Aru Shah i koniec czasu

Okładka książki Aru Shah i koniec czasu Roshani Chokshi Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Aru Shah i koniec czasu
Roshani Chokshi Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Pandava Quartet (tom 1) Seria: Rick Riordan przedstawia literatura dziecięca
literatura dziecięca
2018-03-27
Agnieszka Fulińska
demony nadprzyrodzona moc wędrówka
Inne

Aru Shah pośród hinduskich bogów i demonów

Ciekawa wciągająca i momentami zabawna powieść z elementami hinduskiej mitologii. Niestety, ale Aru Shah była bardzo irytującą bohaterką mam nadzieję że w kolejnych tomach jej charakter się poprawi. Podoba mi się motyw hinduskiej mitologii - cieszę się że zagraniczni autorzy odważają się pisać książki o mało znanych bogach, potworach, bohaterach... Powieść ta ma potencjał na świetną serię, z przyjemnością wypożyczę kolejne tomy.

2052

4.5 ⭐️

Aru Shah to postać, która chodzi za mną już od dawna, ale do tej pory nasze drogi jakoś nie mogły się skrzyżować. Nie wiem czemu, bo totalnie przepadłam w tej historii i przy okazji przypomniałam sobie, dlaczego tak bardzo kocham mitologię!

Chokshi przedstawia nam mitologię hinduską, czyli coś, z czym spotykam się aż za rzadko, bo to naprawdę fascynująca sprawa, chociaż przyznaję, że od mnogości bóstw i dziwnych nazw aż kręci się w głowie. Dlatego tym bardziej mam ochotę na więcej, żeby mieć okazje poukładać to sobie w głowie i zapamietać to wszytko.

Aru jest ledwie dwunastolatką, ale już musi stawić czoło przygodom, o jakich moglibyśmy tylko pomarzyć. Nie jest jednak dzieckiem pozbawionym wad - popełnia błędy, gubi się i tak naprawdę to ona jest przyczyną wszystkich problemów, ale dzielnie walczy o to, by przywrócić porządek świata. I choć czasami mnie irytuje, to nie sposób jej nie lubić.

Świetny pierwszy tom, mam ogromna ochotę na więcej przygód, nie tylko w świecie mitologii hinduskich. To koje pierwsze podejście z serią książek polecanych przez Riordana, ale coś czuje, że będzie tylko lepiej.

4.5 ⭐️

Spodziewałam się czegoś lepszego. 5.5/10

Spodziewałam się czegoś lepszego. 5.5/10

Aru Shah ma tendencję do naciągania prawdy – robi to, by zyskać sympatię w prywatnej szkole, do której uczęszcza. Kiedy jej koledzy z klasy latają prywatnymi odrzutowcami na egzotyczne wakacje, ona spędza wolny czas w Muzeum Starożytnej Sztuki i Kultury Indyjskiej, którego kustoszem jest jej mama. Czy to zatem dziwne, że Aru zmyśla opowieści o tym, że pochodzi z rodziny królewskiej, podróżuje do Paryża i ma własnego szofera?

Pierwsze podejście do „Aru Shah” robiłam jakiś rok temu. Pamiętam, że książka mnie zaciekawiła, ale druga część niezostała jeszcze przetłumaczona na język polski. Chcąc nie chcąc książka została rzucona w kąt i zapomniana.

Ale później wyszedł następny tom, więc najpierw postanowiłam przypomnieć sobie pierwszą część.

Spotkałam się z miłym zaskoczeniem, bo książka spodobała mi się bardziej niż poprzednio. Żarty, które wcześniej zdawały się irytujące, teraz potrafiły mnie rozbawić.

Powieść przybliża nam temat mitologii hinduskiej, która nie jest tak popularna jak chociażby grecka. Dlatego większość mitologicznych postaci to całkowita nowość, a każdą ciekawostkę chłonie się z zapartym tchem.

Postacie są przemyślane i mają dokładnie określone cechy osobowości. Mini ma (mini) obsesje na punkcie czystości, ostrożności i zarazków. Zachowanie tej postaci było zarówno zabawne jak i znajome.
Bu, czyli postać, która może konkurować z Aru poziomem sarkazmu w wypowiedziach. Bu ma interesującą historie i jest ciekawą postacią.

