Marianna i róże

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,32 (96 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
9
9
11
8
22
7
29
6
17
5
3
4
3
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375062328
liczba stron
477
słowa kluczowe
Wielkopolska, Prusy, wspomnienia
język
polski
dodała
mama_trojki

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej...

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego. Znaczne partie wspomnień są poświęcone walce ziemiaństwa i chłopstwa polskiego z germanizacyjną polityką Prusaków na przykładzie działalności Kółek Rolniczych i ich patrona M. Jackowskiego, ks. P. Wawrzyniaka i in. Ukazane też zostały społeczne i narodowe zasługi Emilii Szczanieckiej, której plenipotentem był mąż Jasieckiej, jej stryja ks. Franciszka Ksawerego Malinowskiego, znanego językoznawcy i współzałożyciela Poznańskiego Towarzystwa Naukowego, także Antoniny Estkowskiej, wdowy po głośnym pedagogu Ewaryście, założycielki renomowanej pensji w Poznaniu, w której kształciły się córki autorki wspomnień. Brała ona udział m.in. w uroczystościach w Miłosławiu, w których uczestniczył Henryk Sienkiewicz. Do interesujących epizodów wspomnieniowych należą wzmianki autorki o pobycie Jana Kasprowicza oraz Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Rewelacyjnie wręcz brzmią uwagi Jasieckiej o "Czarnej Księdze" i jej domniemanym autorze A. Swinarskim, który swą konspiracyjną działalnością zwalczał pruską Komisję Kolonizacyjną. Marianna i róże to ciekawy obraz rodziny, której dobro było dla Marianny Jasieckiej najwyższym nakazem moralnym, i zarazem obraz życia w Wielkopolsce w latach niewoli pruskiej.

 

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (246)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2734
Koronczarka | 2017-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 17 listopada 2017

Niby pamiętnik napisany przez autorki po prześledzeniu archiwum rodzinnego. Pomysł interesujący, bo przedstawia nie tylko realia życia wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej na przełomie XIX i XX wieku, ale także osobowość, sposób myślenia narratorki. A jest nią Marianna z Malinowskich Jasiecka, matka sześciu córek i syna, ziemianka żyjąca w podpoznańskim majątku. Miło zajrzeć do jej świata, w którym najważniejszymi są dzieci, stroje, kłopoty ze służbą, wyjazdy to w góry to nad morze. To życie wypełnione zabiegami wokół wychowania i wykształcenia dzieci, bywaniem w zaprzyjaźnionych i skoligaconych domach, staraniem o elegancki strój, modne urządzenie domu, zatrudnienie dobrej nauczycielki, kucharki, pokojówki. Od czasu do czasu docierają do tego sielskiego domu echa najważniejszych wydarzeń - autorka relacjonuje sprawę dzieci z Wrześni, koncert Paderewskiego, spotkanie z Sienkiewiczem, czy śmierć Elizy Orzeszkowej. Mówi też o germanizacyjnej akcji władz pruskich i o oporze, jaki...

książek: 1183
Bożena | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 października 2017

Fantastycznie się czytało. Autorki przenoszą nas do Polski z przełomu wieków XIX i XX, a konkretnie do Wielkopolski, choć nie tylko, bo pojawia się również Wrocław, Kraków, Gdynia i szereg innych miejscowości, do których podróżują bohaterowie. Książka napisana w formie pamiętnika Marianny Jasieckiej pozwala poznać codzienne życie w dworze ziemiański. Spotykamy tu szczegółowe opisy wyposażenia domowego, strojów, wyprawy ślubnej, zwyczajów i obyczajów ówczesnych ludzi. Narratorka nie stroni też od przybliżenia nam wielu kulturalnych i historycznych wydarzeń, w których brała udział. Ponieważ książka oparta jest o autentyczną historię rodziny Jasieckich poznajemy wiele postaci znanych z historii czy chociażby z nazw ulic w Poznaniu i innych wielkopolskich miastach. Zaglądamy do tychże miast, miasteczek i wsi. Myślę, że jest to książka, która na pewno spodoba się wszystkim, choć odrobinę zainteresowanych historią Wielkopolski. Dodać należy, że wydawnictwo jest bogato ilustrowane...

