Lalkarz z Krakowa

2018-10-03
2018-10-03
2017-10-12
Marta Duda-Gryc
dobro II wojna światowa Kraków magia nadzieja niebezpieczeństwo Niemcy okupacja hitlerowska Polacy przemoc przyjaźń zło Żydzi
Inne

Zgrabna i poruszająca mieszanka tematyki wojennej i motywów fantastycznych, która zdecydowanie pozostanie w moim sercu.

Płakałam świetna książka

Płakałam świetna książka

Bajka, z morałem. Po prostu.

Bajka, z morałem. Po prostu.

Po przeczytaniu książki miałam jedno pytanie: który świat jest prawdziwy? Kraina Lalek czy Świat Ludzi? Ludzie są jak lalki, w końcu steruję nimi władza i prawo, których zmuszeni są przestrzegać. Tak było zawsze. Różnią się jedynie ludzie, którzy ów prawa wydają i są im podlegli, obojętni bądź przeciwni.

Mieszkam w Krakowie od urodzenia. Odtąd przechodząc obok pomnika Mickiewicza będę poszukiwać niebeskich drzwi i witryn z lalkami.
Kto wie, może któraś przemówi?

Mieszkam w Krakowie od urodzenia. Odtąd przechodząc obok pomnika...

Piękna i wzruszająca opowieść o wojnie z elementami magii.
Dobrze że nie pominęli okrucieństwa, i pokazali że nawet w tych czasach byli ludzie którzy ryzykując własne życie ratując innych .

Piękna i wzruszająca opowieść o wojnie z elementami magii.

Cudowna opowieść, która łapie za serce a cała akcja rozgrywa się w Krakowie w czasie II wojny światowej. Karolina została sprowadzona z Krainy Lalek do Krakowa przez lalkarza, który jest czarodziejem. Pomaga lalkarzowi odkryć nie tylko jego przeznaczenie, ale staje się również jego przyjaciółką. Razem pomagają prześladowanym Żydom. Nie zdradzę Wam zakończenia, ale gorąco zachęcam do lektury. Jest to też świetna książka dla młodszych czytelników, którzy w przystępny sposób mogą dowiedzieć się jak przebiegała wojna w Krakowie i jaki miała skutki dla ludności żydowskiej.

„Lalkarz z Krakowa” to wyjątkowa książka. Łączy ona elementy baśni z dramatyczną opowieścią o wydarzeniach z czasów II wojny światowej.
Lalka Karolina przybywa do świata ludzi z Krainy Lalek, która to została zaatakowana przez groźne dla jej mieszkańców szczury. Schronienie znalazła, przenosząc się w magiczny sposób do Krakowa, w sklepie z zabawkami lalkarza Cyryla Brzezika, pół-Polaka, pół-Niemca. Rodzi się między nimi prawdziwa przyjaźń, Karolina zachowuje się jak żywa istota, jest doskonałą towarzyszką dla lalkarza, a on otacza ją opieką i troską. Dzięki czarodziejskim mocom, jakie posiada lalkarz Cyryl ratują oni z getta kilkanaścioro żydowskich dzieci.

Książka swoim klimatem przypomina mi baśnie Hansa Christiana Andersena, w których oprócz baśniowej i magicznej historii autor opisuje również sytuacje tragiczne i uczy w nich młodych czytelników wrażliwości i empatii (przykładem może być „Dziewczynka z zapałkami”). Motyw ataku szczurów przypomina mi jeszcze jedną baśń - „Dziadka do orzechów” E.T.A. Hoffmanna i opisanej tam sceny napaści przez myszy.
„Lalkarz z Krakowa” to powieść dla dzieci, lecz ja do końca nie jestem o tym przekonana. Nie potrafiłabym wskazać, dla jakiego przedziału wiekowego jest ona przeznaczona. Dla mniejszych dzieci z pewnością jest za brutalna i za trudna. Dla nastolatków opowieść, gdzie jedną z postaci jest mówiąca lalka, może być mało przekonywująca i infantylna.
Mnie osobiście książka urzekła, przeniosła do krainy czarów i magii, jednocześnie przedstawiając fragmenty historii II wojny światowej widzianej oczami dziecka (a właściwie lalki).
Na uwagę zasługuje autorka książki - R.M. Romero. Jest ona żydowską autorką literatury dziecięcej. Obecnie mieszka w Miami Beach, podczas swoich pobytów w Polsce pomagała ratować żydowskie cmentarze. I to w naszym kraju powstał pomysł napisania tej powieści.

Baśń z elementami folkloru, mieszanka wyborowa, a wręcz apetyczna dla każdego czytelnika. Lalkarz Brzezik i Lalka Karolina oczarują Was swoim byciem, oddaniem. Mimo , że wojna za oknami to w tle magia i nadzieja. Polecam.

Książka ma dobre fragmenty - historie z Krainy Lalek, historia z myszą.
Bajka w starym stylu - pełno bajkowej symboliki jednak z dozą okrucieństwa.

Książka ma dobre fragmenty - historie z Krainy Lalek, historia z myszą.
Bajka w starym stylu - pełno bajkowej symboliki jednak z dozą okrucieństwa.

Treść mnie wzruszała. Bardzo rzadko to się zdarza. Nie sądziłam, że książka tak mnie pochłonie. Wątki świata Karoliny bardzo mi się podobały oraz wszystkie magiczne byty i sytuacje. Przedstawienie niemieckiego czarodzieja, to kim jest i jego przeszłości zapadło mi w pamięć. Ozdobienie stron jest piękne. Zakończenie dla mnie mogłoby pociągnąć się jeszcze kilka stron. Miałam pewien niedosyt bólu i cierpienia.

Video

Video