Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

Tłumaczenie: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak Literanova
Patient H.M. A Story of Memory, Madness, and Family Secrets
literatura faktu
Sophy

Jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat. Wstrząsająca opowieść o cienkiej granicy między medycznym eksperymentem a zbrodnią. „Człowiek nie jest z pewnością gorszy jako zwierzę doświadczalne, tylko dlatego że umie mówić” /Paul Bucy, amerykański neurochirurg/ Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny,...

Jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke’a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu.

Henry każdego dnia zaczynał życie od nowa. Miał tylko dwadzieścia siedem lat, kiedy odebrano mu pamięć. Poddano go eksperymentalnej terapii, mającej wyleczyć epilepsję. Lekarze wycięli mu część mózgu, w wyniku czego utracił możliwość zapamiętywania i tym samym tożsamość. Przez następne kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju: sekcja jego mózgu była w 2006 roku transmitowana w sieci, gdzie obejrzało ją ponad 3 miliony widzów. Henry przeszedł do historii jedynie jako „Pacjent H.M.”, nie jako człowiek, a to jemu zawdzięczamy podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Książka Luke’a Dittricha opowiada jego historię i przywraca mu człowieczeństwo.

Bestseller „New York Timesa” uznany za jedną z najlepszych książek roku przez m.in. „The Washington Post”, „New York Post”, „Wired”, NPR, „The Economist”, „New York” i „Kirkus Reviews”.
Książka została wyróżniona PEN/E.O. Wilson Literary Science Writing Award I Los Angeles Times Book Prize.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Eksperyment/8085

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Eksperyment/8085

Aneta Wiola | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

"Każdy dzień jest samotny sam w sobie. Niezależnie od tego, co przyjemnego mnie spotkało i co smutnego".

Jaka istnieje granica między pomocą, a okaleczeniem?
Wyobraź sobie, że masz 7 lat i chcesz pojeździć na rowerze.
Potem zdarza się nieszczęście i stajesz się niewolnikiem swojego umysłu.
Nie pamiętasz nikogo, nie pamiętasz tego co zdarzyło się jeszcze 5 minut temu.
Jak można żyć w ten sposób?

Jeden wypadek, który zmienił życie chłopca. Henry Molaison przeżył wiele transformacji, chociaż jego życie toczyło się chwilą.
Pacjent znany jako „H.M” , był "niewolnikiem" lekarzy i innych karierowiczów. Od ataków epileptycznych aż po utratę pamięci.
EKSPERYMENT przedstawia badania prowadzone na człowieku, który poświęcił się na rzecz nauki.

Myślałam, że to książka o Henry’m, człowieku, który poświęcił się na rzecz badań mózgu, człowieku, którym ta lektura, jak pisze na okładce miała „przywrócić człowieczeństwo”. Ale to nie tylko opowieść o ciężkim przypadku z jakim zmagał się...

Wkp | 2018-01-20

PAMIĘĆ ZŁOTEJ RYBKI

Ta książka, jeszcze zanim zacząłem lekturę, skojarzyła mi się z pewnym, kultowym już (choć hasło to jest mocno nadużywane) filmem. Mowa oczywiście o „Memento” – historii człowieka, który stracił możliwość zapamiętywania nowych rzeczy, wciąż żył w przeszłości, a nowe fakty (mające doprowadzić go do rozwikłania pewnej zagadki) tatuował sobie na ciele. Nie ma tutaj wprawdzie tak sensacyjnej otoczki, niemniej „Eksperyment” to całkiem udana propozycja biograficzna, pokazująca okrucieństwo medycznych zabiegów i bezduszność lekarzy niepotrafiących dostrzec w pacjencie człowieka.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/01/eksperyment-opowiesc-o-mrocznej_20.html

DorotaKa | 2018-01-23

Henry Gustav Molaison, bo to on jest bohaterem tej książki, cierpiał na epilepsję. Choroba zdominowała jego życie, częstotliwość i intensywność napadów uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Farmakologia nie działała. W 1953 roku, w wieku 27 lat, Henry trafił w ręce świetnego lekarza, by poddać się operacji mózgu mającej uśmierzyć jego ataki. Możemy się tylko domyślać, jakie emocje towarzyszyły mężczyźnie przed położeniem głowy na stole operacyjnym. Strach, niepewność, oczekiwanie i nadzieja tworzyły pewnie jedną wielką mieszankę w jego umyśle. Henry'emu również zostały tylko domysły, ponieważ William Beecher Scoville w trakcie operacji postawił na eksperyment. Pozbawiając Henry'ego części mózgu złagodził przebieg jego epilepsji, to prawda. Jednocześnie przemienił go w pacjenta H.M, któremu nauka zawdzięcza podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Można w tym miejscu zapytać, co pacjent H.M. zawdzięcza nauce? (...)
www.coprzeczytalam.pl

