Okładka książki 13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie. Zaryzykuj zmianę, staw czoło własnym lękom i ćwicz się w dążeniu do szczęścia i sukcesu Amy Morin
Amy Morin Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
poradniki
Galaktyka
2018-09-27
2018-09-27
2014-12-23
szczęście zdrowie zdrowy tryb życia poradnik

Kim jest silny psychicznie człowiek, jakie ma cechy, czy posiadam je również ja, a jeżeli nie, to w jaki sposób mogę je wypracować? Te i inne pytania dość często kiełkują w naszej głowie. Pojawiają się, kiedy wracamy znużeni z pracy po wyczerpującym dniu, albo walczymy o osiągnięcie naszego celu i ta walka wydaje się być bezsensowna. Wówczas, żeby nie ulec zniechęceniu i się nie poddać sięgamy po rzeczy, które nas zainspirują, zachęcą do działania i do kontynuowania tego, co zaplanowaliśmy.

Poradnik Amy Morin należy zdecydowanie do bardziej inspirujących pozycji. Czyta się go z wielką przyjemnością, a dość krótkie rozdziały poruszające tematy związane z przeżyciem porażki, samotnością, rozwijaniem cech pozwalających na współpracę z innymi ludźmi, czy też wskazujące na nieuchronność zmian w naszym życiu pozwalają na głęboką autorefleksję. Krótkie przykłady z praktyki autorki nie mają na celu rozreklamowanie jej usług, tylko zainspirowanie do zmiany w postrzeganiu naszej rzeczywistości. To stawianie na pierwszym miejscu czytelnika, a nie siebie widać na każdym kroku. Książka pozbawiona jest bowiem nachalnej autopromocji, a dość interesujące case studies, odnoszące się do określonego przypadku, pozwalają na głębsze zrozumienie danego tematu.
Czyż ukazanie przykładu z życia wziętego nie wpływa na większe zaangażowanie czytelnika? Moim zdaniem tak.

Każdy rozdział posiada na końcu swoiste podsumowanie i poradę w jaki sposób powinno się postępować, aby uniknąć pogrążania się w problemie, który nas trapi. Jest to bardzo przydatne.

Po książkę sięgnęłam zachęcona artykułem, na który natrafiłam w internecie. Postanowiłam sięgnąć do źródła i poszerzyć swoją wiedzę o tę pozycję autorki. Czas spędzony podczas lektury mogę zaliczyć do przyjemnie spędzonego.
Przedtem podchodziłam dość sceptycznie do tego rodzaju poradników, ale po przeczytaniu tejże książki stwierdziłam, że warto po nie sięgać.
Książka stanowi źródło wielu inspiracji i zachęt do przeprowadzenia rekonesansu w naszym życiu. Moim zdaniem każdy bez względu na sytuacje, w której się znajduje może w niej znaleźć coś dla siebie. Dlatego gorąco ja polecam.

Bardzo w porządku pozycja samopomocowa. Dużo przykładów, szybko się czyta. Na pewno każdy znajdzie coś nad czym musi popracować i ta książka uświadamia co to konkretnie może być. Polecam osobom, które lubią się nad sobą zastanawiać.

Moja dotychczasowa perełka wśród książek o rozwoju osobistym.

Uporządkowana wiedza, poparta interesującymi przykładami, w których można znaleźć siebie. Aż ma się ochotę zawalczyć o siebie i wprowadzić w życie przytoczone rady.

Moja dotychczasowa perełka wśród książek o rozwoju osobistym.

Ogrom sytuacji a z każdej można wyciągnąć wiele wniosków i które pomogą przejść przez naprawdę trudne sytuacje.

Czytając tego typu pozycje zauważam, że nudzą mnie treści merytoryczne w obszarze, w którym nie mam większych problemów. Natomiast rozdziały, które faktycznie trafnie opisują moje problemy automatycznie mnie ciekawią, wzbudzają zainteresowanie i przyciągają na dłuższą chwilę. Amy Morin daje nam 13 szans na zmierzenie się z poziomem własnej siły psychicznej. Zdecydowanie warto skonfrontować się ze swoimi słabościami. Im więcej wiemy o sobie, tym łatwiej będzie nam przejść przez życie.

