Mroczny talent

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cykl: Alcatraz kontra Bibliotekarze (tom 5)
Wydawnictwo: Iuvi
8 (15 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Dark Talent, Alcatraz vs. the Evil Librarians, vol 5
LubimyCzytać

Złowrogim Bibliotekarzom przez całe lata udawało się trzymać tę książkę w ukryciu... Jeśli masz ją w ręce, należysz do nielicznych szczęściarzy! Alcatraz Smedry zdołał pokonać armię złych Bibliotekarzy i uratować królestwo Mokii. Szkoda, że przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smedrych. Co gorsza, jego ojciec próbuje wprowadzić w życie sekretny plan, który może doprowadzić do zagłady...

Alcatraz Smedry zdołał pokonać armię złych Bibliotekarzy i uratować królestwo Mokii. Szkoda, że przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smedrych. Co gorsza, jego ojciec próbuje wprowadzić w życie sekretny plan, który może doprowadzić do zagłady świata, a Bastylia leży pogrążona w śpiączce. Aby się ocknęła, Alcatraz musi dokonać infiltracji Wielkoteki – zwanej przez Ciszlandczyków Biblioteką Kongresu – źródła groźnej bibliotekarskiej mocy. Czy pozbawiony możliwości korzystania ze swego talentu Alcatraz znajdzie sposób, by ocalić Bastylię i na dobre pokonać Bibliotekarzy?

Długo oczekiwana, zabawna i pełna akcji zamykająca część serii „Alcatraz kontra Bibliotekarze” wreszcie na księgarskich półkach!

Seria niefortunnych zdarzeń i komiksy o superbohaterach w jednym.
„Publishers Weekly”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Maromira | 2018-10-19
Przeczytana: 18 października 2018

Alcatraz uratował Mokię przed złowrogą sektą Bibliotekarzy, jednak nie wszystko poszło dobrze. Przy okazji udało mu się zepsuć talenty Smerdych, jego ojciec próbuje wcielić w życie swoje szalone plany, matka chce pomóc, ale kto wie, co naprawdę planuje, a dziadek, no cóż, jest jego dziadkiem.

Do tego Bastylia jest w śpiączce, nie ma więc nikogo przy sobie, kto mógłby pilnować go, by nie robił głupot większych niż zwykle. Ale tak po za tym, to całość brzmi jak całkiem zwyczajny dzień z życia Alcatraza Smerdy’ego, najwyraźniej jednak nie miał dość rozrywek, bo przypadkowo wypowiada wojnę Bibliotekarzom. Szykuje się więc kolejna misja, którą ród Smerdych będzie musiał wykonać w swój najlepszy, fajtłapowaty sposób.

„Mroczny talent” to piąty i, jak głoszą informacje prasowe, ostatni tom zmagań Alcatraza ze złowrogą sektą Bibliotekarzy. Stawka zdaje się więc być tą najwyższą, decyzje mogą być już ostateczne, a poziom napięcia i oczekiwania ciągle podbija sam narrator, powtarzając,...

Serię o przygodach Alcatraza Smedry pokochałam od pierwszego tomu. Zostałam całkowicie oczarowana szalonymi przygodami chłopca, jego rodziny i przyjaciół, specyficznemu poczuciu humoru i sporej porcji sarkazmu, którym jak na tak młodego człowieka, potrafi nieźle się nim posługiwać.
Wg wszystkich zapowiedzi „Mroczny talent” to ostatni tom serii przygód Alcatraza, więc czekałam na niego bardzo niecierpliwie.
Czy moje oczekiwanie zostało wynagrodzone?
O tym poniżej.

Każdy kto już poznał przygody młodego Alcatraza, wie doskonale czego można się spodziewać po Brandonie Sandersonie w tej serii i w ostatniej części nic się nie zmienia.
Ciągła interakcja z czytelnikiem, sporo poczucia humoru i nieprawdopodobnych wydarzeń – tym wszystkim przesycona jest każda strona tej powieści.
Akcja pędzi na łeb na szyję, zepsute talenty nie działają, za to pojawia się inny, niepokojący problem, z którym będą się musieli zmierzyć bohaterowie.
Prócz niewątpliwie humorystycznego i ironicznego wydźwięku...

Magda | 2018-10-18
Przeczytana: 15 października 2018

Porównując „Mroczny talent” do pozostałych części serii, wyraźnie widać większą dojrzałość głównego bohatera. Alcatraz zdaje sobie sprawę z ciążącej na nim odpowiedzialności. Liczba osób dotknięta skutkami jego działań jest naprawdę ogromna! Spore znaczenie mają tutaj również relacje rodzinne głównego bohatera i uczucia z nimi związane. Jednak ci, którzy mają za sobą poprzednie tomy wiedzą, że autor używa naprawdę niesamowitych zabiegów do ubrania dojrzałych emocji w fantastyczną, nietuzinkową fabułę, która przemawia do każdego młodego człowieka.

Recenzja w całości: http://mamao.pl/brandon-sanderson-alcatraz-kontra-bibliotekarze-mroczny-talent/

Iara | 2018-10-22
kitimen | 2018-10-21