Shetani | 2018-06-20

„Neurochirurgia, niezależnie od epoki, zawsze wymaga od ludzi, którzy się nią zajmują, posiadania co najmniej dwóch przerażających cech: woli dostania się przemocą do mózgu innego człowieka oraz nieposkromionej pychy pozwalającej wierzyć, że potrafi się rozwiązać problemy w jego wnętrzu.”1
„Lobotomia przedczołowa, zwana także lobotomią lub lobotomią czołową – zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu kory przeczołowej, jedna z metod leczenia chorych na schizofrenię i inne ciężkie choroby psychiczne.”2
Luke Dittrich, autor omawianej tutaj książki pod tytułem Eksperyment, jest wnukiem neurochirurga, Williama Beechera Scoville’a, który był lekarzem Henry’ego Molaisona, cierpiącego na padaczkę chłopca, który zyskał przydomek pacjent HM. Nawet gdy Henry odszedł z tego świata, media nie dały mu spokoju. Sekcja mózgu była nagrywana, a sam Scoville, gdy chłopak był jeszcze młody, przeprowadził na nim zabieg lobotomii, aby wyleczyć go z padaczki. To właśnie na jego postaci w dużej...

Psotka | 2018-01-24
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Kryminologia i kryminalistyka szczególnie ta w wydaniu dokumentalnym to dla mnie nie lada gratka. To samo można powiedzieć o medycynie. Wszelkie książki mające z nią cokolwiek wspólnego albo są przeze mnie przeczytane albo grzecznie czekają. Wszystko to co ukazuje początki uwielbianych przeze mnie dziedzin jest dla mnie szczególne. I choć jak wiemy nie wszystko jest tak "piękne i kolorowe" jak dziś to trzeba było wymyślić sposoby by się tego dowiedzieć. Jak się okazuje czasami były one drastyczne i nie skłamała bym mówiąc - nieludzkie.

Pacjent H.M. niezwykle znany w medycznych kręgach pozwolił lekarzom otworzyć bramy do niedostępnych do niedawna obszarów ludzkiego ciała - mózgu. Do niedawna był również tylko inicjałami. Człowiekiem o dwóch literkach. Dziś jego tożsamość została ujawniona, a w raz z nią pewnego rodzaju podziękowania i szacunek za to co pozwolił odkryć. Niestety nie było to dla niego ani łatwe ani przyjemne. A jak się okazuje dla niektórych lekarzy również. Prawdą...

Justyna_78 | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo przypadł mi do gustu gawędziarski i zanęcający styl autora, zaczyna jeden wątek, przechodzi do innego i znów wraca do wcześniej rozpoczętej historii, nie mogłam przestać czytać.
Historia pacjenta H.M. - Henrego Molaisona - który po eksperymentalnej operacji mózgu mającej usunąć jego epilepsję utracił zdolność formowania nowych wspomnień. W wieku 27 lat mężczyzna trafił do Williama Beechera Scoville, założyciela i dyrektora departamentu neurochirurgii w szpitalu Hartforda (dziadka autora). Był to wtedy bardzo dobry specjalista w swojej dziedzinie. Scoville odnalazł źródło ataków w korze skroniowej chorego i zaproponował Henremu operację polegającą na wycięciu przyśrodkowej części płatu mózgu która wiązała się z dużym ryzykiem. Henry zgodził się bo jego dotychczasowe życie było okupione cierpieniem. Molaison był świadomy tego, że nikt nigdy takiej operacji nie przeprowadzał i bał się jej konsekwencji, ale ostatecznie zgodził się na nią.
Badania, w których brał udział,...

