Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt

Tłumaczenie: Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis
Does It Fart?: The Definitive Field Guide to Animal Flatulence
L_Settembrini

Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać. Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy...

Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.

Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki? Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 2000

O bąkologii słów kilka

Pierdzenie, choć zupełnie naturalne i powszechne, raczej nie zajmuje naszych myśli zbyt często. W europejskiej kulturze, w dużym stopniu ukształtowanej wiktoriańską moralnością, ten aspekt życia wciąż stanowi temat tabu. Tymczasem zagadnienie to jest niezwykle ciekawe z biologicznego punktu widzenia. I pod tym kątem puszczaniu bąków przyjrzeli się autorzy niniejszej książki.

Wszystko zaczęło się od pytania, czy wąż pierdzi. Usłyszała je zoolożka Dani Rabaiotti od jednego z członków rodziny. Poszukując odpowiedzi, zdała sobie sprawę, że podobne wątpliwości dotyczące gazowego życia zwierząt ma wiele osób. Wraz z naukową społecznością Twittera utworzyła tabelę, w której wpisywano nazwy zwierząt i odpowiedź na pytanie zawarte w hashtagu #DoesItFart. Z tej właśnie tabeli we współpracy z ekologiem Nickiem Caruso powstała książka opisująca kwestie związane z puszczaniem bąków przez różne zwierzęta – od ukwiała po goryla i człowieka.

Autorzy nie ograniczają się tylko do odpowiedzi na pytanie, czy dane zwierzę pierdzi. Każdemu gatunkowi (bądź rodzajowi czy rodzinie) poświęcają całą stronę, zwięźle wyjaśniając przebieg trawienia pokarmu, przedstawiając zwyczaje jedzeniowe, a nawet pokrótce charakteryzując co bardziej egzotyczne stworzenia. Ponadto nie skupiają się tylko na zwierzętach występujących współcześnie, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czy dinozaury puszczały bąki. A nawet podejmują próbę naukowego opisu mitycznego jednorożca, kończąc żartobliwym podsumowaniem: „(…) gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, czy pierdziałyby tęczą i brokatem”.

Niezwykle ciekawym opisom zwierząt towarzyszą urocze rysunki ilustratora Ethana Kocaka. Wykonane w stylistyce komiksowej stanowią świetne uzupełnienie treści nie zawsze poważnej. Bo choć zagadnienie z punktu widzenia biologicznego jest ważne, autorzy podchodzą do niego z dystansem i szczyptą humoru (czego dowodem jest chociażby wspomniany jednorożec). Dzięki temu, że za stworzenie książki odpowiadają naukowcy, można być pewnym, że informacje w niej zawarte są prawdziwe. Niejednokrotnie pojawia się uwaga, że odpowiedź na pytanie, czy opisywane zwierzę puszcza bąki, jest hipotetyczna, gdyż nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań. Obok naukowych wyjaśnień występują także ciekawostki, jak na przykład ta o tragicznych skutkach przewożenia wyrzuconego na brzeg ciała wieloryba, które uległo rozerwaniu przez nagromadzone w nim gazy trawienne.

„Czy to pierdzi?” jest interesującą lekturą nie tylko dla dzieci. Dorośli również mogą poznać wiele fascynujących faktów (wiedzieliście, że wiatry puszczane przez larwę sieciarki działają paraliżująco na termity?). Stanowią one świetne uzupełnienie wiedzy zdobytej na lekcjach biologii. W dodatku te ilustracje… aż się proszą o pokolorowanie!

Ewa Jemioł

Agacha | 2018-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Zabawny tytuł sugeruje lekki, wręcz banalny temat. Jednak, wbrew pozorom, problem pierdzenia jest poważny. Często wręcz to sprawa życia i śmierci. Książeczka ciekawa, napisana z humorem.

aali | 2018-04-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

W 2015 roku lecący z Kuala Lumpur przewożący na pokładzie 2000 kóz samolot musiał awaryjnie lądować, gdy bekające i pierdzące kozy uruchomiły na pokładzie alarm przeciwpożarowy. Larwy sieciarki za pomocą pierdnięcia potrafią obezwładnić i uśmiercić termita, z kolei śledzie zdołały wynieść puszczanie bąków na zupełnie inny poziom. Pierdzą lwy, psy, koty, węże, kiedyś potężne dinozaury. Nie wiadomo, czy robią to nietoperze, pająki czy motyle, pewność uzyskamy po przeprowadzeniu dalszych badań. Jednorożce gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Być może może brokatem i tęczą.

Przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów Nick Caruso oraz Dani Rabaiotii stworzyli niezwykle ciekawą, zabawną książkę, poruszającą bardzo oryginalny, aczkolwiek budzący zażenowanie, obrzydzenie, czasem śmiech, przyziemny temat, jakim jest gazowe życie zwierząt.

W "Czy to pierdzi? Sekretnym (gazowym) życiu zwierząt" autorzy tłumaczą czym właściwie są wstydliwe dla ludzi bąki, opisują co piszczy...

Northman | 2018-05-13
Przeczytana: 08 maja 2018

Śmierdzący problem ;)

Arcyciekawa, budząca uśmiech książka :) A do tego książka naprawdę porządnie i rzeczowo napisana, niech nikogo nie zwiedzie spora dawka humoru na kolejnych stronach ;) - to wszystko fakty! W końcu kilkudziesięciu naukowców raczej wie, co mówi ;)

Cóż... jeśli ciekawi Was, z jakiego kierunku i z której strony należy się w świecie zwierząt spodziewać niezbyt przyjemnie pachnącego problemu, to ta książka jest właśnie dla Was :) Jest dla Was również wtedy, jeśli ciekawi Was, czy robiły to dinozaury, lub, dajmy na to, jednorożce ;) Wniosek po lekturze jest jeden: śmierdzące zagrożenie grozi nam w zasadzie w 90% przypadków, i to z każdej możliwej strony... ;) Zwierzaków nie wydalających odbytem gazów trawiennych jest zaskakująco mało. Są też pewne niewiadome... jak np. pająki czy nietoperze... ;) Lepiej mieć się na baczności ;)

Książka jest genialna w swej prostocie :) Czyta się świetnie, a przy tym, jak już wspomniałem, pełna jest autentycznych faktów i...

Aniaczyanka | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Wbrew obawom (nie wiedziałam, czego się po takim tytule spodziewać) ta książka naprawdę mi się podobała! Napisana z humorem, z zabawnymi ilustracjami, ale dająca przy tym ogrom wiedzy. Polecam ją wszystkim czytelnikom lubiącym ciekawostki ze świata zwierząt. Świetnie się z nią bawiłam.

Amarisa | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

"Dzięki książce autorstwa Nicka Caruso i Dani Rabaiotti dowiecie się tych i wielu innych interesujących rzeczy (nie tylko dotyczących bąków) na temat – uwaga! – aż osiemdziesięciu gatunków zwierząt! I to nie tylko tych znanych, jak pies, kot, koń czy kangur, ale też bardziej osobliwych (sieciarki, miodożery, fossy, strzykwy), a nawet prehistorycznych czy wręcz fantastycznych (jednorożec!!). A wszystko to napisane w sposób lekki, rzetelny, częstokroć niepozbawiony humoru, a przy tym bogato zilustrowany przez Ethana Kocaka.

Zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – bo wbrew pozorom jest to naprawdę interesująca i przede wszystkim mądra publikacja."

Całość: http://magicznyswiatksiazki.pl/czy-to-pierdzi-sekretne-gazowe-zycie-zwierzat-nick-caruso-dani-rabaiotti/

Anna | 2018-04-04

Ciche, głośne, czasami śmierdzące. Dla niektórych są powodem do wstydu a dla innych to niezły ubaw… No więc, jak to jest z tym ,,pierdzeniem’’? Czy tylko ludzie są zdolni do puszczania gazów? Otóż nie moi drodzy. Jak się okazuje, zwierzęta i to dosłownie z każdego gatunku pierdzą nieustannie. Rano, wieczorem, w trakcie obrony, a nawet podczas ucieczki. Ich pierdzenie może nie tylko doprowadzić do łez, może również zabić. Jedne stworzenia robią to wyjątkowo obrzydliwie, inne w ogóle tego nie robią. Takie puszczanie bąków dla wielu zwierząt stanowi formę komunikacji, jak również i odstraszenia .
Zoolożka Dani Rabaiotti wraz z ekologiem Nickiem Caruso podjęli się zadania, aby wyjaśnić nam co nieco w kwestii sekretnego (gazowego) życia zwierząt. Przybliżają nam w tej świetnej i konstruktywnie opisanej książce, zaskakująco ciekawe fakty. Fakty, które zaskoczą, a nawet i zszokują niejednego małego i dorosłego czytelnika.

Ta niezwykle cienka, zawierająca zaledwie 150 stron książka, to...

malaMi | 2018-04-05
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Czy to pierdzi? To podobno jedno z najczęstszych pytań zadawanych badaczom zwierząt, którzy wyszli naprzeciw oczekiwaniom internautów i wydali książkę o tym samym tytule. Podobno nie ma głupich pytań, a ta książka zdaje się to tylko potwierdzać. Nick Caruso i Dani Rabaiotti we współpracy z grupą innych naukowców stworzyli profesjonalny, a jednocześnie niezwykle zabawny zbiór ciekawostek na temat gazowego życia, w którym omówili aż osiemdziesiąt gatunków zwierząt.

