współistnienie, nieuczciwe interesy czasów wojny. Świetne na wakacje i nie tylko.

"Miejsce i imię" to typ kryminału, który bardzo lubię. Można powiedzieć, że to kryminał trochę polityczny. Jest sprawa do rozwiązania, trochę polityki, trochę brudnych zagrań i trochę historii. Całość jest ciekawie opowiedziana, tak, że książka się sama czyta i ciężko się od niej oderwać. A bohaterowie to ludzie, prawie z krwi i kości, tacy, którch faktycznie można umiejscowić w rzeczywistości. Ani dobrzy, ani źli, nawet w tych, którzy są po "dobrej" stronie jest odrobina tych cech, które pasują do czarnych charakterów.
Książka otrzymuje ode mnie ocenę 8, bo ciężko znaleźć równie ciekawą pozycję na rodzimym rynku.
Także...najlepszą sposobem na przeczytanie książki jest przeczytanie książki.

Maciej Siembieda w drugim tomie z serii o Jakubie Kanii, noszącej tytuł "Miejsce i imię" znowu zabiera czytelnika do podróży przez meandry historii. Tym razem przeszłość rozgrywa się głównie w czasie IIWŚ a ta przeszłość i teraźniejszość scala Góra Św. Anny.
Tam do pracy trafiają holenderscy Żydzi, gdzie generał SS Albrecht Schmidt miał swój mały tajny biznes, a mianowicie szlifiernię diamentów.
Nasz bohater, były już prokurator IPN dostaje zlecenie od Yad Vashem z Jerozolimy aby odnaleźć groby Żydów tam zamordowanych.
Kolejna powieść autora, która ma wieloznaczny tytuł. Otóż Yad Vashem to nie tylko żydowski Instytut Pamięci, to w tłumaczeniu na język polski oznacza miejsce i imię. A jeśli chcecie dowiedzieć się jaki jest jeszcze inny podtekst tego tytułu to koniecznie musicie sięgnąć po książkę od której trudno się oderwać.

Wciągnęłam się bez reszty w przygody Jakuba Kani. Świetnie napisane, z nutą historii. Coś wspaniałego. Dawno żadna książka nie sprawiła mi takiej przyjemności. Ciekawa, trzymająca w napięciu oraz wyśmienicie przeczytana przez p. Marcina Perchucia który tchnął w nią dodatkowe emocje. Polecam

Rewelacja

Rewelacja

Książka do połknięcia.
Wartka akcja i mnóstwo ciekawostek historycznych, które trzeba samemu zweryfikować- to jest to!

Książka do połknięcia.

Druga część chyba jeszcze lepsza od pierwszej. Na pewno dostajemy kolejną ciekawą historię, plus bonus w postaci mało znanych epizodów z naszej historii, a i o świecie diamentów można się trochę dowiedzieć. Słowem same plusy. Jeśli ktoś w dzieciństwie jarał się Nienackim, to i tutaj powinien być zadowolony. Dla mnie pan Siembieda to odkrycie ostatnich tygodni, a wszystko dzięki wzmiance w książce Roberta Małeckiego "Wstyd", gdzie bohaterka zaczytywała się tym autorem.

Druga część jeszcze lepsza od pierwszej !

Druga część jeszcze lepsza od pierwszej !