Książka jest warta polecenia, na mojej półce ma honorowe miejsce!

To moje drugie podejście do historii Aru Shah. Poprzednio trafiła do mojej listy DNF, ponieważ irytowało mnie w niej praktycznie wszystko. Teraz zaś jest jedną z bardzo dobrych książek fantasy dla dzieci i młodzieży. Cieszę się, że powstał cykl "Rick Riordan przedstawia", gdyż nigdy bym nie sięgnęła po Aru, a teraz mam w planach skompletować wszystkie Kroniki Pandawów, a nawet zasmakować opowieści z cyklu RRP.

Dwunastoletnia Aru chciała tylko udowodnić kolegom, że jest coś warta, że nie kłamała, ale... Na świat wypuszcza potwornego demona, który chce skończyć czas! Teraz Aru musi ocalić świat, a za pomoc ma tylko gołębia i przerażoną dziewczynkę.
Podchodziłam do tej książki z dużymi oczekiwaniami. Jest oparta na mitologii hinduskiej o której niewiele (a właściwie nic 😅) nie wiedziałam. Czy się zawiodłam?
Cóż. Z początku nie podobał mi się infantylny język. I bohaterki były takie... nie kolorowe?😂🤷 Bez charakteru. Jednak z każdą mijającą stroną Aru, Mini i Bu coraz bardziej zdobywali moją sympatię, a ich losy ciekawiły mnie bardziej niż byłam w tedy w stanie przed sobą przyznać.
Niezbyt lubię książki z literatury dziecięcej i oceniam je żądając sobie pytanie: Czy podobałyby mi się gdym je przeczytała będąc młodsza? Teraz jednak podobała mi się i nie muszę patrzeć tu na wiek. Dla mnie to 8/10 (co w mojej osobistej skali uważam za bardzo dobrą😉). Nie jest doskonała, ale warto ją mimo to przeczytać 😘).

ARU SHAH ma tendencję do naciągania prawdy – robi to, by zyskać sympatię i sławę w prywatnej szkole, do której chodzi. Kiedy jej koledzy z klasy latają prywatnymi odrzutowcami na egzotyczne wakacje, ona spędza wolny czas w Muzeum Starożytnej Sztuki i Kultury Indyjskiej, którego kustoszem jest jej mama. Więc co w tym dziwnego , że Aru zmyśla opowieści o tym, że pochodzi z rodziny królewskiej, podróżuje do Paryża i ma własnego szofera?
Pewnego dnia, trójka jej kolegów zjawia się w domu Aru, żeby przyłapać ją na kłamstwie. Nie wierzą w jej opowieść o tym, że znajdująca się w muzeum lampa Bharaty jest przeklęta, wyzywają więc Aru, by to udowodniła. „Zapalę ją tylko na moment” – myśli Aru. A potem już nigdy przenigdy nie będę kłamać."
Ale zapalenie lampy sprowadza poważne konsekwencje. Aru niechcący uwalnia Śpiącego, starożytnego demona, który planuje obudzić Boga Zniszczenia. Jej koledzy i mama zostają zamrożeni, a Aru musi ich uratować.
Jedynym sposobem na to, żeby powstrzymać demona, jest odnaleźć legendarnych braci Pandawów i pójść do Królestwa Śmierci. Ale jak dziewczyna w piżamie ze Spider-Manem ma tego wszystkiego dokonać? Dziewczynka boryka się z coraz trudniejszymi wyborami i przygodami . Na szczęście ma przy sobie zaufanych przyjaciół . Jednak gdy staje przed obliczem wroga musi się poświęcić dla świata. Czy taka nie pozorna dziewczynka jak Aru sprosta temu wyzwaniu ?Czy uratuje swoją rodzinę i przyjaciół ? Dziewczyna przekona się , że czasami "Niewiedza jest błogosławieństwem".

