Offermossen
Marczewek

Mossmarken – kraina lasów i mokradeł. Miejsce odludne – bezkresne, osnute mgłą przestrzenie, pochyłe sosny i grząskie ziemie.W dawnych czasach składano tu bóstwom ofiary ze zwierząt i ludzi. Dziś mówi się, że miejsce to domaga się kolejnych ofiar, a seria tajemniczych zniknięć zdaje się to potwierdzać. Nathalie od właścicieli pobliskiego dworu wynajmuje mały domek w pobliżu mokradeł, żeby...

Nathalie od właścicieli pobliskiego dworu wynajmuje mały domek w pobliżu mokradeł, żeby prowadzić badania i napisać pracę doktorską na temat bagien. Kiedy pewnego wieczora na mokradłach nagle załamuje się pogoda, po czym gwałtownie ulega poprawie, a w okolicy pojawia się gęsta mgła, Nathalie ogarnia niepokój. Kiedyś wyczytała, że tak objawiają się łaknące ofiar zjawy. Jednak prawdziwy powód jej pobytu w tym miejscu jest zupełnie inny, ona sama zaś ma głęboko ukryty mroczny sekret...

Kiedy na trzęsawisku odnalezione zostają zwłoki, zarówno policja, jak i Nathalie muszą odbyć podróż w przeszłość – rozerwać nigdy niezabliźnione rany i dotrzeć do strasznych wydarzeń z dzieciństwa. Przy okazji toczącego się śledztwa dziewczyna poznaje Mayę Linde, zatrudnioną w policji fotografkę. Obie kobiety, choć każda szuka czegoś innego, odkryją szokującą prawdę. Lub coś, co może się nią wydawać.

Ponieważ istnieją miejsca, których zmarli nigdy nie opuszczają.

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

Joanna | 2018-06-21
Na półkach: 2018, Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 21 czerwca 2018

"Torfowisko" to debiut literacki Susanne Jansson, który w Szwecji okrzyknięty został bestsellerem . Niezwykle trudno jednoznacznie zaklasyfikować powieść do konkretnego gatunku literackiego.
Jest to opowieść sięgająca do świata ciemności osadzona w realiach małej społeczności Mossmarken, małego szwedzkiego miasteczka wśród torfowisk, mokradeł i bagien. Do miasteczka przyjeżdża Nathalie, młoda biolog prowadząca badania w ramach swojej pracy doktorskiej. Jednak nie tylko praca naukowa jest powodem jej przyjazdu , Nathalie skrywa w sobie tajemnicę związaną z tym miejscem.
Książka moim zdaniem pasjonująca pod wieloma względami. Sporo w niej wiedzy o torfowiskach , szczególnym ekosystemie świata roślin, powietrza, światła , czynników klimatycznych sprzęgniętych wzajemnie zależnościami tworzącymi jeden funkcjonalny system ekologiczny. Niezwykle ciekawy, bowiem odnalezione przez okolicznych mieszkańców ciało młodej kobiety , zwanej w powieści "Borówkową Dziewczyną " ...

Matylda Saresta | 2018-06-06

Bardzo przyzwoity thrillerek, z elementami grozy i zakończeniem dla otwartych umysłów;)
Klimatyczny, jak jego okładka>
Narracja stonowana, utrzymuje kontakt z czytelnikiem. Dużo wiedzy, dużo faktów, nie tylko sama fikcja.

