Książka Roku 2018

Pericles, Prince of Tyre
9788328207585
dramat, Szekspir, Perykles
Jacek

Losy władcy Tyru, Peryklesa. Główny bohater popada w konflikt z Antiochem i to rozpoczyna jego wędrówki po świecie greckim. Znajduje tam żonę, którą traci podczas podróży morskiej. Cała fabuła jest dość skomplikowana, a liczne postacie dramatu to przekrój nie tyle świata greckiego, ile czasów współczesnych Szekspirowi.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Chociaż bohater ma starogreckie imię, a tłem dramatu są miasta (i morza) greckie, to jednak utwór nie jest sztuka antyczną. I cóż z tego, że jest chór pod postacią Gowera, że jak w starożytnym teatrze greckim są też tancerze, że dzieło opiewa czasy hellenistyczne, skoro ani tu jedności miejsca (co oczywiste), ani czasu (bo są między aktami nawet kilkunastoletnie luki), ani akcji. Szekspir zafundował dzieło, w którym chyba zbyt wiele chciał zawrzeć. Niewątpliwie dramat ma charakter nie tylko rozrywkowy, ale także dydaktyczny. Gower podsumowując wydarzenia daje jednoznaczną ocenę ludziom i wydarzeniom. Chwali cnotliwe życie, nie poddawanie się przeciwnościom losu, honor, prawość, mądrość, wiedzę, gani występek, zdradę, niedotrzymanie przyrzeczeń, kazirodztwo… Widz nie może mieć wątpliwości, choć cała sztuka i tak do tego zmierza, co jest dobrem, a co złem, co należy traktować jako dobry przykład, a czego się wystrzegać.
Szekspir zbudował sztukę na dwóch wątkach przewodnich: czynach...

Karolina | 2019-02-16
Tsukuyomi | 2019-02-05