Der Besuch der Alten Dame. Die Physiker
smiercwbikini

Utwór pierwszy przeł. z niem. Irena i Egon Naganowscy, utwór drugi - Irena Krzywicka i Jan Garewicz.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kamasz | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Niebanalność, najtrudniejsze pytania i niepoprawność polityczna. Czego chcieć więcej?

"Fizycy" to sztuka zbudowana na paradoksie, stale nim operująca. Autor w końcowych uwagach zastrzega sobie, że sporo w dramacie przypadku, że działa na skutkach fizyków, a nie na fizyce... Ma do tego pełne prawo, bo stworzył coś wybitnego.
Mamy zakład psychiatryczny, trójkę pacjentów uważających się za Einsteina, Newtona i króla Salamona, "nieszczęśliwe wypadki" kończące się śmiercią pielęgniarek... Nic nie jest takie, jakie się wydaje na początku. Albo wszystko jest właśnie takie. Pozory, pozory, pozory. I kto ostatecznie okaże się naprawdę szalony?

bibliofilka | 2011-02-15
Przeczytana: 28 maja 2012

Okładka i sama książka może zniechęcić i odstraszać. Ale wytrwajcie. Przy przeglądaniu papierów i wynoszeniu ich do garażu wpadła w moje ręce ta pozycja, która trochę pokrzyżowała moje plany czytelnicze. Skupię się na drugim tytule, pierwszy czytałam w liceum (w oryginale, na niemieckim, o zgrozo! wtedy wydawało mi się to traumą). Ale co do "Fizyków". To to dwuaktowa komedia napisana w 1961 roku.

Dwunastego sierpnia zamordowano młodą pielęgniarkę Dorotę Monser. Po niespełna trzech miesiącach w tym samym miejscu pojawia się następna ofiara - siostra Irena. Ustalenie nazwisk zabójców nie sprawiło kłopotu, bo mordercy chociaż nie byli do końca przytomni - sami przyznali się do winy.

Usytuowana na skraju miasta willa, eufemistycznie zwana sanatorium, jest po prostu prywatnym szpitalem dla obłąkanych. Jego właścicielka Matylda von Zahnd - wiecznie przygarbiona stara panna, ma opinię psychiatry doskonałego. Lekarka dba do przesady o renomę zakładu, więc zabójstwa, policja, atmosfera...

Joanna Miller | 2017-03-16
Przeczytana: luty 2017

dot. "Wizyty starszej pani"

Jakże ponadczasowa jest ta sztuka ! Ujawnia emocje i prawdziwą naturę, oblicze ludzi, gdy w grę wchodzą pieniądze. Potwierdzająca, że tak naprawdę ludźmi i tak żądzą pierwotne instynkty i strach.
Czytelnikom polecam film z Kate Winslet "Projektantka".

książek: 2024
Luna | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Niezłe. Czytane w oryginale.
Czysta groteska.

Radek | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Genialna ! Czytałem na zajęcia-okazało się, że bardzo przyjemna pozycja !

Boniedz | 2017-05-25
samohood | 2017-05-06