książek: 1387
Grażyna Este | 2016-09-05
Na półkach: Przeczytane

Bardzo ciepła i klimatyczna powieść opisująca codzienne życie w Wielkopolsce, w latach 1890-1914. Wszystko napisane w formie pamiętnika, który przyjemnie się czyta. Czasy Sienkiewicza, Drzymały, Kasprowicza...
Główna bohaterka Marianna opisuje swoje życie i małżeństwo z Michałem.
Opowieść o polskiej rodzinie w czasach zaboru pruskiego, to codzienne troski, kolejne narodziny, praca w gospodarstwie.
W zasadzie jest to niezwykły dokument opisujący tamte czasy. Jeśli ktoś lubi czytać tego typu lektury, to polecam gorąco.
Dodatkowe atuty książki to biały papier, dobry druk i liczne fotografie z tamtych lat. Naprawdę jest to niecodzienna pozycja na rynku wydawniczym.

książek: 698
MałaPisareczka | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Co powiecie na swego rodzaju podróż w czasie? I to nie byle gdzie, bowiem do Wielkiego Księstwa Poznańskiego! I to nie byle w jakim czasie, bowiem na przełomie XIX i XX wieku. A to wszystko za sprawą tylko jednego pamiętnika - pamiętnika "spisanego" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką. Gotowi na podróż życia?

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, „spisane” przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego.

Przyznam Wam się szczerze... że jestem zaskoczona! Kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, byłam...

książek: 1860
Sabinka | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Na ten pamiętnik trafiłam przypadkiem, zresztą co tu ukrywać, zachecił mnie pewien młody recepcjonista Villi, która jest w pewnym cudownym miejscu. Mam z tym miejscem wiele fajnych wspomnień, choć już nie jest tak jak kiedyś...
Dawniej budynki pgr-u, teraz "wypasiona" willa, do której zjeżdżają nawet znane osoby...cóż czas leci, cieszę się, że ktoś chciał zainwestowaći stworzył to miejsce...ale nie tylko to, w którym pracuje miły pan, lecz też dworek, w którym mieszkała Marianna.
Dolsk i Ostrowieczko, to właśnie miejsca, które lubię i znam. "Marianna i róże" to pamiętnik kobiety, żony, ale przede wszystkim troskliwej matki - najlepszej obserwatorki, która postanowiła spisać losy rodziny dla przyszłych pokoleń.
Kobieta robi to doskonale, choć czasem wiele rzeczy wydaje się niepotrzebnych, to i tak przełom XIX / XX wieku jest ogromnie ciekawy.
Marianna opisuje nie tylko rodzinne szczęścia czy dramaty, ale skupia się też na obecnych strojach, postępach, ale też polityce kraju. Autorka...

książek: 4190
eR_ | 2016-04-13
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Koniec XIX wieku. Wielkie Księstwo Poznańskie.Marianna Jasiecka postanawia opisywać, ważne wydarzenia, ze swojego życia, w dzienniku, który otrzymała od swojej siostry.
Jest szczęśliwą mężatką i panią w niewielkim majątku.Opisuje swoje życie, narodziny swoich dzieci, radości i smutki.Wykazuje się daleko idącą nietolerancją, kierując się wydumaną moralnością, ale w tamtych czasach takie zachowania były na porządku dziennym.Dbano tym samym o wychowanie młodzieży i ich przyszłe spojrzenie na dorosłą egzystencję.
Dużo czasu przeznacza również, na wydarzenia, które w owych czasach, były na językach wszystkich.Chodzi oczywiście o walkę ziemian z próbą germanizacji ziemiaństwa, oraz chłopstwa, przez władze pruskie.