Polecam, nawet i choćby przez wzgląd na atmosferę opowieści - byłaby z niej świetna ekranizacja:)

Spursmaniak | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Nathalie jest biolożką, która przybywa w rejon mokradeł, by badać wydobywające się stamtąd gazy cieplarniane, a dodatkowo pracować nad doktoratem w mrocznej dosyć atmosferze miejsca, z którym związane są przerażające legendy. Legenda głosi, iż dawniej składano tam ofiary z ludzi, a torfowiska nadal domagają się ofiar, bowiem raz na jakiś czas ktoś znika na ich terenie. Choć miejsce jest odludne to Nathalie tam właśnie wynajmuje mały domek. Jednak prawdziwy powód jej pobytu jest inny, a ona sama zaś ukrywa mroczny sekret z przeszłości. W dniu, kiedy na torfowisku znalezione zostają zwłoki, Nathalie musi cofnąć się w przeszłość, rozdrapać niezabliźnione rany z dzieciństwa.
🍃
„Torfowisko” jest powieścią z lekkim dreszczykiem z dobrze skonstruowaną fabułą i ciekawymi postaciami. Sporo też możemy się dowiedzieć o samym torfowisku jako całym systemem ekologicznym. Wprowadzenie do książki pradawnych wierzeń, dodatkowo urozmaiciło tę książkę i dodało do niej szczyptę mrocznego klimatu....

Maja | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Mossmarken – kraina lasów i mokradeł. Miejsce odludne – bezkresne, osnute mgłą przestrzenie, pochyłe sosny i grząskie ziemie. W dawnych czasach składano tu bóstwom ofiary ze zwierząt i ludzi. Dziś mówi się, że miejsce to domaga się kolejnych ofiar, a seria tajemniczych zniknięć zdaje się to potwierdzać. Nathalie, jedna z bohaterek powieści, wynajmuje mały domek w pobliżu mokradeł. Prowadzi badania do pracy doktorskiej na temat mokradeł. Pewnego dnia na trzęsawisku zostają odnalezione zwłoki. To wydarzenie sprawia, że Nathalie musi zmierzyć się z przeszłością. Poznaje przy okazji Mayę Lindę, fotografkę pracującą dla policji. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy?

Torfowisko było jedną z tych książek, które pochłonęłam na raz. Siedziałam z nią na plaży i nie wiedziałam, w którą stronę autorka pokieruje akcję.

Nathalie to kobieta, która swoje w życiu przeszła. Współczułam jej i z zainteresowaniem śledziłam to, co działo się na torfowisku. Intrygowała mnie przeszłość kobiety, z...

Libro_Miss | 2018-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2018

„ Mossmarken – kraina lasów i mokradeł. Miejsce odludne – bezkresne, osnute mgłą przestrzenie, pochyłe sosny i grząskie ziemie. W dawnych czasach składano tu bóstwom ofiary ze zwierząt i ludzi. Dziś mówi się, że miejsce to domaga się kolejnych ofiar, a seria tajemniczych zniknięć zdaje się to potwierdzać.”
Jedną z głównych postaci książki Susanne Jansson „Torfowisko” jest Nathalie. Jest to ambitna, młoda biolożka, która w celu badań przybywa w rejony mokradeł, by zbadać gazy cieplarniane. Jest to miejsce mające swoją mroczną legendę. Według opowiadań na torfowisku składano ofiary z ludzi, a ziemia nadal domaga się swojego „wynagrodzenia” w postaci ofiar. Z rozwijającą się dość szybko fabułą, dowiadujemy się, że teren jest dość dobrze znany Nathalie, a mroczne i bolesne wspomnienia wrócą w dość szybkim czasie.
Debiutująca autorka wprowadza nas w powieść z dreszczykiem, lekko zabarwionym dramatem ludzkim. Fabuła sprawia, że powieść czyta się dość szybko. Ciekawym faktem zasługującym...

Miśka | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Ciekawy thriller... Dobrze się czytało i nawet mnie zaskoczył, ale wciaż szukam czegoś, aby się pobać i niestety się nie udało.

Agnieszka Kosowska | 2018-06-19
Na półkach: 2018, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobry kryminał w sam raz na jeden wieczór. Dobrze utrzymane napięcie, do końca nie wiadomo, co kryło się za tajemniczymi zabójstwami na torfowisku.

Keitkum | 2018-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Nuda, więcej jest chemii i biologii w tej książce niż sensacji.

Małgorzata Wójcicka | 2018-08-12
Na półkach: Thriller, 2018, E-book, Przeczytane