Biorąc do ręki Aru Shah myślałam, że zrelaksuję się na spokojnie książką dla młodszych nastolatków, przy okazji poznam trochę (troszeczkę) mitologię indyjską. No i tak się w sumie stało, ale raczej jak już doszłam do połowy, gdy książka miała już szansę się rozkręcić. Gdyż ponieważ powieść ma elementy epickiego fantasy, i jak to z epikami już bywa, początki bywają nudne, bo większość idzie tym samym "call to adventure" schematem. Tak więc Aru musi się dowiedzieć, że świat bogów indyjskich istnieje i jak to często ostatnio w fantasy bywa, częściowo dostosował się do współczesności, a ona po zebraniu mini-drużyny (na którą się składa jedna duchowa siostra i jeden sarkastyczny zwierzęcy sidekick) musi wyruszyć pokonać zło. A w sumie to Zło. Przy okazji odhaczając masę questów.
Częściowo właśnie ten schemat, a częściowo ciągłe nawiązania do popkultury i sarkastyczne uwagi w stylu tych bardziej grumpy postaci z filmów Disneya przeszkadzały mi w cieszeniu się w pełni książką. Bo, cholera, przy takiej ilości zabawnych uwag to zawsze jest jedna na dziesięć, która rozśmiesza, a resztę się po prostu ignoruje. Aru Shah jest przede wszystkim sprytną dziewczynką z wielką wyobraźnią, a jej przewodnim wątkiem jest temat kłamstwa - autorka sobie z nim poradziła, chociaż im bardziej właściwa fabuła bierze książkę za stery, tym bardziej wskakują nam zwyczajowe tematy przeznaczenia i zła na pierwszy plan. Zresztą jedna z rzeczy, które bym chciała, żeby ta historia zrobiła, to przeciwstawienie się obowiązującemu status quo czy systemowi; jednocześnie mam świadomość, że to trochę kwestia gustu, a w historiach mitologicznych przeciwstawianie się bogom kończy się raczej tragicznie. Cóż, można pomarzyć.

Aru Shah to dwunastoletnia dziewczynka, wychowywana przez mamę, kierującą muzeum indyjskim w Atlancie. Dziewczynka ma problemy z dopasowaniem się do środowiska szkolnego, dlatego też czasami kierują ją niedomówienia, przemilczenia, przeinaczenia, nadinterpretacje czy małe kłamstwa. Wie, że nie powinna ruszać pewnej lampy w muzeum. Teoretycznie wie dlaczego, jednak nie widzi związku między legendami, a tym co się dzieje wokół niej. A ponieważ chce przypodobać się swoim rówieśnikom robi coś, czego nie powinna. Czas zostaje zagrożony i teraz Aru musi zrobić wszystko, aby odwrócić skutki swojego pochopnego czynu. Na szczęście nie jest z tym sama 😊
Bardzo dobra książka fantastyczna dla dzieci, nie taka krótka, ale historia jest wciągająca i zmusza czytelnika do kibicowania Aru. Porusza ważne problemy, jak choćby odrzucenie społeczne młodego człowieka czy czym grozi permanentne mijanie się z prawdą. Przypomniano, że nasze czyny skutkują konsekwencjami, a karma wraca.
A ponieważ Aru jest hinduskiego pochodzenia, książka naszpikowana jest wierzeniami, legendami i specyficznymi przedmiotami indyjskimi czy wedyjskimi. Treść książki nie wpływa niekorzystnie na odbiór dla kogoś, kto nie miał do tej pory styczności z taką kulturą. Wręcz przeciwnie – wprowadza w inny świat, przybliża inne pojęcia, zaciekawia niespotykanymi w Europie czy Ameryce przedmiotami. na końcu książki znajduje się słowniczek pojęć użytych w książce, związanych z indyjską kulturą i religią.
W książce nie brak specyficznego poczucia humoru, czasami ironii. Koniecznie doczytajcie do końca, do końca słowniczka również – tutaj autorka dała interpretacje pojęć hinduskich z przymrużeniem oka.
Całość czyta się szybko, historia wciąga, można polubić bohaterów. To znakomita lektura, nie tylko dla młodego czytelnika.

Dodaj cytat z książki Aru Shah i koniec czasu