ewelina zdaniewicz | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Już na wstępie trzeba powiedzieć, że nie jest to tytuł prosty. Chociaż cel szczytny i historia, którą powinien znać każdy, to jednak specjalistyczne słownictwo, którym posługuje się autor (trzeba mieć świadomość, że i tak jest dostosowane do przeciętnego odbiorcy) może skutecznie zniechęcić niedzielnych czytelników, którzy sięgają po książki lekkie, łatwe i przyjemne. Dittrich opowiada historię Molaisona od początku, przytacza rozmowy, które zostały z nim przeprowadzone w ramach eksperymentu, a które pokazują, jak wielka krzywda została mu wyrządzona: utrata pamięci postąpiła u niego tak bardzo, że lekarka, która przeprowadza z nim rozmowę i wyjdzie na jakiś (krótki) czas, po powrocie musi przedstawiać się od nowa, tak jakby rozmawiała z człowiekiem, którego widzi pierwszy raz w życiu. Poza tym autor przytacza również elementy biografii swojego dziadka, próbując przybliżyć czytelnikowi motywację, która nim kierowała podczas wykonywania operacji na mózgu.
„Eksperyment” moim zdaniem...

subiektywnik literacki | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Co ma wspólnego przewrócenie się na chodnik z neurochirurgią? Jaki jest związek pomiędzy warsztatem samochodowym a trepanacją czaszki? Czy rozwojowi nauki muszą towarzyszyć eksperymenty? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce non-fiction pt. "Eksperyment"

W książce Luke'a Dittricha mamy do czynienia z opowieścią nie tyle rodzinną, bo dziadek autora przyczynił się do rozwoju neurologii i neurochirurgii w skali światowej, ale mamy opowieść o tym, jak pewne czynniki niezależne od człowieka, pewne zbiegi okoliczności doprowadzają do podsumowania wskazującego na to, jak czasem niewiele potrzeba, by popchnąć naukę na przód. Autor odkrywając niesamowitą historię swojej rodziny przedstawia jak zdarzenia kształtowały późniejsze kroki jego dziadka, znanego wówczas neurochirurga, który 70 lat temu dokonywał odkryć mających wpływ na to, w jaki stopniu rozwinięta jest współcześnie ta gałąź medycyny.

Motywy, którymi kierował się mój dziadek, były chyba bardziej skomplikowane niż w...

Dominika | 2018-05-28
Przeczytana: 26 maja 2018

Książka, którą powinien przeczytać każdy człowiek.
I bynajmniej nie dlatego, że jest to książka "przywracająca człowieczeństwo" pacjentowi H.M., a dlatego, że jest to książka o ludzkiej chciwości, o tym co człowiek jest w stanie zrobić dla wiecznej chwały. Jest to książka o zgubionej moralności, a wręcz o utracie człowieczeństwa i empatii przez lekarzy.
Oczywiście- wartość naukowa jest bezsprzeczna, ale dobrze jest mieć świadomość, jakimi ofiarami było okupione pozyskanie takowej wiedzy.
Nie ukrywam, że czytając o śmierci Henry'ego - o tak bardzo przedmiotowym traktowaniu człowieka, któremu najpierw odebrano tak wiele, a potem niejako zmuszono go do poświęcenia wszystkiego dla nauki - miałam łzy w oczach.
Choć powszechnie przecież wiadomo, że aby dziś można było pójść do lekarza, który poprawnie nas zdiagnozuje, potrzebne były takie ofiary, potrzebni byli ludzie jak Henry.
Jednak dotąd łudziłam się, że ludzie ci, traktowani byli w sposób im należny.
Autor obiecuje, że tą...

GZal | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

[...]
Aż do swojej śmierci w 2008 roku H.M. był jednym z najsłynniejszych i najczęściej badanych pod kątem funkcjonowania pamięci. “Żywy obiekt badawczy” to określenie wielokrotnie pada w książce Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny, której autorem jest Luke Dittrich – wnuk chirurga, który przeprowadził tę operację, czyli W.B. Scoville’a.
[...]
Bez eksperymentów prowadzonych na żywych pacjentach – chorych, upośledzonych, a w latach dawniejszych po prostu biednych nasza wiedza o mechanizmach funkcjonowania tego narządu byłaby w zupełnie innym miejscu. A ludzie, którzy byli przedmiotem badań (choć lepiej byłoby napisać eksperymentów)? No cóż, jak wspomina Steven Pinker w Zmierzchu przemocy ludzkie życie na przestrzeni wieków nie miało wielkiej wartości. Zwłaszcza ludzi słabych, chorych, biednych czy upośledzonych. Obowiązujące dziś standardy etyczne dyskwalifikowały by nie tylko przeprowadzenie operacji przez Scoville’a (w taki sposób, jak on to zrobił), ale...