Jeśli brzmi to dla was absurdalnie to pomyślcie tylko, że w 2015 roku przerwano lot do Kuala Lumpur, ponieważ znajdujące się na pokładzie kozy pierdząc i bekając wytworzyły tak dużo metanu, że uruchomiły alarm przeciwpożarowy. Z kolei 11 lat wcześniej na Tajwanie transportowano martwego wieloryba, który w pewnym momencie eksplodował ze względu na nagromadzone w jego ciele gazy. Ale puszczanie bąków i towarzyszące temu zpachy to tylko punkt wyjścia dla autorów, którzy przedstawiają również nawyki żywieniowe zwierząt, które...

Zaczytana_Angelika | 2018-04-06

Pewnie tytuł tej książki wywoła u was zdziwienie i lekki uśmiech na twarzy. Pomyślicie sobie "Taki tytuł dla dzieci?". Lecz "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt" to nie jest tylko pozycja dla młodszych czytelników jak sugerować może okładka. W tej książeczce mieści się wiele na pozór zabawnych, jednak jakże ciekawych faktów. I chociaż pierdzący temat wydaje się śmierdzący to ta książeczka jest naprawdę świetna! Czytając ją wiele razy popadałam w prawdziwe zdumienie, ponieważ dowiadywałam się rzeczy, o których nigdy nie miałam pojęcia😀 na pozór zabawne fakty dotyczące puszczania wiatrów przez zwierzaki, są naprawdę ciekawe, a do tego okalają je urocze ilustracje zwierząt. Jestem pod dużym wrażeniem tej książki, czasami się pośmiałam, czasami zdziwiłam, a całość oceniam bardzo pozytywnie. Jedna z niewielu książek, które tak mnie urzekły swoją oryginalną treścią.

ampH | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Nie zawsze śmiesznie brzmiące tytuły okazują się być śmiesznymi książkami. Nawet jeśli w środku dominuje humorystyczne podejście, to jednak wiele tematów bywa marginalizowanych. Tak jest właśnie z bąkami. Może wydawać się to dość niecodzienne, być może nawet infantylne, takie rozwodzenie się nad gazami wydalanymi przez różne zwierzęta, jednak wbrew pozorom z naukowego punktu widzenia jest to tematyka niezwykle intrygująca. Piszę te słowa z całą świadomością tego, co one oznaczają, podobnie jak przeczytałem "Czy to pierdzi" zdając sobie sprawę z tego, co mogę w środku znaleźć. A znalazłem naprawdę mnóstwo odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie bardzo niewiele osób.

Czy próbowaliście się kiedyś zastanawiać nad tym, które ze zwierząt wydalają z siebie gazy? Odpowietrzają się, pozbywają nadmiaru substancji lotnych z własnego przewodu pokarmowego? Dlaczego niektóre z bąków pachną bardzo brzydko, a inne są prawie bezwonne? Z jakiego powodu wreszcie część gatunków nie musi się martwić...

Lady Margot | 2018-04-04

LADYMARGOT.PL

Przyznaję, że lubię literaturę popularnonaukową. Dlatego chętnie zgodziłam się na zrecenzowanie książeczki o kontrowersyjnym tytule „Czy to pierdzi?”. Już sam tytuł wywołał na moich ustach uśmiech i nie potrafiłam się powstrzymać przed śmierdzącymi skojarzeniami. Zaskoczę Was jednak, ponieważ pozycja, o której dziś Wam opowiem, nie ma zbyt wiele wspólnego z dowcipem. Przy powstawaniu książki brało udział kilkudziesięciu biologów! Pomyśleliście o tym, kiedy zobaczyliście okładkę tego małego dzieła naukowego? No własnie 🙂 Tak też przypuszczałam. Dlatego, Kochani moi, proszę Was teraz o skupienie i wyobrażenie sobie, że macie w rękach naprawdę wartościową pozycję, z której dowiecie się rzeczy wprost niesamowitych o naszych braciach mniejszych. Bowiem uwalnianie gazów jest zupełnie naturalną i jakże potrzebną czynnością, dotyczącą nas wszystkich. No prawie… (wcale się teraz nie uśmiechnęłam!).

KSIĄŻKA

Przed Wami maleńka pozycja (zaledwie 146 stron) o wielkiej treści,...