Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny

Okładka książki Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Luke Dittrich
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
2018-02-12
2018-02-12
Łukasz Müller
Inne

Niezwykle interesująco napisana historia.

Niezwykle interesująco napisana historia.

Bardzo dokładny reportaż o neurochirurgii. Jest wiele szczegółów, które mogą przynudzać, jednak ciekawska osoba zapewne nie rozczaruje się. Warto sięgnąć po tę pozycję i przekonać się jakie mroczne historie skrywa medycyna. Henry pozostanie na długo w mojej pamięci.

Nie powiem, że ta książka mi się podoba bo byłoby to mocno nieetyczne. Podoba mi się, że prawda wychodzi na jaw ale nie podoba mi się to co ludzie robili i nadal robią w imię "wyższych celów" a ich jedynym celem jest własna pycha.

Mózg pomimo poświęceń tylu istnień, zwierząt i ludzi, wciąż stanowi zagadkę i nie potrafią jej rozwiązać. Czy było warto niszczyć aż tyle życia? Uważam, że nie. A już karygodne było zatajanie faktów, ukrywanie swoich występków i tłumaczenie sobie, że robią to w imię nauki i przyszłości - żeby uspokoić sumienie, które i tak ledwo u tych naukowców istniało.

Henry Gustav Molaison z człowieka stał się królikiem doświadczalnym, którego nie uważali nawet za istotę równą sobie - to samo spotkało inne ofiary (bo nie można nazwać ich pacjentami) ale ich imion nigdy nawet nie poznamy. Uważali go za przedmiot. To tylko pokazuje jak nisko mogą upaść rzekomi lekarze, naukowcy i inni żeby tylko wspiąć się na wyższy szczebel własnej pychy i kariery. To również pokazuje, że nie warto im ufać, nawet teraz. Dla nich ludzie są tylko cyferką w tabelce.

Cieszę się, że mamy psychologów i terapeutów na dzień dzisiejszy i nie próbują oni "leczyć" elektrowstrząsami, sztuczną gorączką czy hipotermią (o zabiegach "chirurgicznych" nie wspomnę). Ale szaleńców wciąż nie brakuje, którzy gotowi byliby niszczyć wszystko dookoła żeby podbić własne ego.

Historia ludzkości oparta jest na cierpieniu, torturach i śmierci.

To jedna z najważniejszych książek ostatnich lat z gatunku non-fiction, opisujaca historię medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju neurochirurgii, psychiatrii oraz psychochirurgii. Dzięki niej możemy poznać budowę i funkcje mózgu czy działanie poszczególnych jego obszarów, choć po dziś dzień pozostał on nie do końca rozszyfrowaną zagadką. Zapoznamy się z prawdziwymi lekarzami, przypadkami chorobowymi, stosowanymi terapiami lub operacjami, a to wszystko napisane przystępnym dla przeciętnego czytelnika językiem. Przeczytamy fragmenty autentycznych artykułów, wywiadów pacjentów (głównie Henry'ego Moilsona),a także korespondencją naukową. Wkroczymy w mroczny okres dotyczący tych dziedzin - eksperymentów: zarówno tych na zwierzętach ( co niezmiernie mnie zasmuca, gdyż jestem ich wielką miłośniczką),jak i tych najbardziej przerażających - na ludziach. Spotkamy się z brakiem etyki, odpowiedzialności zawodowej, empatii czy moralności.

Jednak oprócz walorów naukowych pozycja ma również wymiar osobisty. Autor przedstawia nam sylwetkę swojego dziadka, uznanego neurochirurga, propagatora lobotomii, Williama Beechera Scovile'a. Opisuje jego dzieje, pracę, a także wspomnienia i przeżycia całej rodziny. Ukazuje nam, jak cienka może być granicą między eksperymentem medycznym, a zbrodnią.

To była naprawdę fascynujaca podróż, wywołująca naprawdę wiele emocji: szok, niedowierzanie, wzburzenie czy gniew.

Ogółem książka na plus, ale są irytujące momenty. Autor czasem przytacza nic nie wnoszące historie ze swojego życia np. o wycieczce na grecką wyspę z córką i czytaniu o muzach. Co to ma do pacjenta H. M?Muzę mnemozynę... Tak, tylko tyle, jednak autor poświęca tej opowieści kilka stron... Styl momentami jest też niezbyt fajny, mam wrażenie jakby był na polskim i musiał wyrobić limit słów. Przykładowo: "może mój dziadek myślał wtedy o tym i o tym, a może zapytał rodziców pacjenta? A może nie zapytał? Kto wie? " - tyle że znacznie dłuższe. nie lubię jak ktoś marnuje mój czas, jedno takie wtrącenie byłoby ok, ale niestety powtarzało się cyklicznie i było męczące.

Rzadko czytam książki non-fiction, ta jednak będzie chyba powodem do zmiany. Niesamowicie ciekawa historia, a sposób w jaki została opisana zasługuje na słowa uznania. Jedynie pod sam koniec autor przedstawia dużo suchych faktów, które, jak zgaduję, ciężko było ubrać w wartką fabułę, dlatego ocena 6 zamiast 7/10.

Super książka. Polecam serdecznie

Super książka. Polecam serdecznie

Może i ciekawa,ale dla zainteresowanych tą tematyką. 🤔 Mnie znużyła. Za dużo też odniesień do nieistotnych rzeczy. No cóż....😏

Środek książki trochę się wlecze

Środek książki trochę się wlecze

Dowód na to, że warto zatrzymywać się w Lidlu przy stoisku z książkami. Tylko 10 zł za tak fantastyczną podróż w czasie. Uwielbiam książki o funkcjonowaniu mózgu. A od tego się zaczęło. Niechlubna historia neurochirurgi. Dokładne opisy pierwszych lobotomii i nieco bardziej rozwinięta historia H.M Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Literatura faktu
  • Medycyna

Luke Dittrich Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny Zobacz więcej