rozwiń zwiń

Marianna i Róże

Okładka książki Marianna i Róże
Janina FedorowiczJoanna Konopińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
477 str. 7 godz. 57 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
477
Czas czytania
7 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375062328
Tagi:
Wielkopolska Prusy wspomnienia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
140 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
462
114

Na półkach: , , , ,

Opowieść o codziennym życiu w wielkopolskich dworkach na przełomie XIX i XX wieku czytałam - z przerwami na inne książki - około roku. Dozowałam sobie ową "naturalizowaną" biografię rodziny Jasieńskich. Dlaczego? Czytana z marszu, przyznam, nużyła mnie. Nawet odłożyłam pewnego dnia na półkę na wieczne niedoczytanie... Szybko jednak powróciła na nocną szafkę z mocnym postanowieniem przeczytania od deski do deski, na co na pewno owa pozycja zasługuje.
Mamy w niej przedstawione życie zamożnej rodziny Polaków żyjących pod zaborem pruskim - od momentu lat nastoletnich Marianny Malinowskiej do okresu (podówczas) późnej starości. Interesująca podróż do dworków wiejskich, posiadłości ziemskich, zwyczajnego, spokojnego życia na wsi, z piastunkami, służbą, parobkami, guwernantkami, potem - wyjazdami dzieci małżeństwa Jasieckich na pensje (i jakże urokliwy sposób bycia matki jednej z autorek - Stefanii).
Opowieść owa może niektórych czytelników nużyć monotonią. Nie ma w niej nagłych zwrotów akcji, choć mają miejsce wydarzenia dramatyczne, lecz cóż - życie samo w sobie jest dramatem bez happy endu...
Parę razy się głośno zaśmiałam, niekiedy - popadłam w zadumę, innym razem z kolei - zdumienie...
Niech zachętą do sięgnięcia po w quasi-pamiętnik (Dlaczego "quasi"? Odpowiedź znajdą Czytelnicy już we wstępie) będą poniższe fragmenty:
1. s. 317:
Niedawno "Kronika Rodzinna" pisała, że nasza młodzież męska coraz częściej brzydko się wyraża. Na przykład na rodziców mówią "starzy", nauczyciel to "belfer", zakonnik przezywany jest "mnichem", o księdzu mają odwagę mówić "klecha". Każda starsza osoba to "stary piernik", a własna siostra to w ich języku "facetka". Przecież to straszne! Młodzież męska podobno używa też słów nieprzyzwoitych, jak wyrażenia "dał dęba", "każ się wypchać", "nie zawracaj mi kontramarki", "trzeba sprawić mu lanie", "wzięli go na fis" i tak dalej.
2. s. 394
Stefcia i wiersze! Stefcia, przepisująca z własnej woli wiersz sobie na pamiątkę! (...) Na wszelki wypadek dałam jej przez ostatnie trzy dni wieczorem na przeczyszczenie. Przy wszystkich wyskokach dziewczynek od tego zaczynam. Uważam to za środek wypróbowany i prawie niezawodny. Bo jeżeli nie pomoże, w każdym razie na pewno nie zaszkodzi.

I jeszcze, na koniec, uwaga dla edytorów portalu: otóż tytuł książki, co wyraźnie widać na okładce, brzmi "Marianna i Róże" - Róże pisane dużą literą, nie zaś "róże". Dlaczego? Odpowiedź znajduje się w posłowiu, i dopiero na końcu należy ją przeczytać...

Polecam na zbliżające się jesienne i zimowe wieczory.

Opowieść o codziennym życiu w wielkopolskich dworkach na przełomie XIX i XX wieku czytałam - z przerwami na inne książki - około roku. Dozowałam sobie ową "naturalizowaną" biografię rodziny Jasieńskich. Dlaczego? Czytana z marszu, przyznam, nużyła mnie. Nawet odłożyłam pewnego dnia na półkę na wieczne niedoczytanie... Szybko jednak powróciła na nocną szafkę z mocnym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    179
  • Przeczytane
    163
  • Posiadam
    53
  • Ulubione
    13
  • Teraz czytam
    7
  • Historia
    4
  • Biografie
    4
  • Literatura polska
    2
  • Biograficzne
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Więcej
Janina Fedorowicz Marianna i Róże Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także