W mojej ocenie trochę za dużo i zbyt rozbudowane anegdoty i case studies. Opisywane przypadki mocno "Amerykańskie". Niemniej jednak poza wskazanymi uwagami, książka ma w sobie dość wartościowej treści. Czyta się szybko i bez większego wysiłku.

Moim zdaniem książka trochę przegadana, dużo oczywistości. Typowe psychologiczne analizy. Opis problemu, pokazanie jego źródła, schematu typowego niechcianego zachowania, kroki postępowania "naprawczego", przykłady osób, które miały z czymś problem i jak sobie z tymi sytuacjami i swoimi reakcjami poradziły (same lub przy wsparciu innych),wypunktowane podsumowanie całego rozdziału. Osobiście usiadłam do czytania tej pozycji z dużym zapałem, ale jakoś po 1/4 znudzona przejrzałam nagłówki na każdej ze stron i podsumowania rozdziałów. Sądzę, że niewiele straciłem, gdyż te nagłówki są swego rodzaju esencją i zawierają wszystko, co najważniejsze, zwłaszcza że jest ich całkiem sporo i dzielą tekst rozdziałów na mniejsze partie.

Podsumowując, książka taka sobie. Jeśli kogoś znudzi w trakcie czytania, to polecam moją szybką metodę czytania:) Zawsze można się czegoś dowiedzieć nawet przeglądając tylko pobieżnie rozdziały.

Ksiazka pomocna w rozwoju osobistym. Jasno sformulowane hasla powracaja w trudnych sytuacjach i jak drogowskaz pomagaja wrocic na wlasciwy tor.

LADYMARGOT.PL

Ogromne zainteresowanie z Waszej strony „Regułą 5 sekund”, które nawet mnie samą zszokowało, mimo że książkę pokochałam i na stałe zagościła w moim TOP 5 poradników, sprawiło, że postanowiłam bliżej przyjrzeć się kolejnej, podobno znakomitej pozycji z dziedziny poradników. Widzę, jak wielkie jest wśród Was zapotrzebowanie na motywacyjne „kopy”. Przyznaję, że w momencie, w którym przekroczyłam magiczną liczbę 30. lat, na pozycje z tej dziedziny zaczęłam patrzeć inaczej, a przede wszystkim zaczęłam je rozumieć i czerpać z nich to, co dla mnie najważniejsze. W tym całym szale poradnikowym, znajdziemy masę naprawdę słabych tytułów, przerażająco złych, napompowanych górnolotnymi, modnymi hasłami. Uciekam przed nimi, gdzie pieprz rośnie, a to dlatego, że i takie zdarzało mi się czytać i bardzo bym chciała, by wydawcy zwrócili mi czas, który nad nimi spędziłam…

Jak jest tym razem? Czy słusznie są zachwyty nad moją najnowszą zdobyczą?

***

O KSIĄŻCE

Przede wszystkim kilka słów o autorce.

Amy Morin to mistrzyni w swoim fachu. Wykładowczyni psychologii i psychoterapeutka, jako jedna z nielicznych psychologów na świecie, porusza temat siły psychicznej. Jednak Amy jest nie tylko „wyuczoną” terapeutką. Sama przeszła długą osobistą drogę do obecnego stanu, w którym najgorsze ma już za sobą.

Jak wspomniałam, autorka specjalizuje się w temacie siły psychicznej, która w nas drzemie. Ta siła to nic innego jak umiejętność znajdowania wyjścia z każdej sytuacji. Nie odwracania się na pięcie i uciekania, a podążania cały czas naprzód. I właśnie pomoc w znalezieniu tej drogi oferuje nam Amy. Dokładnie, szczegółowo obrazuje, jakie problemy nas stopują, z czym mierzymy się każdego dnia i co utrudnia nam działanie. Znajduje problem, pomaga nam go przepracować, wręcz trzyma nas za rękę i prowadzi, aż do momentu, w którym problem zdołamy rozwiązać i osiągniemy zamierzony cel. Autorka na każdym kroku utwierdzała mnie w przekonaniu, jak ważne jest wyrobienie w sobie pewnych nawyków, które na nic jednak się zdadzą, jeśli równocześnie będziemy sobie przeczyć. Nie wiem, czy mnie rozumiecie. Podaję więc przykład: załóżmy, że postawiliśmy schudnąć. I choć każdego dnia zaczynamy śniadanie od owsianki, unikamy chleba, a po pracy (albo w pracy) rzucamy na gotowe mrożone dania i nadrabiamy deficyt słodyczy, nasz pozytywny „owsiankowy” i „antychlebowy” nawyk nie przyniesie zamierzonych korzyści. Trzeba więc pracować nad sobą dwutorowo: wyrabiać w sobie pożyteczne nawyki, a jednocześnie eliminować przeszkody, które nie pozwalają im doprowadzić nas do celu.

