Wszystko dobre, co się dobrze kończy

Tłumaczenie: Maciej Słomczyński

książek: 1997
Iga | 2011-03-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 marca 2011

Z całym szacunkiem dla geniuszu Szekspira, ale ta sztuka jest zwyczajnie głupia!
Dla odmiany mamy tu kobietę (ponoć cnót pełną) starającą się o względy mężczyzny. Nie szczędzi środków, by zostać żoną... no właśnie, kogo? Gdyby jeszcze jej wybranek był coś warty...
Helena zawiera układ z królem - wyleczy jego chorobę, a w zamian będzie mogła wyjść za mąż za kogo zechce (była niskiego stanu). Hrabia Russylionu, bo to jego sobie upatrzyła, wybraniał się jak mógł przed ślubem, w końcu jednak uległ presji króla, choć bynajmniej nie miał zamiaru tego małżeństwa skonsumować. Uznał, że został ożeniony gwałtem (co poniekąd mogę zrozumieć). Wyjechał z kraju i przyłączył się do księcia francuskiego, by walczyć u jego boku, świeżo poślubionej małżonce wysłał zaś taki oto list: "...kiedy mi pokażesz dziecię przez ciebie powite, którego ja będę ojcem, wtenczas dopiero będziesz mnie mogła nazywać mężem, ale takie "wtenczas" u mnie nazywa się "nigdy"." Do mamusi napisał: "Póki mam żonę, nie ma...

Ela91 | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Mistrz Szekspir popisał się ciekawą fabułą trzymającą w napięciu. Znajdziemy wątek miłosny z obyczajami w tle. Społeczny aspekt to też związki rodzinne, czy ukryta emancypacja, ukryta władza, ukryta mądrość.

Safinator | 2017-12-03
Przeczytana: 06 maja 2017
Vashji_rae | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 kwietnia 2017
Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?