Marianna i róże

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wielkopolska, Prusy, wspomnienia
grzegorzowa

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego. Znaczne partie wspomnień są poświęcone walce ziemiaństwa i chłopstwa polskiego z germanizacyjną polityką Prusaków na przykładzie działalności Kółek Rolniczych i ich patrona M. Jackowskiego, ks. P. Wawrzyniaka i in. Ukazane też zostały społeczne i narodowe zasługi Emilii Szczanieckiej, której plenipotentem był mąż Jasieckiej, jej stryja ks. Franciszka Ksawerego Malinowskiego, znanego językoznawcy i współzałożyciela Poznańskiego Towarzystwa Naukowego, także Antoniny Estkowskiej, wdowy po głośnym pedagogu Ewaryście, założycielki renomowanej pensji w Poznaniu, w której kształciły się córki autorki wspomnień. Brała ona udział m.in. w uroczystościach w Miłosławiu, w których uczestniczył Henryk Sienkiewicz. Do interesujących epizodów wspomnieniowych należą wzmianki autorki o pobycie Jana Kasprowicza oraz Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Rewelacyjnie wręcz brzmią uwagi Jasieckiej o "Czarnej Księdze" i jej domniemanym autorze A. Swinarskim, który swą konspiracyjną działalnością zwalczał pruską Komisję Kolonizacyjną. Marianna i róże to ciekawy obraz rodziny, której dobro było dla Marianny Jasieckiej najwyższym nakazem moralnym, i zarazem obraz życia w Wielkopolsce w latach niewoli pruskiej.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

MałaPisareczka | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Co powiecie na swego rodzaju podróż w czasie? I to nie byle gdzie, bowiem do Wielkiego Księstwa Poznańskiego! I to nie byle w jakim czasie, bowiem na przełomie XIX i XX wieku. A to wszystko za sprawą tylko jednego pamiętnika - pamiętnika "spisanego" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką. Gotowi na podróż życia?

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, „spisane” przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego.

Przyznam Wam się szczerze... że jestem zaskoczona! Kiedy zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, byłam...

Stokrotka | 2016-09-05

Bardzo ciepła i klimatyczna powieść opisująca codzienne życie w Wielkopolsce, w latach 1890-1914. Wszystko napisane w formie pamiętnika, który przyjemnie się czyta. Czasy Sienkiewicza, Drzymały, Kasprowicza...
Główna bohaterka Marianna opisuje swoje życie i małżeństwo z Michałem.
Opowieść o polskiej rodzinie w czasach zaboru pruskiego, to codzienne troski, kolejne narodziny, praca w gospodarstwie.
W zasadzie jest to niezwykły dokument opisujący tamte czasy. Jeśli ktoś lubi czytać tego typu lektury, to polecam gorąco.
Dodatkowe atuty książki to biały papier, dobry druk i liczne fotografie z tamtych lat. Naprawdę jest to niecodzienna pozycja na rynku wydawniczym.

Sabinka | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Na ten pamiętnik trafiłam przypadkiem, zresztą co tu ukrywać, zachecił mnie pewien młody recepcjonista Villi, która jest w pewnym cudownym miejscu. Mam z tym miejscem wiele fajnych wspomnień, choć już nie jest tak jak kiedyś...
Dawniej budynki pgr-u, teraz "wypasiona" willa, do której zjeżdżają nawet znane osoby...cóż czas leci, cieszę się, że ktoś chciał zainwestowaći stworzył to miejsce...ale nie tylko to, w którym pracuje miły pan, lecz też dworek, w którym mieszkała Marianna.
Dolsk i Ostrowieczko, to właśnie miejsca, które lubię i znam. "Marianna i róże" to pamiętnik kobiety, żony, ale przede wszystkim troskliwej matki - najlepszej obserwatorki, która postanowiła spisać losy rodziny dla przyszłych pokoleń.
Kobieta robi to doskonale, choć czasem wiele rzeczy wydaje się niepotrzebnych, to i tak przełom XIX / XX wieku jest ogromnie ciekawy.
Marianna opisuje nie tylko rodzinne szczęścia czy dramaty, ale skupia się też na obecnych strojach, postępach, ale też polityce kraju. Autorka...

eR_ | 2016-04-13
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Koniec XIX wieku. Wielkie Księstwo Poznańskie.Marianna Jasiecka postanawia opisywać, ważne wydarzenia, ze swojego życia, w dzienniku, który otrzymała od swojej siostry.
Jest szczęśliwą mężatką i panią w niewielkim majątku.Opisuje swoje życie, narodziny swoich dzieci, radości i smutki.Wykazuje się daleko idącą nietolerancją, kierując się wydumaną moralnością, ale w tamtych czasach takie zachowania były na porządku dziennym.Dbano tym samym o wychowanie młodzieży i ich przyszłe spojrzenie na dorosłą egzystencję.
Dużo czasu przeznacza również, na wydarzenia, które w owych czasach, były na językach wszystkich.Chodzi oczywiście o walkę ziemian z próbą germanizacji ziemiaństwa, oraz chłopstwa, przez władze pruskie.