Książka podzielna jest na 13 tytułowych rozdziałów, w których dowiadujemy się o 13 pułapkach myślowych, którym najczęściej ulegamy: przejmowanie się rzeczami, na które nie mamy wpływu (norma…),strach przed zmianą (tak dobrze nam przecież w naszym bezpiecznym grajdołku),zniechęcanie się po pierwszej porażce (tak, z tym też miałam problem),popełnianie w kółko tych samych błędów (ileż można?!),no a przede wszystkim porównywanie siebie z innymi i zazdroszczenie im sukcesów (niech ich szlag!). Amy dokładnie omawia te najczęściej spotykane zachowania, a następnie podaje nam niemal gotowe przepisy na ich rozwiązanie.

Ogromnym plusem tej książki jest język. Lubię, kiedy autor zawraca się do mnie wprost, kiedy unika modnych sformułowań i tych wszystkich pompatycznych określeń. Tu nic takiego nie znajdziecie. Kawa na ławę. Jest prosto, bezpośrednio, bez owijania w bawełnę i wchodzenia nam w tyłek (na pewno wiecie, co mam na myśli – tak, jestem piękna i mogę wszystko, wiem, wiem).

DLA KOGO

„13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” to poradnik dla osób odrobinę zagubionych, świadomych tego, że popełniają wciąż te same błędy, jednak nieumiejących przerwać tego błędnego koła. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrobić krok naprzód i wyswobodzić się z pułapek myślenia, które mu to uniemożliwiają.

PODSUMOWANIE

Po przeczytaniu „Reguły 5 sekund” myślałam, że limit dobrych poradników wyczerpałam na długie lata. W najśmielszych przypuszczeniach nie pomyślałabym, że zaledwie tydzień później wpadnie w moje ręce kolejny poradnik, jeszcze lepszy (co teoretycznie było niemożliwe)! „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” to pozycja, która musi znaleźć się w biblioteczce każdego, kto nad sobą pracuje, chce zmienić obecny stan rzeczy. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważne jest wtedy, by mieć pod ręką dobry, motywujący, inspirujący poradnik i jak łatwo można się zniechęcić, kiedy trafi się na ten o kiepskiej treści. Zniechęcić nie tylko do pozycji z tego gatunku, ale i do działania. Chciałabym, byście uniknęli moich doświadczeń i mogli przeczytać jedynie to, co wartościowe. Ta pozycja jest unikatowa, wyjątkowa i jeśli tylko zdecydujecie się podążać za wskazówkami Amy Morin, ale wiecie, tak rzetelnie, bez małych oszustw, gwarantuje Wam, że poczujecie się jak nowi ludzie 🙂

LADYMARGOT.PL

Po książce Amy Morin nie spodziewałam się zbyt wiele, a okładka kompletnie mnie nie zachęciła do lektury. Dosyć chwytliwy tytuł mnie przekonał, w końcu „13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie” działa na wyobraźnię i jest swego rodzaju obietnicą poznania wiedzy tajemnej. A ja bardzo lubię sprawdzać czy ta „wiedza tajemna” to nie są jedynie puste frazesy.

O CZYM TO
Psychoterapeutka i wykładowca psychologii – Amy Morin w swojej książce porusza ważny temat jakim jest siła psychiczna każdego z nas. Autorka na samym początku podkreśla, że nie jest ona tożsama ze zdrowiem psychicznym. To zupełnie różne pojęcia, których nie należy w ten sposób ze sobą łączyć.

