Książka Roku 2018

Marianna i róże

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Karolina

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego. Znaczne partie wspomnień sa poświęcone walce ziemiaństwa i chłopstwa polsiego z germanizacyjną polityką Prusaków na przykładzie działalności kółek Kółek Rolnicych i ich patrona Maksymiliana Jackowskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka i innych. Ukazane też zostały społeczne i narodowe zasługi Emilii Szczanieckiej, której plenipotentem był mąż Jasieckiej, jej stryja ks. Franciszka Ksawerego Malinowskiego, znanego językoznawcy i współzałożyciela Poznańskiego Towarzystwa Naukowego, także Antoniny Estkowskiej, wdowy po głównym pedagogu Ewaryście Estkowskim, założycielu renomowanej pensji w Poznaniu, w której kształciły się córki autorki wspomnień(..)

Marianna i róża to ciekawy obraz rodzinny, której dobro było dla Marianny Jasieckiej najwyższym nakazem moralnym, i zarazem obraz życia w Wielkopolsce w latach niewoli pruskiej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

eduko7 | 2018-06-30
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Pamiętnik przenoszący nas na teren Wielkopolski na przełomie XIX i XX wieku. Codzienność zapisana na kolejnych kartkach. Sytuacje prozaiczne, czasem mało znaczące dla czytelnika, innym razem ważne wydarzenia w historii Polski pisane z punktu widzenia rodziny żyjącej pod zaborami. Zmienność pór roku, obyczajowość różnych warstw społecznych, stereotypy i zmiany kulturowe. Nieco nużące mogą być zbyt szczegółowe opisy codzienności, ale równoważą je trafne opisy walki z germanizacją, wizyt na terenie zaboru pruskiego ówczesnych słynnych Polaków oraz zmiany roli kobiety. Dodatkowy plus za stosowną do tematu szatę graficzną.

afigielka | 2018-11-18
tercja | 2018-06-25