Mieszczanin szlachcicem

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wydanie z opracowaniem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Le bourgeois gentilhomme
837389358X
Molier, mieszczaństwo
shaloma

Inne wydania

Główny bohater, mieszczanin Jourdain, postanawia dostać się do wyższych sfer. Gotów jest popełnić każdą niedorzeczność i głupstwo, aby tylko osiągnąć swój cel. Między innymi opłaca drogich nauczycieli, od których ze zdumieniem dowiaduje się, że przez 40 lat "mówił prozą". Jego mania grozi mu ruiną finansową oraz unieszczęśliwieniem najbliższych. Jednak dzięki rozsądnej żonie oraz determinacji córki i jej narzeczonego udaje się uniknąć najgorszego.

[Zielona Sowa, 2003]

Darek | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Czyż Molier nie jest mistrzem komedii? To dzieło jest niestety poza kanonem, czego w całej rozciągłości należy żałować. Jak większość dzieł Moliera (jeśli nie wszystkie), Mieszczanin szlachcicem wciąż jest aktualny. Obłuda klasy średniej i elit to przecież zjawisko uniwersalne. A i naiwność tych kast wciąż taka sama, a może i z każdym kolejnym wiekiem większa. Molier bawi, Molier uczy, ach, żeby jeszcze Molier wychował tych łajdaków, tych wszystkich Panów Jourdain, mamamuszich naszego świata!

Marysieńka | 2011-12-07

Każda z komedii tego doskonałego dramaturga obśmiewa inne ludzkie wady i przywary. Tu poznajemy pewnego mieszczanina, który chciał za wszelką cenę kupić sobie tytuł szlachecki. Nie liczył się z rodziną ani kosztami i tylko dzięki roztropności żony udało się uratować majątek. Sztuka opisuje współczesne Molierowi społeczeństwo ale czy dziś nie obserwujemy podobnych zachowań? Wielu jest takich, którzy myślą, że za pieniądze można mieć wszystko...Polecam.

Paweł Rejdak | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Z pewnymi przymiotami trzeba się urodzić. Nie sposób bowiem nauczyć się percepcji, błyskotliwości, inteligencji czy bystrości umysłu wraz ze śmiertelną celnością dowcipu. W przypadku tej książki autor wyraźnie ukazuje, że należy do wąskiego grona wybrańców o takich właśnie cechach.
Uwielbiam literackie kpiny i szyderstwa, zatem książka bardzo mi odpowiadała, choć nie przeczę, że inne pozycje autora są dla mnie dyskusyjne w swojej jakości.
Szczerze polecam inteligentnym ludziom, wrażliwym na brak manier i 'nowobogackość' a także wszystkim tym, którzy mimo ucywilizowania obyczajów i etykiety wciąż dostrzegają DZICZ, skrytą tuż pod powierzchnią naszej skóry.

rozczytana1213 | 2015-07-17

Molier, jak wszystkim wiadomo, pisał wspaniałe komedie. "Mieszczanin szlachcicem " jest jedną z nich. Ukazuje w sposób komiczny ludzkie wady, przez co jest aktualny w dzisiejszych czasach. Głównym tematem utworu jest to ile człowiek może zrobić aby przypodobać się innym, zapominając co tak na prawdę jest w życiu ważne. Z całego serca polecam tą książkę, gdyż jest ona moją ulubioną z całej twórczości Moliera.

Wiórek | 2010-10-03
Przeczytana: 01 października 2010

Kojarzy mi się z "Zemstą" Aleksandra Fredry, przez sprytną intrygę dotyczącą ślubu... Wspaniała, pełna chumoru i radości...

Oenovich | 2011-05-02
Przeczytana: 02 maja 2011

Doskonale o tym, żeby nie udawać kogoś, kim się nie jest.

Eliza | 2014-01-29

Wybitna.To słowo zdecydowanie adekwatne do większości Molierowskich komedii.Podobnie jak inne dzieła tego autora,książka przedstawia i obśmiewa człowieka,który jest uosobieniem jakieś wady.Tym razem jest to ktoś kto za wszelką cenę chce być kimś innym. Postawa bardzo niebezpieczna i dość często spotykana,nigdy nie przynosząca nic dobrego.

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: sierpień 2007

Mistrz w mistrzowskim (boyowskim:) przekładzie... ciekawie pisze o tej postaci Tłumacz również w swoich recenzjach i polemikach (Boy uważał, że Pan Jourdain to skończony łajdak). niebezpieczeństwo w mistrzostwie Moliera polega zaś na tym, że to łajdactwo zaczyna śmieszyć...

Brukselka | 2015-07-24

Bardzo zabawna, nawet w wersji czytanej. Choć trochę irytuje pod koniec.

Matylda | 2010-10-31

I znów Molier ;-)