Autorka w czternastu rozdziałach rozkłada na czynniki pierwsze problemy z jakimi borykają się ludzie, ich mnogość i skalę. Sama pisze, że siła psychiczna to „umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji”. I tego właśnie Morin uczy w swojej książce. Krok po kroku. Jak wyzbyć się schematów, uprzedzeń i lęku. Jak pracować nad sobą i nie dać się zamknąć w cudze wyobrażenia.

Amy Morin w swoich rozważaniach jest szczera i nie owija w bawełnę. Nie karmi czytelnika ogólnikami. Krok po kroku przeprowadza czytelnika: od diagnozy problemu przez pracę nad nim, aż do osiągnięcia celu. Pomaga nie klepiąc co chwila po główce. Czasami jej wnioski są dla czytelnika jak kubeł zimnej wody wylany na głowę, ale to dobrze. Pozbycie się złudzeń i wymówek to pierwszy krok do tego by stać się silnym psychicznie człowiekiem.

POLSKIE CECHY GŁÓWNE
Z każdym kolejnym rozdziałem uświadamiałam sobie jak bardzo te „rzeczy” to nasze rodzime przywary. Użalanie się nad sobą? Odhaczone! Popełnianie wciąż tych samych błędów? Odhaczone. Słomiany zapał? Proszę bardzo! Zazdrość? A jakże! A to nie wszystko. Podczas lektury ciągle przeglądamy się w lustrze!

Często nie zdajemy sobie z nich sprawy i tego jak bardzo są krzywdzące dla nas samych. Choć zmiany pokoleniowe, myślowe, ideowe powoli zachodzą w naszym społeczeństwie to nadal zaśniedziałe uprzedzenia i stereotypy dają o sobie znać i wiodą prym.

STRUKTURA KSIĄŻKI
Jak już wcześniej wspomniałam książka składa się z czternastu rozdziałów. Pierwszy z nich wprowadza czytelnika w temat siły psychicznej. Kolejne trzynaście rozdziałów to tytułowe rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się niezwykle trafnym cytatem np. Nelsona Mandeli. Warto zwrócić uwagę na nie podczas lektury. Każdy rozdział porusza różne ludzkie bolączki. By sprawdzić czy nas dotyczy dany problem, autorka zamieściła we wszystkich częściach test, który już na starcie wiele uzmysławia. Przytaczając prawdziwe historie innych ludzi nakreśla skalę danego problemu i obrazuje pod iloma postaciami może się kryć. Opisuje konsekwencje toksycznych działań i niewłaściwych decyzji. Pokazuje jak zamknięcie umysłu w głupich ramach może być opłakane w skutkach. Najważniejsze kwestie autorka jasno przedstawiła w punktach. Każdy rozdział zawiera również proponowane rozwiązania danego problemu.

PODSUMOWANIE
Książka Amy Morin to fenomenalna publikacja, która otwiera oczy i sprawia, że człowiek chce nad sobą pracować i stać się silną psychicznie jednostką. Dla swojego dobra i dobra najbliższych. To nie jest kolejny głupi poradnik z masą pustych frazesów i durnych rad! To przemyślana, bardzo merytoryczna i dobrze skonstruowana książka, która pomoże odbudować poczucie własnej wartości. Obszerna bibliografia pozwoli dociekliwym zgłębić temat. Amy Morin wiele kwestii psychologicznych tłumaczy w prosty i przystępny sposób, unikając specjalistycznego słownictwa. Przytaczając wiele przykładów z życia nie wpada w ckliwy i pompatyczny ton.

Dla mnie to jedna z ważniejszych książek przeczytanych w tym roku. I pewnie przeczytam ją nie raz nie dwa. Myślę, że warto przepracować każdy rozdział w dogodnym dla siebie tempie, a tytuły rozdziałów wydrukować sobie i codziennie powtarzać jak mantrę.

Przeczytaj jeśli: chcesz coś zmienić w swoim życiu, a nie wiesz jak ruszyć z miejsca.

„13 rzeczy…” w trzech słowach: ważna, mądra i uświadamiająca publikacja. Warta każdej poświęconej minuty i wydanej na nią złotówki.

O...

• Poradniki