Ciekawa i wciągająca saga rodzinna rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat.To nie tylko obraz rodziny, ale również walka z zaborcą, a także wzmianki o słynnych postaciach, które w owych czasach nawiedziły tereny Księstwa, jak na przykład Ignacy Paderewski, czy Jan...

Kasiek m | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Wzięłam ostatnio przebywałam w innym wymiarze. Przypadkowo w czwartek wyszarpnęłam ze stosu książkę „Marianna i Róże” i postanowiłam nią się raczyć na wyjeździe. Od pierwszej strony książka mnie porwała chociaż spodziewałam się nieco innego rozkładu treści. Nie wiem dlaczego polecająca na okładce Małgorzata Kalicińska napisała iż zaprzyjaźniamy się z Marianną narzeczoną, bo tak naprawdę wyłączywszy kilka początkowych wspominek i jedno zdjęcie Marianny zaręczonej nie ma. Więcej jest Marianny – panny, ale najwięcej matki, babki… obywatelki. Książka płynie sobie leniwie i zabiera nas w zupełnie inne czasy, gdy w Poznaniu był jeden rozwodnik, a nikomu nie przechodziło przez myśl, aby córka w szesnaste urodziny mogła NIE dostać gorsetu.

Klimat XIX wieku jest… ciekawy. Ta książka natchnęła mnie na stworzenie na LC osobnej półki „podróże w czasie”, bo nie tylko ja czytałam, autorki mają tak sprawne pióro,...

małaMi | 2015-01-06

Czas spędzony z tą książką to podróż w inne czasy. Podróż magiczna do przełomu wieku XIX i XX. To zapis czasów, w których wszystko toczyło się we właściwym dla siebie rytmie, gdzie wszystko miało swoje ustalone zasady, czas i miejsce. Fabuła to życie rodzinne Marianny, jej bycie matką,żoną, ciotką, babką plus wydarzenie historyczne, które miały miejsce. Razem z Marianną przeżywamy małe i duże radości oraz smutne wydarzenia w jej rodzinie. Polecam lekturę tej książki wszystkim, którzy lubią sentymentalne podróże w czasie, dla których wartka akcja nie jest najważniejsza.

Magota | 2010-07-26
Przeczytana: 20 lipca 2010

Nie mogłam się oderwać od tej książki. Wspaniałe opisy życia rodziny Jasieckich na przełomie XIX i XX wieku, wzbogacone całą masą zdjęć z ich rodzinnego albumu stwarzają niezapomnianą, pełną uroku atmosferę po której ciężko powrócić do otaczającej nas rzeczywistości. Razem z główną bohaterką Marianną poznajemy dzieje rodziny, ówczesne obyczaje, przenosimy się w coraz to bardziej urocze zakątki Wielkopolski, a przede wszystkim poznajemy rolę kobiety - jako matki, żony, córki oraz patriotki w dobie panowania pruskiego. Warto przeczytać!

Kuba Guzik | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Cudowna! Ciepła, momentami porywająca "saga rodzinna" - choć nią nie jest to chyba to najlepsze przyrównanie. Nieraz i nie dwa poprawiła mi humor jak i na końcu zasmuciła.

"A tam jeszcze dzisiaj może
Kwitną maki i bławatki,
I piękniejsze od nich róże
W wonnym sadzie mojej matki."

COMPOSmentis | 2013-07-19

Czytam takie książki z sentymentu. Głównie dla mojej babci. Miło jest w miejsce głównej bohaterki wstawić swoją babcię, dać jej posturę babci, oczy, dłonie, włosy, głos... Książka z moją babcią w roli głównej, której nigdy nie napiszę, bo brak mi talentu. A tak, prawie jakby była!
Marianna i róże to ciepła opowieść o rodzinie ziemiańskiej. Pisana na podstawie listów, które zostały przerobione przez autorki w formę pamiętnika. Mimo pokaźnego formatu czyta się całkiem sprawnie. Obfituje w wiele ciekawych szczegółów życia codziennego w przedwojennej Polsce. Momentami jest nudna jak pole pszenicy, ale i w tych momentach ma swój urok - jesli ktoś lubi pola pszenicy:) Na cztery córki, o których losach dowiadujemy się z książki, życie jednej nadawałoby się na film - życie reszty zaledwie na epizody. Mimo wszystko po przeczytaniu nie mam poczucia straconego czasu. Pozycja na oderwanie, odstresowanie, zapomnienie, wspominanie... doskonała przed snem!

Bigos | 2010-04-05
Przeczytana: 29 marca 2010

Wspaniałe studium życia kobiety, jej problemów i radości w czasach nie tak odległych, a jednak trochę zapomnianych przez literaturę. Nudzą opisy powstawania i funkcjonowania Kółek Rolniczych, ale cała reszta jest bez zarzutu, sczególnie dla osób lubiących opowieści rodzinne z historią w tle.