Ciekawa i wciągająca saga rodzinna rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.To nie tylko obraz rodziny, ale również walka z zaborcą, a także wzmianki o słynnych postaciach, które w owych czasach nawiedziły tereny Księstwa, jak na przykład Ignacy Paderewski, czy Jan...

książek: 2567
Kasiek m | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2014/05/marianna-i-roze-janina-fedorowicz.html

Wzięłam ostatnio przebywałam w innym wymiarze. Przypadkowo w czwartek wyszarpnęłam ze stosu książkę „Marianna i Róże” i postanowiłam nią się raczyć na wyjeździe. Od pierwszej strony książka mnie porwała chociaż spodziewałam się nieco innego rozkładu treści. Nie wiem dlaczego polecająca na okładce Małgorzata Kalicińska napisała iż zaprzyjaźniamy się z Marianną narzeczoną, bo tak naprawdę wyłączywszy kilka początkowych wspominek i jedno zdjęcie Marianny zaręczonej nie ma. Więcej jest Marianny – panny, ale najwięcej matki, babki… obywatelki. Książka płynie sobie leniwie i zabiera nas w zupełnie inne czasy, gdy w Poznaniu był jeden rozwodnik, a nikomu nie przechodziło przez myśl, aby córka w szesnaste urodziny mogła NIE dostać gorsetu.


Klimat XIX wieku jest… ciekawy. Ta książka natchnęła mnie na stworzenie na LC osobnej półki „podróże w czasie”, bo nie tylko ja czytałam, autorki mają tak sprawne pióro,...

książek: 1479
vivarto | 2017-08-29
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Opowieść o codziennym życiu w wielkopolskich dworkach na przełomie XIX i XX wieku czytałam - z przerwami na inne książki - około roku. Dozowałam sobie ową "naturalizowaną" biografię rodziny Jasieńskich. Dlaczego? Czytana z marszu, przyznam, nużyła mnie. Nawet odłożyłam pewnego dnia na półkę na wieczne niedoczytanie... Szybko jednak powróciła na nocną szafkę z mocnym postanowieniem przeczytania od deski do deski, na co na pewno owa pozycja zasługuje.
Mamy w niej przedstawione życie zamożnej rodziny Polaków żyjących pod zaborem pruskim - od momentu lat nastoletnich Marianny Malinowskiej do okresu (podówczas) późnej starości. Interesująca podróż do dworków wiejskich, posiadłości ziemskich, zwyczajnego, spokojnego życia na wsi, z piastunkami, służbą, parobkami, guwernantkami, potem - wyjazdami dzieci małżeństwa Jasieckich na pensje (i jakże urokliwy sposób bycia matki jednej z autorek - Stefanii).
Opowieść owa może niektórych czytelników nużyć monotonią. Nie ma w niej nagłych zwrotów...

książek: 467
małaMi | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane

Czas spędzony z tą książką to podróż w inne czasy. Podróż magiczna do przełomu wieku XIX i XX. To zapis czasów, w których wszystko toczyło się we właściwym dla siebie rytmie, gdzie wszystko miało swoje ustalone zasady, czas i miejsce. Fabuła to życie rodzinne Marianny, jej bycie matką,żoną, ciotką, babką plus wydarzenie historyczne, które miały miejsce. Razem z Marianną przeżywamy małe i duże radości oraz smutne wydarzenia w jej rodzinie. Polecam lekturę tej książki wszystkim, którzy lubią sentymentalne podróże w czasie, dla których wartka akcja nie jest najważniejsza.

książek: 570
Magota | 2010-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2010

Nie mogłam się oderwać od tej książki. Wspaniałe opisy życia rodziny Jasieckich na przełomie XIX i XX wieku, wzbogacone całą masą zdjęć z ich rodzinnego albumu stwarzają niezapomnianą, pełną uroku atmosferę po której ciężko powrócić do otaczającej nas rzeczywistości. Razem z główną bohaterką Marianną poznajemy dzieje rodziny, ówczesne obyczaje, przenosimy się w coraz to bardziej urocze zakątki Wielkopolski, a przede wszystkim poznajemy rolę kobiety - jako matki, żony, córki oraz patriotki w dobie panowania pruskiego. Warto przeczytać!

zobacz kolejne z 236 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd