Miejsce i imię

Oficjalne recenzje i

Zbrodnie na diamentowym szlaku II wojny światowej

[ 28 ] Link do recenzji

Jak ja się cieszę,że jest ktoś taki jak Maciej Siembieda,autor....którego odkryłem dla siebie stosunkowo niedawno,autor....którego mogę czytać bez końca i wchodzić w tą jego fikcyjną przestrzeń obwarowaną prawdziwymi wydarzeniami.Dystans między fikcją a faktem jest tak ukryty...wygładzony,że czyta się z przyjemnością,ciekawością, pewną dozą niepokoju,wzruszenia...zbliżamy...

"Miejsce i imię" to druga część przygód niezastąpionego Jakuba Kani. Poraz kolejny autor sprawił, że książkę pochłonęłam.

Tym razem Jakub Kania ma za zadanie odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów, którzy zostali zamordowani w obozie na Górze Świętej Anny. Jednak w tym miejscu krzyżują się interesy tejemniczych holenderskich jubilerów, wysłanników z Jerozolimy,...

Lubie u Pana Siembiedy to polaczenie historii i przygody niczym u Indiana Jones z polskiego podworka czyli Jakuba Kani i jego namietnosci ku odkryciu prawdy. Wysmienicie trafia w elementy historii, ktore fascynuja mnie najbardziej i rozpala moj glod na wiecej. Czesto otwiera u mnie odpowiednie furtki do dalszego zglebiania wiedzy i uzupelniania luk. Czyni to w mistrzowskim...

Kolejne spotkanie z Jakubem Kanią i ponownie niesamowicie wciągająca historia, od której nie można się oderwać .

Jeśli chodzi o powieść na etapie minionym ( wydarzenia z retrospekcji) nie jest najgorzej. Ciekawa historia dobrze napisana.
W chwili gdy pojawiają się wydarzenia współczesne im bliżej końca jest bardziej groteskowo niż sensownie. Sam główny bohater nijaki i na siłę kreowany na kogoś niesamowitego. Postacie drugoplanowe sztuczne dialogi chwilami żenujące i dziecinne.
A...

Świetna książka z wyrazistymi, różnorodnymi bohaterami, intrygującymi i złożonymi wydarzeniami. W tym wszystkim nie zabrakło miejsca na uczucia czy silne emocje.
Obie linie czasowe wypadają tutaj bardzo dobrze, przy czym ta przeszła jest mocniejsza - bardziej brutalna, bardziej mroczna i tajemnicza. Z zapałem śledziłam losy bohaterów i odkrywałam tajemnice nowego szlifu...

Pierwsza część udana, ale ta to absolutna RE-WE-LA-CJA! Ujęło mnie przede wszystkim osadzenie fabuły w naszych realiach - to bardzo pobudza wyobraźnię.

Maciej Siembieda trzyma poziom. Wartka akcja, ciekawa historia, dużo faktów historycznych i wszystko napisane w ładny sposób, bez kilkunastu przekleństw na jednej stronie. Polecam.

Przeczytałam i jestem zadowolona, że dałam szansę drugiej części przygód Jakuba Kani - prokuratorowi z IPN-u. Książę czyta się naprawdę dobrze, od samego początku wciąga.
Mimo, że jest wiele wątków czyta się ją z zaciekawieniem i nie przeszkadzało mi to tak jak w 444, a wręcz przeciwnie dodawało książce pewnego smaku. Uważam, że druga część jest dużo, dużo lepsza. Polecam.

RECENZJA W 7 ZDANIACH: Druga wojna światowa to tragiczny rozdział dziejach ludzkości, ale też kopalnia pomysłów na świetne książki. Nie inaczej jest w przypadku powieści Macieja Siembiedy "Miejsce i imię". Jest to opowieść dziejąca się w dwóch przestrzeniach czasowych: podczas wojny i współcześnie. W pierwszej z nich śledzimy losy młodego Żyda, który już przed wojną...

Dyskusje

• 2018